Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Mouldlife BALDIEZ 500g"

Moldlife BALDIEZ • 500ml

Designed to create professional BALD CAPS and act as an encapsulant for the rapid production of prosthetic products, this product allows the artist to create edges that melt away.

Airbrush it directly into your Platgel silicone molds or apply your Platel & Deadener mixture over it. Allow to harden, dust with talc and remove. Apply the piece by applying the platelet as usual to the face and observe how your edges dissolve with IPA (99% alcohol).

Content: 500ml

KEEP AWAY FROM CHILDREN - PROFESSIONAL PRODUCT

Skip product gallery

Accessory Items

Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml
Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml

Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml Kryolan Isopropyl Alcohol 99% – high-purity Isopropyl Alcohol (also known as Isopropanol or IPA Isopropyl) for cleaning, disinfecting, and dissolving residues. Ideal for make-up artists, studios, film, and theatre professionals. This Isopropyl Alcohol is a clear, fast-evaporating liquid with powerful cleaning properties. It effectively removes grease, oil, paint, and adhesive residues from surfaces, brushes, and tools. With 99% purity, it serves as a high-grade Isopropyl Alcohol Cleaner and Isopropanol Solvent for professional applications. Features & Benefits: 99% pure Isopropyl Alcohol (Propan-2-ol Isopropyl Alcohol) Also referred to as Isopropyl Alcohol and Isopropanol or IPA Isopropyl Alcohol Ideal for cosmetic, technical, and hygienic purposes Evaporates quickly and leaves no residue Can be diluted with water for gentler cleaning Comparable in quality to Isopropyl Alcohol DM or Isopropyl Alcohol Amazon – but with professional Kryolan Studio Quality. Pure, additive-free alcohol for hygienic and precise cleaning in make-up artistry and labs. Applications: Cleaning and disinfecting brushes, tools, and surfaces Removing grease, silicone, make-up, and adhesive residues Preparing the skin before make-up or special effects Used by make-up artists, studios, and laboratories Commonly confused: Isopropyl Alcohol vs Ethanol – Isopropanol is stronger for degreasing and evaporates faster. Isopropanol vs Isopropyl Alcohol refers to the same chemical substance, also known as Propan-2-ol. Safety Information: Highly flammable – keep away from children! Use only in well-ventilated areas Avoid contact with eyes and mucous membranes May cause skin irritation if misused Please refer to the Material Safety Data Sheet (MSDS/SDS) for Isopropyl Alcohol. Do not confuse with Rubbing Alcohol – this often contains water or additives. Pure Isopropanol is intended for professional use and not for consumption. Technical Details: Chemical name: 2-Propanol / Isopropanol Chemical formula: C3H8O CAS number: 67-63-0 Purity: 99% Volume: 100 ml Also available in larger sizes – see Kryolan Isopropyl Alcohol 500ml or Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml. Warning: Flammable. Keep out of reach of children. Use only according to safety regulations. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.1 Liter (€72.00 / 1 Liter)

Regular price: €7.20
bdellium tools -  SFX BRUSH #190 "mini stippling"
bdellium tools - SFX BRUSH #190 "mini stippling"

bdellium tools -  SFX BRUSH #190 "mini stippling"       Super klein und doch super detailliert. Dieser feine Pinsel wurde entwickelt, um zusätzliche Tupf- und Detaileffekte auf dem Körper zu erzielen.     Die Pinselhaare und Pinselhaarbefestigung sind speziell für die meisten Lösungsmittel und Pinselreiniger entwickelt worden. Mit allen nachhaltigen Bambusstielen, veganen weichen synthetischen Pinselhaar und Aluminiumhülsen bieten diese Pinsel alle charakteristischen Eigenschaften von bdellium tools und bewähren sich auch in anspruchsvolleren Bereichen des Spezialeffekt-Make-ups.  Erzielen Sie mit der SFX-Serie ein makelloses, wirklichkeitsgetreues Aussehen. Professionelle, umweltfreundliche Schminkpinsel und 100% Grausamkeitsfrei (cruelty free)     Lieferumfang: 1 SFX-Pinsel 

Regular price: €20.90
Skip product gallery

Similar Items

ADM Tronics Pros-Aide Cream Adhesive 6 oz
ADM Tronics Pros-Aide Cream Adhesive 6 oz

Pros-Aide Cream Adhesive 6 oz. Cream-like Pros-Aide adhesive for filling edges, transitions and gaps in prosthetic applications. Ideal for gluing on the eye, where a flow should be avoided. Also ideal for filling transfer molds in conjunction with a sealer / release agent. Old School Tip: Lubricate the thread of the lid with petroleum jelly to prevent sticking. Content: 6oz. / 172ml

Content: 172 Milliliter (€45.29 / 100 Milliliter)

Regular price: €77.90
Mouldlife SUPER BALDIEZ 500g
Mouldlife SUPER BALDIEZ 500g

Moldlife BALDIEZ • 120ml Designed to create professional BALD CAPS and act as an encapsulant for the rapid production of prosthetic products, this product allows the artist to create edges that melt away. Airbrush it directly into your Platgel silicone molds or apply your Platel & Deadener mixture over it. Allow to harden, dust with talc and remove. Apply the piece by applying the platelet as usual to the face and observe how your edges dissolve with IPA (99% alcohol). Content: 120ml KEEP AWAY FROM CHILDREN - PROFESSIONAL PRODUCT

Content: 0.5 Kilogramm (€198.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €99.00
Ben Nye Bald Cap Stipple Wheel - EW-9
Ben Nye Bald Cap Stipple Wheel - EW-9

Bald Cap Stipple Wheel - EW-9 FX-13 Capillary Stipple, CL-21 Peacock Blue, CL-25 Steel Gray and MY-2 Mellow Yellow. 1oz./28gr.

Content: 28 Gramm (€142.50 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Kryolan Gummimilch ungefärbt 30ml
Kryolan Gummimilch ungefärbt 30ml

Kryolan Liquid Latex Clear 30ml Kryolan Liquid Latex Clear is a professional pre-vulcanized liquid latex with a particularly low ammonia content, developed by Kryolan/strong>. Perfect for creating bald caps, prosthetic pieces such as noses and chins, and for simulating aged or damaged skin effects. Thanks to its smooth texture and professional-grade quality, this liquid latex is easy to apply, layer, and remove — ideal for SFX makeup, theatre, film, and cosplay. Features & Benefits: Pre-vulcanized liquid latex with low ammonia content Ideal for creating bald caps, prosthetics, and skin effects Perfect for aging, wounds, scars & burn simulations Suitable for professional SFX makeup and stage use High-quality product by Kryolan GmbH from Berlin How to Use: Apply thin layers with a brush or sponge and let dry. Build up several layers for prosthetic or bald cap applications. Remove using a latex remover or warm water and soap. Content: 1oz. / 30ml Safety Data Sheets: Kryolan Safety Data Sheets At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 30 Milliliter (€19.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €5.90
Skip product gallery

Customers also viewed

Telesis - Beta Bond Plus 2oz
Telesis - Beta Bond Plus 2oz

Skin Illustrator Telesis - Beta Bond Plus 2oz. BETA BOND PLUS - While the original Beta Bond is known for its great vertical hold, Beta BOND PLUS offers different performance features. BETA BOND PLUS provides a horizontal grip that is unmatched by any other acrylic adhesive. BETA BOND PLUS absorbs powder , makes edges almost invisible and is stickier and more flexible than the original Beta Bond. BETA BOND PLUS is not flammable. Telesis adhesives and thinners have proven to be safe and highly effective in medicine, the makeup and cosmetics industries. All products have been tested by independent laboratories for skin irritation and inhalation and contain no known carcinogens, reproductive toxins or cytotoxins. PPI, Premiere Products Inc, is an FDA- licensed cosmetics manufacturer. Recommended solver is z. B .: Telesis Super Solv. Content: 2oz./59ml

Content: 59 Milliliter (€33.73 / 100 Milliliter)

Regular price: €19.90
Mouldlife SUPER BALDIEZ 500g
Mouldlife SUPER BALDIEZ 500g

Moldlife BALDIEZ • 120ml Designed to create professional BALD CAPS and act as an encapsulant for the rapid production of prosthetic products, this product allows the artist to create edges that melt away. Airbrush it directly into your Platgel silicone molds or apply your Platel & Deadener mixture over it. Allow to harden, dust with talc and remove. Apply the piece by applying the platelet as usual to the face and observe how your edges dissolve with IPA (99% alcohol). Content: 120ml KEEP AWAY FROM CHILDREN - PROFESSIONAL PRODUCT

Content: 0.5 Kilogramm (€198.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €99.00
P.T.M. - Prosthetic Transfer Material (Bondo) 2oz
P.T.M. - Prosthetic Transfer Material (Bondo) 2oz
Prosthetic Transfer Material (Bondo) 2oz: Clear 2oz.

P.T.M. – Prosthetic Transfer Material (Bondo) 2oz / 59ml The Original from Christien Tinsley – Professional Transfer Material for SFX Artists P.T.M. (Prosthetic Transfer Material) is the industry-standard Bondo material, developed by Christien Tinsley, the inventor of the prosthetic transfer process. It allows artists to create high-quality prosthetic transfers without the need for complex mixing or pre-made appliances. 🎬 FILM-READY MATERIAL P.T.M. delivers consistent results trusted by professional SFX artists in film, TV, and theatre. It spreads smoothly into moulds, dries evenly, and creates ultra-thin, flexible appliances that blend seamlessly into the skin. Ideal for lifelike wounds, scars, ageing effects and custom prosthetic designs. 🎨 AVAILABLE SHADES Clear – transparent base for custom pigmenting or reducing opacity. Light Flesh – natural light tone for fair complexions. Dark Flesh – rich brown with red undertones for deeper skin tones. Pale Flesh – neutral light tone for pale skin. Dead Flesh – undead, decayed flesh tone for zombie or horror effects. Olive – warm yellow-green base tone for Mediterranean & Asian skin tones. Pink 5 – classic industry standard for universal use. 🧪 BENEFITS Ready-to-use, no mixing required Ideal for creating professional prosthetic transfers Smooth consistency & reliable drying Mixable with pigments and flocking Includes full HI-RO-SLIP instructions 💡 APPLICATION Spread thinly into a mould. Allow to air dry or oven dry. Apply on transfer paper for easy use. Adhere using Pros-Aide / Pro Adhesive. Blend edges with alcohol or adhesive thinner. 📦 PRODUCT DETAILS Content: 2oz / 59ml 7 color shades available Professional-grade formula Made in USA by Christien Tinsley Studios Complete Instructions Including HI-RO-SLIP

Content: 59 Milliliter (€98.14 / 100 Milliliter)

Regular price: €57.90
Tip
ADM Tronics Pros-Aide Adhesive 2 oz
ADM Tronics Pros-Aide Adhesive 2 oz

ADM Tronics Pros-Aide Adhesive 2 oz. ADM Tronics Pros-Aide II – Skin Adhesive for Sensitive Areas (2oz) Pros-Aide II is designed for makeup artists who find the original Pros-Aide too tacky – especially around eyes and lips. It offers easier removal while maintaining strong adhesion and is completely latex-free, making it suitable for allergy-prone users. Key Features: Water-based skin adhesive for prosthetics, FX & makeup Less tacky than the original – easier to remove Ideal for delicate areas like eyes and mouth Latex-free – suitable for sensitive skin Industry standard for medical and film prosthetic use Highly water-resistant and non-toxic contains: 2oz. / 59ml

Content: 59 Milliliter (€54.07 / 100 Milliliter)

Regular price: €31.90
Skip product gallery

Customers also bought

Kryolan Fixierspray 300ml
Kryolan Fixierspray 300ml

Kryolan Fixing Spray 300ml Kryolan Fixing Spray – the essential professional product from Kryolan, designed to make your makeup long-lasting and smudge-proof. This unique cosmetic formula creates an invisible protective film over the makeup, ensuring durability even under heavy use. Perfect for body painting with Kryolan Aquacolor or other water-based makeups. The Kryolan Fixing Spray seals and protects the makeup, making it resistant to rubbing, sweat, and water. Spray evenly from a distance of about 30 cm and allow to dry. Ideal for stage, film, TV, and photo work. This professional makeup setting spray contains alcohol and should not be applied near eyes or mucous membranes. It can easily be removed with warm water and soap. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, renowned for high-quality Kryolan Makeup and Kryolan Cosmetics for professionals worldwide. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & airbrush applications effectively Creates an invisible, smudge- & water-resistant finish Perfect for use with Kryolan Foundation & Kryolan Supracolor Highly recommended for Kryolan Aquacolor body painting Professional quality made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: After applying makeup, spray a fine, even mist from about 30 cm distance. Allow to dry completely. Your makeup will become smudge- and water-resistant. To remove, use warm water and soap or Kryolan All Pur Remover Cream. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for flawless, long-lasting results. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.3 Liter (€133.00 / 1 Liter)

Regular price: €39.90
Allied FX Company - MATT SEALER - 50 ml
Allied FX Company - MATT SEALER - 50 ml

Allied FX Company - MATT SEALER - 50 ml Dern Matt Sealer kann für eine Reihe von Effekten verwendet werden, einschließlich um Tattoo-Transfers zu schützen und für die verringerung der Klebrigkeit von "Bondo" Materialien. Der Matt Sealer entfernt einfach glanz auf der Haut und Make-Up, oder wird als Versiegelung über Tattoo- und "Bondo" Transfers verwendet. Hervorragend auch geeignet die reflektierenden Übergänge zwischen Haut und Prosthetic zu kaschieren. Für den Gebrauch in der Airbrush-Pistole, einfach mit Alkohol verdünnen. Enthält Ethanol. Inhalt: 50ml

Content: 50 Milliliter (€107.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €53.50
ADM Tronics Pros-Aide Cream Adhesive 0.5 oz
ADM Tronics Pros-Aide Cream Adhesive 0.5 oz

Pros-Aide Cream Adhesive 0.5 oz.   Cremeartiger Pros-Aide-Kleber zur Füllung von Kanten, Übergängen und Lücken bei prothetischen Applikationen. Ideal zum Kleben am Auge, wo ein herunterfließen vermieden werden soll. Auch bestens geeignet zum Befüllen von Transfer-Formen in Verbindung mit einem Versiegeler/Trennmittel. Old School Tip: Das Gewinde des Deckels mit Vaseline einfetten um ein Festkleben zu verhindern. Inhalt: 0.5oz. / 15ml

Content: 15 Milliliter (€66.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €9.90
Skin Illustrator Glazing Gel 1oz
Skin Illustrator Glazing Gel 1oz
Glazing Gels: RED 3

Skin Illustrator Glazing Gels 1oz. / 29ml Gel-like transparent water-based paints for an HD-realistic FX make-up. For the presentation of injuries, hematomas, sunburn until burn. Can be with the fingers, brush or sponge work well into the skin and look as if they were under the skin! Glazing Gels - a collection of transparent water-based paints that allow you to cause bruising and injury directly to the skin. Designed for extreme close-ups, Glazing Gels are ideal for the demands of high definition film and television work. With Glazing Gels you can create realistic sunburns, freckles, shadows and skin lesions that look as if they are in the skin and not on the skin. Ready to use directly from the bottle, Glazing Gel offers colors for an infinite variety of effect possibilities. The age of HD is here, and no matter what is required of you, it must look great. Glazing gels and glazing sprays create the realistic subtlety that you can not achieve with heavier SFX materials Content: 1oz./29ml

Content: 29 Milliliter (€116.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €33.90
Skin Illustrator Glazing Gel 1oz
Skin Illustrator Glazing Gel 1oz
Glazing Gels: BRUISE BLUE

Skin Illustrator Glazing Gels 1oz. / 29ml Gel-like transparent water-based paints for an HD-realistic FX make-up. For the presentation of injuries, hematomas, sunburn until burn. Can be with the fingers, brush or sponge work well into the skin and look as if they were under the skin! Glazing Gels - a collection of transparent water-based paints that allow you to cause bruising and injury directly to the skin. Designed for extreme close-ups, Glazing Gels are ideal for the demands of high definition film and television work. With Glazing Gels you can create realistic sunburns, freckles, shadows and skin lesions that look as if they are in the skin and not on the skin. Ready to use directly from the bottle, Glazing Gel offers colors for an infinite variety of effect possibilities. The age of HD is here, and no matter what is required of you, it must look great. Glazing gels and glazing sprays create the realistic subtlety that you can not achieve with heavier SFX materials Content: 1oz./29ml

Content: 29 Milliliter (€116.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €33.90