Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Kryolan Gummimilch ungefärbt 30ml"

Kryolan Liquid Latex Clear 30ml

Kryolan Liquid Latex Clear is a professional pre-vulcanized liquid latex with a particularly low ammonia content, developed by Kryolan/strong>. Perfect for creating bald caps, prosthetic pieces such as noses and chins, and for simulating aged or damaged skin effects.

Thanks to its smooth texture and professional-grade quality, this liquid latex is easy to apply, layer, and remove — ideal for SFX makeup, theatre, film, and cosplay.

Features & Benefits:

  • Pre-vulcanized liquid latex with low ammonia content
  • Ideal for creating bald caps, prosthetics, and skin effects
  • Perfect for aging, wounds, scars & burn simulations
  • Suitable for professional SFX makeup and stage use
  • High-quality product by Kryolan GmbH from Berlin

How to Use:
Apply thin layers with a brush or sponge and let dry. Build up several layers for prosthetic or bald cap applications. Remove using a latex remover or warm water and soap.

Content: 1oz. / 30ml

Safety Data Sheets: Kryolan Safety Data Sheets

At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers:

Skip product gallery

Similar Items

Mouldlife BALDIEZ 120g
Mouldlife BALDIEZ 120g

Moldlife BALDIEZ • 120ml Designed to create professional BALD CAPS and act as an encapsulant for the rapid production of prosthetic products, this product allows the artist to create edges that melt away. Airbrush it directly into your Platgel silicone molds or apply your Platel & Deadener mixture over it. Allow to harden, dust with talc and remove. Apply the piece by applying the platelet as usual to the face and observe how your edges dissolve with IPA (99% alcohol). Content: 120ml KEEP AWAY FROM CHILDREN - PROFESSIONAL PRODUCT

Content: 0.12 Kilogramm (€174.17 / 1 Kilogramm)

Regular price: €20.90
Kryolan Gummimilch ungefärbt 250ml
Kryolan Gummimilch ungefärbt 250ml

Kryolan Liquid Latex Clear • Gummimilch Uncolored • 250ml Kryolan Liquid Latex Clear is a professional pre-vulcanized latex with a particularly low ammonia content, developed by Kryolan. It’s ideal for creating bald caps, prosthetics, noses, chin pieces and other special effects, as well as simulating aged or damaged skin for SFX makeup. This liquid latex applies smoothly, dries evenly, and can be layered for realistic skin effects. Perfect for use in film, theatre, cosplay, and professional SFX makeup. The low-ammonia formula ensures comfort and high skin compatibility during application. Features & Benefits: Pre-vulcanized liquid latex with low ammonia content Ideal for prosthetics, bald caps, and skin simulations Perfect for film, theatre, and SFX professionals Easy to apply, shape, and remove Professional quality by Kryolan GmbH in Berlin How to Use: Apply thin layers with a brush or sponge and allow to dry. Build up multiple layers for prosthetic effects. Remove with warm water, soap, or a latex remover. Content: 250ml Safety Data Sheets: Kryolan Safety Data Sheets At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 2.5 Liter (€4.76 / 1 Liter)

Regular price: €11.90
Skip product gallery

Customers also viewed

Ben Nye - Dark Blood
Ben Nye - Dark Blood
Ben Nye - Dark Blood: DSB-2 - 0.5oz.

Ben Nye Dark Blood 0.5oz. - 32oz. Internes venöses zähflüssiges Kunst-Blut mit Mintgeschmack. Sehr realistisch wirkend. Stelle realistische, venöse, dunkle, ältere Blutungen und Effekte mit dem Dark Blood von Ben Nye dar. Normaler bis dicker Blutfluss, für Monster, Zombies ect. Mit dem minzigen Geschmack (wie beim Stage Blood) für den internen Gebrauch im Mund (nicht schlucken – größere Mengen könnten Bauchschmerzen hervorraufen).   Anwendung: Trage Dark Blood mit einem Pinsel, einem Schwamm oder den Fingern auf die gewünschte Stelle auf. Nicht zu flüssig und nicht zu fest. Entferne das Dark Blood mit Wasser und Seife ab.   Profi-Tipp: Pro 30ml für ca. 10-30 Anwendungen (Richtwert). Lässt sich aus vielen Textilien entfernen (bitte vorab testen).     Inhalt: 0.5oz. / 1oz. / 2oz. / 8oz. / 16oz. / 32oz. (Bitte Auswählen)

Content: 14 Milliliter (€39.29 / 100 Milliliter)

Regular price: €5.50
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar Wax: Fair 2.5oz.

BEN NYE - Nose & Scar Wax - Fair 1oz. Supple modeling wax for all types of wounds or body part changes. For a better grip use Spirit Gum as a backing, seal with Liquid Latex. Available in Fair, Light Brown and Brown. Content: 1oz./28g This professional product is also suitable for Halloween make-up.

Content: 71 Gramm (€26.62 / 100 Gramm)

Variants from €11.90
Regular price: €18.90
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar Wax: Light Brown 2.5oz.

BEN NYE - Nose & Scar Wax - Fair 1oz. Supple modeling wax for all types of wounds or body part changes. For a better grip use Spirit Gum as a backing, seal with Liquid Latex. Available in Fair, Light Brown and Brown. Content: 1oz./28g This professional product is also suitable for Halloween make-up.

Content: 71 Gramm (€26.62 / 100 Gramm)

Variants from €11.90
Regular price: €18.90
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar Wax: Brown 2.5oz.

BEN NYE - Nose & Scar Wax - Fair 1oz. Supple modeling wax for all types of wounds or body part changes. For a better grip use Spirit Gum as a backing, seal with Liquid Latex. Available in Fair, Light Brown and Brown. Content: 1oz./28g This professional product is also suitable for Halloween make-up.

Content: 71 Gramm (€26.62 / 100 Gramm)

Variants from €11.90
Regular price: €18.90