Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Allied FX Company - MATT SEALER - 50 ml"

Allied FX Company - MATT SEALER - 50 ml


Dern Matt Sealer kann für eine Reihe von Effekten verwendet werden, einschließlich um Tattoo-Transfers zu schützen und für die verringerung der Klebrigkeit von "Bondo" Materialien.

Der Matt Sealer entfernt einfach glanz auf der Haut und Make-Up, oder wird als Versiegelung über Tattoo- und "Bondo" Transfers verwendet.
Hervorragend auch geeignet die reflektierenden Übergänge zwischen Haut und Prosthetic zu kaschieren.


Für den Gebrauch in der Airbrush-Pistole, einfach mit Alkohol verdünnen.

Enthält Ethanol.

Inhalt: 50ml

Skip product gallery

Accessory Items

Rotert PE-Flasche mit Pinselverschluss 50 ml
Rotert PE-Flasche mit Pinselverschluss 50 ml

Narrow-mouth bottle made of LD-PE with a volume of 50 ml with a matching, high-quality brush in a screw cap. These paintbrush bottles are great for filling small amounts of liquid, which can then be applied directly to the shutter-mounted brush. Solvent real. Price per bottle

Regular price: €2.90
maekup - TATTOO COVER GEL 30g
maekup - TATTOO COVER GEL 30g

maekup - TATTOO COVER GEL 30g Extrem langlebige Tattoo-Abdeckung Eine alkoholbasierte, abrieb- und wischfeste Grundierung, zum lichtechten Abdecken temporärer Tattoos. Ursprünglich, von David Stoneman, für "The Rock" Dwayne Johnson und seine massiven Tattoos entwickelt, wurde es zu einem der effektivsten Tattoo-Cover Produkte auf dem Markt. Bei Bedarf das Tattoo zuvor mit Alkoholfarben oder der "Tattoo Cover Base" konträr zur Ausgangsfarbe vorbehandeln. Für den richtigen Komplementär-Kontrast hilft ein Blick auf Ittens Farbkreis. Maekup Tattoo Cover mit einem Pinsel oder Schwamm in die Haut einarbeiten. Ränder mit Ethanol- oder Isopropyl-Alkohol verblenden. Tattoo Cover lässt sich mit Remove-It Gel, Ad-Clean oder Bond-Off entfernen und anschliessend mit Wasser und Seife nachreinigen.  Inhalt: 30g

Content: 30 Gramm (€90.00 / 100 Gramm)

Regular price: €27.00
P.T.M. - Prosthetic Transfer Material (Bondo) 2oz
P.T.M. - Prosthetic Transfer Material (Bondo) 2oz

P.T.M. – Prosthetic Transfer Material (Bondo) 2oz / 59ml The Original from Christien Tinsley – Professional Transfer Material for SFX Artists P.T.M. (Prosthetic Transfer Material) is the industry-standard Bondo material, developed by Christien Tinsley, the inventor of the prosthetic transfer process. It allows artists to create high-quality prosthetic transfers without the need for complex mixing or pre-made appliances. 🎬 FILM-READY MATERIAL P.T.M. delivers consistent results trusted by professional SFX artists in film, TV, and theatre. It spreads smoothly into moulds, dries evenly, and creates ultra-thin, flexible appliances that blend seamlessly into the skin. Ideal for lifelike wounds, scars, ageing effects and custom prosthetic designs. 🎨 AVAILABLE SHADES Clear – transparent base for custom pigmenting or reducing opacity. Light Flesh – natural light tone for fair complexions. Dark Flesh – rich brown with red undertones for deeper skin tones. Pale Flesh – neutral light tone for pale skin. Dead Flesh – undead, decayed flesh tone for zombie or horror effects. Olive – warm yellow-green base tone for Mediterranean & Asian skin tones. Pink 5 – classic industry standard for universal use. 🧪 BENEFITS Ready-to-use, no mixing required Ideal for creating professional prosthetic transfers Smooth consistency & reliable drying Mixable with pigments and flocking Includes full HI-RO-SLIP instructions 💡 APPLICATION Spread thinly into a mould. Allow to air dry or oven dry. Apply on transfer paper for easy use. Adhere using Pros-Aide / Pro Adhesive. Blend edges with alcohol or adhesive thinner. 📦 PRODUCT DETAILS Content: 2oz / 59ml 7 color shades available Professional-grade formula Made in USA by Christien Tinsley Studios Complete Instructions Including HI-RO-SLIP

Content: 59 Milliliter (€98.14 / 100 Milliliter)

Regular price: €57.90
Skip product gallery

Similar Items

Skin Illustrator Blue Marble SeLr-Spray 8oz
Skin Illustrator Blue Marble SeLr-Spray 8oz

Skin Illustrator Blue Marble SeLr-Spray 8oz. Blue Marble SeLr Spray, is the water-based alternative to the Green Mable Spray, for sensitive skin or when reacting to alcoholic fixative sprays. It is gentle enough for everyday use, but strong enough to fix heavy make-up, down to "underwater" make-up. Use in airbrush guns is possible, but should be accompanied by a certain airbrushing experience as the matting agents of the spray can clog the airbrush gun. Blue Marble Seal Spray does not spray into the eyes or mouth, as well as on open wounds. 4oz. / 118ml

Content: 236 Milliliter (€25.38 / 100 Milliliter)

Regular price: €59.90
Kryolan Fixierspray 300ml
Kryolan Fixierspray 300ml

Kryolan Fixing Spray 300ml Kryolan Fixing Spray – the essential professional product from Kryolan, designed to make your makeup long-lasting and smudge-proof. This unique cosmetic formula creates an invisible protective film over the makeup, ensuring durability even under heavy use. Perfect for body painting with Kryolan Aquacolor or other water-based makeups. The Kryolan Fixing Spray seals and protects the makeup, making it resistant to rubbing, sweat, and water. Spray evenly from a distance of about 30 cm and allow to dry. Ideal for stage, film, TV, and photo work. This professional makeup setting spray contains alcohol and should not be applied near eyes or mucous membranes. It can easily be removed with warm water and soap. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, renowned for high-quality Kryolan Makeup and Kryolan Cosmetics for professionals worldwide. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & airbrush applications effectively Creates an invisible, smudge- & water-resistant finish Perfect for use with Kryolan Foundation & Kryolan Supracolor Highly recommended for Kryolan Aquacolor body painting Professional quality made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: After applying makeup, spray a fine, even mist from about 30 cm distance. Allow to dry completely. Your makeup will become smudge- and water-resistant. To remove, use warm water and soap or Kryolan All Pur Remover Cream. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for flawless, long-lasting results. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.3 Liter (€133.00 / 1 Liter)

Regular price: €39.90
Skip product gallery

Customers also viewed

Cinema Secrets Pro Brush Cleaner
Cinema Secrets Pro Brush Cleaner
Cinema Secrets Pro Brush Cleaner: 473ml / 16oz.

Cinema Secrets Pro Brush Cleaner • 2oz. • 4oz. • 6oz. • 8oz. • 16oz. • 32oz. Nach Herstellerangabe, der beste Pinselreiniger der Welt! Blau und nach Vanille duftend. Säubere deine Tools professionell mit Cinema Secrets Makeup Brush Cleaner. Hartnäckiges wasserfestes Makeup löst sich und Pinsel trocknen beinahe sofort - kein Wasser oder Auswaschen erforderlich. Eigenschaften und Vorteile Reinigen Sie Ihr Handwerkszeug wie ein Profi mit Cinema Secrets Make-up Pinselreiniger und Reinigungsdose. Hartnäckiges, wasserfestes und langhaftendes Make-up schmilzt weg und die Pinsel trocknen fast augenblicklich, ohne Wasser oder Spülen. Angenehmer Vanilleduft. Die Aluminiumdose ist perfekt für die Dipping-Methode" für eine gründliche Reinigung und der Deckel mit Drehverschluss verschüttet wird. Sobald sich die Pinsel trocken anfühlen, sind sie einsatzbereit. Anleitung für die Tauchmethode Einfüllen, eintauchen, auswischen. Drei einfache Schritte um Pinsel sofort wieder zum Leben zu erwecken. Cinmea Secrets Pinselreiniger in ein Reinigungsgefäß einfüllen bis die Pinselborsten zu 1/4 eingetaucht sind. Tauchen Sie die Pinselspitze in die Flüssigkeit und ziehen sie sofort wieder heraus, um eine Übersättigung zu vermeiden. Die Borsten saugen die Flüssigkeit in den Pinsel und lösen das Make-up. Bei großen, flauschigen oder dichten Pinseln nur 10 % der Pinselspitze eintauchen und 5 Sekunden senkrecht halten, damit die Flüssigkeit in den in den Pinsel steigt. Wischen Sie den Pinsel mit einem saugfähigen Papiertuch oder Lappen ab und wiederholen Sie den Vorgang bei Bedarf. Den Pinsel wieder in Form bringen und vor dem Gebrauch trocknen. • Kann auf helle oder weiße Pinsel abfärben. • Den Pinsel nicht tiefer als bis zur Hälfte eintauchen, nicht zu nass machen und nicht durchnässen.• Cinema Secrets/Wir übernehmen keine Haftung für Schäden an Pinseln, Möbeln, Oberflächen oder Kleidung. • Nicht für die Anwendung auf der Haut geeignet. Für SpraysSprührichtung: Halte das Spray 3-5cm vom Pinsel entfernt und drehe den Pinsel beim Strühen. Wischen den Pinsel vorsichtig sauber und wiederhole den Vorgang, falls notwenig. Lasse den Pinsel danach vollständig trocknen. Inhalt: 1 Reiniger (Bitte Wählen)

Content: 473 Milliliter (€11.82 / 100 Milliliter)

Variants from €21.90
Regular price: €55.90
Robert Smith - SILICONE THICK BLOODS
Robert Smith - SILICONE THICK BLOODS
Robert Smith SILICONE THICK BLOOD: AGED 40ml

Robert Smith - SILICONE THICK BLOODS - 40ml Hyper-realistic, viscous blood, which does not form pearls on "parts" Silicone "THICK" Blood by Robert Smith Special Make-Up Effects. Does not pearl on silicone, behaves like real blood and is safe for use in the mouth. Superrealistic blood in color, opacity and flow characteristics, on both dark and light surfaces. Perfect for use on prosthetic applications (Silicone Prothetics). Washable. Content: 40g

Content: 40 Milliliter (€35.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €14.00
Cinema Secrets Pro Brush Cleaner
Cinema Secrets Pro Brush Cleaner
Cinema Secrets Pro Brush Cleaner: 60ml / 2oz. Spray

Cinema Secret Pro Brush Cleaner 2oz. According to the manufacturer, the best brush cleaner in the world! Blue and scented with vanilla. With spray head. 2oz. / 59ml

Content: 60 Milliliter (€36.50 / 100 Milliliter)

Regular price: €21.90
Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5.3oz
Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5.3oz
BEN NYE - Grime FX Powder Effects: Coal 0.7oz.

Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5,3oz • Bitte Wählen Sie Ihr Produkt Mit Grime FX Powder Effects verunstalten Sie Ihr Gesicht, den Körper, die Garderobe und Prothetik, durch diese leichten, pigmentbasierten Effekt-Pulver. Diese realistischen Effekte können eine große Rolle dabei spielen, die Authentizität eines Charakters zu vermitteln. Powder Effects ist ein Produkt, das in den Make-Up-Kits von SFX-, Theater-, Cosplay- sowie Film- und TV-künstlern große Verwendung findet.        Auswahl:Grime FX Plains Dust ist ein Pulver, das rötlich-braune Erde und Lehm simuliert. Grime FX Stone ist ein Pulver, das Zement und industrielle Verschmutzungen simuliert.Grime FX Ash ist ein Pulver, das verbranntes Holz oder Kohletrümmer simuliert.Grime FX Coal ist ein Pulver, das Holzkohle und Fette simuliert.Grime FX Dirt ist ein Pulver, das dunkelbraunen Schmutz und Erde simuliert.Grime FX Grit ist ein Pulver, das dunkle Erde und Schuttablagerungen simuliert.Grime FX Sand ist ein Pulver, das Sand und leichte organische Verschmutzungen simuliert.   Lieferumfang: 1 Puder   Download Grime FX Character Powder Effects

Content: 25 Gramm (€48.00 / 100 Gramm)

Regular price: €12.00
Skin Illustrator Fleet St. Bloodworks Drying Pastes - Blood & Lymphatic & Scab
Skin Illustrator Fleet St. Bloodworks Drying Pastes - Blood & Lymphatic & Scab
Skin Illustrator Fleet St. Bloodworks Drying Pastes: BLOOD

Skin Illustrator Fleet St. Bloodworks Drying Pastes - Blood & Lymphatic & Scab Blutpaste zur realistischen Unfalldarstellung, die schnell trocknet und trotzdem frisch aussieht. in 3 Farbtönen: Blood, Scab und Lymphatic. (Bitte Auswählen) Inhalt: 1.5oz. / 42g

Content: 42 Gramm (€88.10 / 100 Gramm)

Regular price: €37.00
Skip product gallery

Customers also bought

Kryolan Fixierspray 300ml
Kryolan Fixierspray 300ml

Kryolan Fixing Spray 300ml Kryolan Fixing Spray – the essential professional product from Kryolan, designed to make your makeup long-lasting and smudge-proof. This unique cosmetic formula creates an invisible protective film over the makeup, ensuring durability even under heavy use. Perfect for body painting with Kryolan Aquacolor or other water-based makeups. The Kryolan Fixing Spray seals and protects the makeup, making it resistant to rubbing, sweat, and water. Spray evenly from a distance of about 30 cm and allow to dry. Ideal for stage, film, TV, and photo work. This professional makeup setting spray contains alcohol and should not be applied near eyes or mucous membranes. It can easily be removed with warm water and soap. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, renowned for high-quality Kryolan Makeup and Kryolan Cosmetics for professionals worldwide. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & airbrush applications effectively Creates an invisible, smudge- & water-resistant finish Perfect for use with Kryolan Foundation & Kryolan Supracolor Highly recommended for Kryolan Aquacolor body painting Professional quality made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: After applying makeup, spray a fine, even mist from about 30 cm distance. Allow to dry completely. Your makeup will become smudge- and water-resistant. To remove, use warm water and soap or Kryolan All Pur Remover Cream. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for flawless, long-lasting results. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.3 Liter (€133.00 / 1 Liter)

Regular price: €39.90
American Crew Heavy Hold Pomade 85g
American Crew Heavy Hold Pomade 85g

American Crew Heavy Hold Pomade 85g The strongest hold and the most intense shine the American Crew has to offer. So far. Easy to use and easy to wash out as the water based heavy hold does not clog and harden it. Application: Simply rub the pomade between your hands, put in dry or damp hair and style as desired. Content: 85g

Content: 85 Gramm (€34.12 / 100 Gramm)

Regular price: €29.00
Mouldlife BALDIEZ 500g
Mouldlife BALDIEZ 500g

Moldlife BALDIEZ • 500ml Designed to create professional BALD CAPS and act as an encapsulant for the rapid production of prosthetic products, this product allows the artist to create edges that melt away. Airbrush it directly into your Platgel silicone molds or apply your Platel & Deadener mixture over it. Allow to harden, dust with talc and remove. Apply the piece by applying the platelet as usual to the face and observe how your edges dissolve with IPA (99% alcohol). Content: 500ml KEEP AWAY FROM CHILDREN - PROFESSIONAL PRODUCT

Content: 0.5 Kilogramm (€158.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €79.00