Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Mouldlife BALDIEZ 120g"

Moldlife BALDIEZ • 120ml

Designed to create professional BALD CAPS and act as an encapsulant for the rapid production of prosthetic products, this product allows the artist to create edges that melt away.

Airbrush it directly into your Platgel silicone molds or apply your Platel & Deadener mixture over it. Allow to harden, dust with talc and remove. Apply the piece by applying the platelet as usual to the face and observe how your edges dissolve with IPA (99% alcohol).

Content: 120ml

KEEP AWAY FROM CHILDREN - PROFESSIONAL PRODUCT

Skip product gallery

Accessory Items

Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml
Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml

Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml Kryolan Isopropyl Alcohol 99% – high-purity Isopropyl Alcohol (also known as Isopropanol or IPA Isopropyl) for cleaning, disinfecting, and dissolving residues. Ideal for make-up artists, studios, film, and theatre professionals. This Isopropyl Alcohol is a clear, fast-evaporating liquid with powerful cleaning properties. It effectively removes grease, oil, paint, and adhesive residues from surfaces, brushes, and tools. With 99% purity, it serves as a high-grade Isopropyl Alcohol Cleaner and Isopropanol Solvent for professional applications. Features & Benefits: 99% pure Isopropyl Alcohol (Propan-2-ol Isopropyl Alcohol) Also referred to as Isopropyl Alcohol and Isopropanol or IPA Isopropyl Alcohol Ideal for cosmetic, technical, and hygienic purposes Evaporates quickly and leaves no residue Can be diluted with water for gentler cleaning Comparable in quality to Isopropyl Alcohol DM or Isopropyl Alcohol Amazon – but with professional Kryolan Studio Quality. Pure, additive-free alcohol for hygienic and precise cleaning in make-up artistry and labs. Applications: Cleaning and disinfecting brushes, tools, and surfaces Removing grease, silicone, make-up, and adhesive residues Preparing the skin before make-up or special effects Used by make-up artists, studios, and laboratories Commonly confused: Isopropyl Alcohol vs Ethanol – Isopropanol is stronger for degreasing and evaporates faster. Isopropanol vs Isopropyl Alcohol refers to the same chemical substance, also known as Propan-2-ol. Safety Information: Highly flammable – keep away from children! Use only in well-ventilated areas Avoid contact with eyes and mucous membranes May cause skin irritation if misused Please refer to the Material Safety Data Sheet (MSDS/SDS) for Isopropyl Alcohol. Do not confuse with Rubbing Alcohol – this often contains water or additives. Pure Isopropanol is intended for professional use and not for consumption. Technical Details: Chemical name: 2-Propanol / Isopropanol Chemical formula: C3H8O CAS number: 67-63-0 Purity: 99% Volume: 100 ml Also available in larger sizes – see Kryolan Isopropyl Alcohol 500ml or Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml. Warning: Flammable. Keep out of reach of children. Use only according to safety regulations. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.1 Liter (€72.00 / 1 Liter)

Regular price: €7.20
bdellium tools -  SFX BRUSH #190 "mini stippling"
bdellium tools - SFX BRUSH #190 "mini stippling"

bdellium tools -  SFX BRUSH #190 "mini stippling"       Super klein und doch super detailliert. Dieser feine Pinsel wurde entwickelt, um zusätzliche Tupf- und Detaileffekte auf dem Körper zu erzielen.     Die Pinselhaare und Pinselhaarbefestigung sind speziell für die meisten Lösungsmittel und Pinselreiniger entwickelt worden. Mit allen nachhaltigen Bambusstielen, veganen weichen synthetischen Pinselhaar und Aluminiumhülsen bieten diese Pinsel alle charakteristischen Eigenschaften von bdellium tools und bewähren sich auch in anspruchsvolleren Bereichen des Spezialeffekt-Make-ups.  Erzielen Sie mit der SFX-Serie ein makelloses, wirklichkeitsgetreues Aussehen. Professionelle, umweltfreundliche Schminkpinsel und 100% Grausamkeitsfrei (cruelty free)     Lieferumfang: 1 SFX-Pinsel 

Regular price: €20.90
Skip product gallery

Similar Items

ADM Tronics Pros-Aide Cream Adhesive 6 oz
ADM Tronics Pros-Aide Cream Adhesive 6 oz

Pros-Aide Cream Adhesive 6 oz. Cream-like Pros-Aide adhesive for filling edges, transitions and gaps in prosthetic applications. Ideal for gluing on the eye, where a flow should be avoided. Also ideal for filling transfer molds in conjunction with a sealer / release agent. Old School Tip: Lubricate the thread of the lid with petroleum jelly to prevent sticking. Content: 6oz. / 172ml

Content: 172 Milliliter (€45.29 / 100 Milliliter)

Regular price: €77.90
Mouldlife SUPER BALDIEZ 120g
Mouldlife SUPER BALDIEZ 120g

Moldlife BALDIEZ • 120ml Designed to create professional BALD CAPS and act as an encapsulant for the rapid production of prosthetic products, this product allows the artist to create edges that melt away. Airbrush it directly into your Platgel silicone molds or apply your Platel & Deadener mixture over it. Allow to harden, dust with talc and remove. Apply the piece by applying the platelet as usual to the face and observe how your edges dissolve with IPA (99% alcohol). Content: 120ml KEEP AWAY FROM CHILDREN - PROFESSIONAL PRODUCT

Content: 0.12 Kilogramm (€304.17 / 1 Kilogramm)

Regular price: €36.50
Ben Nye Bald Cap Stipple Wheel - EW-9
Ben Nye Bald Cap Stipple Wheel - EW-9

Bald Cap Stipple Wheel - EW-9 FX-13 Capillary Stipple, CL-21 Peacock Blue, CL-25 Steel Gray and MY-2 Mellow Yellow. 1oz./28gr.

Content: 28 Gramm (€142.50 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Kryolan Gummimilch ungefärbt 30ml
Kryolan Gummimilch ungefärbt 30ml

Kryolan Liquid Latex Clear 30ml Kryolan Liquid Latex Clear is a professional pre-vulcanized liquid latex with a particularly low ammonia content, developed by Kryolan/strong>. Perfect for creating bald caps, prosthetic pieces such as noses and chins, and for simulating aged or damaged skin effects. Thanks to its smooth texture and professional-grade quality, this liquid latex is easy to apply, layer, and remove — ideal for SFX makeup, theatre, film, and cosplay. Features & Benefits: Pre-vulcanized liquid latex with low ammonia content Ideal for creating bald caps, prosthetics, and skin effects Perfect for aging, wounds, scars & burn simulations Suitable for professional SFX makeup and stage use High-quality product by Kryolan GmbH from Berlin How to Use: Apply thin layers with a brush or sponge and let dry. Build up several layers for prosthetic or bald cap applications. Remove using a latex remover or warm water and soap. Content: 1oz. / 30ml Safety Data Sheets: Kryolan Safety Data Sheets At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 30 Milliliter (€19.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €5.90
Skip product gallery

Customers also viewed

Ben Nye Final Seal Matte Sealer
Ben Nye Final Seal Matte Sealer
Final Seal Matte Sealer: 30ml / 1oz.

Ben Nye Final Seal Matte Sealer • 1oz. • 2oz. • 4oz. • 8oz. Wird über das Make-Up gelegt um es weicher und resistenter zu machen. Den Liquid Paints beigemischt (ca.10%), erhöht es deren Haltbarkeit. Wird auch als Unterlage für Airbrush Anwendungen genutzt. Vermeiden Sie den Kontakt mit den Augen und die Anwendung bei zu sensibler Haut. Reinigung mit Hydra Cleanse.  Mintaroma. Inhalt: 1oz./30ml • 2oz./60ml • 4oz./120ml • 8oz./240ml Download Final Seal SDS

Content: 30 Milliliter (€53.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €15.90
Skin Illustrator Glazing Gel 1oz
Skin Illustrator Glazing Gel 1oz
Glazing Gels: ULTRA BLUE

Skin Illustrator Glazing Gels 1oz. / 29ml Gel-like transparent water-based paints for an HD-realistic FX make-up. For the presentation of injuries, hematomas, sunburn until burn. Can be with the fingers, brush or sponge work well into the skin and look as if they were under the skin! Glazing Gels - a collection of transparent water-based paints that allow you to cause bruising and injury directly to the skin. Designed for extreme close-ups, Glazing Gels are ideal for the demands of high definition film and television work. With Glazing Gels you can create realistic sunburns, freckles, shadows and skin lesions that look as if they are in the skin and not on the skin. Ready to use directly from the bottle, Glazing Gel offers colors for an infinite variety of effect possibilities. The age of HD is here, and no matter what is required of you, it must look great. Glazing gels and glazing sprays create the realistic subtlety that you can not achieve with heavier SFX materials Content: 1oz./29ml

Content: 29 Milliliter (€116.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €33.90
Skip product gallery

Customers also bought

ADM Tronics Pros-Aide Cream Adhesive 0.5 oz
ADM Tronics Pros-Aide Cream Adhesive 0.5 oz

Pros-Aide Cream Adhesive 0.5 oz.   Cremeartiger Pros-Aide-Kleber zur Füllung von Kanten, Übergängen und Lücken bei prothetischen Applikationen. Ideal zum Kleben am Auge, wo ein herunterfließen vermieden werden soll. Auch bestens geeignet zum Befüllen von Transfer-Formen in Verbindung mit einem Versiegeler/Trennmittel. Old School Tip: Das Gewinde des Deckels mit Vaseline einfetten um ein Festkleben zu verhindern. Inhalt: 0.5oz. / 15ml

Content: 15 Milliliter (€66.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €9.90
Telesis Super Solv Extra Strength Adhesive Remover
Telesis Super Solv Extra Strength Adhesive Remover
Super Solv Extra Strength Adhesive Remover: 8oz. / 236ml

Telesis Super Solv Extra Strength Adhesive Remover • 4oz. • 8oz. • 16oz.   Powerful yet gentle remover for prosthetic & SFX adhesives Telesis Super Solv Extra Strength is a hydrocarbon-based adhesive remover formulated for professional film, TV and theater use. It quickly dissolves silicone, latex and acrylic adhesives without damaging appliances or irritating the skin. ⚡ FAST & EFFECTIVE Removes: Telesis, Pros-Aide & silicone adhesives Mastix, acrylic & prosthetic glues Residue from wigs, lace fronts & prosthetics Gentle on materials – safe for repeated use on latex or silicone appliances. 💧 SKIN-SAFE FORMULA Despite its strength, Super Solv Extra Strength is non-irritating and residue-free. It evaporates evenly, leaving skin and prosthetics clean and ready for re-application. 🎬 PROFESSIONAL-GRADE Trusted by SFX and makeup professionals worldwide for on-set removal under heat, sweat and long wear. A must-have in every artist’s kit. 📦 PRODUCT DETAILS Sizes: 4oz / 8oz / 16oz Hydrocarbon-based formula Removes silicone, latex & acrylic adhesives Residue-free, skin-friendly Made in USA

Content: 236 Milliliter (€8.47 / 100 Milliliter)

Variants from €16.00
Regular price: €20.00
Telesis 8 Modifier/Thinner
Telesis 8 Modifier/Thinner
Telesis 8 Modifier/Thinner: 2oz. / 59ml

Telesis 8 Modifier/Thinner • 1oz. • 2oz. • 4oz. Verdünnung für den Telesis 8 Silikonkleber und Primer für die Haut. die Haut mit dem Telesis 8 Modifier einpinseln und das zu klebende Teil mit dem Telesis 8 Silikonkleber. Sobald beide Seite verbunden, dauert die Trocknungszeit nur noch wenige Augenblicke. Entfernen mit Telesis Remover. Inhalt: 1oz./29ml • 2oz./59ml • 4oz./118ml  

Content: 29 Milliliter (€192.76 / 100 Milliliter)

Variants from €40.90
Regular price: €55.90