Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Siriderma Lippenbalsam - LSF 30"

Siriderma Lippenbalsam

- LSF 30

Beruhigender Sonnenschutz für empfindliche Lippen!

Der SIRIDERMA Lippenbalsam mit LSF 30 von SIRIDERMA wurde als Sonnenschutz speziell für die empfindliche Lippenhaut entwickelt, die bis zu 6-mal dünner als die übrige Gesichtshaut ist. Diese reagiert besonders empfindlich auf schädliche Effekte von UV-Strahlen und benötigt daher einen sicheren Schutz. Mit Lichtschutzfaktor 30 besitzt der Lippenbalsam einen hohen Sonnenschutz vor UV- B Strahlung, ergänzt um den dazugehörigen, zuverlässigen UV-A Schutz. Die Formel wurde auf Basis von rein pflanzlichen Ölen und von Kräutern entwickelt und berücksichtig das Hawaiianische Riffgesetz zum Korallenschutz. Unsere Sonnenschutzprodukte sind allesamt riff-freundlich und frei von schädlichen UV-Filtern. Der Lippenbalsam ist wasserabweisend und beruhigt und pflegt die Lippenhaut intensiv.

  • Hoher Schutz vor UV-A- und UV-B-Strahlung
  • Besonders verträglich – auch für die Bedürfnisse von irritierten und empfindlichen Lippen
  • Pflegt und beruhigt mit spezieller Kräuter-Formel: Melisse, Rosmarin und Hopfen
  • Spendet intensiv Feuchtigkeit
  • Sehr gute Hautverträglichkeit*
  • Wasserabweisend
  • vegan und riff-freundlich 

Anwendung:

Nach einem Pumpstoß den SIRIDERMA LIPPENBALSAM LSF 30 direkt auf die Lippen auftragen oder mit einem Finger auf den Lippen verteilen.
Bitte beachten Sie, dass Sie beim ersten Mal bei der ersten Anwendung mehrmals pumpen müssen, bis der Balsam erscheint.

Verträglichkeit:

Die Verträglichkeit wurde in einer klinischen Anwendungsstudie unter dermatologischer Kontrolle getestet und die Verträglichkeit mit sehr gut bewertet.

Ergebnisse des Verbrauchertests*:

  • 95%  würden den SIRIDERMA Lippenbalsam LSF 30 weiterempfehlen
  • 100% bestätigten, dass sich der SIRIDERMA Lippenbalsam LSF 30 gut verteilen lässt
  • 95%   bestätigten, dass der SIRIDERMA Lippenbalsam LSF 30 ein angenehmes Haugefühl hinterlässt
  • 100% bestätigten, dass sich die Lippen sich nach der Anwendung entspannt und gut durchfeuchtet anfühlen
  • 85%   bestätigten, dass der SIRIDERMA Lippenbalsam LSF 30 ein beruhigtes und ausgleichendes Gefühl auf den Lippen hinterlässt.
  • 100% bestätigten, dass sich die Lippen gestärkt und gepflegt anfühlen
*Klinisch-dermatologische Anwendungsstudie mit 20 Probanden im Alter von 20 bis 51 Jahren und mindestens einmal täglicher Anwendung auf den Lippen über einen Zeitraum von vier Wochen.

Inhaltsstoffe:

Prunus Armeniaca Kernel Oil, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Ricinus Communis Seed Oil, Synthetic Beeswax, Helianthus Annuus Seed Wax, Diethylhexyl Butamido Triazone, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Butyrospermum Parkii Butter, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Cocos Nucifera Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Cocos Nucifera Fruit Extract, Melissa Officinalis Leaf Extract, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, Humulus Lupulus Extract, Rosa Damascena Flower Cera, Tocopherol, Rosa Canina Seed Extract, Ethyl Ferulate, Geraniol, Citronellol, Citral

Inhalt: 4,5g
Skip product gallery

Accessory Items

Siriderma Ultimativ Nachtcreme - 50ml
Siriderma Ultimativ Nachtcreme - 50ml

Ultimate night -Repair- 50ml - slightly basic, slightly fragrant Night care - for face, neck, décolleté Revitalizing anti- aging night care from 8 most precious vegetable oils and the SIRIDERMA® Hyaluron complex . For demanding, dry and mature as well as dehydrated combination skin. Excellent for a rested, smoother and radiant complexion in the morning. complexion For the demanding skin Suitable for dry and mature skin For dehydrated combination skin effect Hydrates intensively Ultimately regenerating and restructuring Significantly increases the elasticity of the skin Gives a soft, silky skin feeling Result A visibly rested, smoother and radiant skin in the morning A naturally relaxed appearance A calm skin situation Ingredients (INCI) Aqua, Vitis Vinifera Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Glycerin *, Urea, Rosa Canina Fruit Oil, Orbignya Oleifera Seed Oil, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Squalane, Phytosterols, Cetearyl Alcohol, Pentylene Glycol, Cocos Nucifera Oil, Olea Europaea Fruit Oil, Passiflora Edulis Seed Oil, Sodium Hyaluronate, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Tocopherol, Helianthus Annuus Seed Oil, Cetearyl Glucoside, Xanthan Gum, Sodium Bicarbonate, Citronellol **, Geraniol **, Eugenol **, Linalool **, Citral ** * vegetable glycerin ** Part of the natural Damascena Rose Oil / Component of the natural Damascena Roseoil Content: 50ml

Content: 50 Milliliter (€103.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €51.95
Marly Skin Original Hautschutzschaum 100ml
Marly Skin Original Hautschutzschaum 100ml

Marly Skin® Original – Protective Skin Foam (100 ml) Invisible professional skin protection—under makeup, SFX & everyday work. Marly Skin® forms a two-dimensional protective network inside the skin (not on top), keeping skin breathable, non-greasy, odourless with full tactile sensitivity. Perfect for makeup artists, SFX artists and hair professionals exposed to water, surfactants, adhesives, pigments, gloves and allergens. Why pros rely on it In-skin barrier: No rub-off, works under makeup, camouflage & prosthetics. Kit-friendly feel: No slip, no residue—products apply as usual. High tolerance: Fragrance- & emulsifier-free, non-sensitising. Skin-supporting blend: Sorbitol & Propylene Glycol (moisture), Glycerin (protection), Vitamin E (antioxidant), Bisabolol (soothing), Polydimethylsiloxane (silky glide). Quality assured: GMP & ISO manufacturing, Made in Germany. Where it shines Under makeup, airbrush, prosthetics & adhesives Frequent water/soap/sanitiser exposure Salon, set, studio & daily hand protection How to use (Pro Workflow) Apply to clean, dry, oil-free skin. Shake can, dispense vertically. Use a walnut-sized amount; massage in thoroughly. Allow 3–4 min to activate. Protection lasts 4–6 hrs, even with water/soap/sanitiser. 💡 Pro Tip: Reapply before shift changes; for SFX/prosthetics apply Marly Skin® first, then adhesive/product. Good to know No wash-off needed; dissolves on its own. Safe near eyes*, mouth* and mucosa*; food-contact friendly (*do not inhale/ingest). 100 ml ≈ ~150 applications. Content: 100 ml

Regular price: €29.90
Siriderma Extra Sensitiv Creme - 50ml - 150ml
Siriderma Extra Sensitiv Creme - 50ml - 150ml

Siriderma Extra Sensitiv Creme - leicht duftend • ohne Duftstoffe • 50ml • 150ml Highly compatible, soothing care for skin prone to dryness and wrinkles. Also suitable for the very sensitive, prone to allergies skin. complexion Sensitive / prone to allergies Dying to dryness Tendency to wrinkling effect Provides the skin with measurable and tangible moisture and the essential fatty acids of high-quality, pure vegetable oils The Siriderma mineral / vitamin complex increases the vitality of the skin and supports the skin's own regeneration Gently promotes the purification process of the skin Result Small wrinkles are visibly reduced The skin smoothing effect is maintained throughout the day After a short period of use, the skin is constantly moisturized and relaxed The skin gets a smooth, fresh look and feels supple INCI: Aqua, Glycerin *, Sesamum Indicum Seed Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Allantoin, Cetyl Palmitate, Cetearyl Alcohol, Zinc Oxide, Tocopherol, Glycine Soy Oil, Sodium Bicarbonate, CI 77820, Calcium Phosphate, Ceteareth-20, Ceteareth-12, Magnesium Chloride, (Perfume) * Vegetable glycerin Content: 50ml

Content: 50 Milliliter (€41.90 / 100 Milliliter)

Regular price: From €21.95
Skip product gallery

Similar Items

SENSAI CELLULAR PERFORMANCE TOTAL LIP TREATMENT
SENSAI CELLULAR PERFORMANCE TOTAL LIP TREATMENT

SENSAI CELLULAR PERFORMANCE TOTAL LIP TREATMENT Aktiviert die Kollagenbildung in der gesamten O-Zone des Lippenbereichs. Mindert Glanzlosigkeit, wirkt Linien und Fältchen entgegen und lässt die Lippen voller und weicher erscheinen. Morgens und/ oder abends auftragen, sowie jederzeit nach Bedarf.   Inhalt: 15ml   InmhaltsstoffeAqua, Hydrogenated Polydecene, Glycerin, Maltitol, Dipropylene Glycol, Behenyl Alcohol, Triethylhexanoin, Cera Alba, Glyceryl Stearate, Hydrogenated Castor Oil Hydroxystearate, Dipentaerythrityl Tri-Polyhydroxystearate, Cera Microcristallina, Butylene Glycol, Cetyl Palmitate, Dimethicone, Sodium Stearoyl Glutamate, Stearic Acid, Ceteth-20, Phenoxyethanol, Dipentaerythrityl Tetraisostearate, Disodium Ascorbyl Sulfate, Squalane, Xanthan Gum, Phytosteryl/Octyldodecyl Lauroyl Glutamate, Rehmannia Glutinosa Root Extract, Prunus Armeniaca Juice, Acetyl Glucosamine, Disodium EDTA, Alcohol, Niacinamide, Dipotassium Glycyrrhizate, Hydrolyzed Silk, Citrus Junos Peel Extract, Oenothera Biennis Seed Extract, Faex Extract, Ethyl Glucoside, Salicylic Acid, Perilla Ocymoides Leaf Extract, Alpinia Speciosa Leaf Extract, BHT, Tocopherol  

Content: 15 Milliliter (€479.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €71.90
Tip
Siriderma Lippenbalsam - 4,5g
Siriderma Lippenbalsam - 4,5g

Siriderma pure 2-fold hyaluronic hand cream slightly fragrant Intensive care with 2-fold hyaluron and high-quality vegetable oils. Excellent also for rough and extremely stressed hands. Effect: Absorbs quickly - low greasy formulation Economical in consumption Pleasant distribution capability highly compatible Excellent for rough and extremely stressed hands Result: Sustainably silky and smooth hands Ingredients (INCI): Aqua Glycerin *, Helianthus Annuus Seed Oil, Sesamum Indicum Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Pentylene Glycol, Cetearyl Alcohol, Sodium Hyaluronate, Allantoin, Tocopherol, Cetyl Alcohol, Zinc Oxide, Glyceryl Laurate, Cetearyl Glucoside, Xanthan Gum, Sodium Bicarbonate, CI 77820, perfume * Vegetable glycerin Content: 50ml

Content: 4.5 Gramm (€176.67 / 100 Gramm)

Regular price: €7.95
Skip product gallery

Customers also viewed

Siriderma basische Handcreme - 50ml
Siriderma basische Handcreme - 50ml
Siriderma basische Handcreme: leicht duftend 50ml

Siriderma pure 2-fold hyaluronic hand cream slightly fragrant The Siriderma Alkaline Hand Cream is the perfect treatment for sensitive, dry, and stressed hands. With its unique Basen-Balance Formula, an innovative dual hyaluronic complex, and high-quality plant oils, it provides intense hydration and essential fatty acids. Even with eczema, psoriasis, or allergy-prone skin, this cream calms irritation, reduces cracks, and leaves the skin noticeably smoother and more supple. The lightweight texture absorbs quickly without leaving a greasy residue. Benefits Alkaline hand care for sensitive, dry & stressed skin Effective for problem skin (eczema, psoriasis, allergies) Soothes, smooths & regenerates With dual hyaluronic complex & nourishing plant oils Fast-absorbing, non-greasy formula Gentle, highly skin-compatible & economical in use How to Use Apply to hands and cuticles and massage in gently. Use several times daily as needed. Content: 50 ml Ingredients (INCI): Aqua Glycerin *, Helianthus Annuus Seed Oil, Sesamum Indicum Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Pentylene Glycol, Cetearyl Alcohol, Sodium Hyaluronate, Allantoin, Tocopherol, Cetyl Alcohol, Zinc Oxide, Glyceryl Laurate, Cetearyl Glucoside, Xanthan Gum, Sodium Bicarbonate, CI 77820, perfume * Vegetable glycerin

Content: 50 Milliliter (€23.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €11.95
Tip
Siriderma Lippenbalsam - 4,5g
Siriderma Lippenbalsam - 4,5g

Siriderma pure 2-fold hyaluronic hand cream slightly fragrant Intensive care with 2-fold hyaluron and high-quality vegetable oils. Excellent also for rough and extremely stressed hands. Effect: Absorbs quickly - low greasy formulation Economical in consumption Pleasant distribution capability highly compatible Excellent for rough and extremely stressed hands Result: Sustainably silky and smooth hands Ingredients (INCI): Aqua Glycerin *, Helianthus Annuus Seed Oil, Sesamum Indicum Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Pentylene Glycol, Cetearyl Alcohol, Sodium Hyaluronate, Allantoin, Tocopherol, Cetyl Alcohol, Zinc Oxide, Glyceryl Laurate, Cetearyl Glucoside, Xanthan Gum, Sodium Bicarbonate, CI 77820, perfume * Vegetable glycerin Content: 50ml

Content: 4.5 Gramm (€176.67 / 100 Gramm)

Regular price: €7.95
Siriderma Sonnencreme LSF 30 - 100ml
Siriderma Sonnencreme LSF 30 - 100ml
Siriderma Sonnencreme LSF 30: leicht duftend 100ml

Siriderma Sonnencreme LSF 30 - leicht duftend • ohne Duftstoffe • 100mlThe Siriderma Sunscreen SPF 30 is a gentle, skin-friendly sun protection designed for the whole family. Especially formulated for sensitive, eczema-, psoriasis- and sun allergy-prone skin, it provides reliable protection against harmful UV-B and UV-A rays without chemical filters. Its alkaline-mineral formula not only shields the skin but also neutralises acid build-up (e.g., from sweating), leaving the skin calm and comfortable. Enriched with natural oils such as sesame, coconut, and sunflower, it nourishes deeply while keeping the skin soft and supple. Featuring nano-free, reef-friendly mineral filters, this sunscreen is water-resistant and safe for both your skin and the environment. Benefits 100% mineral sunscreen with SPF 30 Immediate protection against UV-A & UV-B rays Nano-free & reef-friendly (Hawaiian Reef Law compliant) Alkaline formula soothes and balances sensitive skin Suitable for eczema, psoriasis & allergy-prone skin Water-resistant & family-friendly Fast-absorbing, no white cast How to Use Apply generously to face and body before sun exposure. Reapply regularly, especially after swimming, sweating, or towel-drying. Content: 100 ml

Regular price: €20.95
Siriderma Basische Fußcreme - 50ml
Siriderma Basische Fußcreme - 50ml

Siriderma Basische Fußcreme - 50ml Die Siriderma Fußcreme für eine basische Pflege von Kopf bis Fuß.  Für trockene und zur Geruchsbildung neigende Füße. Mit ihrer Kombination aus hochwertigen, natürlichen Ölen pflegt die Siriderma Fußcreme trockene Füße intensiv, hinterlässt ein glattes und geschmeidiges Hautgefühl und schützt die Füße vor dem Austrocknen. Das enthaltene Vitamin E wirkt antioxidativ und bindet Feuchtigkeit in der Haut. So werden selbst verhornte Stellen bei regelmäßiger Anwendung weicher und geschmeidiger. Das Salbeiöl gibt dem Fuß einen angenehmen Duft und wirkt zusammen mit Mikro-Silber der Bildung von Fußgeruch entgegen. Zusätzlich werden überschüssige Säuren auf der Hautoberfläche durch die einzigartige Basen-Balance-Formel neutralisiert, ein gesundes Säure-Basen-Gleichgewicht auf der Haut unterstützt und die Hauterneuerung gefördert. Die Fußcreme lässt sich gut verteilen, zieht schnell ein und klebt nicht. So können Socken direkt nach dem Auftragen angezogen werden. AnwendungNach Bedarf mehrmals täglich eine kleine Menge gleichmäßig auf den Füßen verteilen und leicht einmassieren.  InhaltsstoffeAqua Glycerin, Helianthus Annuus Seed Oil, Sesamum Indicum Seed Oil, Zinc Oxide, Pentylene Glycol, Persea Gratissima Oil, Cetearyl Alcohol, C14-22 Alcohols, Cetyl Alcohol, Cetearyl Glucoside, C12-20 Alkyl Glucoside, Tocopherol, Allantoin, Salvia Officinalis Oil, Silver, Ethyl Ferulate, Sodium Bicarbonate, Dicalcium Phosphate, Dihydrate, Magnesium Chloride, Humulus Lupulus Extract, Limonene Inhalt: 50ml

Content: 50 Milliliter (€27.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €13.95
Siriderma Baby- und Kinderwaschlotion Haut & Haar 300ml
Siriderma Baby- und Kinderwaschlotion Haut & Haar 300ml

Basic wash lotion - without fragrance - 300ml Gentle cleansing with high skin tolerance, especially on very dry, stressed hands. Also ideal for cleansing the face of oily, acne-prone skin. Ingredients (INCI) Aqua, Polyglyceryl-3 Caprate, Sodium Cocoamphoacetate, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Polysorbate 20, Sucrose Cocoate, Glyceryl Laurate, Maltodextrin, CI 75810, Polysorbate 80, Propylene Glycol, CI 77891, Silver Chloride, Sodium Bicarbonate, Sodium Chloride, ( Perfume) Content: 300ml

Content: 0.3 Liter (€66.50 / 1 Liter)

Regular price: €19.95