Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Siriderma Lippenbalsam - 4,5g"

Siriderma pure 2-fold hyaluronic hand cream slightly fragrant

Intensive care with 2-fold hyaluron and high-quality vegetable oils. Excellent also for rough and extremely stressed hands.

Effect:
Absorbs quickly - low greasy formulation
Economical in consumption
Pleasant distribution capability
highly compatible
Excellent for rough and extremely stressed hands
Result:
Sustainably silky and smooth hands
Ingredients (INCI):
Aqua Glycerin *, Helianthus Annuus Seed Oil, Sesamum Indicum Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Pentylene Glycol, Cetearyl Alcohol, Sodium Hyaluronate, Allantoin, Tocopherol, Cetyl Alcohol, Zinc Oxide, Glyceryl Laurate, Cetearyl Glucoside, Xanthan Gum, Sodium Bicarbonate, CI 77820, perfume
* Vegetable glycerin
Content: 50ml
Skip product gallery

Accessory Items

Marly Skin Original Hautschutzschaum 100ml
Marly Skin Original Hautschutzschaum 100ml

Marly Skin® Original – Protective Skin Foam (100 ml) Invisible professional skin protection—under makeup, SFX & everyday work. Marly Skin® forms a two-dimensional protective network inside the skin (not on top), keeping skin breathable, non-greasy, odourless with full tactile sensitivity. Perfect for makeup artists, SFX artists and hair professionals exposed to water, surfactants, adhesives, pigments, gloves and allergens. Why pros rely on it In-skin barrier: No rub-off, works under makeup, camouflage & prosthetics. Kit-friendly feel: No slip, no residue—products apply as usual. High tolerance: Fragrance- & emulsifier-free, non-sensitising. Skin-supporting blend: Sorbitol & Propylene Glycol (moisture), Glycerin (protection), Vitamin E (antioxidant), Bisabolol (soothing), Polydimethylsiloxane (silky glide). Quality assured: GMP & ISO manufacturing, Made in Germany. Where it shines Under makeup, airbrush, prosthetics & adhesives Frequent water/soap/sanitiser exposure Salon, set, studio & daily hand protection How to use (Pro Workflow) Apply to clean, dry, oil-free skin. Shake can, dispense vertically. Use a walnut-sized amount; massage in thoroughly. Allow 3–4 min to activate. Protection lasts 4–6 hrs, even with water/soap/sanitiser. 💡 Pro Tip: Reapply before shift changes; for SFX/prosthetics apply Marly Skin® first, then adhesive/product. Good to know No wash-off needed; dissolves on its own. Safe near eyes*, mouth* and mucosa*; food-contact friendly (*do not inhale/ingest). 100 ml ≈ ~150 applications. Content: 100 ml

Regular price: €29.90
Siriderma Extra Sensitiv Creme - 50ml - 150ml
Siriderma Extra Sensitiv Creme - 50ml - 150ml

Siriderma Extra Sensitiv Creme - leicht duftend • ohne Duftstoffe • 50ml • 150ml Highly compatible, soothing care for skin prone to dryness and wrinkles. Also suitable for the very sensitive, prone to allergies skin. complexion Sensitive / prone to allergies Dying to dryness Tendency to wrinkling effect Provides the skin with measurable and tangible moisture and the essential fatty acids of high-quality, pure vegetable oils The Siriderma mineral / vitamin complex increases the vitality of the skin and supports the skin's own regeneration Gently promotes the purification process of the skin Result Small wrinkles are visibly reduced The skin smoothing effect is maintained throughout the day After a short period of use, the skin is constantly moisturized and relaxed The skin gets a smooth, fresh look and feels supple INCI: Aqua, Glycerin *, Sesamum Indicum Seed Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Allantoin, Cetyl Palmitate, Cetearyl Alcohol, Zinc Oxide, Tocopherol, Glycine Soy Oil, Sodium Bicarbonate, CI 77820, Calcium Phosphate, Ceteareth-20, Ceteareth-12, Magnesium Chloride, (Perfume) * Vegetable glycerin Content: 50ml

Content: 50 Milliliter (€41.90 / 100 Milliliter)

Regular price: From €21.95
Siriderma Ultimativ Nachtcreme - 50ml
Siriderma Ultimativ Nachtcreme - 50ml

Ultimate night -Repair- 50ml - slightly basic, slightly fragrant Night care - for face, neck, décolleté Revitalizing anti- aging night care from 8 most precious vegetable oils and the SIRIDERMA® Hyaluron complex . For demanding, dry and mature as well as dehydrated combination skin. Excellent for a rested, smoother and radiant complexion in the morning. complexion For the demanding skin Suitable for dry and mature skin For dehydrated combination skin effect Hydrates intensively Ultimately regenerating and restructuring Significantly increases the elasticity of the skin Gives a soft, silky skin feeling Result A visibly rested, smoother and radiant skin in the morning A naturally relaxed appearance A calm skin situation Ingredients (INCI) Aqua, Vitis Vinifera Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Glycerin *, Urea, Rosa Canina Fruit Oil, Orbignya Oleifera Seed Oil, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Squalane, Phytosterols, Cetearyl Alcohol, Pentylene Glycol, Cocos Nucifera Oil, Olea Europaea Fruit Oil, Passiflora Edulis Seed Oil, Sodium Hyaluronate, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Tocopherol, Helianthus Annuus Seed Oil, Cetearyl Glucoside, Xanthan Gum, Sodium Bicarbonate, Citronellol **, Geraniol **, Eugenol **, Linalool **, Citral ** * vegetable glycerin ** Part of the natural Damascena Rose Oil / Component of the natural Damascena Roseoil Content: 50ml

Content: 50 Milliliter (€103.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €51.95
Skip product gallery

Similar Items

Tip
Siriderma Lippenbalsam - LSF 30
Siriderma Lippenbalsam - LSF 30

Siriderma Lippenbalsam - LSF 30 Beruhigender Sonnenschutz für empfindliche Lippen! Der SIRIDERMA Lippenbalsam mit LSF 30 von SIRIDERMA wurde als Sonnenschutz speziell für die empfindliche Lippenhaut entwickelt, die bis zu 6-mal dünner als die übrige Gesichtshaut ist. Diese reagiert besonders empfindlich auf schädliche Effekte von UV-Strahlen und benötigt daher einen sicheren Schutz. Mit Lichtschutzfaktor 30 besitzt der Lippenbalsam einen hohen Sonnenschutz vor UV- B Strahlung, ergänzt um den dazugehörigen, zuverlässigen UV-A Schutz. Die Formel wurde auf Basis von rein pflanzlichen Ölen und von Kräutern entwickelt und berücksichtig das Hawaiianische Riffgesetz zum Korallenschutz. Unsere Sonnenschutzprodukte sind allesamt riff-freundlich und frei von schädlichen UV-Filtern. Der Lippenbalsam ist wasserabweisend und beruhigt und pflegt die Lippenhaut intensiv. Hoher Schutz vor UV-A- und UV-B-Strahlung Besonders verträglich – auch für die Bedürfnisse von irritierten und empfindlichen Lippen Pflegt und beruhigt mit spezieller Kräuter-Formel: Melisse, Rosmarin und Hopfen Spendet intensiv Feuchtigkeit Sehr gute Hautverträglichkeit* Wasserabweisend vegan und riff-freundlich  Anwendung: Nach einem Pumpstoß den SIRIDERMA LIPPENBALSAM LSF 30 direkt auf die Lippen auftragen oder mit einem Finger auf den Lippen verteilen.Bitte beachten Sie, dass Sie beim ersten Mal bei der ersten Anwendung mehrmals pumpen müssen, bis der Balsam erscheint. Verträglichkeit: Die Verträglichkeit wurde in einer klinischen Anwendungsstudie unter dermatologischer Kontrolle getestet und die Verträglichkeit mit sehr gut bewertet. Ergebnisse des Verbrauchertests*: 95%  würden den SIRIDERMA Lippenbalsam LSF 30 weiterempfehlen 100% bestätigten, dass sich der SIRIDERMA Lippenbalsam LSF 30 gut verteilen lässt 95%   bestätigten, dass der SIRIDERMA Lippenbalsam LSF 30 ein angenehmes Haugefühl hinterlässt 100% bestätigten, dass sich die Lippen sich nach der Anwendung entspannt und gut durchfeuchtet anfühlen 85%   bestätigten, dass der SIRIDERMA Lippenbalsam LSF 30 ein beruhigtes und ausgleichendes Gefühl auf den Lippen hinterlässt. 100% bestätigten, dass sich die Lippen gestärkt und gepflegt anfühlen *Klinisch-dermatologische Anwendungsstudie mit 20 Probanden im Alter von 20 bis 51 Jahren und mindestens einmal täglicher Anwendung auf den Lippen über einen Zeitraum von vier Wochen. Inhaltsstoffe: Prunus Armeniaca Kernel Oil, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Ricinus Communis Seed Oil, Synthetic Beeswax, Helianthus Annuus Seed Wax, Diethylhexyl Butamido Triazone, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Butyrospermum Parkii Butter, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Cocos Nucifera Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Cocos Nucifera Fruit Extract, Melissa Officinalis Leaf Extract, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, Humulus Lupulus Extract, Rosa Damascena Flower Cera, Tocopherol, Rosa Canina Seed Extract, Ethyl Ferulate, Geraniol, Citronellol, Citral Inhalt: 4,5g

Content: 4.5 Gramm (€198.89 / 100 Gramm)

Regular price: €8.95
SENSAI CELLULAR PERFORMANCE TOTAL LIP TREATMENT
SENSAI CELLULAR PERFORMANCE TOTAL LIP TREATMENT

SENSAI CELLULAR PERFORMANCE TOTAL LIP TREATMENT Aktiviert die Kollagenbildung in der gesamten O-Zone des Lippenbereichs. Mindert Glanzlosigkeit, wirkt Linien und Fältchen entgegen und lässt die Lippen voller und weicher erscheinen. Morgens und/ oder abends auftragen, sowie jederzeit nach Bedarf.   Inhalt: 15ml   InmhaltsstoffeAqua, Hydrogenated Polydecene, Glycerin, Maltitol, Dipropylene Glycol, Behenyl Alcohol, Triethylhexanoin, Cera Alba, Glyceryl Stearate, Hydrogenated Castor Oil Hydroxystearate, Dipentaerythrityl Tri-Polyhydroxystearate, Cera Microcristallina, Butylene Glycol, Cetyl Palmitate, Dimethicone, Sodium Stearoyl Glutamate, Stearic Acid, Ceteth-20, Phenoxyethanol, Dipentaerythrityl Tetraisostearate, Disodium Ascorbyl Sulfate, Squalane, Xanthan Gum, Phytosteryl/Octyldodecyl Lauroyl Glutamate, Rehmannia Glutinosa Root Extract, Prunus Armeniaca Juice, Acetyl Glucosamine, Disodium EDTA, Alcohol, Niacinamide, Dipotassium Glycyrrhizate, Hydrolyzed Silk, Citrus Junos Peel Extract, Oenothera Biennis Seed Extract, Faex Extract, Ethyl Glucoside, Salicylic Acid, Perilla Ocymoides Leaf Extract, Alpinia Speciosa Leaf Extract, BHT, Tocopherol  

Content: 15 Milliliter (€479.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €71.90
Skip product gallery

Customers also viewed

Siriderma basische Handcreme - 50ml
Siriderma basische Handcreme - 50ml
Siriderma basische Handcreme: leicht duftend 50ml

Siriderma pure 2-fold hyaluronic hand cream slightly fragrant The Siriderma Alkaline Hand Cream is the perfect treatment for sensitive, dry, and stressed hands. With its unique Basen-Balance Formula, an innovative dual hyaluronic complex, and high-quality plant oils, it provides intense hydration and essential fatty acids. Even with eczema, psoriasis, or allergy-prone skin, this cream calms irritation, reduces cracks, and leaves the skin noticeably smoother and more supple. The lightweight texture absorbs quickly without leaving a greasy residue. Benefits Alkaline hand care for sensitive, dry & stressed skin Effective for problem skin (eczema, psoriasis, allergies) Soothes, smooths & regenerates With dual hyaluronic complex & nourishing plant oils Fast-absorbing, non-greasy formula Gentle, highly skin-compatible & economical in use How to Use Apply to hands and cuticles and massage in gently. Use several times daily as needed. Content: 50 ml Ingredients (INCI): Aqua Glycerin *, Helianthus Annuus Seed Oil, Sesamum Indicum Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Pentylene Glycol, Cetearyl Alcohol, Sodium Hyaluronate, Allantoin, Tocopherol, Cetyl Alcohol, Zinc Oxide, Glyceryl Laurate, Cetearyl Glucoside, Xanthan Gum, Sodium Bicarbonate, CI 77820, perfume * Vegetable glycerin

Content: 50 Milliliter (€23.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €11.95
Tip
Siriderma Lippenbalsam - LSF 30
Siriderma Lippenbalsam - LSF 30

Siriderma Lippenbalsam - LSF 30 Beruhigender Sonnenschutz für empfindliche Lippen! Der SIRIDERMA Lippenbalsam mit LSF 30 von SIRIDERMA wurde als Sonnenschutz speziell für die empfindliche Lippenhaut entwickelt, die bis zu 6-mal dünner als die übrige Gesichtshaut ist. Diese reagiert besonders empfindlich auf schädliche Effekte von UV-Strahlen und benötigt daher einen sicheren Schutz. Mit Lichtschutzfaktor 30 besitzt der Lippenbalsam einen hohen Sonnenschutz vor UV- B Strahlung, ergänzt um den dazugehörigen, zuverlässigen UV-A Schutz. Die Formel wurde auf Basis von rein pflanzlichen Ölen und von Kräutern entwickelt und berücksichtig das Hawaiianische Riffgesetz zum Korallenschutz. Unsere Sonnenschutzprodukte sind allesamt riff-freundlich und frei von schädlichen UV-Filtern. Der Lippenbalsam ist wasserabweisend und beruhigt und pflegt die Lippenhaut intensiv. Hoher Schutz vor UV-A- und UV-B-Strahlung Besonders verträglich – auch für die Bedürfnisse von irritierten und empfindlichen Lippen Pflegt und beruhigt mit spezieller Kräuter-Formel: Melisse, Rosmarin und Hopfen Spendet intensiv Feuchtigkeit Sehr gute Hautverträglichkeit* Wasserabweisend vegan und riff-freundlich  Anwendung: Nach einem Pumpstoß den SIRIDERMA LIPPENBALSAM LSF 30 direkt auf die Lippen auftragen oder mit einem Finger auf den Lippen verteilen.Bitte beachten Sie, dass Sie beim ersten Mal bei der ersten Anwendung mehrmals pumpen müssen, bis der Balsam erscheint. Verträglichkeit: Die Verträglichkeit wurde in einer klinischen Anwendungsstudie unter dermatologischer Kontrolle getestet und die Verträglichkeit mit sehr gut bewertet. Ergebnisse des Verbrauchertests*: 95%  würden den SIRIDERMA Lippenbalsam LSF 30 weiterempfehlen 100% bestätigten, dass sich der SIRIDERMA Lippenbalsam LSF 30 gut verteilen lässt 95%   bestätigten, dass der SIRIDERMA Lippenbalsam LSF 30 ein angenehmes Haugefühl hinterlässt 100% bestätigten, dass sich die Lippen sich nach der Anwendung entspannt und gut durchfeuchtet anfühlen 85%   bestätigten, dass der SIRIDERMA Lippenbalsam LSF 30 ein beruhigtes und ausgleichendes Gefühl auf den Lippen hinterlässt. 100% bestätigten, dass sich die Lippen gestärkt und gepflegt anfühlen *Klinisch-dermatologische Anwendungsstudie mit 20 Probanden im Alter von 20 bis 51 Jahren und mindestens einmal täglicher Anwendung auf den Lippen über einen Zeitraum von vier Wochen. Inhaltsstoffe: Prunus Armeniaca Kernel Oil, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Ricinus Communis Seed Oil, Synthetic Beeswax, Helianthus Annuus Seed Wax, Diethylhexyl Butamido Triazone, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Butyrospermum Parkii Butter, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Cocos Nucifera Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Cocos Nucifera Fruit Extract, Melissa Officinalis Leaf Extract, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, Humulus Lupulus Extract, Rosa Damascena Flower Cera, Tocopherol, Rosa Canina Seed Extract, Ethyl Ferulate, Geraniol, Citronellol, Citral Inhalt: 4,5g

Content: 4.5 Gramm (€198.89 / 100 Gramm)

Regular price: €8.95
Siriderma Basische Seife mit Nachtkerzenöl - 100g
Siriderma Basische Seife mit Nachtkerzenöl - 100g
Siriderma Basische Seife mit Nachtkerzenöl: leicht duftend 100g

Basic soap with evening primrose oil - slightly fragrant - 100g Basic soap bar for particularly compatible and gentle cleansing. Hands, face and body. Evening primrose oil is especially rich in valuable gamma-linolenic acid. This essential fatty acid is an important component of the cell membranes of the skin. Gammalinolenic acid plays an important stabilizing role in the water balance of the skin. Ingredients (INCI) Sodium Palmate, Sodium Cocoate, Aqua, Perfume, Oenothera Biennis Oil, Sodium Gluconate, Glycerin *, Sodium Chloride, Sodium Hydroxide, CI 40800 * Vegetable glycerin Content: 100g

Regular price: €6.45
Siriderma Basisches Badekonzentrat 500g - 1200g
Siriderma Basisches Badekonzentrat 500g - 1200g
Siriderma Basisches Badekonzentrat: ohne Duftstoffe 500g

Siriderma med Basic bathing concentrate without fragrances   Excess acids remaining on the skin, which can cause hypersensitivity, itching, burning and redness, are neutralized by the use of the Alkaline Bath Concentrate. Ideal as a full bath, foot bath, for alkaline washing and of course as a relaxation bath. Result The alkaline bath stimulates the self-lubrication of the skin The entire appearance is refined The skin feels smoother and calms Application possibilities ... Basic full bath 3 tablespoons on a full bath. 30-120 minutes duration. If you are not used to full baths, we recommend a bath time of 15 minutes at the beginning. Increase this slowly. The bathing temperature should not exceed 37 ° C as higher temperatures can weaken the immune system. Every 10 minutes, gently rub the skin with a washing glove to remove acidic exudates. To achieve a deacidifying effect, it should be bathed for at least 30 minutes. Basically, you should bathe as often and as long as possible. In an acidic metabolism, such. For eczema, psoriasis, etc. longer bath times are optimal. Basic baby care 1 heaped teaspoon per 20 liters of water (baby bath). Does not burn in the eyes. Basic footbath 1 - 2 teaspoons on a footbath. 30-60 minutes duration. With strong sweaty feet with odor nuisance, you can already have the "Stinkfußproblem" under control after a few, regular 30-minute footbaths. Feet, like the skin, is a help kidney. Strongly sour-smelling sweaty feet are sometimes an indication of a general hyperacidity. Basic wash For daily use (eg morning / evening) ½-1 level teaspoon in the sink and wash the skin with a washing glove. Ingredients (INCI) Sodium Bicarbonate, Sodium Carbonate, Maris Sal *, lllite, Aqua * Sea salt with magnesium, calcium, potassium and trace elements Content: 1200g

Content: 0.5 Kilogramm (€35.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €17.95
Siriderma Baby- u. Kindercreme - 50ml - 150ml
Siriderma Baby- u. Kindercreme - 50ml - 150ml
Siriderma Baby- u. Kindercreme: ohne Duftstoffe 50ml

Siriderma Baby- u. Kindercreme - ohne Duftstoffe • 50ml • 150ml  Beruhigende, basische Pflege für Gesicht und Körper bei empfindlicher, trockener und schuppiger Baby- und Kinderhaut, auch geeignet bei Neurodermitis und zu Allergien neigender Haut. Creme für trockene Baby- und Kinderhaut - ohne Duftstoffe & Alkohol Die SIRIDERMA Baby- und Kindercreme ist hochverträglich und speziell auf die Bedürfnisse empfindlicher, trockener oder schuppiger Baby- und Kinderhaut abgestimmt. Die Kombination aus schützender Feuchtigkeit und den essenziellen Fettsäuren hochwertiger, rein pflanzlicher Öle pflegt und entspannt die Haut.   Die Baby- und Kindercreme spendet intensiv Feuchtigkeit, stärkt die Hautbarriere und reduziert nachweislich den Wasserverlust der Haut. Sie beruhigt die Haut, verbessert nachhaltig den Hautzustand und lindert Hauttrockenheit und schuppige Hautstellen deutlich. Die Baby- und Kindercreme zieht schnell ein und klebt nicht.   Die einzigartige Basen-Balance-Formel neutralisiert überschüssige Säuren auf der Haut, unterstützt das gesunde Säure-Basen-Gleichgewicht auf der Hautoberfläche und fördert die Hauterneuerung. So wird der jungen Babyhaut der Übergang von der basischen Fruchtwasserumgebung ins Leben erleichtert und die Haut entlastet.  Hautberuhigend für empfindliche, zu Trockenheit neigende und schuppende Babyhaut  Auch bei Babyakne geeignet  Durchfeuchtet die Haut ideal  Versorgt die Haut spürbar mit den essentiellen Fettsäuren hochwertiger, rein pflanzlicher Öle  Der SIRIDERMA®-Mineral-/Vitamin-Wirkkomplex unterstützt die hauteigene Regeneration AnwendungNach Bedarf und nach der Reinigung behutsam und sanft auf die Babyhaut auftragen. InhaltsstoffeAqua, Glycerin*, Sesamum Indicum Seed Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Zinc Oxide, Beta-Carotene, Tocopherol, Allantoin, Dicalcium Phosphate Dihydrate, Magnesium Chloride, Ceteareth-20, Ceteareth-12, Cetearyl Alcohol, Cetyl Palmitate, Sodium Bicarbonat, CI 77820 *Pflanzliches Glycerin Inhalt: 50ml o. 150ml

Content: 50 Milliliter (€39.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €19.95