Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 ml"

Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 ml

Leichte Lotion für wie durch Salzwassernebel entstandene Wellen ohne Austrocknung. Ideal für eine Struktur mit Matt-Finish und Griffigkeit zum Styling. Lässt sich leicht im Haar verteilen.

Anwendung

Ins feuchte Haar einarbeiten. Definiere Wellen und eine natürliche Textur. Lass dein Haar an der Luft trocknen.

 Benefits

• Die leichte Formel dieses „Salzsprays“ sorgt für Wellen und Textur
• Ideal für eine gestärkte, matte Textur und für den besonderen Grip beim Styling (z.b. flechten)
• Lässt sich leicht im Haar verteilen
• Trocknet das Haar nicht aus
• Mattes Finish mit mittlerem Halt

Lieferumfang

1x Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion, 100 ml 

Inhaltsstoffe

Aqua/Water/Eau, Magnesium Sulfate, Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Polyacrylate Crosspolymer-6, Propanediol, Parfum/Fragrance, Polyacrylate-13, Phenoxyethanol, Sclerotium Gum, VP/Methacrylamide/Vinyl Imidazole Copolymer, Polyisobutene, Caprylyl Glycol, Chlorphenesin, PEG-12 Dimethicone, Ethylhexylglycerin, Glycine Soja (Soybean) Seed Extract, Hexylene Glycol, Disodium EDTA, Panthenol, PEG-12 Allyl Ether, Polysorbate 20, Sorbitan Isostearate, PEG-12, Potassium Hydroxide, Hydrolyzed Vegetable Protein PG-Propyl Silanetriol, Butylene Glycol, Polysilicone-15, Polymnia Sonchifolia Root Juice, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Biosaccharide Gum-1, Potassium Sorbate, Tocopherol, Citric Acid, Sodium Benzoate, Xanthan Gum, Leontopodium Alpinum Extract, Bertholletia Excelsa Seed Extract , Passiflora Incarnata Flower Extract, Theobroma Grandiflorum Fruit Extract, Limonene, Hexyl Cinnamal, Citral, Linalool.

 

Skip product gallery

Accessory Items

Oribe Eternal Curls Polish & Protect Oil 100ml
Oribe Eternal Curls Polish & Protect Oil 100ml

Content: 0.1 Liter (€580.00 / 1 Liter)

Regular price: €58.00
Tip
Oribe Signature Invisible Defense Universal Protection Spray 175ml
Oribe Signature Invisible Defense Universal Protection Spray 175ml

Content: 0.175 Liter (€280.00 / 1 Liter)

Regular price: €49.00
Skip product gallery

Accessory Items

Oribe Eternal Curls Polish & Protect Oil 100ml
Oribe Eternal Curls Polish & Protect Oil 100ml

Oribe Eternal Curls Polish & Protect Oil 100 mlsmooths frizz and enhances natural curl definitionA luxurious nourishing oil for curls, waves and coils (curl types 2–4). Eternal Curls Polish & Protect Oil blends 17 deeply conditioning botanical oils – including castor, apricot and coconut oil – into a protective, antioxidant-rich elixir. This silky formula locks in moisture, strengthens the hair fibre and enhances curl definition while smoothing frizz and reducing breakage. Result: Nourished, protected curls with luminous shine and lasting softness. Consumer Results • 95% said it instantly locks in moisture* • 92% reported smoother, shinier curls** • 87% experienced enhanced curl definition* *Based on consumer testing (21 days, 102 participants, curl types 3–4) **Based on 14-day consumer testing Size: 100 mlIngredientsVitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Ricinus Communis (Castor) Seed Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Limnanthes Alba (Meadowfoam) Seed Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Argania Spinosa Kernel Oil, Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Parfum/Fragrance, Citrus Limon (Lemon) Peel Oil, Citrus Aurantium Bergamia (Bergamot) Peel Oil, Tocopherol, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Ribes Nigrum (Black Currant) Seed Oil, Tocopherol, Aqua/Water/Eau, Jasminum Officinale (Jasmine) Oil, Citric Acid, Hexamethylindanopyran, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Limonene, Hexyl Cinnamal, Juniperus Virginiana Oil, Pinene, Linalyl Acetate, Citral, Linalool, Geranyl Acetate, Rose Ketones.

Content: 0.1 Liter (€580.00 / 1 Liter)

Regular price: €58.00
Tip
Oribe Signature Invisible Defense Universal Protection Spray 175ml
Oribe Signature Invisible Defense Universal Protection Spray 175ml

ORIBE – Invisible Defense Universal Protection Spray Your daily dose of invisible hair protection. This weightless mist acts as your hair’s personal bodyguard: shielding strands from heat up to 450°F (232 °C), preventing UV-induced dryness and color fading, detoxing against pollution, and fighting frizz. All while delivering light moisture without ever weighing hair down. ✨ Key Benefits Heat protection up to 450°F / 232 °C Shields against UV damage & color fade Pollution detox & environmental defense Anti-frizz, anti-dryness performance Lightweight hydration, no build-up 💡 How to use: Shake well and mist evenly onto damp or dry hair before styling. Apply generously prior to heat styling tools or sun exposure for best protection. Size: 175 ml

Content: 0.175 Liter (€280.00 / 1 Liter)

Regular price: €49.00
Skip product gallery

Similar Items

Oribe Supershine Après Beach Wave and Shine Spray 300 ml
Oribe Supershine Après Beach Wave and Shine Spray 300 ml

ORIBE Supershine Après Beach Wave and Shine Spray • 300 ml Moisturizing styling and texturizing spray for defined beach waves, lightweight texture and sun-kissed shine – without the salty, stiff feel of a traditional salt spray. The specially designed nozzle allows targeted application directly into the hair, while the lightweight hold keeps waves touchable and flexible. Beach Waves with Shine and Flexible Texture ORIBE Supershine Après Beach Wave and Shine Spray is designed to create relaxed, wavy texture with a glossy finish. It can be used on damp or dry hair, either as a finishing step after heat styling or to create air-dried waves. The formula combines hydrolyzed wheat protein, Pro-Vitamin B5 and a unique copolymer to create wavy, piecey texture with light hold. Glycerin helps condition the hair while adding body and shine. Ginger root extract softens the hair, while safflower seed oil, calendula flower extract and amber extract contribute to a soft, silky texture. The Oribe Signature Complex combines watermelon, lychee and edelweiss flower extracts.Benefits creates beach-inspired waves and texture adds moisture and shine provides lightweight, flexible hold avoids the salty stiffness associated with salt sprays specially designed nozzle for targeted application suitable for damp or dry hair works as a finishing spray after heat styling or for air-dried wavesHow to Use Shake well before use. Spray onto damp or dry hair and style as desired. For air-dried waves, scrunch the hair after application and allow it to dry naturally. Use as a finishing spray after heat styling. Before the first use, break the safety seal by removing the cap, placing your thumb on the back of the applicator and pressing firmly until it clicks.Contents 1 × ORIBE Supershine Après Beach Wave and Shine Spray, 300 mlIngredients Butane, SD Alcohol 40-B (Alcohol Denat.), Isohexadecane, Butylene Glycol, VP/VA Copolymer, Isobutane, Parfum/Fragrance, Aqua/Water/Eau, Panthenol, Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil, Glycerin, AMP-Isostearoyl Hydrolyzed Wheat Protein, Calendula Officinalis Flower Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Kaempferia Galanga Root Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Phenoxyethanol, Styrax Benzoin Resin Extract, Citric Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Content: 0.3 Liter (€166.67 / 1 Liter)

Regular price: €50.00
Tip
Oribe Signature Tres Set Structure Spray 300 ml
Oribe Signature Tres Set Structure Spray 300 ml

ORIBE – Très Set Structure SprayA retro setting spray meets high-tech innovationORIBE Très Set Structure Spray is your go-to for building styles with long-lasting hold, volume, and shine. With its innovative mist-to-mousse technology, the ultra-fine spray transforms into a mousse on contact, allowing precise application and effortless styling. Lightweight yet powerful, this spray creates structure, density, and flexibility without weighing the hair down. Perfect for runway, editorial, or red carpet looks – and equally suited for everyday glam. Benefits Builds structure, volume & long-lasting hold Innovative mist-to-mousse texture for precise styling Adds shine, body & resilience Leaves hair soft and touchable Provides heat protection up to 450°F / 232 °C How to Use Shake well. Spray evenly onto damp or dry hair. The mist transforms into mousse as you work it in, delivering control and volume. Style as desired with heat tools up to 450°F / 232 °C.Ingredients Aqua/Water/Eau, Hydrofluorocarbon 152a, Butane, Polyurethane-14, Alcohol Denat., Glycerin, Parfum/Fragrance, Phenoxyethanol, C11-15 Pareth-12, Laureth-4, AMP-Acrylates Copolymer, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Aminomethyl Propanol, Carbomer, Isobutane, Ethylhexylglycerin, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Sodium Cocoyl Glycinate, Sodium Lauroamphoacetate, Disodium EDTA, Sodium Chloride, Lauric Acid, Ethylhexyl Salicylate, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Panthenol, Hydrolyzed Pea Protein, Bambusa Vulgaris Leaf/Stem Extract, Chondrus Crispus Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Macrocystis Pyrifera (Kelp) Extract, Opuntia Tuna Flower/Stem Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Tocopherol, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Butylene Glycol, Citric Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Content: 0.3 Liter (€183.33 / 1 Liter)

Regular price: €55.00