Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Oribe Eternal Curls Polish & Protect Oil 100ml"

Oribe Eternal Curls Polish & Protect Oil 100 ml

smooths frizz and enhances natural curl definition

A luxurious nourishing oil for curls, waves and coils (curl types 2–4).

Eternal Curls Polish & Protect Oil blends 17 deeply conditioning botanical oils – including castor, apricot and coconut oil – into a protective, antioxidant-rich elixir.

This silky formula locks in moisture, strengthens the hair fibre and enhances curl definition while smoothing frizz and reducing breakage.

Result:
Nourished, protected curls with luminous shine and lasting softness.

Consumer Results

• 95% said it instantly locks in moisture*
• 92% reported smoother, shinier curls**
• 87% experienced enhanced curl definition*

*Based on consumer testing (21 days, 102 participants, curl types 3–4)
**Based on 14-day consumer testing

Size: 100 ml

Ingredients

Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Ricinus Communis (Castor) Seed Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Limnanthes Alba (Meadowfoam) Seed Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Argania Spinosa Kernel Oil, Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Parfum/Fragrance, Citrus Limon (Lemon) Peel Oil, Citrus Aurantium Bergamia (Bergamot) Peel Oil, Tocopherol, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Ribes Nigrum (Black Currant) Seed Oil, Tocopherol, Aqua/Water/Eau, Jasminum Officinale (Jasmine) Oil, Citric Acid, Hexamethylindanopyran, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Limonene, Hexyl Cinnamal, Juniperus Virginiana Oil, Pinene, Linalyl Acetate, Citral, Linalool, Geranyl Acetate, Rose Ketones.

Skip product gallery

Accessory Items

Oribe Serene Scalp Densifying Conditioner 175 ml
Oribe Serene Scalp Densifying Conditioner 175 ml

Content: 0.175 Liter (€360.00 / 1 Liter)

Regular price: €63.00
1x ORIBE Serene Scalp Balancing Conditioner 250 ml
1x ORIBE Serene Scalp Balancing Conditioner 250 ml

Content: 0.25 Liter (€240.00 / 1 Liter)

Regular price: €60.00
Oribe Moisture & Control Curl Control Silkening Crème 150 ml
Oribe Moisture & Control Curl Control Silkening Crème 150 ml

Content: 0.15 Liter (€346.67 / 1 Liter)

Regular price: €52.00
ORIBE Styling Butter Curl Enhancing Crème 200 ml
ORIBE Styling Butter Curl Enhancing Crème 200 ml

Content: 0.2 Liter (€280.00 / 1 Liter)

Regular price: €56.00
Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 ml
Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 ml

Content: 0.1 Liter (€530.00 / 1 Liter)

Regular price: €53.00
Skip product gallery

Accessory Items

Oribe Serene Scalp Densifying Conditioner 175 ml
Oribe Serene Scalp Densifying Conditioner 175 ml

Oribe Serene Scalp Densifying Conditioner 175 ml Unser Densifying Conditioner für dünner werdendes Haar wurde in Zusammenarbeit mit einem staatlich geprüften Trichologen entwickelt und verleiht dem Haar nachweislich mehr Fülle, während er das Haar schwerelos nährt und entwirrt. Dieser Conditioner mit einer bioaktiven Mischung aus Erbsensprossenextrakt, Rotkleeextrakt und einem biomimetischen Peptid stimuliert die Kopfhaut, reduziert Haarausfall und bewahrt die Haarintegrität. Erhalten Sie innerhalb von drei Monaten dickeres, gesünder aussehendes Haar.Verleiht dünner werdendem Haar Volumen, Fülle und Dichte.Gibt mehr Fülle für dickeres, gesünderes HaarSpendet Feuchtigkeit und macht das Haar geschmeidig, ohne es zu beschwerenFormuliert in Zusammenarbeit mit einem staatlich geprüften TrichologenAnwendungEinmassieren, einwirken lassen (für mindestens eine Minute) und ausspülen. InhaltsstoffeAqua/Water/Eau, Behentrimonium Chloride, Propanediol, Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, C15-19 Alkane, Glyceryl Stearate SE, Isoamyl Laurate, Parfum/Fragrance, Phenoxyethanol, Isopropyl Alcohol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Polyquaternium-113, Glycerin, Caprylyl Glycol, Potassium Sorbate, Butylene Glycol, Quaternium-95, Isomalt, Oryza Sativa (Rice) Bran Extract, Helianthus Annuus (Sunflower) Extract, Citric Acid, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Litchi Chinensis Fruit Extract, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Tocopherol, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Sodium Metabisulfite, Glycine, Larix Europaea Wood Extract, Pisum Sativum (Pea) Sprout Extract, Dextran, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Camellia Sinensis Leaf Extract, Zinc Chloride, Acetyl Tetrapeptide-3, Trifolium Pratense (Clover) Flower Extract, Sodium Hydroxide, Limonene, Hexyl Cinnamal.

Content: 0.175 Liter (€360.00 / 1 Liter)

Regular price: €63.00
1x ORIBE Serene Scalp Balancing Conditioner 250 ml
1x ORIBE Serene Scalp Balancing Conditioner 250 ml

ORIBE Serene Scalp Balancing Conditioner 250 mlSoothed. Hydrated. Silky – balanced scalp, beautiful hair. The Serene Scalp Balancing Conditioner is Oribe’s luxurious solution for scalp comfort and hydrated, tangle-free hair. It calms irritation, removes flakes, restores moisture, and leaves hair soft, elastic and beautifully smooth. Its rich, creamy texture detangles effortlessly while strengthening the hair fibre from within. Benefits • Maintains optimal moisture balance • Soothes a dry, irritated or sensitive scalp • Instantly detangles and softens • Strengthens & improves elasticity • Leaves hair silky, supple & smooth • Safe for color-treated hair How to Use Massage into scalp and lengths, leave on for at least one minute, then rinse thoroughly. Key Ingredients Oribe Signature Complex Defends hair from oxidative stress, environmental damage & keratin loss. Acacia Extract Calms the scalp and boosts moisture. Shea Butter & Panthenol Deep nourishment for damaged, dry or brittle hair. Biotin & Quinoa Strengthen the hair cuticle, supporting elasticity and reducing breakage. Caffeine Energizes and revitalizes the scalp. Hydrogenated Olive Oil Adds shine without weight. Contents 1x ORIBE Serene Scalp Balancing Conditioner, 250 mlIngredients

Content: 0.25 Liter (€240.00 / 1 Liter)

Regular price: €60.00
Oribe Moisture & Control Curl Control Silkening Crème 150 ml
Oribe Moisture & Control Curl Control Silkening Crème 150 ml

Oribe Moisture & Control Curl Control Silkening Crème • 150 mlLightweight curl cream for defined, soft and smooth curls The ORIBE Moisture & Control Curl Control Silkening Crème combines lightweight conditioning with flexible hold for wavy and curly hair. The silky cream provides moisture, enhances the natural curl pattern and helps control frizz. A blend of styling polymers provides definition and hold, while coconut, avocado, apricot, jojoba and argan oils nourish the hair. Panthenol further supports a soft, conditioned feel. The formula locks in moisture and gives waves and curls instant, touchable definition with a satin finish. It is particularly suited to curl types 2–3, balancing moisture, definition and hold. Features For wavy and curly hair Suitable for curl types 2–3 Defines and shapes waves and curls Balances moisture and hold Helps control frizz Locks in moisture Provides a satin finish With styling polymers With coconut, avocado, apricot, jojoba and argan oils With panthenol Supports softness and shine Directions for Use Apply to damp hair, encouraging the natural curl pattern for added definition. Air-dry for tighter curls or diffuse for additional volume. Contents1 × ORIBE Moisture & Control Curl Control Silkening Crème, 150 mlIngredients Aqua/Water/Eau, Dimethicone, Cetearyl Alcohol, Butylene Glycol, Stearamidopropyl Dimethylamine, Behentrimonium Methosulfate, Phenoxyethanol, Parfum/Fragrance, Hydroxyethylcellulose, Polyquaternium-37, Palmitamidopropyltrimonium Chloride, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Polyquaternium-73, Avena Sativa (Oat) Bran Extract, PVP, Propylene Glycol, Citric Acid, Panthenol, Argania Spinosa Kernel Oil, Ethylhexylglycerin, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Extract, Trimethylsiloxyamodimethicone, Glycerin, Sodium PCA, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Extract, Sodium Lactate, Sodium Benzoate, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Arginine, C11-15 Alketh-7, Polyquaternium-59, Aspartic Acid, PCA, Sorbic Acid, Disodium Phosphate, Polysorbate 60, C12-16 Alketh-9, Trideceth-12, Hydrolyzed Vegetable Protein, Litchi Chinensis Fruit Extract, Glycine, Alanine, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil, Serine, Sodium Phosphate, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Valine, Tocopherol, Isoleucine, Proline, Threonine, Histidine, Phenylalanine, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, Citral.

Content: 0.15 Liter (€346.67 / 1 Liter)

Regular price: €52.00
ORIBE Styling Butter Curl Enhancing Crème 200 ml
ORIBE Styling Butter Curl Enhancing Crème 200 ml

ORIBE Styling Butter Curl Enhancing Crème • 200 ml Oribe Styling Butter Curl Enhancing Crème is a rich, defining Oribe curl cream for anyone who wants to nourish, shape and smooth curls with a natural-looking finish. Oribe presents it as a deeply conditioning styling cream that melts instantly into the hair, defines coily curls, provides moisture and helps protect against breakage and frizz. It is designed for curl types 3–4. As a styling step within Oribe curl care, this cream brings together treatment-like nourishment and controlled styling. According to Oribe, it offers medium hold with a natural finish, absorbs quickly into the hair and helps seal in moisture to prevent dryness. For anyone looking for a luxurious Oribe curl cream, a refined curl defining cream, or premium Oribe styling care for textured hair, this is a strong and elegant option. Care and definition in one step The Styling Butter combines shea butter and avocado oil with a conditioning blend of murumuru, mango and cocoa butters, supported by olive oil and coconut fruit extract. Together, these ingredients are designed to hydrate the hair, lock in moisture, reduce dryness and define the curl pattern. It is therefore not just an Oribe styling cream, but a product that helps curls feel softer, smoother and more polished. Defined curls for up to 3 days Oribe gives specific performance data for this product: curls lasting up to 3 days, 79% less frizz, and protection from high humidity for up to 72 hours, based on a clinical test versus a control group. That makes Oribe Styling Butter Curl Enhancing Crème especially compelling for anyone wanting long-lasting curl definition and controlled fullness without a stiff or artificial finish. The ideal partner to the Deep Treatment Masque Together with Oribe Eternal Curls Deep Treatment Masque, the line logic becomes very clear: the masque deeply nourishes and strengthens, while the Styling Butter defines and helps lock moisture into the styled result.  HYDRATE. DEFINE. HOLD. Hydrate – moisturises curls and helps prevent dryness. Define – shapes the curl pattern and reduces frizz. Hold – provides medium hold with a natural finish. Oribe Styling Butter Curl Enhancing Crème is ideal for anyone looking for a luxurious Oribe curl cream, a defining styling cream for curls, a rich Oribe hair cream, or an elegant product for controlled, polished curls. Application Work into damp hair, define the curls and style as desired. According to Oribe, the hair can then be dried with a diffuser or left to air dry. Apply through damp lengths and curls. Shape and define the curls. Air dry or diffuse. Pair with Oribe Eternal Curls Deep Treatment Masque as the rich prep step. Shop the full Oribe collection External Inspirations  Discover Oribe on Instagram Discover Oribe videos

Content: 0.2 Liter (€280.00 / 1 Liter)

Regular price: €56.00
Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 ml
Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 ml

Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 mlLeichte Lotion für wie durch Salzwassernebel entstandene Wellen ohne Austrocknung. Ideal für eine Struktur mit Matt-Finish und Griffigkeit zum Styling. Lässt sich leicht im Haar verteilen. AnwendungIns feuchte Haar einarbeiten. Definiere Wellen und eine natürliche Textur. Lass dein Haar an der Luft trocknen.  Benefits• Die leichte Formel dieses „Salzsprays“ sorgt für Wellen und Textur• Ideal für eine gestärkte, matte Textur und für den besonderen Grip beim Styling (z.b. flechten)• Lässt sich leicht im Haar verteilen• Trocknet das Haar nicht aus• Mattes Finish mit mittlerem HaltLieferumfang1x Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion, 100 ml  InhaltsstoffeAqua/Water/Eau, Magnesium Sulfate, Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Polyacrylate Crosspolymer-6, Propanediol, Parfum/Fragrance, Polyacrylate-13, Phenoxyethanol, Sclerotium Gum, VP/Methacrylamide/Vinyl Imidazole Copolymer, Polyisobutene, Caprylyl Glycol, Chlorphenesin, PEG-12 Dimethicone, Ethylhexylglycerin, Glycine Soja (Soybean) Seed Extract, Hexylene Glycol, Disodium EDTA, Panthenol, PEG-12 Allyl Ether, Polysorbate 20, Sorbitan Isostearate, PEG-12, Potassium Hydroxide, Hydrolyzed Vegetable Protein PG-Propyl Silanetriol, Butylene Glycol, Polysilicone-15, Polymnia Sonchifolia Root Juice, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Biosaccharide Gum-1, Potassium Sorbate, Tocopherol, Citric Acid, Sodium Benzoate, Xanthan Gum, Leontopodium Alpinum Extract, Bertholletia Excelsa Seed Extract , Passiflora Incarnata Flower Extract, Theobroma Grandiflorum Fruit Extract, Limonene, Hexyl Cinnamal, Citral, Linalool.  

Content: 0.1 Liter (€530.00 / 1 Liter)

Regular price: €53.00
Skip product gallery

Similar Items

Siriderma Basisches Pflege-Shampoo - 250ml
Siriderma Basisches Pflege-Shampoo - 250ml
Siriderma Basisches Pflege-Shampoo: leicht duftend 250ml

Siriderma Basisches Pflege-Shampoo - leicht Duftend • ohne Duftstoffe • 250ml Basisches Shampoo für milde Reinigung und kräftiges Haar bei empfindlicher, gereizter Kopfhaut, auch geeignet bei Neurodermitis, Psoriasis und zu Allergien neigender Haut. Höchstverträgliche Haarpflege auch bei sehr sensibler, irritierter oder juckender Kopfhaut. Geeignet für alle Hauttypen, optimal als Theraphiebegleitung bei strapazierter, schuppender oder juckender Kopfhaut. Ausgesuchte milde Pflegesubstanzen, der Wirkkomplex der Provitamine A und B5 sowie alpha-Bisabolol kräftigen das Haar und geben ihm einen gesunden Glanz. Rötungen und Reizungen der Kopfhaut wird entgegengewirkt. AnwendungJe nach Haarlänge eine kirsch- bzw. pflaumengroße Menge von dem Siriderma Pflegeshampoo sanft in das nasse Haar einmassieren und im gesamten Haar verteilen. Kurz einwirken lassen und dann wieder ausspülen. InhaltsstoffeAqua, MIPA-Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glyceryl Laurate, Polysorbate 20, Sodium Lauroyl Glutamate, Glycerin*, Panthenol, Sucrose Cocoate, Sodium Chloride, Bisabolol, Sodium Bicarbonate, Helianthus Annuus Seed Oil, Beta-Carotene *vegetable glycerin * Pflanzliches Glycerin Inhalt: 250ml

Content: 250 Milliliter (€5.98 / 100 Milliliter)

Regular price: €14.95
Siriderma Basisches Pflege-Shampoo - 250ml
Siriderma Basisches Pflege-Shampoo - 250ml
Siriderma Basisches Pflege-Shampoo: ohne Duftstoffe 250ml

Siriderma Basisches Pflege-Shampoo - leicht Duftend • ohne Duftstoffe • 250ml Basisches Shampoo für milde Reinigung und kräftiges Haar bei empfindlicher, gereizter Kopfhaut, auch geeignet bei Neurodermitis, Psoriasis und zu Allergien neigender Haut. Höchstverträgliche Haarpflege auch bei sehr sensibler, irritierter oder juckender Kopfhaut. Geeignet für alle Hauttypen, optimal als Theraphiebegleitung bei strapazierter, schuppender oder juckender Kopfhaut. Ausgesuchte milde Pflegesubstanzen, der Wirkkomplex der Provitamine A und B5 sowie alpha-Bisabolol kräftigen das Haar und geben ihm einen gesunden Glanz. Rötungen und Reizungen der Kopfhaut wird entgegengewirkt. AnwendungJe nach Haarlänge eine kirsch- bzw. pflaumengroße Menge von dem Siriderma Pflegeshampoo sanft in das nasse Haar einmassieren und im gesamten Haar verteilen. Kurz einwirken lassen und dann wieder ausspülen. InhaltsstoffeAqua, MIPA-Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glyceryl Laurate, Polysorbate 20, Sodium Lauroyl Glutamate, Glycerin*, Panthenol, Sucrose Cocoate, Sodium Chloride, Bisabolol, Sodium Bicarbonate, Helianthus Annuus Seed Oil, Beta-Carotene *vegetable glycerin * Pflanzliches Glycerin Inhalt: 250ml

Content: 250 Milliliter (€5.98 / 100 Milliliter)

Regular price: €14.95
Oribe Gold Lust Nourishing Hair Oil 100 ml
Oribe Gold Lust Nourishing Hair Oil 100 ml

Oribe Gold Lust Nourishing Hair Oil 100 mlLuxuriöses, leichtes Öl. Dringt in den Haarschaft ein, um geschädigte Haare zu reparieren, zu stärken und zu pflegen. Bietet Hitzeschutz und verkürzt die Zeit zum Trocknen. ANWENDUNGIn das nasse Haar einarbeiten. Nach dem Styling auf die Spitzen auftragen. Für Extraglanz,  Pflege und Frizzkontrolle.  BENEFITS• Hilft, Schäden zu vermeiden und das Haar zu schützen, ohne es zu beschweren• Verleiht strahlenden Glanz und Geschmeidigkeit, macht das Haar leichter Kämmbar und reduziert Frizz• Bietet Hitzeschutz und verkürzt die Trocknungszeit• Dringt in den Haarschaft ein, um selbst stark geschädigte Locken zu reparieren, zu stärken und zu pflegenLieferumfang1x Oribe Gold Lust Nourishing Hair Oil, 100 ml INHALTSSTOFFEIsododecane, Coconut Alkanes, Dimethicone, Caprylic/Capric Triglyceride, Crambe Abyssinica Seed Oil, Limnanthes Alba (Meadowfoam) Seed Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Argania Spinosa Kernel Oil, Tocopherol, Parfum/Fragrance, Coco-Caprylate/Caprate, Orbignya Speciosa Kernel Oil, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Astrocaryum Murumuru Seed Butter, Santalum Album (Sandalwood) Wood Extract, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Ribes Nigrum (Black Currant) Seed Oil, Citrus Limon (Lemon) Peel Oil, Jasminum Officinale (Jasmine) Oil, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, TBHQ, Tocopheryl Acetate, Citric Acid, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Content: 0.1 Liter (€650.00 / 1 Liter)

Regular price: €65.00
Skip product gallery

Customers also viewed

ORIBE Styling Butter Curl Enhancing Crème 200 ml
ORIBE Styling Butter Curl Enhancing Crème 200 ml

ORIBE Styling Butter Curl Enhancing Crème • 200 ml Oribe Styling Butter Curl Enhancing Crème is a rich, defining Oribe curl cream for anyone who wants to nourish, shape and smooth curls with a natural-looking finish. Oribe presents it as a deeply conditioning styling cream that melts instantly into the hair, defines coily curls, provides moisture and helps protect against breakage and frizz. It is designed for curl types 3–4. As a styling step within Oribe curl care, this cream brings together treatment-like nourishment and controlled styling. According to Oribe, it offers medium hold with a natural finish, absorbs quickly into the hair and helps seal in moisture to prevent dryness. For anyone looking for a luxurious Oribe curl cream, a refined curl defining cream, or premium Oribe styling care for textured hair, this is a strong and elegant option. Care and definition in one step The Styling Butter combines shea butter and avocado oil with a conditioning blend of murumuru, mango and cocoa butters, supported by olive oil and coconut fruit extract. Together, these ingredients are designed to hydrate the hair, lock in moisture, reduce dryness and define the curl pattern. It is therefore not just an Oribe styling cream, but a product that helps curls feel softer, smoother and more polished. Defined curls for up to 3 days Oribe gives specific performance data for this product: curls lasting up to 3 days, 79% less frizz, and protection from high humidity for up to 72 hours, based on a clinical test versus a control group. That makes Oribe Styling Butter Curl Enhancing Crème especially compelling for anyone wanting long-lasting curl definition and controlled fullness without a stiff or artificial finish. The ideal partner to the Deep Treatment Masque Together with Oribe Eternal Curls Deep Treatment Masque, the line logic becomes very clear: the masque deeply nourishes and strengthens, while the Styling Butter defines and helps lock moisture into the styled result.  HYDRATE. DEFINE. HOLD. Hydrate – moisturises curls and helps prevent dryness. Define – shapes the curl pattern and reduces frizz. Hold – provides medium hold with a natural finish. Oribe Styling Butter Curl Enhancing Crème is ideal for anyone looking for a luxurious Oribe curl cream, a defining styling cream for curls, a rich Oribe hair cream, or an elegant product for controlled, polished curls. Application Work into damp hair, define the curls and style as desired. According to Oribe, the hair can then be dried with a diffuser or left to air dry. Apply through damp lengths and curls. Shape and define the curls. Air dry or diffuse. Pair with Oribe Eternal Curls Deep Treatment Masque as the rich prep step. Shop the full Oribe collection External Inspirations  Discover Oribe on Instagram Discover Oribe videos

Content: 0.2 Liter (€280.00 / 1 Liter)

Regular price: €56.00
Oribe Eternal Curls Priming Lotion Leave-In Conditioning Detangler 250 ml
Oribe Eternal Curls Priming Lotion Leave-In Conditioning Detangler 250 ml

ORIBE Priming Lotion Leave-In Conditioning Detangler • 250 ml A silky, silicone-free leave-in conditioner and detangler for wavy, curly and coily hair. ORIBE Priming Lotion prepares the hair for styling, makes detangling easier and leaves the hair soft and manageable. The nourishing formula moisturises and smooths the hair while helping reduce breakage during combing. It also provides heat protection and helps protect the hair from dryness. Suitable for Curl Types 2–4. Conditioning, detangling and styling preparation A blend of Murumuru, Mango and Cocoa Seed Butters conditions and smooths the hair. Jojoba, Avocado and Olive Oils support softness and moisture retention. The ORIBE Signature Complex, featuring Watermelon, Lychee and Edelweiss, complements the formula and helps protect the hair from environmental stress. Application Work through damp hair from roots to ends. Comb through with your fingers or a wide-tooth comb. It can also be used on dry hair to refresh curls and restore moisture between washes. Combine ORIBE Priming Lotion Leave-In Conditioning Detangler with ORIBE Curl Gloss Hydration & Hold as a preparation step for defined curls. For additional nourishment and shine, pair it with ORIBE Eternal Curls Polish & Protect Oil. Explore the complete ORIBE hair care and styling collection at maske berlin.Contents1 × ORIBE Priming Lotion Leave-In Conditioning Detangler, 250 ml Ingredients Aqua/Water/Eau, Glycerin, Cetearyl Alcohol, Butylene Glycol, Isoamyl Laurate, Quaternium-91, Parfum/Fragrance, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Astrocaryum Murumuru Seed Butter, Mangifera Indica (Mango) Seed Butter, Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter, Theobroma Grandiflorum Seed Butter, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Hydrolyzed Pea Protein, Arginine, Aspartic Acid, PCA, Sodium PCA, Sodium Lactate, Glycine, Alanine, Serine, Valine, Isoleucine, Proline, Threonine, Histidine, Phenylalanine, Behentrimonium Chloride, PPG-3 Benzyl Ether Myristate, Myristyl Myristate, Myristyl Laurate, Hydroxyethylcellulose, Citric Acid, Polysorbate 60, Disodium Phosphate, Sodium Phosphate, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Phenoxyethanol, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Content: 0.25 Liter (€196.00 / 1 Liter)

Regular price: €49.00
Siriderma AKUT Intensivmaske  - 50ml - 150ml
Siriderma AKUT Intensivmaske - 50ml - 150ml
Siriderma AKUT Intensivmaske: ohne Duftstoffe 50ml

Siriderma med Basic body care cream INTENSIVE (PHASE 1) without fragrance For therapy-accompanying intensive care z. As in atopic dermatitis and psoriasis. Basic cream mask (night) of the Siriderma two-phase care. Skin soothing for the extremely dry, flaky problem skin. Result Excess acids and slags are gently neutralized The skin is calmed nourishing and the itching is reduced application Basic Body Care Cream INTENSIVE (Phase 1) is applied to all irritated areas of skin that are prone to redness and itching like a mask and should work for several hours, preferably overnight. If skin becomes tense at the beginning of care, we recommend using a mixture of PHASE 1 and PHASE 2.    Ingredients (INCI) Aqua, Zinc Oxide, Helianthus Annuus Seed Oil, Sesamum Indicum Seed Oil, Glyceryl Stearate, Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Cetyl Palmitate, Calophyllum Inophyllum Seed Oil, Allantoin, Tocopherol, Dicalcium Phosphate Dihydrate, Magnesium Chloride, Ceteareth-20, Ceteareth-12 , Sulfur, Sodium Bicarbonate   Content: 150ml

Content: 50 Milliliter (€41.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €20.95
Siriderma HYDRO Intensivcreme - 50ml - 150ml
Siriderma HYDRO Intensivcreme - 50ml - 150ml
Siriderma HYDRO Intensivcreme: ohne Duftstoffe 50ml

Siriderma med Basic body care cream PLUS + (PHASE 2) without fragrance For therapy-accompanying intensive care z. As in atopic dermatitis and psoriasis. For the itchy, red, extremely irritated problem skin. Result Softer, more beautiful skin application Apply Basic Skin Care Cream Phase 2 (BASE or PLUS +) and massage in lightly after thoroughly washing Phase 1 with warm water and ideally with Siriderma® Cleansing Milk. If necessary, repeat the creaming several times a day. The skin prepared by Phase 1 is supplied with valuable nutrients and receives new power to regenerate itself. Ingredients (INCI) Aqua, Glycerin *, Helianthus Annuus Seed Oil, Sesamum Indicum Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Allantoin, Cetyl Palmitate, Cetearyl Alcohol, Zinc Oxide, Tocopherol, Sodium Bicarbonate, CI 77820, Dicalcium Phosphate Dihydrate, Ceteareth- 20, Ceteareth-12, Magnesium Chloride * Vegetable glycerin Content: 50ml

Content: 50 Milliliter (€41.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €20.95
Siriderma Basisches Pflege-Duschbad - 250ml
Siriderma Basisches Pflege-Duschbad - 250ml
Siriderma Basisches Pflege-Duschbad: leicht duftend 250ml

Basic care shower bath - slightly fragrant - 250 ml Selected mild care substances, avocado oil with its high proportion of plant vitamins, as well as provitamin A, provitamin B5 and bisabolol cleanse the skin and care for it at the same time. Redness and irritation of the skin is counteracted. INCI: Aqua, MIPA-Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin *, Sodium Lauroyl Glutamate, Polysorbate 20, Glyceryl Laurate, Cocoate Sucrose, Sodium Chloride, Panthenol, Bisabolol, Sodium Bicarbonate, Persea Gratissima Oil, Heliantus Annuus Seed Oil, Beta-Carotene , CI 77891, Silver Chloride, (Perfume) * Vegetable glycerin Content: 250ml

Content: 250 Milliliter (€5.58 / 100 Milliliter)

Regular price: €13.95