Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Oribe Supershine Après Beach Wave and Shine Spray 300 ml"

ORIBE Supershine Après Beach Wave and Shine Spray • 300 ml

Moisturizing styling and texturizing spray for defined beach waves, lightweight texture and sun-kissed shine – without the salty, stiff feel of a traditional salt spray. The specially designed nozzle allows targeted application directly into the hair, while the lightweight hold keeps waves touchable and flexible.

Beach Waves with Shine and Flexible Texture

ORIBE Supershine Après Beach Wave and Shine Spray is designed to create relaxed, wavy texture with a glossy finish. It can be used on damp or dry hair, either as a finishing step after heat styling or to create air-dried waves.

The formula combines hydrolyzed wheat protein, Pro-Vitamin B5 and a unique copolymer to create wavy, piecey texture with light hold. Glycerin helps condition the hair while adding body and shine. Ginger root extract softens the hair, while safflower seed oil, calendula flower extract and amber extract contribute to a soft, silky texture. The Oribe Signature Complex combines watermelon, lychee and edelweiss flower extracts.

Benefits

  • creates beach-inspired waves and texture
  • adds moisture and shine
  • provides lightweight, flexible hold
  • avoids the salty stiffness associated with salt sprays
  • specially designed nozzle for targeted application
  • suitable for damp or dry hair
  • works as a finishing spray after heat styling or for air-dried waves

How to Use

Shake well before use. Spray onto damp or dry hair and style as desired. For air-dried waves, scrunch the hair after application and allow it to dry naturally. Use as a finishing spray after heat styling.

Before the first use, break the safety seal by removing the cap, placing your thumb on the back of the applicator and pressing firmly until it clicks.

Contents

1 × ORIBE Supershine Après Beach Wave and Shine Spray, 300 ml

Ingredients

Butane, SD Alcohol 40-B (Alcohol Denat.), Isohexadecane, Butylene Glycol, VP/VA Copolymer, Isobutane, Parfum/Fragrance, Aqua/Water/Eau, Panthenol, Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil, Glycerin, AMP-Isostearoyl Hydrolyzed Wheat Protein, Calendula Officinalis Flower Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Kaempferia Galanga Root Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Phenoxyethanol, Styrax Benzoin Resin Extract, Citric Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.


Skip product gallery

Accessory Items

Skip product gallery

Similar Items

Oribe Serene Scalp Densifying Treatment Spray 125 ml
Oribe Serene Scalp Densifying Treatment Spray 125 ml

ORIBE Serene Scalp Densifying Treatment Spray 125 ml Ultra-lightweight treatment for thinning hair – for more volume, fullness and denser-looking hair The ORIBE Serene Scalp Densifying Treatment Spray is an ultra-lightweight scalp treatment designed for thinning hair. It instantly adds volume at the roots and, with regular use, helps hair look denser over the course of three months. At the same time, the formula refreshes, hydrates and revitalizes the scalp. The fragrance-free treatment is designed to be used after every wash. Lightweight formula for fuller-looking hair The formula combines Capixyl™, a biomimetic peptide with red clover extract, with pea sprout extract and densifying polymers. Capixyl™ helps promote fuller, thicker and healthier-looking hair. Pea sprout extract helps restore elasticity and strengthen the hair, while densifying polymers provide immediate volume, body and density. Benefits Designed for thinning hair Instantly adds volume at the roots Helps create fuller and denser-looking hair with regular use Refreshes, hydrates and revitalizes the scalp With Capixyl™, pea sprout extract and densifying polymers Provides antioxidant protection against free-radical and environmental damage Fragrance-free Ultra-lightweight texture How to use Mist directly onto the scalp in clean, damp hair. Style as usual. For best results, use after every wash. The formula instantly plumps the hair at the roots and helps create denser-looking strands over the course of three months. Contents1 × ORIBE Serene Scalp Densifying Treatment Spray, 125 ml Ingredients Aqua/Water/Eau, Butylene Glycol, Dimethyl Isosorbide, Polysorbate 20, AMP-Acrylates/Allyl Methacrylate Copolymer, Niacinamide, Panthenol, Sodium PCA, Allantoin, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Water, Mentha Piperita (Peppermint) Oil, Glycerin, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Citric Acid, Dipotassium Glycyrrhizate, Sodium Lactate, Dextran, Arginine, Aspartic Acid, PCA, Acetyl Tetrapeptide-3, Trifolium Pratense (Clover) Flower Extract, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Glycine, Alanine, Pisum Sativum (Pea) Sprout Extract, Serine, Valine, Potassium Sorbate, Arctium Majus Root Extract, Arnica Montana Flower Extract, Ascorbic Acid, Calendula Officinalis Flower Extract, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Citrus Limon (Lemon) Peel Extract, Hedera Helix (Ivy) Leaf Extract, Isoleucine, Lamium Album Extract, Nasturtium Officinale Extract, Pinus Sylvestris Bud Extract, Proline, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Salvia Officinalis (Sage) Leaf Extract, Threonine, Biotin, Tocopheryl Acetate, Tropaeolum Majus Flower Extract, Histidine, Phenylalanine, Benzoic Acid, Chlorphenesin, Sodium Dehydroacetate, Limonene.

Content: 0.15 Liter (€580.00 / 1 Liter)

Regular price: €87.00
Tip
Oribe Signature Invisible Defense Universal Protection Spray 175ml
Oribe Signature Invisible Defense Universal Protection Spray 175ml

ORIBE – Invisible Defense Universal Protection Spray Your daily dose of invisible hair protection. This weightless mist acts as your hair’s personal bodyguard: shielding strands from heat up to 450°F (232 °C), preventing UV-induced dryness and color fading, detoxing against pollution, and fighting frizz. All while delivering light moisture without ever weighing hair down. ✨ Key Benefits Heat protection up to 450°F / 232 °C Shields against UV damage & color fade Pollution detox & environmental defense Anti-frizz, anti-dryness performance Lightweight hydration, no build-up 💡 How to use: Shake well and mist evenly onto damp or dry hair before styling. Apply generously prior to heat styling tools or sun exposure for best protection. Size: 175 ml

Content: 0.175 Liter (€280.00 / 1 Liter)

Regular price: €49.00
Tip
Oribe Magnificent Volume Thick Dry Finishing Spray 250 ml
Oribe Magnificent Volume Thick Dry Finishing Spray 250 ml

Oribe Magnificient Volume Thick Dry Finishing Spray 250 mlDry finish for added density and fullness ORIBE Thick Dry Finishing Spray is a dry finishing spray that builds visible density and fullness while providing dry hold. Its lightweight texture adds structure and volume to finished styles without leaving the hair feeling sticky. For additional volume, the spray can be used together with heat tools. More volume and dry hold The finishing spray is designed to give finished styles additional fullness, texture and hold. Tapioca starch and styling polymers help create a fuller, more textured finish. Panthenol complements the formula, while the ORIBE Signature Complex of watermelon, lychee and edelweiss helps protect hair from oxidative stress as well as drying and damaging environmental effects. Benefits dry finishing spray for added density and fullness provides dry hold adds volume and texture leaves hair without a sticky finish can be used with heat tools for additional volume formulated with the ORIBE Signature Complex of watermelon, lychee and edelweiss 250 ml How to use Shake well before use. Spray onto the hair and work through to create volume and hold. Use heat tools for additional volume if desired. Before the first use, break the safety seal by removing the cap, placing your thumb on the back of the applicator and pressing firmly until it clicks. Ingredients Dimethyl Ether, SD Alcohol 40-B (Alcohol Denat.), Acrylates/Octylacrylamide Copolymer, Parfum/Fragrance, Tapioca Starch, Triheptanoin, C13-16 Isoalkane, Boron Nitride, Aqua/Water/Eau, Quaternium-95, Propanediol, Panthenol, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Benzoic Acid, Zeolite, Glycerin, Litchi Chinensis Fruit Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Phenoxyethanol, Citric Acid, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool.

Content: 0.25 Liter (€196.00 / 1 Liter)

Regular price: €49.00
Tip
Oribe Signature Tres Set Structure Spray 300 ml
Oribe Signature Tres Set Structure Spray 300 ml

ORIBE – Très Set Structure SprayA retro setting spray meets high-tech innovationORIBE Très Set Structure Spray is your go-to for building styles with long-lasting hold, volume, and shine. With its innovative mist-to-mousse technology, the ultra-fine spray transforms into a mousse on contact, allowing precise application and effortless styling. Lightweight yet powerful, this spray creates structure, density, and flexibility without weighing the hair down. Perfect for runway, editorial, or red carpet looks – and equally suited for everyday glam. Benefits Builds structure, volume & long-lasting hold Innovative mist-to-mousse texture for precise styling Adds shine, body & resilience Leaves hair soft and touchable Provides heat protection up to 450°F / 232 °C How to Use Shake well. Spray evenly onto damp or dry hair. The mist transforms into mousse as you work it in, delivering control and volume. Style as desired with heat tools up to 450°F / 232 °C.Ingredients Aqua/Water/Eau, Hydrofluorocarbon 152a, Butane, Polyurethane-14, Alcohol Denat., Glycerin, Parfum/Fragrance, Phenoxyethanol, C11-15 Pareth-12, Laureth-4, AMP-Acrylates Copolymer, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Aminomethyl Propanol, Carbomer, Isobutane, Ethylhexylglycerin, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Sodium Cocoyl Glycinate, Sodium Lauroamphoacetate, Disodium EDTA, Sodium Chloride, Lauric Acid, Ethylhexyl Salicylate, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Panthenol, Hydrolyzed Pea Protein, Bambusa Vulgaris Leaf/Stem Extract, Chondrus Crispus Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Macrocystis Pyrifera (Kelp) Extract, Opuntia Tuna Flower/Stem Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Tocopherol, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Butylene Glycol, Citric Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Content: 0.3 Liter (€183.33 / 1 Liter)

Regular price: €55.00