Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Kryolan Mastix Entferner 1000ml"

Kryolan Mastix Remover 1000ml

Kryolan Mastix Remover – a professional-grade adhesive remover from Kryolan, specially designed for thorough and effective removal of Mastix (Spirit Gum) and other skin adhesives. Perfect for theatre, film, and professional makeup applications.

The Kryolan Mastix Remover effectively dissolves adhesive residues from latex, beards, wigs, and prosthetics, cleaning the skin without irritation. The ethanol-based formula ensures fast, residue-free results and reliable performance for professionals.

Features & Benefits:

  • Powerful remover for Mastix (Spirit Gum) & skin adhesives
  • Quick and thorough cleaning – professional-grade performance
  • Suitable for film, theatre, SFX & makeup artists
  • Main ingredient: Ethanol
  • Professional quality made by Kryolan GmbH in Berlin

How to Use:
Apply a small amount to a cotton pad and place it on the area to be cleaned. Allow to sit briefly, then gently wipe off. After use, apply a moisturizing cream to soothe the skin.

Safety Instructions:
Keep out of reach of children. Dispose of contents and container in accordance with local and national regulations. Use only in well-ventilated areas.

Flammable symbol
Warning symbol

Content: 1000ml

At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers:

Skip product gallery

Accessory Items

Mouldlife BALDIEZ 120g
Mouldlife BALDIEZ 120g

Moldlife BALDIEZ β€’ 120ml Designed to create professional BALD CAPS and act as an encapsulant for the rapid production of prosthetic products, this product allows the artist to create edges that melt away. Airbrush it directly into your Platgel silicone molds or apply your Platel & Deadener mixture over it. Allow to harden, dust with talc and remove. Apply the piece by applying the platelet as usual to the face and observe how your edges dissolve with IPA (99% alcohol). Content: 120ml KEEP AWAY FROM CHILDREN - PROFESSIONAL PRODUCT

Content: 0.12 Kilogramm (€174.17 / 1 Kilogramm)

Regular price: €20.90
Skip product gallery

Similar Items

Kryolan Isopropyl Alcohol 500ml
Kryolan Isopropyl Alcohol 500ml

Kryolan Isopropyl Alcohol 500ml Kryolan Isopropyl Alcohol 99% – high-purity Isopropyl Alcohol (also known as Isopropanol or IPA Isopropyl) for cleaning, disinfecting, and dissolving residues. Ideal for professional use in make-up artistry, cosmetics, film, and theatre production. This Isopropyl Alcohol is a clear, fast-evaporating liquid with strong cleaning power. It effectively removes grease, oil, paint, and adhesive residue from surfaces, brushes, and tools. With its high purity, it serves as a reliable Isopropyl Alcohol Cleaner and Isopropanol Solvent for various professional applications. Features & Benefits: 99% pure Isopropyl Alcohol (also known as Propan-2-ol Isopropyl Alcohol) Also referred to as Isopropyl Alcohol and Isopropanol or IPA Isopropyl Alcohol Perfect for cosmetic, technical, and hygienic use Evaporates quickly and leaves no residue Can be diluted with water for milder cleaning applications Our product matches the quality of Isopropyl Alcohol DM or Isopropyl Alcohol Amazon listings, but comes in professional Kryolan Studio Quality. It is pure, additive-free Isopropyl Alcohol – ideal for make-up artists, studios, and laboratories. Applications: Cleaning and disinfecting surfaces, tools, and make-up products Removing adhesive, silicone, oil, or paint residues Degreasing skin before applying make-up or special effects Cleaning make-up brushes and tools (Isopropyl Alcohol Cleaners) Suitable for technical cleaning (electronics, glass, metal, plastic) Often confused with other products – the difference between Isopropyl Alcohol vs Ethanol lies in the chemical composition: Isopropanol is stronger for degreasing and evaporates faster. It’s also known as Isopropyl Alcohol 99 or Isopropyl Alcohol 70, with 99% offering higher strength and purity. Note: Isopropanol vs Isopropyl Alcohol refers to the same substance. Terms like IPA Isopropyl, Isopropylic, or Isopropyl-Alcohol are synonymous. The chemical name is Propan-2-ol. Safety Information: Highly flammable – keep away from children! Use only in well-ventilated areas Avoid contact with eyes and mucous membranes Improper use of Isopropyl Alcohol may cause skin irritation Please refer to the Material Safety Data Sheet (MSDS / SDS) for Isopropyl Alcohol. More information can be found under Isopropyl Alcohol Wikipedia or Isopropyl Alcohol Safety Data Sheet. Do not confuse Isopropyl Alcohol with Rubbing Alcohol – the latter often contains water or additives. Pure Isopropanol is more concentrated and intended for professional use. It is not suitable for consumption (Can you consume Isopropyl Alcohol? – No). Technical Details: Chemical name: 2-Propanol / Isopropanol Chemical formula: C3H8O CAS number: 67-63-0 Purity: 99% Volume: 500 ml Also available in a larger size – see Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml. Warning: Flammable. Keep out of reach of children. Use only according to safety guidelines. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.5 Liter (€30.00 / 1 Liter)

Regular price: €15.00
Kryolan MME - Milder Mastix Entferner 100ml
Kryolan MME - Milder Mastix Entferner 100ml

MME – Mild Mastix Remover 100ml MME – Mild Mastix Remover is a gentle, oil- and azulene-based adhesive remover from Kryolan, specially formulated to remove Mastix (Spirit Gum) and other skin adhesives without irritation. Ideal for sensitive skin and professional use in theatre, film, and makeup artistry. The soothing formula of the Mild Mastix Remover effectively dissolves adhesive residues while nourishing the skin. Azulene, known for its calming and anti-inflammatory properties, helps reduce redness, while natural oils leave the skin soft and hydrated after removal. Features & Benefits: Gentle remover for Mastix (Spirit Gum) & adhesives Contains azulene and nourishing oils for sensitive skin Removes residues without drying or irritation Professional quality made by Kryolan GmbH in Berlin Perfect match with Kryolan Mastix or Kryolan Fixing Spray How to Use: Apply a small amount to a cotton pad, let it sit on the desired area for a few seconds, then gently wipe away adhesive. Follow with a moisturizing cream if needed. Content: 100ml (3.5oz) At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Regular price: €15.00
Skip product gallery

Customers also viewed

Kryolan Fixierspray 300ml
Kryolan Fixierspray 300ml

Kryolan Fixing Spray 300ml Kryolan Fixing Spray – the essential professional product from Kryolan, designed to make your makeup long-lasting and smudge-proof. This unique cosmetic formula creates an invisible protective film over the makeup, ensuring durability even under heavy use. Perfect for body painting with Kryolan Aquacolor or other water-based makeups. The Kryolan Fixing Spray seals and protects the makeup, making it resistant to rubbing, sweat, and water. Spray evenly from a distance of about 30 cm and allow to dry. Ideal for stage, film, TV, and photo work. This professional makeup setting spray contains alcohol and should not be applied near eyes or mucous membranes. It can easily be removed with warm water and soap. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, renowned for high-quality Kryolan Makeup and Kryolan Cosmetics for professionals worldwide. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & airbrush applications effectively Creates an invisible, smudge- & water-resistant finish Perfect for use with Kryolan Foundation & Kryolan Supracolor Highly recommended for Kryolan Aquacolor body painting Professional quality made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: After applying makeup, spray a fine, even mist from about 30 cm distance. Allow to dry completely. Your makeup will become smudge- and water-resistant. To remove, use warm water and soap or Kryolan All Pur Remover Cream. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for flawless, long-lasting results. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.3 Liter (€133.00 / 1 Liter)

Regular price: €39.90