Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Kryolan Isopropyl Alcohol 500ml"

Kryolan Isopropyl Alcohol 500ml

Kryolan Isopropyl Alcohol 99% – high-purity Isopropyl Alcohol (also known as Isopropanol or IPA Isopropyl) for cleaning, disinfecting, and dissolving residues. Ideal for professional use in make-up artistry, cosmetics, film, and theatre production.

This Isopropyl Alcohol is a clear, fast-evaporating liquid with strong cleaning power. It effectively removes grease, oil, paint, and adhesive residue from surfaces, brushes, and tools. With its high purity, it serves as a reliable Isopropyl Alcohol Cleaner and Isopropanol Solvent for various professional applications.

Features & Benefits:

  • 99% pure Isopropyl Alcohol (also known as Propan-2-ol Isopropyl Alcohol)
  • Also referred to as Isopropyl Alcohol and Isopropanol or IPA Isopropyl Alcohol
  • Perfect for cosmetic, technical, and hygienic use
  • Evaporates quickly and leaves no residue
  • Can be diluted with water for milder cleaning applications

Our product matches the quality of Isopropyl Alcohol DM or Isopropyl Alcohol Amazon listings, but comes in professional Kryolan Studio Quality. It is pure, additive-free Isopropyl Alcohol – ideal for make-up artists, studios, and laboratories.

Applications:

  • Cleaning and disinfecting surfaces, tools, and make-up products
  • Removing adhesive, silicone, oil, or paint residues
  • Degreasing skin before applying make-up or special effects
  • Cleaning make-up brushes and tools (Isopropyl Alcohol Cleaners)
  • Suitable for technical cleaning (electronics, glass, metal, plastic)

Often confused with other products – the difference between Isopropyl Alcohol vs Ethanol lies in the chemical composition: Isopropanol is stronger for degreasing and evaporates faster. It’s also known as Isopropyl Alcohol 99 or Isopropyl Alcohol 70, with 99% offering higher strength and purity.

Note: Isopropanol vs Isopropyl Alcohol refers to the same substance. Terms like IPA Isopropyl, Isopropylic, or Isopropyl-Alcohol are synonymous. The chemical name is Propan-2-ol.

Safety Information:

  • Highly flammable – keep away from children!
  • Use only in well-ventilated areas
  • Avoid contact with eyes and mucous membranes
  • Improper use of Isopropyl Alcohol may cause skin irritation

Please refer to the Material Safety Data Sheet (MSDS / SDS) for Isopropyl Alcohol. More information can be found under Isopropyl Alcohol Wikipedia or Isopropyl Alcohol Safety Data Sheet.

Do not confuse Isopropyl Alcohol with Rubbing Alcohol – the latter often contains water or additives. Pure Isopropanol is more concentrated and intended for professional use. It is not suitable for consumption (Can you consume Isopropyl Alcohol? – No).

Technical Details:

  • Chemical name: 2-Propanol / Isopropanol
  • Chemical formula: C3H8O
  • CAS number: 67-63-0
  • Purity: 99%
  • Volume: 500 ml

Also available in a larger size – see Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml.

Warning: Flammable. Keep out of reach of children. Use only according to safety guidelines.

At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers:

Skip product gallery

Similar Items

JORDANE - IPM Ispropyl Myristate 8oz - 16oz
JORDANE - IPM Ispropyl Myristate 8oz - 16oz

JORDANE - IPM Ispropyl Myristate • 8oz. • 16oz.  Isopropylmyristat (IPM) ist der Ester von Isopropylalkohol und Myristinsäure. Isopropylmyristat ist ein polarer Weichmacher und wird in kosmetischen und topischen Arzneimitteln verwendet, wenn eine gute Absorption in die Haut erwünscht ist.  Durch die Öligkeit des IPM lassen sich Kleber und hartnäckige Make-Up´s besser lösen als mit reinem Isopropyl-Alkohol (IPA).   Lieferumfang: 8oz. • 16oz. (Bitte Auswählen)

Content: 0.236 Liter (€50.85 / 1 Liter)

Regular price: From €12.00
Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml
Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml

Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml Kryolan Isopropyl Alcohol 99% – high-purity Isopropyl Alcohol (also known as Isopropanol or IPA Isopropyl) for cleaning, disinfecting, and dissolving residues. Ideal for make-up artists, studios, film, and theatre professionals. This Isopropyl Alcohol is a clear, fast-evaporating liquid with powerful cleaning properties. It effectively removes grease, oil, paint, and adhesive residues from surfaces, brushes, and tools. With 99% purity, it serves as a high-grade Isopropyl Alcohol Cleaner and Isopropanol Solvent for professional applications. Features & Benefits: 99% pure Isopropyl Alcohol (Propan-2-ol Isopropyl Alcohol) Also referred to as Isopropyl Alcohol and Isopropanol or IPA Isopropyl Alcohol Ideal for cosmetic, technical, and hygienic purposes Evaporates quickly and leaves no residue Can be diluted with water for gentler cleaning Comparable in quality to Isopropyl Alcohol DM or Isopropyl Alcohol Amazon – but with professional Kryolan Studio Quality. Pure, additive-free alcohol for hygienic and precise cleaning in make-up artistry and labs. Applications: Cleaning and disinfecting brushes, tools, and surfaces Removing grease, silicone, make-up, and adhesive residues Preparing the skin before make-up or special effects Used by make-up artists, studios, and laboratories Commonly confused: Isopropyl Alcohol vs Ethanol – Isopropanol is stronger for degreasing and evaporates faster. Isopropanol vs Isopropyl Alcohol refers to the same chemical substance, also known as Propan-2-ol. Safety Information: Highly flammable – keep away from children! Use only in well-ventilated areas Avoid contact with eyes and mucous membranes May cause skin irritation if misused Please refer to the Material Safety Data Sheet (MSDS/SDS) for Isopropyl Alcohol. Do not confuse with Rubbing Alcohol – this often contains water or additives. Pure Isopropanol is intended for professional use and not for consumption. Technical Details: Chemical name: 2-Propanol / Isopropanol Chemical formula: C3H8O CAS number: 67-63-0 Purity: 99% Volume: 100 ml Also available in larger sizes – see Kryolan Isopropyl Alcohol 500ml or Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml. Warning: Flammable. Keep out of reach of children. Use only according to safety regulations. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.1 Liter (€72.00 / 1 Liter)

Regular price: €7.20
Skip product gallery

Customers also viewed

Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml
Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml

Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml Kryolan Isopropyl Alcohol 99% – high-purity Isopropyl Alcohol (also known as Isopropanol or IPA Isopropyl) for cleaning, disinfecting, and dissolving residues. Ideal for make-up artists, studios, film, and theatre professionals. This Isopropyl Alcohol is a clear, fast-evaporating liquid with powerful cleaning properties. It effectively removes grease, oil, paint, and adhesive residues from surfaces, brushes, and tools. With 99% purity, it serves as a high-grade Isopropyl Alcohol Cleaner and Isopropanol Solvent for professional applications. Features & Benefits: 99% pure Isopropyl Alcohol (Propan-2-ol Isopropyl Alcohol) Also referred to as Isopropyl Alcohol and Isopropanol or IPA Isopropyl Alcohol Ideal for cosmetic, technical, and hygienic purposes Evaporates quickly and leaves no residue Can be diluted with water for gentler cleaning Comparable in quality to Isopropyl Alcohol DM or Isopropyl Alcohol Amazon – but with professional Kryolan Studio Quality. Pure, additive-free alcohol for hygienic and precise cleaning in make-up artistry and labs. Applications: Cleaning and disinfecting brushes, tools, and surfaces Removing grease, silicone, make-up, and adhesive residues Preparing the skin before make-up or special effects Used by make-up artists, studios, and laboratories Commonly confused: Isopropyl Alcohol vs Ethanol – Isopropanol is stronger for degreasing and evaporates faster. Isopropanol vs Isopropyl Alcohol refers to the same chemical substance, also known as Propan-2-ol. Safety Information: Highly flammable – keep away from children! Use only in well-ventilated areas Avoid contact with eyes and mucous membranes May cause skin irritation if misused Please refer to the Material Safety Data Sheet (MSDS/SDS) for Isopropyl Alcohol. Do not confuse with Rubbing Alcohol – this often contains water or additives. Pure Isopropanol is intended for professional use and not for consumption. Technical Details: Chemical name: 2-Propanol / Isopropanol Chemical formula: C3H8O CAS number: 67-63-0 Purity: 99% Volume: 100 ml Also available in larger sizes – see Kryolan Isopropyl Alcohol 500ml or Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml. Warning: Flammable. Keep out of reach of children. Use only according to safety regulations. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.1 Liter (€72.00 / 1 Liter)

Regular price: €7.20
Skin Illustrator Paletten
Skin Illustrator Paletten
Skin Illustrator Paletten: AMERICAN HORROR

Skin Illustrator Paletten Pro Palette – for SFX, MOVIE & TV Skin Illustrator Palette 🎭✨ Features & Benefits: • Ultra-pigmented, filler-free professional formula • Perfect for creating realistic skin effects, bruises, scars & wounds • Works on skin, silicone, foam latex & prosthetics • Long-lasting, matte finish – ideal for film, TV, SFX & cosplay 🎨 Colors Included: Rice Paper • Natural 1 • Natural 2 • LAO 1 • LAO 2 • Cedar Brown • Vein Tone • Coral Adjuster • Olive Adjuster • Rose Adjuster 🧴 How to Use: Activate colors with Skin Illustrator Activator, Slow Activator, or 99% alcohol only. ❌ Do not use 70% alcohol, MEK, acetone, or water. Remove easily with Telesis Super Solv or Telesis Super Solv Plus. 🧠 Pro Tip: Cracks or bubbles in dried color cells are normal and do not affect performance or color quality. 📦 Includes: 1 Palette (10 Color Cells)

Regular price: €149.00
Skin Illustrator On Set Paletten
Skin Illustrator On Set Paletten
Skin Illustrator On Set Paletten: On Set POWDAH

Skin Illustrator On Set Paletten Die Skin illustrator Paletten im Hosentaschen-Format. TOUCH UP AND GO! Alle Farben können so verwendet werden, wie sie sind, oder gemischt, um einen individuellen Farbton für Ihren Look zu kreieren. Sie brauchen Skin Illustrator Activator, Skin Illustrator Slow Activator oder 99%igen Alkohol, um das Farbpigment zu aktivieren. Verwenden Sie keinen 70%igen Alkohol, MEK, Aceton, Wasser oder ein anderes Lösungsmittel.Die Entfernung ist einfach mit dem Telesis Super Solv oder Telesis Make-up-Remover von PPI. Dieses Profi-Produkt ist auch für Halloween Make-up geeignet. Die Farben lassen sich leicht mit einem Pinsel, einem Schwämmchen oder einem Mascarastift auftragen. Verwenden Sie sie allein oder mischen Sie die Farben mit einem der anderen Skin Illustrator-Töne, um Ihre eigene einzigartige Farbmischung zu erstellen. ACHTUNG! Aufgrund des hohen Pigmentgehalts und des Fehlens unnötiger Füllstoffe im Skin Illustrator Farbsystem beeinträchtigen Risse, Blasen und ein geschrumpftes Aussehen, das in einigen getrockneten Farbzellen auftreten kann, in keiner Weise die Qualität oder Leistung des Produkts. Farben: FX, THE GRUNGE, POWDAH Lieferumfang: 1 On Set Palette  

Regular price: €99.00
Skin Illustrator Paletten
Skin Illustrator Paletten
Skin Illustrator Paletten: CENOBITE

Skin Illustrator Paletten Pro Palette – for SFX, MOVIE & TV Skin Illustrator Palette 🎭✨ Features & Benefits: • Ultra-pigmented, filler-free professional formula • Perfect for creating realistic skin effects, bruises, scars & wounds • Works on skin, silicone, foam latex & prosthetics • Long-lasting, matte finish – ideal for film, TV, SFX & cosplay 🎨 Colors Included: Rice Paper • Natural 1 • Natural 2 • LAO 1 • LAO 2 • Cedar Brown • Vein Tone • Coral Adjuster • Olive Adjuster • Rose Adjuster 🧴 How to Use: Activate colors with Skin Illustrator Activator, Slow Activator, or 99% alcohol only. ❌ Do not use 70% alcohol, MEK, acetone, or water. Remove easily with Telesis Super Solv or Telesis Super Solv Plus. 🧠 Pro Tip: Cracks or bubbles in dried color cells are normal and do not affect performance or color quality. 📦 Includes: 1 Palette (10 Color Cells)

Regular price: €149.00
Skin Illustrator Paletten
Skin Illustrator Paletten
Skin Illustrator Paletten: 1853

Skin Illustrator Paletten Von Profis für Profis und solche, die es werden wollen! Finden Sie aus einer Vielzahl von erbrobten Skin Illustrator Alkohol Paletten, die Richtige für Sie.Alle Farben können so verwendet werden, wie sie sind, oder gemischt, um einen individuellen Farbton für Ihren Look zu kreieren. Sie brauchen Skin Illustrator Activator, Skin Illustrator Slow Activator oder 99%igen Alkohol, um das Farbpigment zu aktivieren. Verwenden Sie keinen 70%igen Alkohol, MEK, Aceton, Wasser oder ein anderes Lösungsmittel.Die Entfernung ist einfach mit dem Telesis Super Solv oder Telesis Make-up-Remover von PPI. Dieses Profi-Produkt ist auch für Halloween Make-up geeignet. Die Farben lassen sich leicht mit einem Pinsel, einem Schwämmchen oder einem Mascarastift auftragen. Verwenden Sie sie allein oder mischen Sie die Farben mit einem der anderen Skin Illustrator-Töne, um Ihre eigene einzigartige Farbmischung zu erstellen. ACHTUNG! Aufgrund des hohen Pigmentgehalts und des Fehlens unnötiger Füllstoffe im Skin Illustrator Farbsystem beeinträchtigen Risse, Blasen und ein geschrumpftes Aussehen, das in einigen getrockneten Farbzellen auftreten kann, in keiner Weise die Qualität oder Leistung des Produkts. Lieferumfang: 1 Palette  

Regular price: €149.00
Skip product gallery

Customers also bought

TEAR PUFFER - MENTHOL VAPORIZER
TEAR PUFFER - MENTHOL VAPORIZER
TEAR PUFFER - MENTHOL VAPORIZER: Purple Tearpuffer

TEAR PUFFER - MENTHOL VAPORIZER AnwendungHalten Sie den Menthol-Zerstäuber 6 bis 12 cm vom Auge entfernt. Drücken Sie den farbigen Kolben, um Luft durch das mit Mentholkristallen gefüllte Röhrchen auszustoßen.Wiederholen Sie den Vorgang, bis sich die gewünschten Tränen bilden.Bewahren Sie den Tear Puffer Menthol Vaporizer in einem Ziploc-Beutel auf, um die Wirkung der Mentholkristalle zu erhalten.Ersetzen Sie das Mentholkristall-Paket, wenn es unwirksam geworden ist. Zum NachladenEntfernen Sie die farbige Birne.Ziehen Sie das Strumpfteil und das Gummiband ab.Entfernen Sie das Mentholkristall-Päckchen und entsorgen Sie es. Neues Menthol-Kristall-Päckchen einlegen.Befestigen Sie es mit dem Strumpf und dem Gummiband. Setzen Sie den farbigen Kolben wieder auf die Röhrenöffnung.An einem kühlen, trockenen Ort aufbewahren.Bei Augenreizungen die Anwendung abbrechen. Bei Bedarf einen Arzt aufsuchen.Außerhalb der Reichweite von Kindern aufbewahren.   Lieferumfang: 1 Tear Puffer & Nachfüllpack

Regular price: €39.90