Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Kryolan Fixierspray 75ml"

Kryolan Fixing Spray 75ml

Kryolan Fixing Spray 75ml – the iconic setting spray from Kryolan, designed for professional use in theatre, film, and makeup artistry. This special cosmetic product creates an invisible protective film over the makeup, greatly extending its durability even under demanding conditions.

Kryolan Fixing Spray is especially recommended for body painting with Kryolan Aquacolor and other water-based paints. It makes makeup smudge-proof, rub-resistant, and water-resistant, providing reliable protection against perspiration – perfect for long shoots, stage performances, and SFX looks.

Apply thinly and evenly from about 30 cm distance and allow to dry completely. Contains alcohol – avoid contact with eyes and mucous membranes. To remove, simply use warm water and soap.

Features & Benefits:

  • Fixes makeup, body paint & SFX designs effectively
  • Creates an invisible, protective layer
  • Water- and smudge-resistant formula
  • Perfect for Kryolan Aquacolor, Kryolan Supracolor & Kryolan Foundation
  • Professional quality made by Kryolan GmbH in Berlin

How to Use:
Spray evenly over finished makeup from a distance of about 30 cm. Allow to dry naturally – do not rub or blow-dry. Remove easily with warm water and soap.

Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for a long-lasting, professional finish.

At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers:

Skip product gallery

Accessory Items

Alcone Company Face-Matte Sheets
Alcone Company Face-Matte Sheets

Alcone Company Face-Matte Sheets   50 Blatt blaues Papier, welches nicht verschrumpelt wie gewöhnliches Blotting Paper.   Öl-absorbierendes Papier für die T - Zone. Der Bereich beginnt beim Kinn, läuft über die Nase bis zur Strin mit ein. Hier befinden sich besonders viele Talgdrüsen, da dieser Bereich Umwelteinflüssen stärker ausgesetzt ist als die Randbereiche. Die vielen Talgdrüsen sind auch der Grund dafür, dass die Haut in diesem Bereich fettiger ist.   Inhalt: 50 Blatt

Content: 50 Stück (€0.30 / 1 Stück)

Regular price: €15.00
Skip product gallery

Similar Items

Kryolan Fixierspray 300ml
Kryolan Fixierspray 300ml

Kryolan Fixing Spray 300ml Kryolan Fixing Spray – the essential professional product from Kryolan, designed to make your makeup long-lasting and smudge-proof. This unique cosmetic formula creates an invisible protective film over the makeup, ensuring durability even under heavy use. Perfect for body painting with Kryolan Aquacolor or other water-based makeups. The Kryolan Fixing Spray seals and protects the makeup, making it resistant to rubbing, sweat, and water. Spray evenly from a distance of about 30 cm and allow to dry. Ideal for stage, film, TV, and photo work. This professional makeup setting spray contains alcohol and should not be applied near eyes or mucous membranes. It can easily be removed with warm water and soap. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, renowned for high-quality Kryolan Makeup and Kryolan Cosmetics for professionals worldwide. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & airbrush applications effectively Creates an invisible, smudge- & water-resistant finish Perfect for use with Kryolan Foundation & Kryolan Supracolor Highly recommended for Kryolan Aquacolor body painting Professional quality made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: After applying makeup, spray a fine, even mist from about 30 cm distance. Allow to dry completely. Your makeup will become smudge- and water-resistant. To remove, use warm water and soap or Kryolan All Pur Remover Cream. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for flawless, long-lasting results. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.3 Liter (€133.00 / 1 Liter)

Regular price: €39.90
Skip product gallery

Customers also viewed

Kryolan Fixierspray 300ml
Kryolan Fixierspray 300ml

Kryolan Fixing Spray 300ml Kryolan Fixing Spray – the essential professional product from Kryolan, designed to make your makeup long-lasting and smudge-proof. This unique cosmetic formula creates an invisible protective film over the makeup, ensuring durability even under heavy use. Perfect for body painting with Kryolan Aquacolor or other water-based makeups. The Kryolan Fixing Spray seals and protects the makeup, making it resistant to rubbing, sweat, and water. Spray evenly from a distance of about 30 cm and allow to dry. Ideal for stage, film, TV, and photo work. This professional makeup setting spray contains alcohol and should not be applied near eyes or mucous membranes. It can easily be removed with warm water and soap. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, renowned for high-quality Kryolan Makeup and Kryolan Cosmetics for professionals worldwide. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & airbrush applications effectively Creates an invisible, smudge- & water-resistant finish Perfect for use with Kryolan Foundation & Kryolan Supracolor Highly recommended for Kryolan Aquacolor body painting Professional quality made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: After applying makeup, spray a fine, even mist from about 30 cm distance. Allow to dry completely. Your makeup will become smudge- and water-resistant. To remove, use warm water and soap or Kryolan All Pur Remover Cream. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for flawless, long-lasting results. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.3 Liter (€133.00 / 1 Liter)

Regular price: €39.90
Ben Nye Final Seal Matte Sealer
Ben Nye Final Seal Matte Sealer
Final Seal Matte Sealer: 30ml / 1oz.

Ben Nye Final Seal Matte Sealer • 1oz. • 2oz. • 4oz. • 8oz. Wird über das Make-Up gelegt um es weicher und resistenter zu machen. Den Liquid Paints beigemischt (ca.10%), erhöht es deren Haltbarkeit. Wird auch als Unterlage für Airbrush Anwendungen genutzt. Vermeiden Sie den Kontakt mit den Augen und die Anwendung bei zu sensibler Haut. Reinigung mit Hydra Cleanse.  Mintaroma. Inhalt: 1oz./30ml • 2oz./60ml • 4oz./120ml • 8oz./240ml Download Final Seal SDS

Content: 30 Milliliter (€53.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €15.90
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar Wax: Fair 1oz.

BEN NYE - Nose & Scar Wax - Fair 1oz. Supple modeling wax for all types of wounds or body part changes. For a better grip use Spirit Gum as a backing, seal with Liquid Latex. Available in Fair, Light Brown and Brown. Content: 1oz./28g This professional product is also suitable for Halloween make-up.

Content: 28 Gramm (€42.50 / 100 Gramm)

Regular price: €11.90
Alcone Company Face-Matte Sheets
Alcone Company Face-Matte Sheets

Alcone Company Face-Matte Sheets   50 Blatt blaues Papier, welches nicht verschrumpelt wie gewöhnliches Blotting Paper.   Öl-absorbierendes Papier für die T - Zone. Der Bereich beginnt beim Kinn, läuft über die Nase bis zur Strin mit ein. Hier befinden sich besonders viele Talgdrüsen, da dieser Bereich Umwelteinflüssen stärker ausgesetzt ist als die Randbereiche. Die vielen Talgdrüsen sind auch der Grund dafür, dass die Haut in diesem Bereich fettiger ist.   Inhalt: 50 Blatt

Content: 50 Stück (€0.30 / 1 Stück)

Regular price: €15.00
Kryolan Tränenpustestift
Kryolan Tränenpustestift

Kryolan Tear Blower Kryolan Tear Blower – a professional tool by Kryolan, designed to create natural tears using menthol vapors. This special effects accessory is made from acrylic glass and filled with menthol crystals to safely induce tear formation in actors for film, theatre, and TV work. The Tear Blower from Kryolan GmbH is a classic among makeup and SFX tools. By gently blowing into the mouthpiece, menthol vapor reaches the eye area of the actor – without direct contact – triggering a realistic tear response. Perfect for emotional close-ups and professional performance settings. The Kryolan Tear Blower can be reused until the menthol crystals lose their effect. It is refillable, hygienic, and easy to handle – a must-have tool for makeup artists, SFX specialists, and professional film teams worldwide. Features & Benefits: Produces natural tears using menthol vapor Made of high-quality acrylic – refillable and reusable Essential for film, theatre, and TV production Part of the Kryolan professional SFX range Professional quality made in Berlin by Kryolan GmbH How to Use: Hold the tube about 10 cm away from the eyes and gently blow through the mouthpiece. The menthol vapors immediately trigger tear production. Blow through the tube once or twice before use to remove any crystal residue. Do not blow directly into the eyes – aim towards the bridge of the nose. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Fixing Spray 300ml

Regular price: €23.90
Skip product gallery

Customers also bought

Ben Nye Spirit Gum Matte Mastix 0,25oz
Ben Nye Spirit Gum Matte Mastix 0,25oz

Spirit Gum Matte Adhesive 0.25oz. The Ben Nye "mastic"! 0,25oz / 7ml

Content: 7 Milliliter (€114.29 / 100 Milliliter)

Regular price: €8.00
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar Wax: Fair 1oz.

BEN NYE - Nose & Scar Wax - Fair 1oz. Supple modeling wax for all types of wounds or body part changes. For a better grip use Spirit Gum as a backing, seal with Liquid Latex. Available in Fair, Light Brown and Brown. Content: 1oz./28g This professional product is also suitable for Halloween make-up.

Content: 28 Gramm (€42.50 / 100 Gramm)

Regular price: €11.90