Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Ben Nye Spirit Gum Matte Mastix 0,25oz"

Spirit Gum Matte Adhesive 0.25oz.

The Ben Nye "mastic"! 0,25oz / 7ml

Skip product gallery

Accessory Items

bdellium tools -  SFX BRUSH #125 "square glue"
bdellium tools - SFX BRUSH #125 "square glue"

bdellium tools - SFX BRUSH # 125 - "square glue" A sturdy brush for gluing and removing glue. The brush hairs and brush hair attachment have been specially developed for most solvents and brush cleaners. With all sustainable bamboo stalks, vegan soft synthetic brush hair and aluminum sleeves, these brushes offer all the distinctive features of bdellium tools and prove themselves in more demanding areas of SFX make-up. Get a flawless, true-to-life look with the SFX series. Professional, eco-friendly make-up brush and 100% cruelty free Scope of supply: 1 SFX brush

Regular price: €26.90
Skip product gallery

Similar Items

Kryolan Mastix Matt 50ml
Kryolan Mastix Matt 50ml

Kryolan Mastix Matt 50ml Kryolan Mastix Matt is a professional matte spirit gum adhesive designed for fine hair applications such as wigs, beards, and lace pieces. It contains a high concentration of the natural Mastic resin, ensuring a strong yet skin-friendly hold with a matte finish for invisible on-camera results. Produced by Kryolan, this adhesive is trusted by makeup artists and SFX professionals worldwide for its durability, precision and safe application. How to Use: Apply a thin layer of Mastix Matt to the desired skin area and let it dry slightly. Press the hairpiece or lace gently onto the tacky surface. To remove from skin, use MME – Mild Mastix Remover. For tulle or surfaces, use Mastix Remover or alcohol. Features & Benefits: Professional matte adhesive for hairpieces, wigs & prosthetics Strong hold with natural finish Gentle on skin, ideal for long wear Easy to apply and remove High-quality product by Kryolan GmbH in Berlin Content: 1.7oz. / 50ml At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 50 Milliliter (€83.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €41.50
W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz
W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz

W.M. Creations – Xtra Hold Spirit Gum • 2oz / 59ml Industry-standard adhesive for wigs, prosthetics & special effects The W.M. Creations Xtra Hold Spirit Gum range is a staple in professional makeup and FX kits worldwide. Each formula provides a specific level of hold, finish and flexibility – ensuring a secure bond for long shoots, sweat, or heat without compromise. 🧴 VARIANTS Classic Xtra Hold Spirit Gum – the original shake-before-use formula and industry favorite. Reliable, strong, time-tested. Special Extra Hold – ultra-strong matte version for maximum grip and a natural finish. Extra Hold Plastic – breathable adhesive, ideal for warm environments or heavy performers. Super Matte Xtra Hold – extra matte, high-hold version for shine-free camera work. 💡 APPLICATION Apply to lace fronts, silicone, foam, or gelatin appliances. Brush a thin layer onto both the skin and the prosthetic. Allow about 10 seconds to dry tacky. Press gently into place using a tail comb or nylon stocking for perfect adhesion. 🧼 REMOVAL Use Isopropyl Myristate, Super Solv, or similar removers to dissolve the adhesive. Clean any residue gently with a mild cleanser. 📦 PRODUCT DETAILS Content: 2oz / 59ml Variants: Classic • Special • Plastic • Super Matte Ideal for prosthetics, lace wigs, and SFX applications Made in USA

Content: 59 Milliliter (€77.80 / 100 Milliliter)

Regular price: €45.90
W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz
W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz

W. M. Creations, Inc. - Soft Sealer AW.M. Creations Sealer – Alcohol-Based Liquid Plastic (2oz) Professional-grade SFX sealer for prosthetics, appliances & wax builds This 95% alcohol-based liquid plastic sealer is designed to effectively seal gelatin, silicone appliances, and wax. Delivers optimal strength when applied over Pros-Aide or Beta Bond. Key Features: High durability seal over prosthetic adhesives Versatile application: stipple or spray directly onto skin or makeup bases Humidity resistant: works as a stretch & stipple in hot or moist conditions Customizable: can be thinned with 99% alcohol for finer control Easy removal: remove with Isopropyl Myristate, Super Solv, or baby oil ⚠️ Warning: Contains BBP (Butyl Benzyl Phthalate) – a chemical known to the State of California to cause reproductive harm. Avoid contact near eyes and mucous membranes.   Inhalt: 2oz. / 59ml

Content: 59 Milliliter (€50.68 / 100 Milliliter)

Regular price: €29.90
Skip product gallery

Customers also viewed

Ben Nye - Stage Blood
Ben Nye - Stage Blood
Ben Nye - Stage Blood: SB-6 - 16oz.

Ben Nye - Stage Blood 0.5oz. - 32oz. Zähflüssiges Kunst-Blut mit Minzgeschmack. Sehr realistisch wirkend. Ben Nye Stage Blood, internes & externes Blut.Authentisch, arteriell und mit einem normalen „Blutfluss“.Stage Blood ist auf Maisstärkesirup und hat einen minzigen Geschmack für den internen Gebrauch im Mund (nicht schlucken – größere Mengen könnten Bauchschmerzen hervorrufen).   Anwendung: Trage das Stage Blood mit einem Pinsel, einem Schwamm oder den Fingern auf die gewünschte Stelle auf. Nicht zu flüssig und nicht zu fest. Entferne Stage Blood mit Wasser und Seife.   Profi-Tipp: Pro 30ml für ca. 10-30 Anwendungen. Lässt sich aus vielen Textilien entfernen (bitte vorher testen).   Inhalt: 0.5oz. / 1oz. / 2oz. / 8oz. / 16oz. / 32oz. (Bitte Auswählen)  

Content: 0.5 Liter (€79.80 / 1 Liter)

Variants from €6.50
Regular price: €39.90
Ben Nye - Stage Blood
Ben Nye - Stage Blood
Ben Nye - Stage Blood: SB-5 - 8oz.

Ben Nye - Stage Blood 0.5oz. - 32oz. Zähflüssiges Kunst-Blut mit Minzgeschmack. Sehr realistisch wirkend. Ben Nye Stage Blood, internes & externes Blut.Authentisch, arteriell und mit einem normalen „Blutfluss“.Stage Blood ist auf Maisstärkesirup und hat einen minzigen Geschmack für den internen Gebrauch im Mund (nicht schlucken – größere Mengen könnten Bauchschmerzen hervorrufen).   Anwendung: Trage das Stage Blood mit einem Pinsel, einem Schwamm oder den Fingern auf die gewünschte Stelle auf. Nicht zu flüssig und nicht zu fest. Entferne Stage Blood mit Wasser und Seife.   Profi-Tipp: Pro 30ml für ca. 10-30 Anwendungen. Lässt sich aus vielen Textilien entfernen (bitte vorher testen).   Inhalt: 0.5oz. / 1oz. / 2oz. / 8oz. / 16oz. / 32oz. (Bitte Auswählen)  

Content: 236 Milliliter (€10.55 / 100 Milliliter)

Variants from €6.50
Regular price: €24.90
New
SENSAI HAIR CARE SCALP & HAIR CONDITIONING TREATMENT 55 ml
SENSAI HAIR CARE SCALP & HAIR CONDITIONING TREATMENT 55 ml

SENSAI HAIR CARE SCALP & HAIR CONDITIONING TREATMENT • 55 mlDaily leave-in treatment for hair and scalpThe SENSAI HAIR CARE SCALP & HAIR CONDITIONING TREATMENT is a lightweight, fast-absorbing leave-in essence for daily care of hair and scalp. It can be applied after shampooing or between washes.Conditioning Hair & Scalp Technology helps the scalp maintain its balance. The essence helps dissolve sebum buildup, hydrates the scalp, and forms a fine protective layer around the hair.With regular use, this treatment supports the hair’s resilience and suppleness. At the same time, it helps the scalp feel nourished and balanced.The product is suitable for all hair and scalp types.FeaturesLeave-in treatment for hair and scalpFor daily useLightweight, fast-absorbing essenceCan be used after shampooing or between washesMoisturizesSupports scalp balanceHelps dissolve sebum buildupCoats the hair with a fine protective filmPromotes softness and smoothnessEnhances resilience and hair qualitySuitable for all hair and scalp typesWith Conditioning Hair & Scalp TechnologyWith CPX Refining BalanceDirections for UseApply an appropriate amount—about two pipettefuls—directly to the scalp and massage in gently. The product can then be distributed along the lengths of the hair.Alternatively, dispense about one pipette into the palm of your hand and distribute it through dry or damp hair, focusing on stressed areas.The product does not require rinsing and can be used in the morning, in the evening, after shampooing, or between washes.This treatment complements your daily routine with SENSAI HAIR & SCALP VOLUMIZING SHAMPOO or SENSAI HAIR & SCALP SMOOTHING SHAMPOO. For more intensive weekly care, try SENSAI HAIR & SCALP ENRICHING MASK.Contents1 × SENSAI TREATMENT CONDITIONING HAIR & SCALP, 55 mlIngredientsAqua, Alcohol, Dipropylene Glycol, Butylene Glycol, Polysilicone-9, Parfum, Polyquaternium-37, Polysilicone-29, Phenoxyethanol, PEG-60 Hydrogenated Castor Oil, Menthol, Acetyl Glucosamine, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Linalool, Hexyl Cinnamal, Bis-Methoxypropylamido Isodocosane, Lanolin Acid, Squalane, Isopropyl Alcohol, Limonene, Eucalyptus Globulus Leaf Extract, Geraniol, Dimethyl Phenethyl Acetate, Alpha-Isomethyl Ionone, Trimethylcyclopentenyl Methylisopentenol, Rose Ketones, Isoeugenyl Acetate, Potassium Hydroxide, Tetrasodium EDTA, Hydrolyzed Silk, Engelhardtia Chrysolepis Leaf Extract, Hydrolyzed Conchiolin Protein s

Content: 300 Milliliter (€32.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €97.00
Ben Nye Bruises Wheel - EW-1
Ben Nye Bruises Wheel - EW-1

Bruises Wheel - EW-1   Die 4 wesentlichen Hämatomfarben aus dem EW-4. FX-5 Dark Burgundy, FX-7 Midnite Violet, FX-11 Sallow Green, CL-18 Purple. 1oz./28g

Content: 28 Gramm (€142.50 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Ben Nye - Stage Blood
Ben Nye - Stage Blood
Ben Nye - Stage Blood: SB-2 - 0.5oz.

Ben Nye - Stage Blood 0.5oz. - 32oz. Zähflüssiges Kunst-Blut mit Minzgeschmack. Sehr realistisch wirkend. Ben Nye Stage Blood, internes & externes Blut.Authentisch, arteriell und mit einem normalen „Blutfluss“.Stage Blood ist auf Maisstärkesirup und hat einen minzigen Geschmack für den internen Gebrauch im Mund (nicht schlucken – größere Mengen könnten Bauchschmerzen hervorrufen).   Anwendung: Trage das Stage Blood mit einem Pinsel, einem Schwamm oder den Fingern auf die gewünschte Stelle auf. Nicht zu flüssig und nicht zu fest. Entferne Stage Blood mit Wasser und Seife.   Profi-Tipp: Pro 30ml für ca. 10-30 Anwendungen. Lässt sich aus vielen Textilien entfernen (bitte vorher testen).   Inhalt: 0.5oz. / 1oz. / 2oz. / 8oz. / 16oz. / 32oz. (Bitte Auswählen)  

Content: 14 Milliliter (€46.43 / 100 Milliliter)

Regular price: €6.50
Skip product gallery

Customers also bought

Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar Wax: Fair 1oz.

BEN NYE - Nose & Scar Wax - Fair 1oz. Supple modeling wax for all types of wounds or body part changes. For a better grip use Spirit Gum as a backing, seal with Liquid Latex. Available in Fair, Light Brown and Brown. Content: 1oz./28g This professional product is also suitable for Halloween make-up.

Content: 28 Gramm (€42.50 / 100 Gramm)

Regular price: €11.90
Kryolan Fixierspray 75ml
Kryolan Fixierspray 75ml

Kryolan Fixing Spray 75ml Kryolan Fixing Spray 75ml – the iconic setting spray from Kryolan, designed for professional use in theatre, film, and makeup artistry. This special cosmetic product creates an invisible protective film over the makeup, greatly extending its durability even under demanding conditions. Kryolan Fixing Spray is especially recommended for body painting with Kryolan Aquacolor and other water-based paints. It makes makeup smudge-proof, rub-resistant, and water-resistant, providing reliable protection against perspiration – perfect for long shoots, stage performances, and SFX looks. Apply thinly and evenly from about 30 cm distance and allow to dry completely. Contains alcohol – avoid contact with eyes and mucous membranes. To remove, simply use warm water and soap. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & SFX designs effectively Creates an invisible, protective layer Water- and smudge-resistant formula Perfect for Kryolan Aquacolor, Kryolan Supracolor & Kryolan Foundation Professional quality made by Kryolan GmbH in Berlin How to Use: Spray evenly over finished makeup from a distance of about 30 cm. Allow to dry naturally – do not rub or blow-dry. Remove easily with warm water and soap. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for a long-lasting, professional finish. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 75 Milliliter (€21.20 / 100 Milliliter)

Regular price: €15.90