Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Oribe Gold Lust Nourishing Hair Oil 100 ml"

Oribe Gold Lust Nourishing Hair Oil 100 ml

Luxuriöses, leichtes Öl. Dringt in den Haarschaft ein, um geschädigte Haare zu reparieren, zu stärken und zu pflegen. Bietet Hitzeschutz und verkürzt die Zeit zum Trocknen.

ANWENDUNG

In das nasse Haar einarbeiten. Nach dem Styling auf die Spitzen auftragen. Für Extraglanz,  Pflege und Frizzkontrolle. 

BENEFITS


• Hilft, Schäden zu vermeiden und das Haar zu schützen, ohne es zu beschweren
• Verleiht strahlenden Glanz und Geschmeidigkeit, macht das Haar leichter Kämmbar und reduziert Frizz
• Bietet Hitzeschutz und verkürzt die Trocknungszeit
• Dringt in den Haarschaft ein, um selbst stark geschädigte Locken zu reparieren, zu stärken und zu pflegen


Lieferumfang

1x Oribe Gold Lust Nourishing Hair Oil, 100 ml

INHALTSSTOFFE

Isododecane, Coconut Alkanes, Dimethicone, Caprylic/Capric Triglyceride, Crambe Abyssinica Seed Oil, Limnanthes Alba (Meadowfoam) Seed Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Argania Spinosa Kernel Oil, Tocopherol, Parfum/Fragrance, Coco-Caprylate/Caprate, Orbignya Speciosa Kernel Oil, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Astrocaryum Murumuru Seed Butter, Santalum Album (Sandalwood) Wood Extract, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Ribes Nigrum (Black Currant) Seed Oil, Citrus Limon (Lemon) Peel Oil, Jasminum Officinale (Jasmine) Oil, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, TBHQ, Tocopheryl Acetate, Citric Acid, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Skip product gallery

Accessory Items

Oribe Signature Moisture Masque 175 ml
Oribe Signature Moisture Masque 175 ml

Content: 0.175 Liter (€428.57 / 1 Liter)

Regular price: €75.00
ORIBE Eternal Curls Deep Treatment Masque 250 ml
ORIBE Eternal Curls Deep Treatment Masque 250 ml

Content: 0.25 Liter (€300.00 / 1 Liter)

Regular price: €75.00
ORIBE Eternal Curls Curl Gelée for Shine & Definition 250 ml
ORIBE Eternal Curls Curl Gelée for Shine & Definition 250 ml

Content: 0.25 Liter (€220.00 / 1 Liter)

Regular price: €55.00
ORIBE Eternal Curls Curl Gloss Hydration & Hold 175 ml
ORIBE Eternal Curls Curl Gloss Hydration & Hold 175 ml

Content: 0.175 Liter (€302.86 / 1 Liter)

Regular price: €53.00
Oribe Gold Lust Dry Shampoo 285 ml
Oribe Gold Lust Dry Shampoo 285 ml

Content: 0.285 Liter (€189.47 / 1 Liter)

Regular price: €54.00
Skip product gallery

Accessory Items

Oribe Signature Moisture Masque 175 ml
Oribe Signature Moisture Masque 175 ml

Oribe Signature Moisture Masque • 175 mlDeep-conditioning and moisturizing mask. For soft, smooth hair that feels irresistible.The ORIBE Signature Moisture Masque is an exceptionally rich hair mask for dry, damaged, and over-processed hair. The nutrient-rich formula intensely hydrates the hair, leaving it soft, supple, and beautifully nourished.The creamy texture is ideal as an intensive treatment when hair needs more softness, shine, and manageability. Even very dry-looking hair feels revitalized and noticeably softer after use.Directions for UseMassage into hair after washing. Leave on for 5 to 10 minutes (or longer, if desired). Rinse out. Thick hair can be treated daily.For a coordinated hair care routine, the mask can be combined with the ORIBE Signature Shampoo. If you’re looking for another intensive hair mask to care for damaged hair, maske berlin also offers the ORIBE Gold Lust Transformative Masque.Contents1x Oribe Signature Moisture Masque, 175 mlIngredientsAqua/Water/Eau, Cetearyl Alcohol, Dimethicone, Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, PPG-3 Benzyl Ether Myristate, Hydrogenated Coco-Glycerides, Cetyl Esters, Isododecane, Isohexadecane, Parfum/Fragrance, Glycerin, Behentrimonium Methosulfate, Phenoxyethanol, Stearalkonium Chloride, Quaternium-91, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Cetrimonium Methosulfate, Panthenol, Hydroxyethylcellulose, Cetrimonium Chloride, Chlorphenesin, Dimethiconol, Sorbic Acid, Alcohol, Caprylyl Glycol, Trisodium EDTA, Butylene Glycol, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Octyldodecanol, Cinnamidopropyltrimonium Chloride, Trisiloxane, Dimethyl Stearamine, Irvingia Gabonensis Kernel Butter, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Extract, Hydrolyzed Jojoba Protein, Hydrolyzed Rice Protein, Styrax Benzoin Resin Extract, Wheat Amino Acids, Citric Acid, Cystine Bis-PG-Propyl Silanetriol, Lecithin, Hydrolyzed Vegetable Protein PG-Propyl Silanetriol, Disodium Phosphate, Hydrolyzed Vegetable Protein, Polysorbate 60, Potassium Benzoate, Kaempferia Galanga Root Extract, Leontopodium Alpinum Extract, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Sodium Benzoate, Tocopherol, Arachidyl Propionate, Ascorbyl Palmitate, PPG-26-Buteth-26, Retinyl Palmitate, Sodium Phosphate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Ethyl Linolenate, Disodium EDTA, Ethylhexylglycerin, Litchi Chinensis Pericarp Extract, Moringa Oleifera Seed Extract, Tetrasodium EDTA, Ethyl Linoleate, Ethyl Oleate, Apigenin, Tocopheryl Acetate, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Oleanolic Acid, Biotinoyl Tripeptide-1, Citrulline, Sodium Hydroxide, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool.

Content: 0.175 Liter (€428.57 / 1 Liter)

Regular price: €75.00
ORIBE Eternal Curls Deep Treatment Masque 250 ml
ORIBE Eternal Curls Deep Treatment Masque 250 ml

ORIBE Eternal Curls Deep Treatment Masque • 250 ml Oribe Eternal Curls Deep Treatment Masque is a deeply nourishing Oribe hair mask for curls, created for dry, breakage-prone or strength-depleted textured hair that needs rich care, softness and restored manageability. Oribe presents it as an intensive treatment for curly hair, coily hair and thick hair, especially when moisture and strength are essential. It is designed for curl types 2–4 and helps curls feel softer, look healthier and become easier to detangle and style. Within the world of Oribe curl care, this masque acts as the rich treatment step that supports the hair before styling. It helps protect against breakage, supports repair-related care for damage and split ends, improves detangling and helps restore elasticity. The formula is described by Oribe as silicone-free, making it especially relevant for anyone looking for a luxurious Oribe treatment masque, an elevated Oribe curl mask, or premium Oribe hair care for dry textured hair. Deep nourishment for thirsty curls According to Oribe, the masque combines coconut oil, sweet almond oil, almond protein and a conditioning blend of murumuru, mango and cocoa butters. It also includes shea and cupuaçu butters as well as illipe nut butter. Together, these ingredients are positioned to help lock in moisture, reduce dryness, smooth the cuticle and support a softer, stronger, more manageable curl pattern. It pairs especially well with Oribe Styling Butter Curl Enhancing Crème, which can follow as the styling step. Strength, elasticity and less frizz Oribe highlights protection against breakage, deep conditioning, detangling support and elasticity benefits as key product strengths. The result is described as soft, smooth hair with less frizz. That makes Oribe Eternal Curls Deep Treatment Masque more than a classic mask: it becomes a dedicated curl treatment that prepares the hair beautifully for definition and styling. A luxurious Oribe curl ritual Within the Oribe Eternal Curls collection, this masque is the rich care anchor. It is ideal when curls need visible nourishment before styling definition. In the broader Oribe collection, it clearly occupies the space between indulgent care and function-driven repair. That is why it makes sense to describe it in the shop as Oribe curl mask, Oribe hair mask, Oribe curl care and as the ideal partner to Styling Butter Curl Enhancing Crème. NOURISH. STRENGTHEN. DEFINE. Nourish – deeply conditions dry curls with rich moisture. Strengthen – supports elasticity and helps reduce breakage. Define – prepares the curls beautifully for styling. Oribe Eternal Curls Deep Treatment Masque is ideal for anyone looking for a luxurious Oribe hair mask, an intensive curl treatment, a premium treatment masque for curly hair, or strengthening care for textured hair. Application Massage into clean, damp hair, leave on for at least 10 minutes, then rinse thoroughly. For a complete curl ritual, follow with Oribe Styling Butter Curl Enhancing Crème. Apply to freshly cleansed damp hair. Leave on for at least 10 minutes. Rinse thoroughly. Follow with Oribe Styling Butter Curl Enhancing Crème for definition and moisture retention. Shop the full Oribe collection External Inspirations  Discover Oribe on Instagram Discover Oribe videos

Content: 0.25 Liter (€300.00 / 1 Liter)

Regular price: €75.00
ORIBE Eternal Curls Curl Gelée for Shine & Definition 250 ml
ORIBE Eternal Curls Curl Gelée for Shine & Definition 250 ml

ORIBE Curl Gelée for Shine & Definition 250 mlSilky curl gel for defined and glossy curlsORIBE Curl Gelée for Shine & Definition shapes and defines curls without leaving them feeling hard or crunchy. The conditioning, silicone-free gel provides medium hold with a high-shine finish. It is especially suited to curl types 3–4 and helps keep curls smooth, manageable and easy to detangle.Macadamia, neem and apricot oils, together with nourishing butters, help moisturize and soften the hair while styling. Panthenol and glycerin complement the hydrating formula. According to the manufacturer, the formula reduces frizz by 80% and protects hair from high humidity for up to 72 hours, based on a clinical test against a control group.Benefitssuitable for curl types 3–4medium holdhigh-shine finishsilicone-freedefines curls and coilshelps with detanglingreduces frizzformulated with macadamia, neem and apricot oilssuitable for air-drying or diffuser stylingHow to useWork through damp curls. Define and style as desired. Leave to air-dry or use a diffuser.Contents1 × ORIBE Curl Gelée for Shine & Definition, 250 mlIngredientsAqua/Water/Eau, Glycerin, Polysorbate 20, Maltodextrin/VP Copolymer, Parfum/Fragrance, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Astrocaryum Murumuru Seed Butter, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Mangifera Indica (Mango) Seed Butter, Melia Azadirachta Seed Oil, Persea Gratissima (Avocado) Butter, Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil, Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter, Propylene Glycol, Litchi Chinensis Fruit Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Leontopodium Alpinum Extract, Carbomer, Aminomethyl Propanol, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Xanthan Gum, Benzophenone-4, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Content: 0.25 Liter (€220.00 / 1 Liter)

Regular price: €55.00
ORIBE Eternal Curls Curl Gloss Hydration & Hold 175 ml
ORIBE Eternal Curls Curl Gloss Hydration & Hold 175 ml

ORIBE Curl Gloss Hydration & Hold • 175 mlLightweight styling gel for wavy and curly hair, Curl Types 2–3. ORIBE Curl Gloss Hydration & Hold defines curls, enhances shine and provides flexible hold without leaving hair feeling hard or weighed down.The formula combines a specialised Styling Resin for long-lasting definition with a Protein Complex and Pro-Vitamin B5 to support moisture and hair strength. Aloe Vera conditions the hair, while conditioning polymers help maintain softness and control frizz.Oribe states up to 3 days of curl retention, 79% less frizz and up to 72 hours of high-humidity protection, based on a manufacturer clinical test. Shine, definition and flexible holdCurl Gloss is designed for natural waves and curls that need definition, shine and movement. It is particularly suited to curl routines combining curl care and styling.ApplicationApply to damp hair and distribute evenly. Define curls with the hands, then air-dry or diffuse.Explore the complete ORIBE collection at maske berlin.Contents1 × ORIBE Curl Gloss Hydration & Hold, 175 ml IngredientsAqua/Water/Eau, Pentylene Glycol, VP/DMAPA Acrylates Copolymer, Phenoxyethanol, Hydroxyethylcellulose, Coceth-7, PPG-1-PEG-9 Lauryl Glycol Ether, Parfum/Fragrance, PEG-12 Dimethicone, Polyquaternium-37, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Panthenol, PEG-12 Allyl Ether, Tetrasodium EDTA, Polyquaternium-11, PEG-12, Sodium PCA, Sodium Nitrate, Glycerin, Hydrolyzed Quinoa, Citric Acid, Benzalkonium Chloride, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Hydrolyzed Vegetable Protein PG-Propyl Silanetriol, Cinnamidopropyltrimonium Chloride, Isopropyl Alcohol, Butylene Glycol, Disodium Phosphate, Polysorbate 60, Polymnia Sonchifolia Root Juice, Caprylyl Glycol, Biosaccharide Gum-1, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Sodium Phosphate, Potassium Sorbate, Litchi Chinensis Fruit Extract, Sodium Benzoate, Disodium EDTA, Xanthan Gum, Bertholletia Excelsa Seed Extract, Passiflora Incarnata Flower Extract, Theobroma Grandiflorum Fruit Extract, Ethylhexylglycerin, Phytantriol, Aminomethyl Propanol, Limonene, Hexyl Cinnamal, Citral, Linalool.

Content: 0.175 Liter (€302.86 / 1 Liter)

Regular price: €53.00
Oribe Gold Lust Dry Shampoo 285 ml
Oribe Gold Lust Dry Shampoo 285 ml

Oribe Gold Lust Dry Shampoo 285 mlDurchsichtiges Pulver absorbieren Verunreinigungen und Öl von Haar und Kopfhaut. Erzeugt keine zusätzliche Struktur und kaum Griff oder Schwere. Spendet Nährstoffe und stärkt trockenes, beschädigtes Haar. AnwendungGut schütteln. Aus 20 - 25 cm Entfernung aufsprühen. Mit den Fingern durchkämmen oder ausbürsten, bis das Produkt vollständig eingezogen ist. Das Ergebnis: sauberes, lockeres, gesundes Haar. Benefits• Transparentes Puder absorbiert sofort Schmutz und Öl von Haar und Kopfhaut• Gibt keine zusätzliche Textur oder Griffigkeit und beschwert das Haar nicht• Nährt und stärkt trockenes, beschädigtes Haar• Schützt das Haar und die Haarfarbe, dein Föhnstyling bleibt längere erhalten, frische dein Haar zwischen den Stylings auf• Das Haar ist weich, glatt und hat einen natürlichen Touch• Gibt dem Haar Fülle und Bewegung Lieferumfang1x Oribe Gold Lust Dry Shampoo, 285 ml  InhaltsstoffeIsobutane, Propane, SD Alcohol 40-B (Alcohol Denat.), Aluminum Starch Octenylsuccinate, Parfum/Fragrance, Aqua/Water/Eau, Cyclopentasiloxane, Isopropyl Myristate, Crambe Abyssinica Seed Oil, Niacinamide, Stearalkonium Hectorite, Caffeine, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Propylene Carbonate, Glycerin, Bambusa Arundinacea Juice, Oryza Sativa (Rice) Hull Powder, Ethylhexyl Salicylate, Caprylic/Capric Triglyceride, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Commiphora Myrrha Resin Extract, Lavandula Angustifolia (Lavender) Flower Extract, Biotin, Phenoxyethanol, Litchi Chinensis Fruit Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Apium Graveolens (Celery) Seed Extract, Vegetable Amino Acids, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Citric Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, Citral.

Content: 0.285 Liter (€189.47 / 1 Liter)

Regular price: €54.00
Skip product gallery

Similar Items

OLAPLEX® N° 3 Hair Perfector
OLAPLEX® N° 3 Hair Perfector

OLAPLEX®  N° 3 Hair Perfector   Die Farbrevolution aus den USA. Der einzigartige Wirkstoff macht es möglich, geschädigtes Haar dauerhaft zu reparieren.   Für die Verwendung von Olaplex No.3 sind keine professionellen Friseur-Erfahrungen notwendig. Dauerhaft reparierte und gestärkte Haarstruktur, strahlende und langanhaltende Farbergebnisse.   Anwendung: In das handtuchtrockene Haar einmassieren, gleichmäßig verteilen, mind. 10 Minuten einwirken lassen, auswaschen.       Inhaltsstoffe: Wasser (Aqua), Bis-Aminopropyl Diglycol Dimaleat, Propylenglykol, Cetearylalkohol, Behentrimonium Methosultat, Cetylalkohol,Phenoxyethanol, Glycerin, Hydroxyethylcellulose, Stearamidopropyldimethylamin, Ouaternium-91, Natriumbenzoat, Cetrimonium Methosulfat,Cetrimonium Chlorid, Duftstoff (Parfum), Polyquaternium-37, Tetranatriumethylendiamintetraacetat, Butylphenyl Methylpropional, 1-Hydroxyethan-1,1-diphosphonsäure, Ascorbinsäure, Phylantriol, Prunus Amygdalus Dulcis (Süßmandel-) Öl, Tocopherylacetat, Aloe Barbadensis Blattsaft, Panthenol, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Kernöl, Zitronensäure, Kaliumsorbat         Inhalt: 100ml     Inhalt: 100ml

Regular price: €37.90
Oribe Mirror Rinse Glass Hair Treatment 175ml
Oribe Mirror Rinse Glass Hair Treatment 175ml

Oribe Mirror Rinse Glass Hair Treatment 175ml Bringt Ihr Haar zum Strahlen. Dieses tief feuchtigkeitsspendende und glänzende Glass Hair Treatment macht das Haar seidig weich und ultra-glänzend.   Die schwerelose, pflegende Essenz glättet die Schuppenschicht und erzeugt einen lebendigen, reflektierenden Glanz für ein spiegelglattes Finish. Wahre Brillanz erwartet Sie.   • Verleiht sofort strahlenden Glanz • Spendet schwerelose Feuchtigkeit und Pflege • Glättet die Schuppenschicht und schafft so eine optimale Oberfläche für die Lichtreflexion • Macht das Haar intensiv weich und entwirrt es • Verleiht stumpfen Locken neues Leben   ANWENDUNGNach dem Waschen überschüssiges Wasser ausdrücken und anstelle des Conditioners vom Ansatz bis in die Spitzen auftragen. Bei dickem, grobem oder trockenem Haar, das mehr Feuchtigkeit benötigt, nach dem Shampoo auftragen. Eine Minute einwirken lassen. Ausspülen. Wöchentlich anwenden. INHALT175ml   INHALTSSTOFFEOribe Signature ComplexWater melon, lychee and edelweiss protect hair from oxidative stress, sun-induced ageing and the breakdown of natural keratin, while also protecting against the drying, damaging and colour-diminishing effects of the elements. Glass Hair TechnologyBotanical humectants and conditioning agents work synergistically to smooth the cuticle for an optimised refractive index*, resulting in luminous hair with a mirror-like shine. *The refractive index is a measure of how much light is bent as it passes through a material. The more a ray of light is bent, the shinier the material appears, as seen in diamonds, which have a high refractive index. Plant based hydration complexActs as a moisture barrier to lock in moisture without weighing hair down. Softening Polymer BlendConditions, smoothes and improves manageability to restore softness and overall hair health. Full listGlycerin, Alcohol Denat, Aqua/Water/Eau, Myristyl Alcohol, Ethylhexyl Glycerin, Parfum/Fragrance, Dipropylene Glycol, Cetrimonium Chloride, Behentrimonium Chloride, Polysilicone-29, Quaternium-95, Caprylic/Capric Triglyceride, Propanediol, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Litchi Chinensis Fruit Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Pentaerythrityl Tetra-Di-t-Butyl Hydroxycinnamate, Citric Acid, Phenoxyethanol, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool.

Content: 0.175 Liter (€414.29 / 1 Liter)

Regular price: €72.50
Oribe Gold Lust Transformative Masque 150 ml
Oribe Gold Lust Transformative Masque 150 ml

Oribe Gold Lust Transformative Masque 150 ml Rekonstruiert und kräftigt jede Faser. Stärkt die Schuppenschicht und füllt Schwachstellen auf. Verbessert die Elastizität und lässt das Haar jugendlich aussehen. AnwendungEinmassieren, einwirken lassen, so lange du möchtest, ausspülen. Benefits• Spendet intensive Nährstoffe und Pflege• Baut wieder auf und stärkt jede Faser• Kräftigt die Haarwurzel und füllt schwache Stellen wieder auf• Verbessert die Elastizität • Gibt überstrapaziertem Haar seine jugendliche Form zurückLieferumfang1x Oribe Gold Lust Transformative Masque, 150 ml InhaltsstoffeAqua/Water/Eau, Cetearyl Alcohol, Behentrimonium Chloride, Cetyl Alcohol, Dimethicone, Stearamidopropyl Dimethylamine, Cetyl Esters, Amodimethicone, Glycerin, Propanediol, Phenoxyethanol, Hydrogenated Ethylhexyl Olivate, Parfum/Fragrance, Caprylyl Glycol, Isopropyl Alcohol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Stearyl Alcohol, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Ethylhexylglycerin, Cetrimonium Chloride, Polysorbate 60, Benzyl Alcohol, Panthenol, Hydrogenated Olive Oil Unsaponifiables, Potassium Sorbate, Chlorphenesin, Sodium Benzoate, Disodium EDTA, C11-15 Pareth-7, Laureth-9, Trideceth-15, Trideceth-3, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, BHT, Trideceth-12, Polysilicone-15, Jojoba Esters, Quaternium-95, Citric Acid, Acetic Acid, Adansonia Digitata Seed Oil, Argania Spinosa Kernel Oil, Caffeine, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Moringa Oleifera Seed Oil, Butylene Glycol, Alcohol, Camellia Sinensis Leaf Extract, Chondrus Crispus Extract, Citrus Limon (Lemon) Fruit Extract, Jasminum Officinale (Jasmine) Flower Extract, Ribes Nigrum (Black Currant) Fruit Extract, Cystine Bis-PG-Propyl Silanetriol, Hydrolyzed Vegetable Protein PG-Propyl Silanetriol, Hydrolyzed Vegetable Protein, Niacinamide, Santalum Album (Sandalwood) Extract, Leontopodium Alpinum Extract, Tocopherol, Vegetable Amino Acids, Cupressus Sempervirens Seed Extract, Oryza Sativa (Rice) Seed Protein, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Phytic Acid, Oryza Sativa (Rice) Extract, Gluconolactone, Biotin, Litchi Chinensis Pericarp Extract, Moringa Oleifera Seed Extract, Disodium Phosphate, Calcium Gluconate, Limonene, Hexyl Cinnamal.

Content: 0.15 Liter (€533.33 / 1 Liter)

Regular price: €80.00
Oribe Serene Scalp Densifying Treatment Spray 125 ml
Oribe Serene Scalp Densifying Treatment Spray 125 ml

ORIBE Serene Scalp Densifying Treatment Spray 125 ml Ultra-lightweight treatment for thinning hair – for more volume, fullness and denser-looking hair The ORIBE Serene Scalp Densifying Treatment Spray is an ultra-lightweight scalp treatment designed for thinning hair. It instantly adds volume at the roots and, with regular use, helps hair look denser over the course of three months. At the same time, the formula refreshes, hydrates and revitalizes the scalp. The fragrance-free treatment is designed to be used after every wash. Lightweight formula for fuller-looking hair The formula combines Capixyl™, a biomimetic peptide with red clover extract, with pea sprout extract and densifying polymers. Capixyl™ helps promote fuller, thicker and healthier-looking hair. Pea sprout extract helps restore elasticity and strengthen the hair, while densifying polymers provide immediate volume, body and density. Benefits Designed for thinning hair Instantly adds volume at the roots Helps create fuller and denser-looking hair with regular use Refreshes, hydrates and revitalizes the scalp With Capixyl™, pea sprout extract and densifying polymers Provides antioxidant protection against free-radical and environmental damage Fragrance-free Ultra-lightweight texture How to use Mist directly onto the scalp in clean, damp hair. Style as usual. For best results, use after every wash. The formula instantly plumps the hair at the roots and helps create denser-looking strands over the course of three months. Contents1 × ORIBE Serene Scalp Densifying Treatment Spray, 125 ml Ingredients Aqua/Water/Eau, Butylene Glycol, Dimethyl Isosorbide, Polysorbate 20, AMP-Acrylates/Allyl Methacrylate Copolymer, Niacinamide, Panthenol, Sodium PCA, Allantoin, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Water, Mentha Piperita (Peppermint) Oil, Glycerin, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Citric Acid, Dipotassium Glycyrrhizate, Sodium Lactate, Dextran, Arginine, Aspartic Acid, PCA, Acetyl Tetrapeptide-3, Trifolium Pratense (Clover) Flower Extract, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Glycine, Alanine, Pisum Sativum (Pea) Sprout Extract, Serine, Valine, Potassium Sorbate, Arctium Majus Root Extract, Arnica Montana Flower Extract, Ascorbic Acid, Calendula Officinalis Flower Extract, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Citrus Limon (Lemon) Peel Extract, Hedera Helix (Ivy) Leaf Extract, Isoleucine, Lamium Album Extract, Nasturtium Officinale Extract, Pinus Sylvestris Bud Extract, Proline, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Salvia Officinalis (Sage) Leaf Extract, Threonine, Biotin, Tocopheryl Acetate, Tropaeolum Majus Flower Extract, Histidine, Phenylalanine, Benzoic Acid, Chlorphenesin, Sodium Dehydroacetate, Limonene.

Content: 0.15 Liter (€580.00 / 1 Liter)

Regular price: €87.00