Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "MAKE UP FOR EVER Aqua Seal - Waterproof Liquid Converter 12ml"

MAKE UP FOR EVER Aqua Seal – 12 ml

A waterproof liquid converter for all types of makeup products, created to enhance creativity, performance, and durability.

Aqua Seal instantly transforms any loose or pressed powder (eyeshadow, cake eyeliner, pigments, glitter) into a waterproof, highly intense texture. Perfect for precise lines, intense smoky eyes, or creative special effects, even on the sensitive eye area, as it is alcohol free and ophthalmologist tested. Makeup artists rely on it to visibly intensify colors, dramatically extend wear, and guarantee a smudgeproof, waterproof finish. Essential for set, stage, underwater shoots, or long days where nothing should budge.

The formula is paraben free, alcohol free, and dermatologist tested for maximum compatibility.

For a perfectly coordinated finish, pair Aqua Seal with the Make Up For Ever Artist Color Pencil Extreme, the HD Skin Matte Velvet, and the HD Skin Setting Powder.

Easily combinable with other Make Up For Ever products for long lasting, waterproof creations – on photoshoots, in water, on stage, or on rainy days.

Key Features

  • Turns powder into waterproof, intensified textures – ideal for makeup artists
  • Alcohol free, ophthalmologist & dermatologist tested
  • For eyeshadow, cake eyeliner, pigments, glitter
  • Smudgeproof, waterproof, long lasting
  • Paraben free, quick drying

How to Use

Mix a few drops of Aqua Seal with the desired powder product on a mixing palette or the back of your hand until a creamy, even consistency is achieved. 

Clean brushes immediately after use. Shake well before application for best results.

Ingredients

ISODODECANE • DIMETHICONE • TRIMETHYLSILOXYSILICATE • PHENYL TRIMETHICONE • POLYPROPYLSILSESQUIOXANE • DISTEARDIMONIUM HECTORITE • PROPYLENE CARBONATE • TRIETHOXYCAPRYLYLSILANE • TOCOPHEROL

What's Included

1 × bottle, 12 ml

Skip product gallery

Passende Produkte

Tip
MAKE UP FOR EVER HD SKIN SCULPTING PALETTE
MAKE UP FOR EVER HD SKIN SCULPTING PALETTE

Content: 25.8 Gramm (€290.31 / 100 Gramm)

Regular price: €74.90
MAKE UP FOR EVER Aqua Resist Smoky Shadow
MAKE UP FOR EVER Aqua Resist Smoky Shadow
MAKE UP FOR EVER Aqua Resist Smoky Shadow: 1 - Carbon

Content: 1.4 Gramm (€1,564.29 / 100 Gramm)

Regular price: €21.90
MAKE UP FOR EVER HD SKIN PERFECTING LOOSE POWDER Translucent 4g
MAKE UP FOR EVER HD SKIN PERFECTING LOOSE POWDER Translucent 4g

Content: 4 Gramm (€547.50 / 100 Gramm)

Regular price: €21.90
MAKE UP FOR EVER HD SKIN PERFECTING LOOSE POWDER Translucent 8,5g
MAKE UP FOR EVER HD SKIN PERFECTING LOOSE POWDER Translucent 8,5g

Content: 8.5 Gramm (€469.41 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Skip product gallery

Passende Produkte

Tip
MAKE UP FOR EVER HD SKIN SCULPTING PALETTE
MAKE UP FOR EVER HD SKIN SCULPTING PALETTE

MAKE UP FOR EVER HD SKIN SCULPTING PALETTE – 12 creamy shades Contouring and sculpting palette for complexion, shadow & highlight – designed for makeup artists and discerning users The HD SKIN SCULPTING PALETTE provides everything professionals need for perfect face sculpting: 12 creamy, easily blendable shades – 6 foundations, 2 contour shades, and 4 highlighters. The mix of warm and cool undertones allows custom mixing for any skin tone. The long wearing formula delivers a natural, flawless finish with no mask effect. Ideal for daily on set work, wedding styling, or creative photoshoots. The formula of the MAKE UP FOR EVER HD SKIN SCULPTING PALETTE is built on carefully selected ingredients for smooth application and high comfort. The palette is compact and highly versatile: for flawless contours, highlights, and a fresh, youthful complexion. For a perfectly coordinated finish, pair this palette with the Make Up For Ever HD Skin Foundation, the Artist Color Pencil Extreme, and the HD Skin Matte Velvet. Easily combinable with other Make Up For Ever products for precise face sculpting – at fashion shoots, TV productions, or in personal styling. Key Features 12 creamy shades: 6 foundations, 2 contours, 4 highlighters – ideal for makeup artists Blendable, buildable texture for natural to dramatic finish Long wearing formula – no transfer, no harsh lines With nourishing ingredients like glycerin, vitamin E, and carnauba wax Compact pro palette for on the go How to Use Unify: Test three foundation shades (light, medium, deep) on the jawline, blend the matching shade from the center of the face outward. Contour: Shade cheekbones, temples, or jawline with a darker shade. Highlight: Apply light accents to the nose bridge, cupid's bow, or above the cheekbones. All shades can be mixed together for ultimate adaptability.What's Included 1 × palette with 12 pans (6 x foundation, 2 x contour, 4 x highlighter)Ingredients ETHYLHEXYL PALMITATE • SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE • DIPENTAERYTHRITYL HEXAHYDROXYSTEARATE/HEXASTEARATE/HEXAROSINATE • SYNTHETIC WAX • POLYGLYCERYL-2 TRIISOSTEARATE • HYDROGENATED POLYISOBUTENE • SORBITAN SESQUIISOSTEARISOSTEARATE • METHICONE • DIMETHICONE • CERA CARNAUBA (COPERNICIA CERIFERA (CARNAUBA) WAX) • VINYL DIMETHICONE/METHICONE SILSESQUIOXANE CROSSPOLYMER • ALUMINA • GLYCERIN • TOCOPHEROL • PARFUM (FRAGRANCE) • PROPANEDIOL • AQUA (WATER) • SUCROSE PALMITATE • EVODIA RUTAECARPA FRUIT EXTRACT • TOCOPHERYL ACETATE • GLYCERYL LINOLEATE • BENZYL ALCOHOL • CITRIC ACID • POTASSIUM SORBATE • TIN OXIDE • PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE • SODIUM HYALURONATE [+/–] CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE • MICA • SILICA • CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) • CI 77491 • CI 77492 • CI 77499 (IRON OXIDES) Note: Ingredients may vary slightly depending on the individual shades in the palette. Please refer to the product packaging or the official MAKE UP FOR EVER website for the most up-to-date ingredient list.

Content: 25.8 Gramm (€290.31 / 100 Gramm)

Regular price: €74.90
MAKE UP FOR EVER Aqua Resist Smoky Shadow
MAKE UP FOR EVER Aqua Resist Smoky Shadow
MAKE UP FOR EVER Aqua Resist Smoky Shadow: 1 - Carbon

MAKE UP FOR EVER Aqua Resist Smoky Shadow 1.4 g Waterproof 3-in-1 color stick – eyeshadow, kohl pencil & liner – designed for makeup artists and discerning users Makeup artists trust the Aqua Resist Smoky Shadow on set: a versatile 3-in-1 stick that works as eyeshadow, kohl pencil, and eyeliner. The formula lasts 24 hours and is waterproof, sweatproof, and smudgeproof. The built in sharpener ensures precise lines even on the waterline. This stick is ophthalmologist tested, making it suitable for sensitive eyes.For a perfectly coordinated finish, pair this smoky shadow with the Make Up For Ever HD Skin Perfecting Loose Powder, the Make Up For Ever Artist Color Crayon, and the Make Up For Ever HD Skin Face Essentials Palette. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional finish – whether on set, in the studio, or for everyday wear. Key Features 3-in-1: liner, eyeshadow & kohl pencil – ideal for makeup artists on set 24 hour waterproof, sweatproof & smudgeproof Intense pigments with creamy, blendable texture Vegan, skin friendly formula Built in sharpener for maximum precision Ophthalmologist tested – suitable for sensitive eyes How to Use As eyeshadow: Apply directly to the eyelid and blend upward and outward with a flat brush e.g. MYKITCO #222 The color sets within seconds – for an all day hold. As kohl pencil: Apply along the lash line – from inner to outer corner. For an intense smoky effect, gently smudge the color at the base with a small brush e.g. MYKITCO #241As eyeliner: Start in the middle of the lid and draw to the outer corner, then connect from the inner corner to the middle.What's Included 1 × stick with built in sharpener, 1.4 gIngredients ISODODECANE • TRIMETHYLSILOXYSILICATE • SYNTHETIC WAX • POLYETHYLENE • DISTEARDIMONIUM HECTORITE • PROPYLENE CARBONATE • SILICA • TOCOPHEROL • ASCORBYL PALMITATE [+/–] CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) • CI 77491 • CI 77492 • CI 77499 (IRON OXIDES) • CI 77007 (ULTRAMARINES) • CI 77266 (BLACK 2) • CI 77742 (MANGANESE VIOLET) • CI 77510 (FERRIC AMMONIUM FERROCYANIDE) • MICA • SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE • TIN OXIDE Note: Ingredients may vary slightly depending on the shade. Please refer to the ingredient list on the product packaging or the official MAKE UP FOR EVER website for the most up-to-date information.

Content: 1.4 Gramm (€1,564.29 / 100 Gramm)

Regular price: €21.90
MAKE UP FOR EVER HD SKIN PERFECTING LOOSE POWDER Translucent 4g
MAKE UP FOR EVER HD SKIN PERFECTING LOOSE POWDER Translucent 4g

MAKE UP FOR EVER HD SKIN PERFECTING LOOSE POWDER – 4 g Translucent Travel Size Ultra fine, translucent loose powder in a convenient travel size – designed for makeup artists and discerning users The HD SKIN PERFECTING LOOSE POWDER in the handy 4 g travel size fits any bag and ensures a flawless airbrush complexion even on the go. The ultra fine, airy texture instantly smooths, minimizes pores and fine lines, and delivers an invisible, matte finish. Clinically proven: +66% blurring, +61% pore refinement, +62% mattifying. Ideal for setting foundation and concealer – no caking, no flashback. Perfect for travel, on set, or in your handbag. The formula is talc free, non comedogenic, and preserves the skin’s natural moisture for a comfortable, fresh feel even after hours. For a perfectly coordinated finish, pair this powder with the Make Up For Ever HD Skin Foundation the Artist Color Pencil Extreme, and the HD Skin Matte Velvet.Easily combinable with other Make Up For Ever products for a flawless, long lasting finish – on the go, on set, or in everyday life. Key Features Translucent loose powder in travel size (4 g) – ideal for makeup artists on the go Airbrush finish: +66% blurring, +61% pore refinement, +62% mattifying Ultra fine, airy texture – no caking, no flashback Talc free, non comedogenic, preserves skin moisture For all skin tones, perfect for setting foundation How to Use After foundation and concealer, pick up the powder with a fluffy brush or the included puff, tap off excess, and press onto the skin from the center of the face outward. For long lasting oil control, focus on the T‑zone. The compact size is perfect for quick touch ups on the go.What's Included 1 × powder (4 g), travel sizeIngredients SILICA • MICROCRYSTALLINE CELLULOSE • ZINC STEARATE • ALUMINUM STARCH OCTENYLSUCCINATE • SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE • CAPRYLYL GLYCOL • PENTYLENE GLYCOL • KAOLIN • ETHYLHEXYLGLYCERIN • MICA • SODIUM DEHYDROACETATE

Content: 4 Gramm (€547.50 / 100 Gramm)

Regular price: €21.90
MAKE UP FOR EVER HD SKIN PERFECTING LOOSE POWDER Translucent 8,5g
MAKE UP FOR EVER HD SKIN PERFECTING LOOSE POWDER Translucent 8,5g

MAKE UP FOR EVER HD SKIN PERFECTING LOOSE POWDER – 8.5 g Translucent Ultra fine, translucent loose powder for an airbrush finish – designed for makeup artists and discerning users The HD SKIN PERFECTING LOOSE POWDER in the translucent shade delivers an invisible, matte finish with a multidimensional soft focus effect. The ultra fine, airy texture instantly smooths the skin, minimizes the appearance of pores and fine lines, and provides a long lasting airbrush effect all day long. Clinically proven: +66% blurring, +61% pore refinement, +62% mattifying. Ideal for setting foundation and concealer on oily to normal skin. No caking, no Flashback, perfect for photoshoots, film sets, and daily wear. The formula is talc free, non comedogenic, and preserves the skin’s natural moisture for a comfortable, fresh feel even after hours. For a perfectly coordinated finish, pair this powder with the Make Up For Ever HD Skin All-in-One Face Palette, the Aqua Resist Color Pencil and the HD Skin Blush & Glow Palette. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a flawless, long lasting finish – on photoshoots, film productions, or daily styling. Key Features Ultra fine loose powder, translucent – ideal for makeup artists Airbrush finish: +66% blurring, +61% pore refinement, +62% mattifying Lightweight, airy texture – no caking, no flashback Talc free, non comedogenic, preserves skin moisture For all skin tones, perfect for setting foundation How to Use After foundation and concealer, pick up the powder with a fluffy brush e.g. MYKITCO #140  or the included puff, tap off excess, and press onto the skin from the center of the face outward. For long lasting oil control, focus on the T‑zone. Layer as needed.What's Included 1 × powder (8.5 g)Ingredients SILICA • MICROCRYSTALLINE CELLULOSE • ZINC STEARATE • ALUMINUM STARCH OCTENYLSUCCINATE • SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE • CAPRYLYL GLYCOL • PENTYLENE GLYCOL • KAOLIN • ETHYLHEXYLGLYCERIN • MICA • SODIUM DEHYDROACETATE

Content: 8.5 Gramm (€469.41 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Skip product gallery

Verwandte Artikel

Kryolan Fixierspray 300ml
Kryolan Fixierspray 300ml

Kryolan Fixing Spray 300ml Kryolan Fixing Spray – the essential professional product from Kryolan, designed to make your makeup long-lasting and smudge-proof. This unique cosmetic formula creates an invisible protective film over the makeup, ensuring durability even under heavy use. Perfect for body painting with Kryolan Aquacolor or other water-based makeups. The Kryolan Fixing Spray seals and protects the makeup, making it resistant to rubbing, sweat, and water. Spray evenly from a distance of about 30 cm and allow to dry. Ideal for stage, film, TV, and photo work. This professional makeup setting spray contains alcohol and should not be applied near eyes or mucous membranes. It can easily be removed with warm water and soap. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, renowned for high-quality Kryolan Makeup and Kryolan Cosmetics for professionals worldwide. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & airbrush applications effectively Creates an invisible, smudge- & water-resistant finish Perfect for use with Kryolan Foundation & Kryolan Supracolor Highly recommended for Kryolan Aquacolor body painting Professional quality made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: After applying makeup, spray a fine, even mist from about 30 cm distance. Allow to dry completely. Your makeup will become smudge- and water-resistant. To remove, use warm water and soap or Kryolan All Pur Remover Cream. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for flawless, long-lasting results. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.3 Liter (€133.00 / 1 Liter)

Regular price: €39.90
Kryolan Fixierspray 75ml
Kryolan Fixierspray 75ml

Kryolan Fixing Spray 75ml Kryolan Fixing Spray 75ml – the iconic setting spray from Kryolan, designed for professional use in theatre, film, and makeup artistry. This special cosmetic product creates an invisible protective film over the makeup, greatly extending its durability even under demanding conditions. Kryolan Fixing Spray is especially recommended for body painting with Kryolan Aquacolor and other water-based paints. It makes makeup smudge-proof, rub-resistant, and water-resistant, providing reliable protection against perspiration – perfect for long shoots, stage performances, and SFX looks. Apply thinly and evenly from about 30 cm distance and allow to dry completely. Contains alcohol – avoid contact with eyes and mucous membranes. To remove, simply use warm water and soap. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & SFX designs effectively Creates an invisible, protective layer Water- and smudge-resistant formula Perfect for Kryolan Aquacolor, Kryolan Supracolor & Kryolan Foundation Professional quality made by Kryolan GmbH in Berlin How to Use: Spray evenly over finished makeup from a distance of about 30 cm. Allow to dry naturally – do not rub or blow-dry. Remove easily with warm water and soap. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for a long-lasting, professional finish. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 75 Milliliter (€21.20 / 100 Milliliter)

Regular price: €15.90
SENSAI HYDRATING FIX MIST
SENSAI HYDRATING FIX MIST

Sensai Hydrating Fix Mist – Hydrating Makeup Fixer Spray (50ml) The Sensai Hydrating Fix Mist delivers a weightless, transparent veil that keeps makeup fresh while instantly hydrating the skin. Its ultra-fine mist protects against smudging and fading, while moisture-boosting ingredients provide immediate and long-lasting hydration without tightness. Perfect for touch-ups throughout the day, this mist refreshes the complexion and extends makeup wear. How to use: Hold approx. 20 cm away and spray evenly onto the face with closed eyes. Key Features: Sets makeup with a long-lasting fresh look Ultra-fine, transparent mist Hydrates skin instantly & over time Refreshes makeup anytime during the day Size: 50mlINCS Aqua, Alcohol, Glycerin, Polysilicone-9, Butylene Glycol, Phenoxyethanol, PEG-60 Hydrogenated Castor Oil, Polysorbate 20, Parfum, PEG-11 Methyl Ether Dimethicone, Acetyl Glucosamine, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Citrus Aurantium Bergamia Peel Oil, Linalyl Acetate, Citronellol, Trimethylbenzenepropanol, Hexyl Cinnamal, Disodium EDTA, Hydrolyzed Silk, Dioscorea Panthaica Root Extract

Content: 50 Milliliter (€92.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €46.00
Skip product gallery

Customers also viewed

Tip
MAKE UP FOR EVER HD SKIN FACE ESSENTIALS PALETTE
MAKE UP FOR EVER HD SKIN FACE ESSENTIALS PALETTE
SKIN FACE ESSENTIALS PALETTE: ESSENTIALS • HARMONY 1

MAKE UP FOR EVER HD SKIN FACE ESSENTIALS PALETTE – Harmony 1, 2 & 3 Professional 12 shade palette for complexion, contour, blush & highlighter – designed for makeup artists and discerning users Makeup artists rely on the HD Skin Face Essentials Palette on set, an all in one tool for flawless skin, precise contouring, and fresh blush. The palette features 12 creamy pro shades: 6 foundation and 6 blush shades that blend seamlessly and can be mixed individually. Thanks to the exclusive 4K Complex, the texture adapts perfectly to the skin and delivers a photo friendly, natural finish. Makeup that looks like skin, only better. Available in three harmonies: Harmony 1 (Light), Harmony 2 (Medium), and Harmony 3 (Deep).This palette pairs perfectly with the Make Up For Ever HD Skin Blush & Glow Palette, the Make Up For Ever HD Skin Foundation, and the Make Up For Ever Artist Color Pencil Extreme. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional finish – whether on set, in the studio, or for everyday wear. Key Features 12 creamy pro shades – 6 foundation & 6 blush shades Seamlessly blendable, highly pigmented formula for a second skin feel Features 4K Complex for a photo friendly, natural finish Versatile use: complexion, contour, highlight, blush – from natural to editorial Available in 3 harmonies: Light (1), Medium (2), Deep (3) How to Use Unify (complexion): Choose three foundation shades (light, medium, deep), test on the jawline. Apply the matching shade from the center of the face outward and blend evenly. Sculpt (contour): Determine your face shape, choose a darker shade from the same harmony. Shade along the cheeks, nose, or jawline. Pro tip: For more contrast, choose an opposite harmony (warm vs. cool). Highlight (radiance): Choose a lighter shade from the same or opposite harmony. Apply accents to cheekbones, nose bridge, and cupid's bow. Blush: Apply the blush to the cheekbones and blend in circular motions toward the center of the face.Ingredients ETHYLHEXYL PALMITATE • SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE • CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE • DIPENTAERYTHRITYL HEXAHYDROXYSTEARATE/HEXASTEARATE/HEXAROSINATE • POLYGLYCERYL-2 TRIISOSTEARATE • HYDROGENATED POLYISOBUTENE • SYNTHETIC WAX • HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED WAX • METHICONE • DIMETHICONE • CERA CARNAUBA (COPERNICIA CERIFERA (CARNAUBA) WAX) • VINYL DIMETHICONE/METHICONE SILSESQUIOXANE CROSSPOLYMER • SORBITAN SESQUIISOSTEARATE • ALUMINA • GLYCERIN • TOCOPHEROL • PARFUM (FRAGRANCE) • PROPANEDIOL • AQUA (WATER) • SUCROSE PALMITATE • EVODIA RUTAECARPA FRUIT EXTRACT • TOCOPHERYL ACETATE • GLYCERYL LINOLEATE • BENZYL ALCOHOL • CITRIC ACID • POTASSIUM SORBATE • TIN OXIDE • TRIETHOXYCAPRYLYLSILANE • SODIUM HYALURONATE [+/–] CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) • CI 77491 • CI 77492 • CI 77499 (IRON OXIDES) • CI 19140 (YELLOW 5 LAKE) • CI 15850 (RED 6, RED 7) • CI 42090 (BLUE 1 LAKE) Note: Ingredients may vary slightly depending on the palette and shades. Please refer to the product packaging or the official MAKE UP FOR EVER website for the most up-to-date ingredient list. What's Included 1 × palette with 12 pans (6 foundation à 2 g, 6 blush à 2.3 g), 25.8 g

Content: 25.8 Gramm (€290.31 / 100 Gramm)

Regular price: €74.90
Tip
MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR PENCIL 2026
MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR PENCIL 2026
MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR PENCIL 2026: 070 - COSMIC ENIGMATIC SILVER

MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR PENCIL 2026 – 1.41 g Multi use pencil for lips, eyes, and face – designed for makeup artists and discerning users The ARTIST COLOR PENCIL 2026 is MAKE UP FOR EVER's iconic, viral all rounder. The creamy, long lasting texture applies effortlessly, blends softly, and works for looks from natural to expressive – whether as a lip liner, eye pencil, cheek contour, or creative color accent. Available in 38 shades, including social media favorites Anywhere Caffeine, Endless Cacao, Wherever Walnut, and Limitless Brown. (Note: shades 001 Whatever Black and 610 Versatile Chestnut are not lip safe.) Perfect for monochromatic looks, lip combos, and precise artist concepts. The creamy, highly pigmented formula is vegan and cruelty free – for precise contours, soft transitions, or full coverage color. For a perfectly coordinated finish, pair this pencil with the Make Up For Ever HD Skin All-in-One Face Palette, the HD Skin Blush & Glow Palette, and the HD Skin Foundation. Get inspired by looks from this. Instagram post featuring Artist Color Pencil & Liquid Color Easily combinable with other Make Up For Ever products for expressive, long lasting results – on set, on social media productions, or in daily styling. Key Features 38 shades – including iconic social media colors – ideal for makeup artists Multi use: lips, eyes, face – contour, define, fill, blend Creamy, long lasting texture – easy to blend, smudgeproof Vegan, cruelty free, highly pigmented Not lip safe: 001 Whatever Black & 610 Versatile Chestnut How to Use Apply directly to lips, eyes, or face. Contour, fill, or use for full coverage. For soft transitions, blend with fingers or a brush shortly after application. Combine with Artist Liquid Color to harmoniously unite color and contour. What's Included 1 × pencil, 1.41 gIngredients HYDROGENATED POLYISOBUTENE • SYNTHETIC WAX • CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE • CERA MICROCRISTALLINA (MICROCRYSTALLINE WAX) • HYDROGENATED VEGETABLE OIL • POLYETHYLENE • VP/HEXADECENE COPOLYMER • SILICA • TOCOPHEROL • ASCORBYL PALMITATE [+/–] CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) • CI 77491 • CI 77492 • CI 77499 (IRON OXIDES) • CI 77510 (FERRIC AMMONIUM FERROCYANIDE) • CI 77742 (MANGANESE VIOLET) • CI 75470 (CARMINE)

Content: 1.41 Gramm (€1,907.80 / 100 Gramm)

Regular price: €26.90
MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST LIP GLOSS
MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST LIP GLOSS
MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST LIP GLOSS: 01 • CRYSTAL

MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST LIP GLOSS – 9 ml Hydrating & plumping lip gloss for glossy, conditioned lips – designed for makeup artists and discerning users The SUPER BOOST LIP GLOSS combines intense shine with visible care: the lightweight formula instantly plumps lips, smooths fine lines, and delivers 24 hours of hydration. A subtle cooling effect provides a refreshing sensation, while the 12 hour volume boost makes lips appear fuller and smoother. Available in 11 shades from clear to pearlescent shimmer. Non sticky, ideal for on set use, on stage, or daily styling. The formula is vegan and cruelty free. The precise applicator allows effortless application alone or over lipstick for maximum glow. For a perfectly coordinated finish, pair this lip gloss with the Make Up For Ever HD Skin Foundation the Artist Color Pencil Extreme, and the HD Skin Matte Velvet. Easily combinable with other Make Up For Ever products for fuller, radiant lips – on photoshoots, red carpets, or in creative daily styling. Key Features Plumping lip gloss – 12 hour volume boost, ideal for makeup artists 24 hour hydration – with camellia, cottonseed & meadowfoam seed oils High shine, smoothing finish – non sticky Subtle cooling effect for instant freshness 11 shades (clear to pearlescent shimmer), vegan How to Use Outline lips with a lip liner (e.g., Artist Color Pencil). Apply the lip gloss starting at the center of the upper lip (cupid's bow), then follow the contour outward. Cover the lower lip evenly. For extra shine, apply over lipstick. What's Included 1 × tube, 9 mlIngredientsSHADES 01 - 02 - 03- 04 - 05 - 06 - 07 - 08 - 09 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 INGREDIENTS: AQUA (WATER) • DIMETHICONE • GLYCERIN • CETYL PEG/PPG-10/1 DIMETHICONE • SQUALANE • PROPYLENE GLYCOL DICAPRYLATE/DICAPRATE • PROPANEDIOL • ALCOHOL DENAT. • ISODODECANE • PENTYLENE GLYCOL • DIMETHICONE/VINYL DIMETHICONE CROSSPOLYMER • SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE • BUTYLENE GLYCOL • SODIUM CHLORIDE • STEARALKONIUM HECTORITE • GLYCERYL CAPRYLATE • TOCOPHERYL ACETATE • SODIUM DEHYDROACETATE • PROPYLENE CARBONATE • TRIETHOXYSILYLETHYL POLYDIMETHYLSILOXYETHYL HEXYL DIMETHICONE • PARFUM (FRAGRANCE) • SODIUM HYALURONATE • CITRUS PARADISI (GRAPEFRUIT) FRUIT EXTRACT • POLYGLUTAMIC ACID • SODIUM PHYTATE • HYDROGEN DIMETHICONE • CITRIC ACID • ALCOHOL • [+/- CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) • CI 77491, CI 77492, CI 77499 (IRON OXIDES)] SHADES 16 - 17 - 18 INGREDIENTS: AQUA (WATER) • DIMETHICONE • GLYCERIN • CETYL PEG/PPG-10/1 DIMETHICONE • SQUALANE • PROPYLENE GLYCOL DICAPRYLATE/DICAPRATE • PROPANEDIOL • ALCOHOL DENAT. • ISODODECANE • PENTYLENE GLYCOL • DIMETHICONE/VINYL DIMETHICONE CROSSPOLYMER • SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE • BUTYLENE GLYCOL • SODIUM CHLORIDE • STEARALKONIUM HECTORITE • GLYCERYL CAPRYLATE • TOCOPHERYL ACETATE • SODIUM DEHYDROACETATE • PROPYLENE CARBONATE • TRIETHOXYSILYLETHYL POLYDIMETHYLSILOXYETHYL HEXYL DIMETHICONE • PARFUM (FRAGRANCE) • SODIUM HYALURONATE • CITRUS PARADISI (GRAPEFRUIT) FRUIT EXTRACT • POLYGLUTAMIC ACID • SODIUM PHYTATE • HYDROGEN DIMETHICONE • CITRIC ACID • ALCOHOL • [+/- CI 77491, CI 77492, CI 77499 (IRON OXIDES)]

Content: 9 Milliliter (€287.78 / 100 Milliliter)

Regular price: €25.90