Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "SENSAI HYDRATING FIX MIST"

Sensai Hydrating Fix Mist – Hydrating Makeup Fixer Spray (50ml)

The Sensai Hydrating Fix Mist delivers a weightless, transparent veil that keeps makeup fresh while instantly hydrating the skin.

Its ultra-fine mist protects against smudging and fading, while moisture-boosting ingredients provide immediate and long-lasting hydration without tightness.

Perfect for touch-ups throughout the day, this mist refreshes the complexion and extends makeup wear.

How to use:
Hold approx. 20 cm away and spray evenly onto the face with closed eyes.

Key Features:

  • Sets makeup with a long-lasting fresh look

  • Ultra-fine, transparent mist

  • Hydrates skin instantly & over time

  • Refreshes makeup anytime during the day

  • Size: 50ml


INCS
Aqua, Alcohol, Glycerin, Polysilicone-9, Butylene Glycol, Phenoxyethanol, PEG-60 Hydrogenated Castor Oil, Polysorbate 20, Parfum, PEG-11 Methyl Ether Dimethicone, Acetyl Glucosamine, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Citrus Aurantium Bergamia Peel Oil, Linalyl Acetate, Citronellol, Trimethylbenzenepropanol, Hexyl Cinnamal, Disodium EDTA, Hydrolyzed Silk, Dioscorea Panthaica Root Extract

Skip product gallery

Passende Produkte

Tip
SENSAI RADIANT GLOW FOUNDATION
SENSAI RADIANT GLOW FOUNDATION
SENSAI RADIANT GLOW FOUNDATION: RG203 NEUTRAL BEIGE

Content: 30 Milliliter (€196.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €59.00
SENSAI SILKY PURIFYING Step 2 - MILKY SOAP
SENSAI SILKY PURIFYING Step 2 - MILKY SOAP

Content: 150 Milliliter (€42.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €63.50
SENSAI SILKY PURIFYING Step 1 - CLEANSING MILK
SENSAI SILKY PURIFYING Step 1 - CLEANSING MILK

Content: 150 Milliliter (€42.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €63.50
SENSAI SILKY BRONZE PROTECTIVE SUNCARE CREAM FOR FACE 50ml
SENSAI SILKY BRONZE PROTECTIVE SUNCARE CREAM FOR FACE 50ml
SENSAI SILKY BRONZE PROTECTIVE SUNCARE CREAM FOR FACE 50ml: SPF50+

Content: 50 Milliliter (€236.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €118.00
SENSAI GLOWING BASE
SENSAI GLOWING BASE

Content: 30 Milliliter (€190.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €57.00
Skip product gallery

Similar Items

MAKE UP FOR EVER MIST & FIX
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX: 30ml Travel Size

MAKE UP FOR EVER MIST & FIX – 30 ml / 100 ml Hydrating setting spray for 24h hold & natural glow – designed for makeup artists and discerning users Makeup artists trust MIST & FIX on set to lock in makeup while delivering a boost of hydration. The micro fine mist creates an invisible, breathable film on the skin, providing 24 hours of reliable hold – without weighing down, feeling sticky, or causing a mask effect. Enriched with Hyaluronic Acid and Aloe Vera, this spray refreshes and hydrates, making it ideal for normal to dry skin types. Perfect for long days on set, in the studio, or as a midday refresh on the go. The formula is made with 93% naturally derived ingredients, is vegan, and comes in a recyclable bottle with a 100% recycled cap. For a perfectly coordinated finish, pair this setting spray with the Make Up For Ever Artist Color Pencil Extreme, the HD Skin Matte Velvet, and the HD Skin Setting Powder. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional finish – whether on set, in the studio, or for everyday wear. Key Features 24 hour long lasting hold – ideal for makeup artists on set Hydrating with hyaluronic acid & aloe vera – for normal to dry skin Micro fine mist – no heaviness, no stickiness, no mask effect 93% naturally derived ingredients, vegan, recyclable packaging Available in 30 ml (travel size) and 100 ml (full size) How to Use Shake well before use. After applying makeup, hold the bottle 20–30 cm away from the face and spray evenly. The spray can also be used between makeup layers (e.g., after foundation, before powder) or as a midday refresh. For best results, apply to dry or already hydrated skin.What's Included 1 × bottle (30 ml or 100 ml, depending on selection)Ingredients AQUA (WATER) • METHYLPROPANEDIOL • GLYCERIN • PENTYLENE GLYCOL • PVP • CHLORPHENESIN • PPG-26-BUTETH-26 • HYDROXYACETOPHENONE • PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL • ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE • VACCINIUM VITIS-IDAEA FRUIT EXTRACT • SODIUM CITRATE • PARFUM (FRAGRANCE) • TROMETHAMINE • CITRIC ACID • XANTHAN GUM • GLUCONOLACTONE • HYALURONIC ACID • SODIUM BENZOATE • PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE • CALCIUM GLUCONATE • TOCOPHEROL

Content: 30 Milliliter (€46.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €14.00
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE: 30ml Travel Size

MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE – 30 ml / 100 ml Mattifying setting spray with 24h hold & hydration – designed for makeup artists and discerning users with oily to combination skin Makeup artists rely on MIST & FIX MATTE on set to lock in makeup while controlling excess shine. The micro fine mist envelops the skin, sets foundation, concealer, and powder for 24 hours, and prevents smudging or settling – even under heat and humidity. The formula combines hyaluronic acid with mattifying micro powders that absorb sebum without drying out the skin. The result: a naturally matte, even finish with a pore refining soft focus effect. Ideal for oily, combination, and shiny skin types seeking a professional, long lasting result. The formula is made with 93% naturally derived ingredients, is vegan, and comes in a recyclable bottle with a 100% recycled cap. For a perfectly coordinated finish, pair this setting spray with the Make Up For Ever Artist Color Crayon, the HD Skin Perfecting Loose Powder, and the HD Skin Face Essentials Palette.Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional result. Key Features 24 hour long lasting hold – ideal for makeup artists during long shoots Mattifies and controls shine – without drying out the skin Formulated with hyaluronic acid, niacinamide, aloe vera & cucumber extract Micro fine mist – no droplets, no film, no mask effect 93% naturally derived ingredients, vegan, recyclable packaging Available in 30 ml (travel size) and 100 ml (full size) How to Use Shake well before use to evenly distribute the mattifying micro powders. After applying makeup, hold the bottle 20–30 cm away from the face and spray in X or T shaped motions. For even longer wear, apply right after foundation and again after powder. Also suitable for midday touch ups.What's Included 1 × pump spray (30 ml or 100 ml, depending on selection)Ingredients AQUA (WATER) • DIMETHICONE/VINYL DIMETHICONE CROSSPOLYMER • POLYESTER-5 • PENTYLENE GLYCOL • ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE • HYDROGENATED STARCH HYDROLYSATE • SILICA • HYDROXYACETOPHENONE • POLYSORBATE 20 • PARFUM (FRAGRANCE) • BUTYLENE GLYCOL • CHLORPHENESIN • 1,2-HEXANEDIOL • CAPRYLYL GLYCOL • LENS ESCULENTA (LENTIL) SEED EXTRACT • KAOLIN • NIACINAMIDE • PANTHENOL • TRISODIUM ETHYLENEDIAMINE DISUCCINATE • CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT • SODIUM BENZOATE • SODIUM ACETATE • CITRIC ACID • POTASSIUM SORBATE • TOCOPHEROL

Content: 30 Milliliter (€46.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €14.00
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE: 100ml

MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE – 30 ml / 100 ml Mattifying setting spray with 24h hold & hydration – designed for makeup artists and discerning users with oily to combination skin Makeup artists rely on MIST & FIX MATTE on set to lock in makeup while controlling excess shine. The micro fine mist envelops the skin, sets foundation, concealer, and powder for 24 hours, and prevents smudging or settling – even under heat and humidity. The formula combines hyaluronic acid with mattifying micro powders that absorb sebum without drying out the skin. The result: a naturally matte, even finish with a pore refining soft focus effect. Ideal for oily, combination, and shiny skin types seeking a professional, long lasting result. The formula is made with 93% naturally derived ingredients, is vegan, and comes in a recyclable bottle with a 100% recycled cap. For a perfectly coordinated finish, pair this setting spray with the Make Up For Ever Artist Color Crayon, the HD Skin Perfecting Loose Powder, and the HD Skin Face Essentials Palette.Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional result. Key Features 24 hour long lasting hold – ideal for makeup artists during long shoots Mattifies and controls shine – without drying out the skin Formulated with hyaluronic acid, niacinamide, aloe vera & cucumber extract Micro fine mist – no droplets, no film, no mask effect 93% naturally derived ingredients, vegan, recyclable packaging Available in 30 ml (travel size) and 100 ml (full size) How to Use Shake well before use to evenly distribute the mattifying micro powders. After applying makeup, hold the bottle 20–30 cm away from the face and spray in X or T shaped motions. For even longer wear, apply right after foundation and again after powder. Also suitable for midday touch ups.What's Included 1 × pump spray (30 ml or 100 ml, depending on selection)Ingredients AQUA (WATER) • DIMETHICONE/VINYL DIMETHICONE CROSSPOLYMER • POLYESTER-5 • PENTYLENE GLYCOL • ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE • HYDROGENATED STARCH HYDROLYSATE • SILICA • HYDROXYACETOPHENONE • POLYSORBATE 20 • PARFUM (FRAGRANCE) • BUTYLENE GLYCOL • CHLORPHENESIN • 1,2-HEXANEDIOL • CAPRYLYL GLYCOL • LENS ESCULENTA (LENTIL) SEED EXTRACT • KAOLIN • NIACINAMIDE • PANTHENOL • TRISODIUM ETHYLENEDIAMINE DISUCCINATE • CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT • SODIUM BENZOATE • SODIUM ACETATE • CITRIC ACID • POTASSIUM SORBATE • TOCOPHEROL

Content: 0.1 Liter (€290.00 / 1 Liter)

Variants from €14.00
Regular price: €29.00
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX: 100ml

MAKE UP FOR EVER MIST & FIX – 30 ml / 100 ml Hydrating setting spray for 24h hold & natural glow – designed for makeup artists and discerning users Makeup artists trust MIST & FIX on set to lock in makeup while delivering a boost of hydration. The micro fine mist creates an invisible, breathable film on the skin, providing 24 hours of reliable hold – without weighing down, feeling sticky, or causing a mask effect. Enriched with Hyaluronic Acid and Aloe Vera, this spray refreshes and hydrates, making it ideal for normal to dry skin types. Perfect for long days on set, in the studio, or as a midday refresh on the go. The formula is made with 93% naturally derived ingredients, is vegan, and comes in a recyclable bottle with a 100% recycled cap. For a perfectly coordinated finish, pair this setting spray with the Make Up For Ever Artist Color Pencil Extreme, the HD Skin Matte Velvet, and the HD Skin Setting Powder. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional finish – whether on set, in the studio, or for everyday wear. Key Features 24 hour long lasting hold – ideal for makeup artists on set Hydrating with hyaluronic acid & aloe vera – for normal to dry skin Micro fine mist – no heaviness, no stickiness, no mask effect 93% naturally derived ingredients, vegan, recyclable packaging Available in 30 ml (travel size) and 100 ml (full size) How to Use Shake well before use. After applying makeup, hold the bottle 20–30 cm away from the face and spray evenly. The spray can also be used between makeup layers (e.g., after foundation, before powder) or as a midday refresh. For best results, apply to dry or already hydrated skin.What's Included 1 × bottle (30 ml or 100 ml, depending on selection)Ingredients AQUA (WATER) • METHYLPROPANEDIOL • GLYCERIN • PENTYLENE GLYCOL • PVP • CHLORPHENESIN • PPG-26-BUTETH-26 • HYDROXYACETOPHENONE • PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL • ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE • VACCINIUM VITIS-IDAEA FRUIT EXTRACT • SODIUM CITRATE • PARFUM (FRAGRANCE) • TROMETHAMINE • CITRIC ACID • XANTHAN GUM • GLUCONOLACTONE • HYALURONIC ACID • SODIUM BENZOATE • PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE • CALCIUM GLUCONATE • TOCOPHEROL

Content: 0.1 Liter (€290.00 / 1 Liter)

Variants from €14.00
Regular price: €29.00
Embryolisse - Lait Creme Concentre - 30ml
Embryolisse - Lait Creme Concentre - 30ml

Embryolisse - Lait Crème Concentré - 30ml Primer, moisturizer, cleanser or after-shave cream. Here's Embyolisse Laboratories' "million-dollar baby," so modest and natural, with its essential, natural ingredients that provide the skin with essential fatty acids and vitamins. Suitable for all skin types, it is especially recommended for dry, irritated skin. Ingredients: AQUA. PARAFFINUM LIQUIDUM. STEARIC ACID. GLYCERYL STEARATE. TRIETHANOLAMINE. CERA ALBA. CETYL PALMITATE. BUTYROSPERMUM PARKII. STEARETH-10th POLYACRYLAMIDE C13-14 ISOPARAFFIN, LAURETH-7. PROPYLENE GLYCOL, HYDROLYZED SOY PROTEIN, ALOE BARBADENSIS. 1,2-HEXANEDIOL, CAPRYLYL GLYCOL. Tropolones. PERFUME.

Content: 30 Milliliter (€73.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €21.90
Skip product gallery

Passende Produkte

Tip
SENSAI RADIANT GLOW FOUNDATION
SENSAI RADIANT GLOW FOUNDATION
SENSAI RADIANT GLOW FOUNDATION: RG203 NEUTRAL BEIGE

Sensai Radiant Glow Foundation SPF10 – 30ml The Radiant Glow Foundation by Sensai is a fresh, lightweight liquid foundation that delivers instant radiance and deep hydration to the skin. Its breakthrough gel technology uses color oils instead of powders, evenly dispersed within the gel layer to achieve a smooth, high-coverage finish that never looks cakey. The Radiant Glow formula adapts to skin and facial movement with an imperceptible gel network. Long-wearing and moisture-rich, it prevents settling into fine lines for a luminous complexion that lasts all day. Key Features: Lightweight liquid foundation with gel technology High coverage, natural-looking glow Hydrating & long-lasting SPF10 sun protection Size: 30ml Available in 8 shades (for swatches): Ivory Beige, Sand Beige, Ochre Beige, Neutral Beige, Honey Beige, Warm Beige, Mocha Beige, Brown Beige

Content: 30 Milliliter (€196.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €59.00
SENSAI SILKY PURIFYING Step 2 - MILKY SOAP
SENSAI SILKY PURIFYING Step 2 - MILKY SOAP

Sensai Step 2 - Milky Soap A rich cleansing emulsion with a soft, creamy lather that provides a supple skin feel. For dry to very dry skin. Content: 150ml Apply in the morning alone and in the evening as a second step of double-cleaning. Carefully foam and distribute on the moistened face. Rinse thoroughly with water. IMPORTANCE OF DOUBLE CLEANING Oil based contaminants Water based contaminants EFFECT OF DOUBLE CLEANING Cleansing the skin in two steps Step 1 The pre-cleaning frees the skin of make-up and impurities of the skin surface. step 2 The deep cleansing removes impurities from the pores as well as horny dandruff and thus refines the appearance of the skin. comparison Before double cleaning After double cleaning MEANING OF DOUBLE HUMIDIFICATION External influences dry out and strain the skin. Provide your skin with moisture and nutrients in two easy steps. The lotions intensively penetrate the skin cells with moisture and optimally prepare the skin for subsequent care. The emulsions and creams provide the skin with nutrients and give it a nice and revitalized appearance. comparison Dry and rough skin Well-moisturized skin DOUBLE APPLICATION (massage and press)

Content: 150 Milliliter (€42.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €63.50
SENSAI SILKY PURIFYING Step 1 - CLEANSING MILK
SENSAI SILKY PURIFYING Step 1 - CLEANSING MILK

A creamy cleansing milk with a pleasant texture for the gentle removal of make-up and sebum for a soft skin. For all skin types. Content: 150ml Apply in the evening. Gently massage into the skin. Rinse thoroughly with water. IMPORTANCE OF DOUBLE CLEANING Oil based contaminants Water based contaminants EFFECT OF DOUBLE CLEANING Cleansing the skin in two steps Step 1 The pre-cleaning frees the skin of make-up and impurities of the skin surface. step 2 The deep cleansing removes impurities from the pores as well as horny dandruff and thus refines the appearance of the skin. comparison Before double cleaning After double cleaning MEANING OF DOUBLE HUMIDIFICATION External influences dry out and strain the skin. Provide your skin with moisture and nutrients in two easy steps. The lotions intensively penetrate the skin cells with moisture and optimally prepare the skin for subsequent care. The emulsions and creams provide the skin with nutrients and give it a nice and revitalized appearance. comparison Dry and rough skin Well-moisturized skin DOUBLE APPLICATION (massage and press)

Content: 150 Milliliter (€42.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €63.50
SENSAI SILKY BRONZE PROTECTIVE SUNCARE CREAM FOR FACE 50ml
SENSAI SILKY BRONZE PROTECTIVE SUNCARE CREAM FOR FACE 50ml
SENSAI SILKY BRONZE PROTECTIVE SUNCARE CREAM FOR FACE 50ml: SPF50+

Silky-soft cream mask with immediate effect for a smooth and moisturized skin. Helps the skin regain its elasticity and firmness. Content: 75ml Apply as needed 2-3 times a week as a mask.

Content: 50 Milliliter (€236.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €118.00
SENSAI GLOWING BASE
SENSAI GLOWING BASE

Sensai Glowing Base – Makeup Primer (30ml) The Sensai Glowing Base is a luxurious primer that smooths, evens, and illuminates the complexion. Its unique blend of pearl pigments creates a subtle, radiant glow, giving the skin a fresh, light-filled finish. The silky texture applies effortlessly, hydrates the skin, and provides the perfect base for foundation – ensuring your makeup stays fresh and flawless throughout the day. How to use: Apply after Double Moisturising and before foundation. Key Features: Illuminating primer for a radiant complexion Hydrating, silky texture Pearl pigments for a luminous finish Prolongs foundation wear Size: 30mlINCS Aqua, Methyl Trimethicone, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Dipropylene Glycol, Hydrogenated Polydecene, Diphenylsiloxy Phenyl Trimethicone, Glycerin, Dimethicone, Talc, Mica, Trehalose, PEG-10 Dimethicone, Sorbitan Isostearate, Tribehenin, Phenoxyethanol, Sodium Chloride, Trimethylsiloxysilicate, Chlorphenesin, Phytosteryl Macadamiate, Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer, Dimethiconol, Silica, Disodium EDTA, Parfum, Synthetic Fluorphlogopite, Boron Nitride, Alumina, Acetyl Glucosamine, Hydrogenated Lecithin, Alcohol, Butylene Glycol, Sorbic Acid, BHT, Hydrolyzed Silk, Citronellol, Hexyl Cinnamal, Limonene, Geraniol, Cinnamyl Alcohol, Tin Oxide, Tocopherol, Dioscorea Panthaica Root Extract, Serica Powder, CI 77491, CI 77492, CI 77499, CI 77891

Content: 30 Milliliter (€190.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €57.00
Skip product gallery

Customers also viewed

SENSAI BRONZING GEL - Soft Bronze BG 61
SENSAI BRONZING GEL - Soft Bronze BG 61

SENSAI BRONZING GEL - Soft Bronze BG 61 Getöntes Gel mit einem Feuchtigkeitsgehalt von 70 % und einer erfrischenden Textur. Versorgt die Haut mit Feuchtigkeit, schützt sie und verleiht ihr einen dezenten Bronzeschimmer für ein seidig zartes Finish.   Inhalt: 50ml   InhaltsstoffeAqua, Alcohol, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butylene Glycol, Talc, Cyclopentasiloxane, Sorbitan Isostearate, Aminomethyl Propanol, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Mica, Carbomer, Squalane, Ammonium Glycyrrhizate, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Synthetic Fluorphlogopite, Disodium EDTA, Parfum, Xanthan Gum, Aluminum Hydroxide, Alumina, Hydrated Silica, Hydrolyzed Silk, BHT, Methicone, Oryza Sativa Bran Extract, Phenoxyethanol, Octyldodecyl Lactate, Stearic Acid, Benzoic Acid, Myristic Acid, Tocopherol, May Contain(+/-) : CI 77491, CI 77492, CI 77499, CI 77891, CI 77947  

Content: 50 Milliliter (€88.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €44.00
SENSAI SUPREME ILLUMINATOR 4 g
SENSAI SUPREME ILLUMINATOR 4 g

SENSAI SUPREME ILLUMINATOR 4 g Customize your radiance, from a fresh morning light all the way up to a glamorous glow in the evening by looking at your facial areas Flourish the mood with light. The creamy texture slides gently over the skin, Leaves a silky soft feeling and a smooth appearance. The compact Highlighter refreshes your make-up anytime quickly and easily. It is ideal for all parts of the face that the light naturally falls on, such as Cheekbones, nose bridge, amorbogen, brow arch, forehead and chin. Your creativity knows no limits and your natural beauty shines in a special light. Apply for natural highlights under the make-up or use to sculpt and accentuate over make-up. The elegant box fits in every handbag. Applied under the foundation gives the creamy texture a soft glow on the complexion, over the Foundation she places the desired parts of the face in the best light. Compact 4 g

Content: 4 Gramm (€138.75 / 10 Gramm)

Regular price: €55.50
MAKE UP FOR EVER Ultra HD Skin Booster Hydra-Plump Serum
MAKE UP FOR EVER Ultra HD Skin Booster Hydra-Plump Serum

MAKE UP FOR EVER Ultra HD Skin Booster Hydra-Plump Serum Plumping hydrating serum for radiant, bouncy skin – designed for makeup artists and discerning users Makeup artists rely on this hydra plumping serum on set to instantly revive tired skin. It targets skin radiance and firmness – skin looks healthier, feels plumper, and the complexion gains a noticeable glow. Use the skin booster alone or mix a few drops with your foundation or primer to enhance comfort and hydration. The formula of the MAKE UP FOR EVER Ultra HD Skin Booster Hydra-Plump Serum is built on carefully selected active ingredients for maximum hydration and visible radiance. This serum pairs perfectly with the Make Up For Ever HD Skin Face Essentials Palette and the Make Up For Ever Artist Color Pencil Extreme. The serum is easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional finish – whether on set, in the studio, or in your daily skincare routine. Key Features Revives tired skin – ideal for makeup artists on set Visibly plumps skin and provides intense hydration Improves radiance and skin firmness Can be worn alone or mixed with foundation / primer Contains hyaluronic acid, panthenol, argan oil, and collagen supporting peptide How to Use Apply the serum alone to clean skin. For better makeup hold and added moisture, mix a few drops with your foundation or primer. For best results, use daily in the morning and evening.What's Included 1 × bottle, 12 mlIngredients AQUA (WATER) • GLYCERIN • METHYLPROPANEDIOL • BUTYLENE GLYCOL • CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES POLYGLYCERYL-10 ESTERS • PENTYLENE GLYCOL • XANTHAN GUM • MANNITOL • SCLEROTIUM GUM • PHENOXYETHANOL • GLYCERYL CAPRYLATE • ARGANIA SPINOSA KERNEL EXTRACT • CHLORPHENESIN • PANTHENOL • SODIUM COCOYL GLUTAMATE • PARFUM (FRAGRANCE) • BIOSACCHARIDE GUM-1 • SODIUM HYALURONATE • BENZYL BENZOATE • CARBOMER • BENZYL SALICYLATE • ACETYL TETRAPEPTIDE-9 • BHT • TOCOPHEROL

Content: 12 Milliliter (€307.50 / 100 Milliliter)

Regular price: €36.90
MAKE UP FOR EVER - STEP 1 RADIANT BASE PRIMER 30ml
MAKE UP FOR EVER - STEP 1 RADIANT BASE PRIMER 30ml
MAKE UP FOR EVER - STEP 1 PRIMER 30ml: SHINE CONTROL • 1

MAKE UP FOR EVER STEP 1 RADIANT BASE PRIMER 30 ml Radiance boosting primer for an even, long lasting complexion – designed for makeup artists and discerning users Whether on a film set or in daily styling: makeup artists rely on the STEP 1 RADIANT BASE PRIMER to create the perfect canvas for foundation. The innovative formula extends makeup wear to 24 hours, smooths out imperfections, and gives the skin a natural, healthy glow. Depending on your skin's needs, specialized versions are available: mattifying, hydrating, pore minimizing, or color correcting. The water based, non comedogenic textures are suitable for all skin types – from oily to dry, from fair to deep. For a perfectly coordinated finish, pair this primer with the Make Up For Ever HD Skin Matte Velvet, the Make Up For Ever HD Skin Setting Powder, and the Make Up For Ever Artist Color Crayon. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional result – whether on set, in the studio, or at home. Key Features Extends makeup wear to 24 hours – ideal for makeup artists on set Mattifies, hydrates, smooths pores, or color corrects Suitable for all skin types and skin tones Non comedogenic, water based, comfortable feel Available as Shine Control, Hydra Booster, Pore Minimizer, and 6 Color Correctors How to Use Apply the primer evenly to the entire face after skincare – using your fingers or a brush e.g. MYKITCO #109.Then apply foundation and concealer as usual. For precise correction, dab color correcting primers locally onto redness, dark circles, or dull areas.What's Included 1 × tube, 30 mlIngredients AQUA (WATER) • GLYCERIN • PROPANEDIOL • DIMETHICONE • ISODODECANE • CETYL PEG/PPG-10/1 DIMETHICONE • SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE • SILICA • SODIUM CHLORIDE • DISTEARDIMONIUM HECTORITE • PHENOXYETHANOL • CAPRYLYL GLYCOL • ETHYLHEXYLGLYCERIN • TRIETHOXYCAPRYLYLSILANE • TOCOPHERYL ACETATE • SODIUM HYALURONATE [+/–] CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) • CI 77491 • CI 77492 • CI 77499 (IRON OXIDES) • CI 77007 (ULTRAMARINES) • CI 45410 (RED 28 LAKE) • CI 19140 (YELLOW 5 LAKE) • CI 42090 (BLUE 1 LAKE) Note: Ingredients may vary slightly depending on the shade. Please refer to the ingredient list on the product packaging or the official MAKE UP FOR EVER website for the most up-to-date information.

Content: 30 Milliliter (€120.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €36.00
MAKE UP FOR EVER - STEP 1 RADIANT BASE PRIMER 30ml
MAKE UP FOR EVER - STEP 1 RADIANT BASE PRIMER 30ml
MAKE UP FOR EVER - STEP 1 PRIMER 30ml: PORE MINIMIZER • 2

MAKE UP FOR EVER STEP 1 RADIANT BASE PRIMER 30 ml Radiance boosting primer for an even, long lasting complexion – designed for makeup artists and discerning users Whether on a film set or in daily styling: makeup artists rely on the STEP 1 RADIANT BASE PRIMER to create the perfect canvas for foundation. The innovative formula extends makeup wear to 24 hours, smooths out imperfections, and gives the skin a natural, healthy glow. Depending on your skin's needs, specialized versions are available: mattifying, hydrating, pore minimizing, or color correcting. The water based, non comedogenic textures are suitable for all skin types – from oily to dry, from fair to deep. For a perfectly coordinated finish, pair this primer with the Make Up For Ever HD Skin Matte Velvet, the Make Up For Ever HD Skin Setting Powder, and the Make Up For Ever Artist Color Crayon. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional result – whether on set, in the studio, or at home. Key Features Extends makeup wear to 24 hours – ideal for makeup artists on set Mattifies, hydrates, smooths pores, or color corrects Suitable for all skin types and skin tones Non comedogenic, water based, comfortable feel Available as Shine Control, Hydra Booster, Pore Minimizer, and 6 Color Correctors How to Use Apply the primer evenly to the entire face after skincare – using your fingers or a brush e.g. MYKITCO #109.Then apply foundation and concealer as usual. For precise correction, dab color correcting primers locally onto redness, dark circles, or dull areas.What's Included 1 × tube, 30 mlIngredients AQUA (WATER) • GLYCERIN • PROPANEDIOL • DIMETHICONE • ISODODECANE • CETYL PEG/PPG-10/1 DIMETHICONE • SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE • SILICA • SODIUM CHLORIDE • DISTEARDIMONIUM HECTORITE • PHENOXYETHANOL • CAPRYLYL GLYCOL • ETHYLHEXYLGLYCERIN • TRIETHOXYCAPRYLYLSILANE • TOCOPHERYL ACETATE • SODIUM HYALURONATE [+/–] CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) • CI 77491 • CI 77492 • CI 77499 (IRON OXIDES) • CI 77007 (ULTRAMARINES) • CI 45410 (RED 28 LAKE) • CI 19140 (YELLOW 5 LAKE) • CI 42090 (BLUE 1 LAKE) Note: Ingredients may vary slightly depending on the shade. Please refer to the ingredient list on the product packaging or the official MAKE UP FOR EVER website for the most up-to-date information.

Content: 30 Milliliter (€120.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €36.00