Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Siriderma Basische Seife mit Nachtkerzenöl - 100g"

Basic soap with evening primrose oil - slightly fragrant - 100g

Basic soap bar for particularly compatible and gentle cleansing. Hands, face and body.

Evening primrose oil is especially rich in valuable gamma-linolenic acid. This essential fatty acid is an important component of the cell membranes of the skin. Gammalinolenic acid plays an important stabilizing role in the water balance of the skin.

Ingredients (INCI)
Sodium Palmate, Sodium Cocoate, Aqua, Perfume, Oenothera Biennis Oil, Sodium Gluconate, Glycerin *, Sodium Chloride, Sodium Hydroxide, CI 40800
* Vegetable glycerin
Content: 100g
Skip product gallery

Accessory Items

Siriderma Anti-Juckreiz GEL - ohne Duft - 30ml
Siriderma Anti-Juckreiz GEL - ohne Duft - 30ml

Content: 30 Milliliter (€59.83 / 100 Milliliter)

Regular price: €17.95
Siriderma Basische Fußcreme - 50ml
Siriderma Basische Fußcreme - 50ml

Content: 50 Milliliter (€27.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €13.95
Siriderma Baby- u. Kindercreme - Doppelpack - 150ml
Siriderma Baby- u. Kindercreme - Doppelpack - 150ml

Content: 0.3 Liter (€249.83 / 1 Liter)

Regular price: €74.95
Marly Skin Original Hautschutzschaum 100ml
Marly Skin Original Hautschutzschaum 100ml

Regular price: €29.90
Skip product gallery

Accessory Items

Siriderma Anti-Juckreiz GEL - ohne Duft - 30ml
Siriderma Anti-Juckreiz GEL - ohne Duft - 30ml

Siriderma med Basic bathing concentrate without fragrances   Excess acids remaining on the skin, which can cause hypersensitivity, itching, burning and redness, are neutralized by the use of the Alkaline Bath Concentrate. Ideal as a full bath, foot bath, for alkaline washing and of course as a relaxation bath. Result The alkaline bath stimulates the self-lubrication of the skin The entire appearance is refined The skin feels smoother and calms Application possibilities ... Basic full bath 3 tablespoons on a full bath. 30-120 minutes duration. If you are not used to full baths, we recommend a bath time of 15 minutes at the beginning. Increase this slowly. The bathing temperature should not exceed 37 ° C as higher temperatures can weaken the immune system. Every 10 minutes, gently rub the skin with a washing glove to remove acidic exudates. To achieve a deacidifying effect, it should be bathed for at least 30 minutes. Basically, you should bathe as often and as long as possible. In an acidic metabolism, such. For eczema, psoriasis, etc. longer bath times are optimal. Basic baby care 1 heaped teaspoon per 20 liters of water (baby bath). Does not burn in the eyes. Basic footbath 1 - 2 teaspoons on a footbath. 30-60 minutes duration. With strong sweaty feet with odor nuisance, you can already have the "Stinkfußproblem" under control after a few, regular 30-minute footbaths. Feet, like the skin, is a help kidney. Strongly sour-smelling sweaty feet are sometimes an indication of a general hyperacidity. Basic wash For daily use (eg morning / evening) ½-1 level teaspoon in the sink and wash the skin with a washing glove. Ingredients (INCI) Sodium Bicarbonate, Sodium Carbonate, Maris Sal *, lllite, Aqua * Sea salt with magnesium, calcium, potassium and trace elements Content: 500g

Content: 30 Milliliter (€59.83 / 100 Milliliter)

Regular price: €17.95
Siriderma Basische Fußcreme - 50ml
Siriderma Basische Fußcreme - 50ml

Siriderma Basische Fußcreme - 50ml Die Siriderma Fußcreme für eine basische Pflege von Kopf bis Fuß.  Für trockene und zur Geruchsbildung neigende Füße. Mit ihrer Kombination aus hochwertigen, natürlichen Ölen pflegt die Siriderma Fußcreme trockene Füße intensiv, hinterlässt ein glattes und geschmeidiges Hautgefühl und schützt die Füße vor dem Austrocknen. Das enthaltene Vitamin E wirkt antioxidativ und bindet Feuchtigkeit in der Haut. So werden selbst verhornte Stellen bei regelmäßiger Anwendung weicher und geschmeidiger. Das Salbeiöl gibt dem Fuß einen angenehmen Duft und wirkt zusammen mit Mikro-Silber der Bildung von Fußgeruch entgegen. Zusätzlich werden überschüssige Säuren auf der Hautoberfläche durch die einzigartige Basen-Balance-Formel neutralisiert, ein gesundes Säure-Basen-Gleichgewicht auf der Haut unterstützt und die Hauterneuerung gefördert. Die Fußcreme lässt sich gut verteilen, zieht schnell ein und klebt nicht. So können Socken direkt nach dem Auftragen angezogen werden. AnwendungNach Bedarf mehrmals täglich eine kleine Menge gleichmäßig auf den Füßen verteilen und leicht einmassieren.  InhaltsstoffeAqua Glycerin, Helianthus Annuus Seed Oil, Sesamum Indicum Seed Oil, Zinc Oxide, Pentylene Glycol, Persea Gratissima Oil, Cetearyl Alcohol, C14-22 Alcohols, Cetyl Alcohol, Cetearyl Glucoside, C12-20 Alkyl Glucoside, Tocopherol, Allantoin, Salvia Officinalis Oil, Silver, Ethyl Ferulate, Sodium Bicarbonate, Dicalcium Phosphate, Dihydrate, Magnesium Chloride, Humulus Lupulus Extract, Limonene Inhalt: 50ml

Content: 50 Milliliter (€27.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €13.95
Siriderma Baby- u. Kindercreme - Doppelpack - 150ml
Siriderma Baby- u. Kindercreme - Doppelpack - 150ml

Siriderma Baby- u. Kindercreme - Doppelpack -  2 x 150ml Beruhigende, basische Pflege für Gesicht und Körper bei empfindlicher, trockener und schuppiger Baby- und Kinderhaut, auch geeignet bei Neurodermitis und zu Allergien neigender Haut. Creme für trockene Baby- und Kinderhaut - ohne Duftstoffe & Alkohol Die SIRIDERMA Baby- und Kindercreme ist hochverträglich und speziell auf die Bedürfnisse empfindlicher, trockener oder schuppiger Baby- und Kinderhaut abgestimmt. Die Kombination aus schützender Feuchtigkeit und den essenziellen Fettsäuren hochwertiger, rein pflanzlicher Öle pflegt und entspannt die Haut.   Die Baby- und Kindercreme spendet intensiv Feuchtigkeit, stärkt die Hautbarriere und reduziert nachweislich den Wasserverlust der Haut. Sie beruhigt die Haut, verbessert nachhaltig den Hautzustand und lindert Hauttrockenheit und schuppige Hautstellen deutlich. Die Baby- und Kindercreme zieht schnell ein und klebt nicht.   Die einzigartige Basen-Balance-Formel neutralisiert überschüssige Säuren auf der Haut, unterstützt das gesunde Säure-Basen-Gleichgewicht auf der Hautoberfläche und fördert die Hauterneuerung. So wird der jungen Babyhaut der Übergang von der basischen Fruchtwasserumgebung ins Leben erleichtert und die Haut entlastet.  Hautberuhigend für empfindliche, zu Trockenheit neigende und schuppende Babyhaut  Auch bei Babyakne geeignet  Durchfeuchtet die Haut ideal  Versorgt die Haut spürbar mit den essentiellen Fettsäuren hochwertiger, rein pflanzlicher Öle  Der SIRIDERMA®-Mineral-/Vitamin-Wirkkomplex unterstützt die hauteigene Regeneration AnwendungNach Bedarf und nach der Reinigung behutsam und sanft auf die Babyhaut auftragen. InhaltsstoffeAqua, Glycerin*, Sesamum Indicum Seed Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Zinc Oxide, Beta-Carotene, Tocopherol, Allantoin, Dicalcium Phosphate Dihydrate, Magnesium Chloride, Ceteareth-20, Ceteareth-12, Cetearyl Alcohol, Cetyl Palmitate, Sodium Bicarbonat, CI 77820 *Pflanzliches Glycerin Inhalt: 2 x 150ml

Content: 0.3 Liter (€249.83 / 1 Liter)

Regular price: €74.95
Marly Skin Original Hautschutzschaum 100ml
Marly Skin Original Hautschutzschaum 100ml

Marly Skin® Original – Protective Skin Foam (100 ml) Invisible professional skin protection—under makeup, SFX & everyday work. Marly Skin® forms a two-dimensional protective network inside the skin (not on top), keeping skin breathable, non-greasy, odourless with full tactile sensitivity. Perfect for makeup artists, SFX artists and hair professionals exposed to water, surfactants, adhesives, pigments, gloves and allergens. Why pros rely on it In-skin barrier: No rub-off, works under makeup, camouflage & prosthetics. Kit-friendly feel: No slip, no residue—products apply as usual. High tolerance: Fragrance- & emulsifier-free, non-sensitising. Skin-supporting blend: Sorbitol & Propylene Glycol (moisture), Glycerin (protection), Vitamin E (antioxidant), Bisabolol (soothing), Polydimethylsiloxane (silky glide). Quality assured: GMP & ISO manufacturing, Made in Germany. Where it shines Under makeup, airbrush, prosthetics & adhesives Frequent water/soap/sanitiser exposure Salon, set, studio & daily hand protection How to use (Pro Workflow) Apply to clean, dry, oil-free skin. Shake can, dispense vertically. Use a walnut-sized amount; massage in thoroughly. Allow 3–4 min to activate. Protection lasts 4–6 hrs, even with water/soap/sanitiser. 💡 Pro Tip: Reapply before shift changes; for SFX/prosthetics apply Marly Skin® first, then adhesive/product. Good to know No wash-off needed; dissolves on its own. Safe near eyes*, mouth* and mucosa*; food-contact friendly (*do not inhale/ingest). 100 ml ≈ ~150 applications. Content: 100 ml

Regular price: €29.90
Skip product gallery

Similar Items

Siriderma Baby- und Kinderwaschlotion Haut & Haar 300ml
Siriderma Baby- und Kinderwaschlotion Haut & Haar 300ml

Basic wash lotion - without fragrance - 300ml Gentle cleansing with high skin tolerance, especially on very dry, stressed hands. Also ideal for cleansing the face of oily, acne-prone skin. Ingredients (INCI) Aqua, Polyglyceryl-3 Caprate, Sodium Cocoamphoacetate, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Polysorbate 20, Sucrose Cocoate, Glyceryl Laurate, Maltodextrin, CI 75810, Polysorbate 80, Propylene Glycol, CI 77891, Silver Chloride, Sodium Bicarbonate, Sodium Chloride, ( Perfume) Content: 300ml

Content: 0.3 Liter (€66.50 / 1 Liter)

Regular price: €19.95
SENSAI SILKY PURIFYING Step 2 - MILKY SOAP
SENSAI SILKY PURIFYING Step 2 - MILKY SOAP

Sensai Step 2 - Milky Soap A rich cleansing emulsion with a soft, creamy lather that provides a supple skin feel. For dry to very dry skin. Content: 150ml Apply in the morning alone and in the evening as a second step of double-cleaning. Carefully foam and distribute on the moistened face. Rinse thoroughly with water. IMPORTANCE OF DOUBLE CLEANING Oil based contaminants Water based contaminants EFFECT OF DOUBLE CLEANING Cleansing the skin in two steps Step 1 The pre-cleaning frees the skin of make-up and impurities of the skin surface. step 2 The deep cleansing removes impurities from the pores as well as horny dandruff and thus refines the appearance of the skin. comparison Before double cleaning After double cleaning MEANING OF DOUBLE HUMIDIFICATION External influences dry out and strain the skin. Provide your skin with moisture and nutrients in two easy steps. The lotions intensively penetrate the skin cells with moisture and optimally prepare the skin for subsequent care. The emulsions and creams provide the skin with nutrients and give it a nice and revitalized appearance. comparison Dry and rough skin Well-moisturized skin DOUBLE APPLICATION (massage and press)

Content: 150 Milliliter (€42.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €63.50
SENSAI SILKY PURIFYING Step 2 - MUD SOAP
SENSAI SILKY PURIFYING Step 2 - MUD SOAP

A gently foaming cleansing foam to remove excess sebum, which can also be used as a mask. For oily skin. Content: 125ml Apply in the morning alone and in the evening as a second step of double-cleaning. Carefully foam and distribute on the moistened face. Rinse thoroughly with water. IMPORTANCE OF DOUBLE CLEANING Oil based contaminants Water based contaminants EFFECT OF DOUBLE CLEANING Cleansing the skin in two steps Step 1 The pre-cleaning frees the skin of make-up and impurities of the skin surface. step 2 The deep cleansing removes impurities from the pores as well as horny dandruff and thus refines the appearance of the skin. comparison Before double cleaning After double cleaning MEANING OF DOUBLE HUMIDIFICATION External influences dry out and strain the skin. Provide your skin with moisture and nutrients in two easy steps. The lotions intensively penetrate the skin cells with moisture and optimally prepare the skin for subsequent care. The emulsions and creams provide the skin with nutrients and give it a nice and revitalized appearance. comparison Dry and rough skin Well-moisturized skin DOUBLE APPLICATION (massage and press)

Content: 125 Milliliter (€50.80 / 100 Milliliter)

Regular price: €63.50
SENSAI SILKY PURIFYING Step 2 - CREAMY SOAP
SENSAI SILKY PURIFYING Step 2 - CREAMY SOAP

SENSAI SILKY PURIFYING Step 2 - CREAMY SOAP • 125ml Cleansing cream with a dense, fine foam for a particularly supple skin. For normal to dry skin and combination skin. Apply in the morning alone and in the evening as a second step of double-cleaning. Carefully foam and distribute on the moistened face. Rinse thoroughly with water. IMPORTANCE OF DOUBLE CLEANING Oil based contaminants Water based contaminants EFFECT OF DOUBLE CLEANING Cleansing the skin in two steps Step 1 The pre-cleaning frees the skin of make-up and impurities of the skin surface. step 2 The deep cleansing removes impurities from the pores as well as horny dandruff and thus refines the appearance of the skin. comparison Before double cleaning After double cleaning MEANING OF DOUBLE HUMIDIFICATION External influences dry out and strain the skin. Provide your skin with moisture and nutrients in two easy steps. The lotions intensively penetrate the skin cells with moisture and optimally prepare the skin for subsequent care. The emulsions and creams provide the skin with nutrients and give it a nice and revitalized appearance. comparison Dry and rough skin Well-moisturized skin DOUBLE APPLICATION (massage and press)

Content: 125 Milliliter (€50.80 / 100 Milliliter)

Regular price: €63.50
SENSAI SILKY PURIFYING CLEANSING GEL WATER
SENSAI SILKY PURIFYING CLEANSING GEL WATER

SENSAI SILKY PURIFYING CLEANSING GEL WATER • 150 mlAn innovative cleansing gel that transforms from a rich gel texture into fresh water upon application. It gently removes oil-based impurities such as sebum, makeup and environmental pollutants with minimal friction. Hydro-Shift Formula with Hyaluronic Acid Acts as a protective buffer between skin and hands, reducing friction during cleansing. Result • Thoroughly cleansed skin • Maintained moisture comfort • Soft, smooth finish • Perfect preparation for step 2 of the double cleanse Suitable for all skin types. Application Use in the evening as Step 1 of the SENSAI Double Cleansing ritual. Apply to dry skin. Massage gently over the entire face. Focus on the nose area. Once the gel transforms into a watery texture, rinse off with water or remove with damp cotton pads.

Content: 150 Milliliter (€42.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €63.50
SENSAI SILKY PURIFYING CREAMY SOAP
SENSAI SILKY PURIFYING CREAMY SOAP

SENSAI SILKY PURIFYING CREAMY SOAP • 125mlA luxurious foaming cleanser that completes the double cleansing ritual. The refined formula transforms into a dense, cloud-like foam that gently removes water-soluble impurities. Advanced cleansing technology Deeply purifies without drying out the skin or causing tightness. Result • Deeply cleansed pores • Silky-soft finish • Radiant, fresh-looking skin • Ideal preparation for lotion and emulsion Suitable for all skin types. Application Use as Step 2 of the SENSAI Double Cleansing ritual. Lather a suitable amount with water in your hands. Gently spread the foam over the entire face. Rinse thoroughly with cool or lukewarm water. Suitable for daily morning and evening use.

Content: 125 Milliliter (€50.80 / 100 Milliliter)

Regular price: €63.50
New
SENSAI HAIR CARE VOLUMISING SHAMPOO FOR SCALP & HAIR 300 ml
SENSAI HAIR CARE VOLUMISING SHAMPOO FOR SCALP & HAIR 300 ml

SENSAI HAIR CARE VOLUMIZING SHAMPOO FOR SCALP & HAIR • 300 mlShampoo for added volume and well-nourished rootsThe SENSAI HAIR CARE VOLUMIZING SHAMPOO FOR SCALP & HAIR thoroughly yet gently cleanses the hair and scalp. The specially developed formula helps maintain a balanced scalp while improving the quality and texture of the hair.The shampoo removes sebum and impurities without unnecessarily stressing the scalp. Clarifying Scalp Technology helps dissolve sebum buildup. The hair is lifted from the roots, giving it a lighter, airier, and more voluminous appearance.FeaturesFor hair and scalpCleanses thoroughly yet gentlyPromotes a balanced scalpRemoves sebum and impuritiesPromotes volume and lift at the rootsImproves hair texture and manageabilityPromotes hair elasticity and resilienceReduces frizzWith Koishimaru Silk EX and eucalyptus extractDirections for UseApply an appropriate amount to wet scalp and hair and gently lather. Thoroughly cleanse the scalp and hair, then rinse thoroughly.  For a complete hair care routine, the shampoo can be combined with the SENSAI HAIR & SCALP NOURISHING CONDITIONER. For intensive additional care, use the SENSAI HAIR & SCALP ENRICHING MASK and SENSAI HAIR CARE SCALP & HAIR CONDITIONING TREATMENT.Contents1 × SENSAI HAIR & SCALP VOLUMIZING SHAMPOO, 300 mlIngredients Aqua, Lauryl Glucoside, Sodium Methyl Cocoyl Taurate, Lauramidopropyl Betaine, Laureth-11 Carboxylic Acid, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Sodium Cocoamphoacetate, Isodecyl Glyceryl Ether, Succinic Acid, Laureth-4 Carboxylic Acid, PPG-2 Cocamide, Toluene Sulfonic Acid, Cocamide Methyl MEA, Parfum, Polyquaternium-10, Malic Acid, Alcohol, Benzyl Alcohol, Phenoxyethanol, Sodium Hydroxide, Dipropylene Glycol, Sodium Benzoate, Bis-Methoxypropylamido Isodocosane, Cocamide MEA, Lactic Acid, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Acetyl Glucosamine, Linalool, Sodium Carbonate, Hexyl Cinnamal, Citric Acid, Squalane, Olea Europaea Fruit Oil, Limonene, Geraniol, Dimethyl Phenethyl Acetate, Lanolin Acid, Hydrolyzed Silk, Butylene Glycol, Glycerin, Disodium EDTA, Eucalyptus Globulus Leaf Extract, Hydrolyzed Conchiolin Protein

Content: 300 Milliliter (€19.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €59.00
New
SENSAI HAIR CARE SMOOTHING SHAMPOO FOR SCALP & HAIR 300 ml
SENSAI HAIR CARE SMOOTHING SHAMPOO FOR SCALP & HAIR 300 ml

SENSAI HAIR CARE SMOOTHING SHAMPOO FOR SCALP & HAIR • 300 mlShampoo for smooth, shiny hairThe SENSAI HAIR CARE SMOOTHING SHAMPOO FOR SCALP & HAIR thoroughly yet gently cleanses the hair and scalp. The formula was specially developed for hair prone to roughness and frizz, and helps create a smoother hair surface.Clarifying Scalp Technology helps remove sebum and impurities. At the same time, the formula nourishes the hair and scalp and protects against moisture loss. The hair surface is smoothed, making the hair appear softer and shinier.The treatment also makes hair easier to comb from root to tip. The result is well-cared-for, smooth-feeling hair with enhanced light reflection.FeaturesFor hair and scalpCleanses thoroughly yet gentlyHelps remove sebum and impuritiesSmooths the hair’s surfacePromotes shine and supplenessImproves manageabilityHelps protect hair and scalp from moisture lossFor hair prone to roughness and frizzWith Koishimaru Silk EX and eucalyptus extractDirections for UseApply an appropriate amount to wet scalp and hair and gently lather. Thoroughly cleanse the scalp and hair, then rinse thoroughly. Follow with a suitable SENSAI conditioner.For daily care after shampooing, use the SENSAI HAIR & SCALP NOURISHING CONDITIONER . For more intensive care, the SENSAI HAIR & SCALP ENRICHING MASK and SENSAI HAIR CARE SCALP & HAIR CONDITIONING TREATMENT can be used as a supplementary treatment.Contents1 × SENSAI HAIR & SCALP SMOOTHING SHAMPOO, 300 mlIngredientsAqua, Lauryl Glucoside, Sodium Methyl Cocoyl Taurate, Lauramidopropyl Betaine, Laureth-11 Carboxylic Acid, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Succinic Acid, Sodium Cocoamphoacetate, Isodecyl Glyceryl Ether, Laureth-4 Carboxylic Acid, PPG-2 Cocamide, Toluene Sulfonic Acid, Cocamide Methyl MEA, Fragrance, Polyquaternium-10, Alcohol, Benzyl Alcohol, Malic Acid, Phenoxyethanol, Sodium Hydroxide, Dipropylene Glycol, Lactic Acid, Sodium Benzoate, Bis-Methoxypropylamido Isodocosane, Cocamide MEA, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Laureth-16, Acetyl Glucosamine, Linalool, Sodium Carbonate, Polyquaternium-52, Hexyl Cinnamal, Citric Acid, Squalane, Olea Europaea Fruit Oil, Polyquaternium-39, Limonene, Geraniol, Dimethyl Phenethyl Acetate, Lanolin Acid, Hydrolyzed Silk, Butylene Glycol, Glycerin, Disodium EDTA, BHT, Eucalyptus Globulus Leaf Extract, Hydrolyzed Conchiolin Protein

Content: 300 Milliliter (€19.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €59.00
New
SENSAI HAIR CARE NOURISHING CONDITIONER FOR SCALP & HAIR 230 ml
SENSAI HAIR CARE NOURISHING CONDITIONER FOR SCALP & HAIR 230 ml

SENSAI HAIR CARE NOURISHING CONDITIONER FOR SCALP & HAIR • 230 mlLightweight conditioner for smooth hair and a nourished scalpThe SENSAI HAIR CARE NOURISHING CONDITIONER FOR SCALP & HAIR nourishes the hair and scalp after shampooing with a lightweight, nourishing formula. It hydrates the hair and scalp while supporting the scalp’s barrier function.This treatment smooths the hair shaft and promotes a supple, elastic hair structure. The hair remains light and retains its natural movement without feeling weighed down.The conditioner is suitable for daily use after every shampoo and perfectly complements the two SENSAI HAIR & SCALP shampoos.FeaturesFor hair and scalpLight, nourishing formulaMoisturizesSupports the scalp’s barrier functionSmooths the hair shaftPromotes suppleness and elasticityHelps make hair more resilientDoes not weigh hair downSuitable for daily useWith Koishimaru Silk EX and eucalyptus extractDirections for UseAfter shampooing, apply an appropriate amount to the hair and scalp. Gently work through, then rinse thoroughly. The conditioner can be used after every shampoo.Ideal for use with SENSAI HAIR & SCALP FOR SHAMPOO VOLUMISING or SENSAI HAIR & SCALP FOR SHAMPOO SMOOTHING. For more intensive care, try the SENSAI HAIR & SCALP FOR MASK ENRICHING.Contents1 × SENSAI HAIR & SCALP NOURISHING CONDITIONER, 230 mlIngredientsAqua, Stearyl Alcohol, Dimethicone, Dipropylene Glycol, Stearoxypropyl Dimethylamine, Parfum, Glycerin, Lactic Acid, Benzyl Alcohol, Malic Acid, Amodimethicone, Helianthus Annuus Seed Oil, Jojoba Esters, Isopropyl Palmitate, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Lanolin Acid, Bis-Methoxypropylamido Isodocosane, Linalool, Acetyl Glucosamine, Dipentaerythrityl Hexahydroxystearate/Hexastearate/Hexarosinate, Hexyl Cinnamal, Ceteareth-7, Limonene, Geraniol, Dimethyl Phenethyl Acetate, Alpha-Isomethyl Ionone, Trimethylcyclopentenyl Methylisopentenol, Phenoxyethanol, Ceteareth-25, Hydrolyzed Silk, Butylene Glycol, Squalane, Tocopherol, Eucalyptus Globulus Leaf Extract, Hydrolyzed Conchiolin Protein

Content: 300 Milliliter (€19.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €59.00
New
SENSAI HAIR CARE ENRICHING MASK FOR SCALP & HAIR 200 ml
SENSAI HAIR CARE ENRICHING MASK FOR SCALP & HAIR 200 ml

SENSAI HAIR CARE ENRICHING MASK FOR SCALP & HAIR • 200 mlIntensive Hair and Scalp MaskThe SENSAI HAIR CARE ENRICHING MASK FOR SCALP & HAIR is a rich, supplementary treatment for hair and scalp. The concentrated formula provides the scalp with intense hydration and envelops the hair in a creamy texture.The mask supports the regeneration of stressed areas of the hair and helps make the hair appear smoother, shinier, and more resilient. When massaged in, it provides a pleasant cooling sensation on the scalp.The combination of intense hydration, lipid replenishment, and protein repair supports a long-lasting care effect from the inside out. After use, hair feels softer and silkier.FeaturesIntensive additional care for hair and scalpRich, creamy textureProvides intense hydrationCooling effect when massaged inSupports the regeneration of stressed areas of the hairPromotes suppleness and shinePromotes resilience and strengthWith Repair Firming TechnologyUse up to twice a weekWith Koishimaru Silk EX and eucalyptus extractDirections for UseApply to damp hair after shampooing. Target particularly damaged areas and gently distribute the mask. Then rinse thoroughly. Use as an additional treatment up to twice a week.For daily hair care, the mask can be combined with SENSAI HAIR & SCALP NOURISHING CONDITIONER. For cleansing, use SENSAI HAIR & SCALP VOLUMISING SHAMPOO or SENSAI HAIR & SCALP SMOOTHING SHAMPOO.Contents1 × SENSAI HAIR & SCALP FOR MASK ENRICHING, 200 mlIngredientsAqua, Stearyl Alcohol, Butylene Glycol, Dimethicone, Glycerin, Stearoxypropyl Dimethylamine, Parfum, Helianthus Annuus Seed Oil, Lactic Acid, Cetyl Alcohol, Hydroxyethylcellulose, Benzyl Alcohol, Dipropylene Glycol, Behentrimonium Chloride, Amodimethicone, Dipentaerythrityl Hexahydroxystearate/Hexastearate/Hexarosinate, Jojoba Esters, Alcohol, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Lanolin Acid, Menthol, Bis-Methoxypropylamido Isodocosane, Linalool, Acetyl Glucosamine, Decyl Glucoside, Hexyl Cinnamal, Cetrimonium Chloride, Ceteareth-7, Limonene, Geraniol, Dimethyl Phenethyl Acetate, Alpha-Isomethyl Ionone, Trimethylcyclopentenyl Methylisopentenol, Malic Acid, Phenoxyethanol, Ceteareth-25, Hydrolyzed Silk, Squalane, Sodium Carbonate, Tocopherol, Eucalyptus Globulus Leaf Extract, Hydrolyzed Conchiolin Protein, CI 15985, CI 19140

Content: 300 Milliliter (€28.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €85.00
New
SENSAI HAIR CARE SCALP & HAIR CONDITIONING TREATMENT 55 ml
SENSAI HAIR CARE SCALP & HAIR CONDITIONING TREATMENT 55 ml

SENSAI HAIR CARE SCALP & HAIR CONDITIONING TREATMENT • 55 mlDaily leave-in treatment for hair and scalpThe SENSAI HAIR CARE SCALP & HAIR CONDITIONING TREATMENT is a lightweight, fast-absorbing leave-in essence for daily care of hair and scalp. It can be applied after shampooing or between washes.Conditioning Hair & Scalp Technology helps the scalp maintain its balance. The essence helps dissolve sebum buildup, hydrates the scalp, and forms a fine protective layer around the hair.With regular use, this treatment supports the hair’s resilience and suppleness. At the same time, it helps the scalp feel nourished and balanced.The product is suitable for all hair and scalp types.FeaturesLeave-in treatment for hair and scalpFor daily useLightweight, fast-absorbing essenceCan be used after shampooing or between washesMoisturizesSupports scalp balanceHelps dissolve sebum buildupCoats the hair with a fine protective filmPromotes softness and smoothnessEnhances resilience and hair qualitySuitable for all hair and scalp typesWith Conditioning Hair & Scalp TechnologyWith CPX Refining BalanceDirections for UseApply an appropriate amount—about two pipettefuls—directly to the scalp and massage in gently. The product can then be distributed along the lengths of the hair.Alternatively, dispense about one pipette into the palm of your hand and distribute it through dry or damp hair, focusing on stressed areas.The product does not require rinsing and can be used in the morning, in the evening, after shampooing, or between washes.This treatment complements your daily routine with SENSAI HAIR & SCALP VOLUMIZING SHAMPOO or SENSAI HAIR & SCALP SMOOTHING SHAMPOO. For more intensive weekly care, try SENSAI HAIR & SCALP ENRICHING MASK.Contents1 × SENSAI TREATMENT CONDITIONING HAIR & SCALP, 55 mlIngredientsAqua, Alcohol, Dipropylene Glycol, Butylene Glycol, Polysilicone-9, Parfum, Polyquaternium-37, Polysilicone-29, Phenoxyethanol, PEG-60 Hydrogenated Castor Oil, Menthol, Acetyl Glucosamine, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Linalool, Hexyl Cinnamal, Bis-Methoxypropylamido Isodocosane, Lanolin Acid, Squalane, Isopropyl Alcohol, Limonene, Eucalyptus Globulus Leaf Extract, Geraniol, Dimethyl Phenethyl Acetate, Alpha-Isomethyl Ionone, Trimethylcyclopentenyl Methylisopentenol, Rose Ketones, Isoeugenyl Acetate, Potassium Hydroxide, Tetrasodium EDTA, Hydrolyzed Silk, Engelhardtia Chrysolepis Leaf Extract, Hydrolyzed Conchiolin Protein s

Content: 300 Milliliter (€32.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €97.00
Siriderma Basische Waschlotion - 300ml
Siriderma Basische Waschlotion - 300ml

Basic wash lotion - slightly fragrant - 300ml Gentle cleansing with high skin tolerance, especially on very dry, stressed hands. Also ideal for cleansing the face of oily, acne-prone skin. Ingredients (INCI) Aqua, Polyglyceryl-3 Caprate, Sodium Cocoamphoacetate, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Polysorbate 20, Sucrose Cocoate, Glyceryl Laurate, Maltodextrin, CI 75810, Polysorbate 80, Propylene Glycol, CI 77891, Silver Chloride, Sodium Bicarbonate, Sodium Chloride, ( Perfume) Content: 300ml

Content: 300 Milliliter (€6.65 / 100 Milliliter)

Regular price: €19.95
Skip product gallery

Customers also viewed

Siriderma Basische Seife mit Nachtkerzenöl - 100g
Siriderma Basische Seife mit Nachtkerzenöl - 100g
Siriderma Basische Seife mit Nachtkerzenöl: ohne Duftstoffe 100g

Basic soap with evening primrose oil - slightly fragrant - 100g Basic soap bar for particularly compatible and gentle cleansing. Hands, face and body. Evening primrose oil is especially rich in valuable gamma-linolenic acid. This essential fatty acid is an important component of the cell membranes of the skin. Gammalinolenic acid plays an important stabilizing role in the water balance of the skin. Ingredients (INCI) Sodium Palmate, Sodium Cocoate, Aqua, Perfume, Oenothera Biennis Oil, Sodium Gluconate, Glycerin *, Sodium Chloride, Sodium Hydroxide, CI 40800 * Vegetable glycerin Content: 100g

Regular price: €6.45
Tip
Siriderma Basisches Intensiv Serum HYAL4 - Doppel-Pack 2 x 30ml
Siriderma Basisches Intensiv Serum HYAL4 - Doppel-Pack 2 x 30ml

SIRIDERMA Intensive Serum HYAL4 – 2 x 30ml Duo Pack Double hydration. Double care. The HYAL4 Intensive Serum now available in a value duo pack. Featuring a 4-fold hyaluronic complex for long-lasting hydration and visible smoothing results. Ideal for daily use or stocking up. ✔ 2 x 30ml value set ✔ Fragrance-free ✔ Oil-free & lightweight ✔ Suitable for sensitive and blemish-prone skin

Content: 60 Milliliter (€88.17 / 100 Milliliter)

Regular price: €52.90
Siriderma Basisches Badekonzentrat 500g - 1200g
Siriderma Basisches Badekonzentrat 500g - 1200g
Siriderma Basisches Badekonzentrat: ohne Duftstoffe 500g

Siriderma med Basic bathing concentrate without fragrances   Excess acids remaining on the skin, which can cause hypersensitivity, itching, burning and redness, are neutralized by the use of the Alkaline Bath Concentrate. Ideal as a full bath, foot bath, for alkaline washing and of course as a relaxation bath. Result The alkaline bath stimulates the self-lubrication of the skin The entire appearance is refined The skin feels smoother and calms Application possibilities ... Basic full bath 3 tablespoons on a full bath. 30-120 minutes duration. If you are not used to full baths, we recommend a bath time of 15 minutes at the beginning. Increase this slowly. The bathing temperature should not exceed 37 ° C as higher temperatures can weaken the immune system. Every 10 minutes, gently rub the skin with a washing glove to remove acidic exudates. To achieve a deacidifying effect, it should be bathed for at least 30 minutes. Basically, you should bathe as often and as long as possible. In an acidic metabolism, such. For eczema, psoriasis, etc. longer bath times are optimal. Basic baby care 1 heaped teaspoon per 20 liters of water (baby bath). Does not burn in the eyes. Basic footbath 1 - 2 teaspoons on a footbath. 30-60 minutes duration. With strong sweaty feet with odor nuisance, you can already have the "Stinkfußproblem" under control after a few, regular 30-minute footbaths. Feet, like the skin, is a help kidney. Strongly sour-smelling sweaty feet are sometimes an indication of a general hyperacidity. Basic wash For daily use (eg morning / evening) ½-1 level teaspoon in the sink and wash the skin with a washing glove. Ingredients (INCI) Sodium Bicarbonate, Sodium Carbonate, Maris Sal *, lllite, Aqua * Sea salt with magnesium, calcium, potassium and trace elements Content: 1200g

Content: 0.5 Kilogramm (€35.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €17.95
Siriderma Baby- u. Kindercreme - 50ml - 150ml
Siriderma Baby- u. Kindercreme - 50ml - 150ml
Siriderma Baby- u. Kindercreme: ohne Duftstoffe 50ml

Siriderma Baby- u. Kindercreme - ohne Duftstoffe • 50ml • 150ml  Beruhigende, basische Pflege für Gesicht und Körper bei empfindlicher, trockener und schuppiger Baby- und Kinderhaut, auch geeignet bei Neurodermitis und zu Allergien neigender Haut. Creme für trockene Baby- und Kinderhaut - ohne Duftstoffe & Alkohol Die SIRIDERMA Baby- und Kindercreme ist hochverträglich und speziell auf die Bedürfnisse empfindlicher, trockener oder schuppiger Baby- und Kinderhaut abgestimmt. Die Kombination aus schützender Feuchtigkeit und den essenziellen Fettsäuren hochwertiger, rein pflanzlicher Öle pflegt und entspannt die Haut.   Die Baby- und Kindercreme spendet intensiv Feuchtigkeit, stärkt die Hautbarriere und reduziert nachweislich den Wasserverlust der Haut. Sie beruhigt die Haut, verbessert nachhaltig den Hautzustand und lindert Hauttrockenheit und schuppige Hautstellen deutlich. Die Baby- und Kindercreme zieht schnell ein und klebt nicht.   Die einzigartige Basen-Balance-Formel neutralisiert überschüssige Säuren auf der Haut, unterstützt das gesunde Säure-Basen-Gleichgewicht auf der Hautoberfläche und fördert die Hauterneuerung. So wird der jungen Babyhaut der Übergang von der basischen Fruchtwasserumgebung ins Leben erleichtert und die Haut entlastet.  Hautberuhigend für empfindliche, zu Trockenheit neigende und schuppende Babyhaut  Auch bei Babyakne geeignet  Durchfeuchtet die Haut ideal  Versorgt die Haut spürbar mit den essentiellen Fettsäuren hochwertiger, rein pflanzlicher Öle  Der SIRIDERMA®-Mineral-/Vitamin-Wirkkomplex unterstützt die hauteigene Regeneration AnwendungNach Bedarf und nach der Reinigung behutsam und sanft auf die Babyhaut auftragen. InhaltsstoffeAqua, Glycerin*, Sesamum Indicum Seed Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Zinc Oxide, Beta-Carotene, Tocopherol, Allantoin, Dicalcium Phosphate Dihydrate, Magnesium Chloride, Ceteareth-20, Ceteareth-12, Cetearyl Alcohol, Cetyl Palmitate, Sodium Bicarbonat, CI 77820 *Pflanzliches Glycerin Inhalt: 50ml o. 150ml

Content: 50 Milliliter (€39.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €19.95
Siriderma basische Handcreme - 50ml
Siriderma basische Handcreme - 50ml
Siriderma basische Handcreme: leicht duftend 50ml

Siriderma pure 2-fold hyaluronic hand cream slightly fragrant The Siriderma Alkaline Hand Cream is the perfect treatment for sensitive, dry, and stressed hands. With its unique Basen-Balance Formula, an innovative dual hyaluronic complex, and high-quality plant oils, it provides intense hydration and essential fatty acids. Even with eczema, psoriasis, or allergy-prone skin, this cream calms irritation, reduces cracks, and leaves the skin noticeably smoother and more supple. The lightweight texture absorbs quickly without leaving a greasy residue. Benefits Alkaline hand care for sensitive, dry & stressed skin Effective for problem skin (eczema, psoriasis, allergies) Soothes, smooths & regenerates With dual hyaluronic complex & nourishing plant oils Fast-absorbing, non-greasy formula Gentle, highly skin-compatible & economical in use How to Use Apply to hands and cuticles and massage in gently. Use several times daily as needed. Content: 50 ml Ingredients (INCI): Aqua Glycerin *, Helianthus Annuus Seed Oil, Sesamum Indicum Seed Oil, Persea Gratissima Oil, Pentylene Glycol, Cetearyl Alcohol, Sodium Hyaluronate, Allantoin, Tocopherol, Cetyl Alcohol, Zinc Oxide, Glyceryl Laurate, Cetearyl Glucoside, Xanthan Gum, Sodium Bicarbonate, CI 77820, perfume * Vegetable glycerin

Content: 50 Milliliter (€23.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €11.95