Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Oribe Magnificent Volume Grandiose Hair Plumping Mousse 175 ml"

Oribe Magnificent Volume Grandiose Hair Plumping Mousse 175 ml

Sorgt für Volumen und macht das Haar zugleich geschmeidig und griffig. Verdickt den Haarschaft für mehr Volumen. Bietet Hitzeschutz und hilft, das Haar zu reparieren und zu kräftigen.

Anwendung

Schütteln, einarbeiten und föhnen.


Benefits

• Sorgt für Volumen und macht das Haar griffig
• Verstärkt den Haarschaft für mehr Volumen und Kräftigung
• Bietet Hitzeschutz und hilft bei der Reparatur und Stärkung des Haares

Lieferumfang

Oribe Magnificent Volume Grandiose Hair Plumping Mousse, 175 ml

 

Inhaltsstoffe

Aqua/Water/Eau, VP/VA Copolymer, Isobutane, Propane, Cetearyl Alcohol, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Oleth-20, Parfum/Fragrance, Phenoxyethanol, Polyquaternium-4, Laureth-4, Sodium C14-16 Olefin Sulfonate, Stearyl Alcohol, Cetrimonium Bromide, Panthenol, Ethylhexylglycerin, Silicone Quaternium-3, Glycerin, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Trideceth-12, Benzophenone-4, Sodium Benzoate, Sodium Hydroxide, Polyurethane-14, Alcohol Denat., Silicone Quaternium-16, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Undeceth-11, AMP-Acrylates Copolymer, Tocopherol, Aminomethyl Propanol, Butyloctanol, Undeceth-5, Styrax Benzoin Resin Extract, Citric Acid, Potassium Sorbate, Acetic Acid, Iodopropynyl Butylcarbamate, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.
Skip product gallery

Accessory Items

Siriderma Basisches Pflege-Shampoo - 250ml
Siriderma Basisches Pflege-Shampoo - 250ml
Siriderma Basisches Pflege-Shampoo: leicht duftend 250ml

Content: 250 Milliliter (€5.98 / 100 Milliliter)

Regular price: €14.95
ORIBE – Serene Scalp Balancing Shampoo 250 ml
ORIBE – Serene Scalp Balancing Shampoo 250 ml

Content: 0.25 Liter (€236.00 / 1 Liter)

Regular price: €59.00
ORIBE – Eternal Curls Moisturizing Shampoo 250 ml
ORIBE – Eternal Curls Moisturizing Shampoo 250 ml

Content: 0.25 Liter (€236.00 / 1 Liter)

Regular price: €59.00
ORIBE Supershine Hydrating Shampoo 250 ml
ORIBE Supershine Hydrating Shampoo 250 ml

Content: 0.25 Liter (€244.00 / 1 Liter)

Regular price: €61.00
Tip
Oribe Signature Tres Set Structure Spray 300 ml
Oribe Signature Tres Set Structure Spray 300 ml

Content: 0.3 Liter (€183.33 / 1 Liter)

Regular price: €55.00
SENSAI ABSOLUTE SILK MICRO MOUSSE TREATMENT 90ml
SENSAI ABSOLUTE SILK MICRO MOUSSE TREATMENT 90ml

Content: 90 Milliliter (€213.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €192.00
Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 ml
Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 ml

Content: 0.1 Liter (€530.00 / 1 Liter)

Regular price: €53.00
Fischbach und Miller Die Zauberbürste
Fischbach und Miller Die Zauberbürste

Regular price: €37.90
Skip product gallery

Accessory Items

Siriderma Basisches Pflege-Shampoo - 250ml
Siriderma Basisches Pflege-Shampoo - 250ml
Siriderma Basisches Pflege-Shampoo: leicht duftend 250ml

Siriderma Basisches Pflege-Shampoo - leicht Duftend • ohne Duftstoffe • 250ml Basisches Shampoo für milde Reinigung und kräftiges Haar bei empfindlicher, gereizter Kopfhaut, auch geeignet bei Neurodermitis, Psoriasis und zu Allergien neigender Haut. Höchstverträgliche Haarpflege auch bei sehr sensibler, irritierter oder juckender Kopfhaut. Geeignet für alle Hauttypen, optimal als Theraphiebegleitung bei strapazierter, schuppender oder juckender Kopfhaut. Ausgesuchte milde Pflegesubstanzen, der Wirkkomplex der Provitamine A und B5 sowie alpha-Bisabolol kräftigen das Haar und geben ihm einen gesunden Glanz. Rötungen und Reizungen der Kopfhaut wird entgegengewirkt. AnwendungJe nach Haarlänge eine kirsch- bzw. pflaumengroße Menge von dem Siriderma Pflegeshampoo sanft in das nasse Haar einmassieren und im gesamten Haar verteilen. Kurz einwirken lassen und dann wieder ausspülen. InhaltsstoffeAqua, MIPA-Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glyceryl Laurate, Polysorbate 20, Sodium Lauroyl Glutamate, Glycerin*, Panthenol, Sucrose Cocoate, Sodium Chloride, Bisabolol, Sodium Bicarbonate, Helianthus Annuus Seed Oil, Beta-Carotene *vegetable glycerin * Pflanzliches Glycerin Inhalt: 250ml

Content: 250 Milliliter (€5.98 / 100 Milliliter)

Regular price: €14.95
ORIBE – Serene Scalp Balancing Shampoo 250 ml
ORIBE – Serene Scalp Balancing Shampoo 250 ml

ORIBE – Serene Scalp Balancing ShampooFlake-free. Soothed. Beautifully balanced. The Serene Scalp Balancing Shampoo is Oribe’s luxurious solution for dandruff, dryness, and irritation. Powered by salicylic acid, it gently exfoliates the scalp, removing flakes while calming itchiness and redness — all without stripping or dulling the hair. Perfect for maintaining a healthy scalp ecosystem while keeping hair glossy, soft, and vibrant. Benefits • Effectively removes dandruff • Soothes dryness, redness & irritation • Restores moisture balance to scalp & hair • Safe for color-treated hair • Gentle yet powerful formula • Leaves hair smooth, fresh & healthy How to Use Lather, indulge, rinse thoroughly. Contents1x Oribe Serene Scalp Balancing Shampoo 250 mlKey Ingredients Oribe Signature Complex Defends against oxidative stress, UV damage & keratin depletion. Orange & Lemon Extracts Support scalp moisture and clarity. Sugarcane Extract Deeply nourishes scalp & hair. Pea Sprout Extract Improves elasticity & reduces breakage. Salicylic Acid Gently exfoliates the scalp to remove flakes and relieve itching. Aqua/Water/Eau, Sodium C14-16 Olefin Sulfonate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Salicylic Acid, Acrylates Copolymer, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Leontopodium Alpinum Extract, Biotin, Niacinamide, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Vaccinium Myrtillus Fruit Extract, Saccharum Officinarum (Sugarcane) Extract, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract, Citrus Limon (Lemon) Fruit Extract, Acer Saccharum (Sugar Maple) Extract, Acacia Seyal Gum Extract, Pisum Sativum (Pea) Sprout Extract, Hydrolyzed Quinoa, Hydrolyzed Vegetable Protein PG-Propyl Silanetriol, Ascorbic Acid, Aspartic Acid, Alanine, Arginine, Glycine, Histidine, Isoleucine, Phenylalanine, Proline, Serine, Threonine, Valine, Sodium PCA, PCA, Capryloyl/Caproyl Methyl Glucamide, Polysorbate 20, PEG-8 Laurate, Potassium Hydroxide, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Bis-Cetearyl Amodimethicone, Linoleamidopropyl PG-Dimonium Chloride Phosphate, Silicone Quaternium-22, Cetyl Triethylmonium Dimethicone PEG-8 Succinate, Laureth-4, Polyglyceryl-3 Caprate, Quaternium-95, PEG/PPG-18/18 Dimethicone, Ceteareth-25, Ceteareth-7, Sodium Lactate, Dipropylene Glycol, Propanediol, Tetrasodium EDTA, Synthetic Fluorphlogopite, Tin Oxide, Citric Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Chlorphenesin, Phenoxyethanol, Parfum/Fragrance, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, CI 77891 (Titanium Dioxide)

Content: 0.25 Liter (€236.00 / 1 Liter)

Regular price: €59.00
ORIBE – Eternal Curls Moisturizing Shampoo 250 ml
ORIBE – Eternal Curls Moisturizing Shampoo 250 ml

ORIBE – Eternal Curls Moisturizing Shampoo 250 ml Gentle cleansing meets deep hydration.Designed for curly, coily and textured hair (curl types 2–4), this nourishing shampoo instantly restores moisture while improving softness, manageability and shine. The Microemulsion Smoothing System seals the cuticle for enhanced smoothness and lasting hydration. An advanced Amino Acid Complex strengthens and repairs the hair fiber while moisturizing both hair and scalp – leaving curls silky, defined and tangle-free. Intense hydrationImproved curl controlReduced frizz & enhanced detangling Suitable for all hair types, especially curly, coily and textured hair. How to use Lather, indulge, rinse thoroughly. Contents1x Oribe Eternal Curls Moisturizing Shampoo, 250 mlIngredients Aqua/Water/Eau, Sodium Cocoyl Isethionate, Laureth-5 Carboxylic Acid, Silicone Quaternium-3, Amodimethicone, Glycereth-26, Coconut Acid, Cocamide MIPA, Glycol Distearate, Sodium Isethionate, Parfum/Fragrance, Propanediol, Polyquaternium-1, Sodium Hydroxide, Trideceth-12, Potassium Sorbate, Ethylhexylglycerin, Disodium EDTA, Polyquaternium-59, Glycerin, Panthenol, Butylene Glycol, Sodium PCA, Sodium Lactate, Arginine, Aspartic Acid, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, PCA, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Glycine, Alanine, Serine, Valine, Phenoxyethanol, Isoleucine, Proline, Threonine, Styrax Benzoin Resin Extract, Histidine, Phenylalanine, Sodium Benzoate, Citric Acid, Limonene, Hexyl Cinnamal.

Content: 0.25 Liter (€236.00 / 1 Liter)

Regular price: €59.00
ORIBE Supershine Hydrating Shampoo 250 ml
ORIBE Supershine Hydrating Shampoo 250 ml

ORIBE Supershine Hydrating ShampooHydration and shine for soft, smooth-looking hairORIBE Supershine Hydrating Shampoo is a rich, hydrating shampoo designed for dull, dry-looking hair. It gently cleanses while helping to maintain the hair’s natural oils and supports a soft, smooth feel with enhanced shine.The formula combines hydrating and smoothing properties with ORIBE’s focus on glossy, polished-looking hair. It provides moisture without weighing the hair down and helps improve manageability while reducing the appearance of frizz.BenefitsGently cleanses while helping to maintain the hair’s natural oilsProvides rich hydration without weighing hair downHelps leave hair soft and smoothEnhances shine and brillianceHelps improve frizz control and manageabilityContains Pro-Vitamin B5Available in 75 ml, 250 ml, 1,000 ml and 1,000 ml refill sizesHow to useApply to wet hair and work into a lather. Rinse thoroughly.For a complete Supershine routine, pair with ORIBE Supershine Hydrating Conditioner and Supershine Moisturizing Cream. The ORIBE Supershine Discovery Collection at maske berlin also combines the shampoo in travel size with the conditioner and moisturizing cream.Contents1 × ORIBE Supershine Hydrating Shampoo, 250 mlIngredientsAqua/Water/Eau, Sodium Cocoyl Isethionate, Sodium Lauroyl Methyl Isethionate, Cocamide MIPA, Dimethicone, Propanediol, Polyglyceryl-3 Laurate, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Pentylene Glycol, Glycerin, Acrylates/Beheneth-25 Methacrylate Copolymer, Parfum/Fragrance, Glycol Distearate, Sodium Lauroamphoacetate, Amodimethicone, Sodium PCA, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Sorbeth-230 Tetraoleate, Divinyldimethicone/Dimethicone Copolymer, Caprylyl Glycol, Sodium Benzoate, Chlorphenesin, Polyquaternium-113, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Ethylhexylglycerin, Polyquaternium-7, Sodium Phytate, Quaternium-95, Decyl Glucoside, Panthenol, Vaccinium Macrocarpon (Cranberry) Fruit Extract, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Laureth-23, Laureth-4, Cetrimonium Chloride, Dimethiconol, Trideceth-15, Trideceth-3, Sorbitan Laurate, Hydrolyzed Vegetable Protein, Lauryl Glucoside, Phenoxyethanol, Fumaric Acid, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, C12-13 Alketh-23, C12-13 Alketh-3, Salicylic Acid, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Litchi Chinensis Fruit Extract, Vaccinium Macrocarpon (Cranberry) Seed Oil, Stearic Acid, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Acetic Acid, Glyceryl Caprylate, Sodium Metabisulfite, Citric Acid, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Potassium Hydroxide, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool.

Content: 0.25 Liter (€244.00 / 1 Liter)

Regular price: €61.00
Tip
Oribe Signature Tres Set Structure Spray 300 ml
Oribe Signature Tres Set Structure Spray 300 ml

ORIBE – Très Set Structure SprayA retro setting spray meets high-tech innovationORIBE Très Set Structure Spray is your go-to for building styles with long-lasting hold, volume, and shine. With its innovative mist-to-mousse technology, the ultra-fine spray transforms into a mousse on contact, allowing precise application and effortless styling. Lightweight yet powerful, this spray creates structure, density, and flexibility without weighing the hair down. Perfect for runway, editorial, or red carpet looks – and equally suited for everyday glam. Benefits Builds structure, volume & long-lasting hold Innovative mist-to-mousse texture for precise styling Adds shine, body & resilience Leaves hair soft and touchable Provides heat protection up to 450°F / 232 °C How to Use Shake well. Spray evenly onto damp or dry hair. The mist transforms into mousse as you work it in, delivering control and volume. Style as desired with heat tools up to 450°F / 232 °C.Ingredients Aqua/Water/Eau, Hydrofluorocarbon 152a, Butane, Polyurethane-14, Alcohol Denat., Glycerin, Parfum/Fragrance, Phenoxyethanol, C11-15 Pareth-12, Laureth-4, AMP-Acrylates Copolymer, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Aminomethyl Propanol, Carbomer, Isobutane, Ethylhexylglycerin, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Sodium Cocoyl Glycinate, Sodium Lauroamphoacetate, Disodium EDTA, Sodium Chloride, Lauric Acid, Ethylhexyl Salicylate, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Panthenol, Hydrolyzed Pea Protein, Bambusa Vulgaris Leaf/Stem Extract, Chondrus Crispus Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Macrocystis Pyrifera (Kelp) Extract, Opuntia Tuna Flower/Stem Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Tocopherol, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Butylene Glycol, Citric Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Content: 0.3 Liter (€183.33 / 1 Liter)

Regular price: €55.00
SENSAI ABSOLUTE SILK MICRO MOUSSE TREATMENT 90ml
SENSAI ABSOLUTE SILK MICRO MOUSSE TREATMENT 90ml

SENSAI - PRIME SOLUTION An intensively effective, refreshing first step in double moisturizing with an exquisite floral aroma. It is the ideal preparation for the following care for a particularly supple and well-moisturized skin. Content: 75ml Apply morning and night after cleansing as the first step in your skin care program. Depending on skin type, continue with emulsion or cream. Recommended use So the application of PRIME SOLUTION is a special treat. Step 1: Put two donations of PRIME SOLUTION on your palm. Step 2: Spread them in both palms and experience the unique texture. Hold your palms together for a few seconds. Step 3: Apply PRIME SOLUTION with the double application method and enjoy the texture and the aroma. rub rub Step 4: As the last step of the double application, add another amount of PRIME SOLUTION to your palm and repeat steps 2 and 3. rub press

Content: 90 Milliliter (€213.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €192.00
Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 ml
Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 ml

Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 mlLeichte Lotion für wie durch Salzwassernebel entstandene Wellen ohne Austrocknung. Ideal für eine Struktur mit Matt-Finish und Griffigkeit zum Styling. Lässt sich leicht im Haar verteilen. AnwendungIns feuchte Haar einarbeiten. Definiere Wellen und eine natürliche Textur. Lass dein Haar an der Luft trocknen.  Benefits• Die leichte Formel dieses „Salzsprays“ sorgt für Wellen und Textur• Ideal für eine gestärkte, matte Textur und für den besonderen Grip beim Styling (z.b. flechten)• Lässt sich leicht im Haar verteilen• Trocknet das Haar nicht aus• Mattes Finish mit mittlerem HaltLieferumfang1x Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion, 100 ml  InhaltsstoffeAqua/Water/Eau, Magnesium Sulfate, Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Polyacrylate Crosspolymer-6, Propanediol, Parfum/Fragrance, Polyacrylate-13, Phenoxyethanol, Sclerotium Gum, VP/Methacrylamide/Vinyl Imidazole Copolymer, Polyisobutene, Caprylyl Glycol, Chlorphenesin, PEG-12 Dimethicone, Ethylhexylglycerin, Glycine Soja (Soybean) Seed Extract, Hexylene Glycol, Disodium EDTA, Panthenol, PEG-12 Allyl Ether, Polysorbate 20, Sorbitan Isostearate, PEG-12, Potassium Hydroxide, Hydrolyzed Vegetable Protein PG-Propyl Silanetriol, Butylene Glycol, Polysilicone-15, Polymnia Sonchifolia Root Juice, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Biosaccharide Gum-1, Potassium Sorbate, Tocopherol, Citric Acid, Sodium Benzoate, Xanthan Gum, Leontopodium Alpinum Extract, Bertholletia Excelsa Seed Extract , Passiflora Incarnata Flower Extract, Theobroma Grandiflorum Fruit Extract, Limonene, Hexyl Cinnamal, Citral, Linalool.  

Content: 0.1 Liter (€530.00 / 1 Liter)

Regular price: €53.00
Fischbach und Miller Die Zauberbürste
Fischbach und Miller Die Zauberbürste

Fischbach und Miller Die Zauberbürste     Unerlässlich für den Maskenbildner / Hairstylisten die Lockenbürste, ideal für Hochsteckfrisuren, um die Oberfläche von toupiertem Haar zu glätten.

Regular price: €37.90
Skip product gallery

Similar Items

Oribe Moisture & Control Curl Shaping Mousse
Oribe Moisture & Control Curl Shaping Mousse

ILES FORMULA SHAMPOO 200ml Repairing shampoo ILES FORMULA Signature SHAMPOO has been designed with a range of exclusive, high-potency, antioxidant-rich ingredients for all ages and hair types. It detangles instantly + repairs + protects the hair while maintaining handiness, leaving a lush, silky texture. This delicate care formula cleanses without losing the color.or dry your hair. You will immediately feel the benefits of ILES FORMULA, through the bounce and shine you get after just one hair wash. For the finishing touch, silk proteins nourish the hair and provide luscious volume and body. SULPHATE-FREE + PARABEN-FREE + SILICONE-FREE APPLICATION Wet your hair thoroughly before applying our shampoo. This also applies to regular shampooing, but it is even more important for sulfate-free shampoos. More water, not more product that activates the ingredients to create more lush foam. Rinse hair thoroughly. Repeat as necessary. Delivery: 1 shampoo, 200ml

Content: 224 Gramm (€20.98 / 100 Gramm)

Regular price: €47.00
ORIBE Rough Luxury Soft Molding Paste 50 ml
ORIBE Rough Luxury Soft Molding Paste 50 ml

ORIBE Rough Luxury Soft Molding Paste • 50 ml Oribe Rough Luxury Soft Molding Paste is a luxurious Oribe styling paste that glides smoothly through the hair before delivering flexible definition, texture and soft shine. Oribe presents it as an ultra-pliable molding paste that brings softness and control to both short and long hairstyles. The result feels refined rather than rigid – structured, touchable and modern. As a moldable wax paste, Oribe Rough Luxury Soft Molding Paste offers medium, long-lasting hold with soft shine. That balance is what makes it especially attractive: it creates shape and separation without making the hair look stiff or overworked. For anyone looking for a premium Oribe hair paste, an elevated texture paste, or a flexible styling paste with controlled definition, this is a particularly strong choice within the Oribe styling collection. ✨ Flexible definition with soft shine The paste helps shape the hair with a balance of texture and softness. It works beautifully for refining contours, separating sections or giving the overall look more structure and attitude. The hold stays flexible, so the finish remains controlled yet touchable. 🌿 Oribe’s care-focused signature The formula features the Oribe Signature Complex with watermelon, lychee and edelweiss, designed to help protect the hair from oxidative stress, environmental dryness and the breakdown of natural keratin. It is supported by wheat amino acids for softness and shine, sunflower extract for gloss and colour protection, pro-vitamin B5 for a healthier-feeling, fuller look, and a water-soluble polymer complex for flexible hold with soft shine. This gives the paste a refined care dimension in addition to its styling function. 💛 Beautifully paired with Signature Shampoo & Conditioner The styling ritual feels especially coherent when paired with Oribe Signature Shampoo and Oribe Signature Conditioner. While shampoo and conditioner prepare the hair with softness and manageability, Rough Luxury Soft Molding Paste completes the look with definition, texture and flexible control. ✨ SHAPE. DEFINE. CONTROL. Shape – moulds the hair with smooth, workable texture. Define – adds contour, separation and structure to short or long looks. Control – delivers flexible hold with soft shine. Oribe Rough Luxury Soft Molding Paste is ideal for anyone looking for a luxurious Oribe styling paste, a versatile texture paste, a flexible wax paste, or an elegant product for defined, controlled hairstyles. 🕊 Application Rub between the palms, distribute through damp or dry hair, then style as desired. This makes it easy to control the result from softer texture to more defined structure. 🎥 External Inspirations 🎥 Discover Oribe on Instagram🎥 Discover Oribe videos

Content: 50 Milliliter (€94.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €47.00
Tip
Oribe Signature Tres Set Structure Spray 300 ml
Oribe Signature Tres Set Structure Spray 300 ml

ORIBE – Très Set Structure SprayA retro setting spray meets high-tech innovationORIBE Très Set Structure Spray is your go-to for building styles with long-lasting hold, volume, and shine. With its innovative mist-to-mousse technology, the ultra-fine spray transforms into a mousse on contact, allowing precise application and effortless styling. Lightweight yet powerful, this spray creates structure, density, and flexibility without weighing the hair down. Perfect for runway, editorial, or red carpet looks – and equally suited for everyday glam. Benefits Builds structure, volume & long-lasting hold Innovative mist-to-mousse texture for precise styling Adds shine, body & resilience Leaves hair soft and touchable Provides heat protection up to 450°F / 232 °C How to Use Shake well. Spray evenly onto damp or dry hair. The mist transforms into mousse as you work it in, delivering control and volume. Style as desired with heat tools up to 450°F / 232 °C.Ingredients Aqua/Water/Eau, Hydrofluorocarbon 152a, Butane, Polyurethane-14, Alcohol Denat., Glycerin, Parfum/Fragrance, Phenoxyethanol, C11-15 Pareth-12, Laureth-4, AMP-Acrylates Copolymer, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Aminomethyl Propanol, Carbomer, Isobutane, Ethylhexylglycerin, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Sodium Cocoyl Glycinate, Sodium Lauroamphoacetate, Disodium EDTA, Sodium Chloride, Lauric Acid, Ethylhexyl Salicylate, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Panthenol, Hydrolyzed Pea Protein, Bambusa Vulgaris Leaf/Stem Extract, Chondrus Crispus Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Macrocystis Pyrifera (Kelp) Extract, Opuntia Tuna Flower/Stem Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Tocopherol, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Butylene Glycol, Citric Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Content: 0.3 Liter (€183.33 / 1 Liter)

Regular price: €55.00
Oribe Signature Royal Blowout Heat Styling Spray 175 ml
Oribe Signature Royal Blowout Heat Styling Spray 175 ml

ORIBE Signature Royal Blowout Heat Styling Spray • 175 mlA sleekening blowout spray with heat protection for smooth, polished hair. The highly concentrated formula speeds up drying time, tames unruly hair and leaves a soft, natural finish with healthy-looking shine.Benefits• Heat protection up to 450°F / 232°C• Smooths and tames unruly hair• Adds softness and shine• Speeds up blow-drying time• Helps seal split ends• Nourishes and strengthens the hair• Formulated with argan, avocado and rosehip oilsThe Silicone Complex forms a sheer protective layer that supports shine, smoothness and heat protection while speeding up dry time. Conditioning and UV-absorbing molecules add moisture and shine. Rice bran and rosemary leaf extracts provide hydration and support stronger-looking hair.How to useSpray onto damp hair from mid-shaft to ends, then blow-dry with the desired brush. Use sparingly, as the formula is highly concentrated.Contents1 x ORIBE Signature Royal Blowout Heat Styling Spray, 175 mlIngredientsTrisiloxane, Phenyl Trimethicone, Isododecane, Bis-Hydroxyethoxypropyl Dimethicone, Bis-Hydroxy/Methoxy Amodimethicone, Caprylyl Methicone, Parfum/Fragrance, Polysilicone-15, Ethylhexylglycerin, PPG-3 Benzyl Ether Myristate, Silicone Quaternium-22, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Caprylic/Capric Triglyceride, PPG-3 Myristyl Ether, Argania Spinosa Kernel Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Rosa Canina Fruit Oil, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Litchi Chinensis Pericarp Extract, Oryza Sativa (Rice) Bran Extract, Helianthus Annuus (Sunflower) Extract, Tocopherol, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Benzyl Benzoate, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Content: 0.175 Liter (€451.43 / 1 Liter)

Regular price: €79.00
ORIBE – Imperial Blowout Transformative Styling Crème 150 ml
ORIBE – Imperial Blowout Transformative Styling Crème 150 ml

ORIBE – Imperial Blowout Transformative Styling Crème (150 ml) A luxury blowout cream with skincare-inspired technology The Imperial Blowout Transformative Styling Crème from Oribe’s Gold Lust collection delivers a full, polished, long-lasting blowout with incredible body, smoothness and shine. Its advanced formula transitions through three phases — crème → oil → powder — to build density and memory while repairing signs of aging and damage. From the very first use, hair feels stronger, fuller and visibly rejuvenated. Benefits • Adds softness, density & lasting volume • Heat protection & breakage defense 🔥 • Repairs damage & strengthens the cuticle • Supports long-lasting style memory • Ideal for long-lasting, silky smooth blowouts How to Use Work into damp hair from roots to ends. Blow-dry section by section to build volume and shape. Key Ingredients Bio-Restorative Complex (Plant Collagen, Caffeine, Biotin, Niacinamide) – deeply nourishes, revitalizes the scalp & strengthens from the root. Oribe Signature Complex (Watermelon, Lychee, Edelweiss) – protects from oxidative stress, UV damage & keratin depletion. Blend of Oils & Essential Fatty Acids – hydrates & adds suppleness. Macadamia & Passionflower Oils – rejuvenating moisture. Amino Acid Complex – strengthens & repairs. Algae & Ginseng Extracts – reduce breakage & fill weak spots. Quinoa, Soy & Rice Extracts – boost volume & youthful density. Imperial Memory Polymer – flexible, long-lasting hold.

Content: 0.15 Liter (€513.33 / 1 Liter)

Regular price: €77.00