Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "maekup - MAE-QUAT 250g"

maekup - Remove-It Gel II - 250g

A gelled isopropyl myristad, for removing z. Telesis, pros-aide, tattoo and mastic residues. Apply directly to the object to be removed, work it in with a brush, let it work in and remove the adhesive residue with a cloth. If necessary repeat and then clean with soap and water.

Not suitable for use on the eyes and mucous membranes.

Content: 250g

Skip product gallery

Accessory Items

Fischbach und Miller Nylon Wig Cap
Fischbach und Miller Nylon Wig Cap

Fischbach und Miller Nylon Wig Cap Unterziehstrumpf der unter der Perücke getragen werden darf. Bändigt aktive Frisuren. Schützt im Winter vor Kälte.In drei Farben wählbar: BLOND, BROWN, BLACK   Einheitsgrösse - one size fits all   Inhalt: 1 Wig Cap (Bitte Wählen)  

Regular price: €1.99
Skip product gallery

Similar Items

Frends Beauty Supply GAFQUAT 16oz.
Frends Beauty Supply GAFQUAT 16oz.

GAFQUAT 14oz. Gaf Quat is used to create a hairstyle known in the jargon as "concreted". Make-up artists use it to put on the hair and put on a wig or glue an artificial bald head. Hardens to a smooth surface. Rinse with warm water and shampoo. Maybe several washes are necessary. Gaf Quat can be diluted with alcohol. Content. 14oz./406ml

Content: 0.406 Liter (€221.43 / 1 Liter)

Regular price: €89.90
Frends Beauty Supply GAFQUAT 4oz.
Frends Beauty Supply GAFQUAT 4oz.

GAFQUAT 4oz. Gaf Quat is used to create a hairstyle known in the jargon as "concreted". Make-up artists use it to put on the hair and put on a wig or glue an artificial bald head. Hardens to a smooth surface. Rinse with warm water and shampoo. Maybe several washes are necessary. Gaf Quat can be diluted with alcohol. Content. 4oz./129ml

Content: 130 Milliliter (€22.23 / 100 Milliliter)

Regular price: €28.90
Frends Beauty Supply GAFQUAT 8oz.
Frends Beauty Supply GAFQUAT 8oz.

GAFQUAT 8oz. Gaf Quat is used to create a hairstyle known in the jargon as "concreted". Make-up artists use it to put on the hair and put on a wig or glue an artificial bald head. Hardens to a smooth surface. Rinse with warm water and shampoo. Maybe several washes are necessary. Gaf Quat can be diluted with alcohol. Content. 8oz./258ml

Content: 0.258 Liter (€215.12 / 1 Liter)

Regular price: €55.50
Skip product gallery

Customers also viewed

Discount
MYKITCO MY MYNETICS STARTER KIT - The White Bumper
MYKITCO MY MYNETICS STARTER KIT - The White Bumper

MYKITCO™ MYNETICS™ Starter Kit – The White Bumper At maske berlin, we proudly present the innovative MYNETICS™ Starter Kit – a magnetic, intelligently designed system for professional kit organisation. The Base Palette with a protective silicone bumper (in white) forms the foundation. Five glossy white acrylic pots attach magnetically, creating a secure and customisable setup for mixing, decanting, storing, and organising liquids, bases, brushes, and tools. Lightweight, compact, and portable, the set is designed for both studio and on-the-go use. The included MYNETICS Carry Case ensures your kit is stored securely and travels effortlessly. 💡 Pro Tip: Pair with a setting or mattifying spray to keep your working area clean, realistic, and long-lasting during busy shoot days. What’s included: Metal Base Palette with white silicone bumper 5 magnetic white gloss acrylic pots MYNETICS Carry Case Dimensions: Base Palette & Bumper: 267 × 185 × 7 mm Carry Case: 290 × 600 × 220 mm ⚠️ Warning: Do not clean with alcohol-based products.

Sale price: €99.00 Regular price: €239.00 (58.58% saved)
WALKER TAPE Super Stick 1" x 3yds. Tape Roll
WALKER TAPE Super Stick 1" x 3yds. Tape Roll

WALKER TAPE Super Stick 1" x 3yds. Tape Roll Super Stick Tape-RollsSuper Stick ist bekannt für seine hohe Klebekraft.Es hält stark, lässt sich aber leicht und ohne Rückstände entfernen.  Es handelt sich um ein starkes Klebeband, das sich leichter verarbeiten lässt. Das Trägermaterial ist blau, aber das eigentliche Klebeband ist durchsichtig. Bandbreite 2,5cm, Länge: 2,75m   Inhalt: 1 Rolle

Regular price: €28.90
KETT COSMETICS - FIXX CREME CORRECTOR Refills
KETT COSMETICS - FIXX CREME CORRECTOR Refills
KETT COSMETIC - FIXX CREME CORRECTOR Refills: KETT CORRECTOR - DARK

KETT COSMETICS - FIXX CREAM CORRECTOR Refill Pan • 3,5g Use the power of the color wheel with Kett's Fixx Creme Correctors. Hide, correct and neutralize color differences in skin tone with the waterproof Kett Cream Corrector formula. Use CC-Light to correct blue / purple tones under the eyes. Enriched with vitamins A, C, E and licorice root extract. Available in 3 colors: Light, Medium and Dark. Available as Pro Refills. The Cream Corrector Refill's may be combined with the Fixx Creme Make-Ups or Blushes in the Kett Empty Palette. Content: 3.5g Scope of supply: 1 Refill Pan, 3,5g

Content: 3.5 Gramm (€600.00 / 100 Gramm)

Regular price: €21.00
Parian Spirit Brush Cleaner
Parian Spirit Brush Cleaner
Parian Spirit Brush Cleaner: Parian Spirit 16oz. / 475ml

Parian Spirit Brush Cleaner 2oz. • 4oz. • 8oz. • 16oz.   Pumpflasche 60ml Pinselreiniger: Sehr schnell trocknend, reinigt auch Perückenansätze und Bärte. Entfernt hartnäckige Flecken aus der Kleidung und reinigt/pflegt natürlich alle Pinsel!

Content: 59 Milliliter (€101.53 / 100 Milliliter)

Variants from €19.90
Regular price: €59.90
MYKITCO MY BIG CANVAS BAG
MYKITCO MY BIG CANVAS BAG

MYKITCO MY BIG CANVAS BAG Large canvas bag with clear window and flexible internal organisation The MYKITCO MY BIG CANVAS BAG is a spacious, professional storage solution for makeup artists and anyone who wants to organise larger product groups in a cleaner, more visible way. MYKITCO presents it as the updated version of the former MY XL CANVAS BAG, designed for larger makeup and hair products that need structured, accessible and mobile storage. With its rectangular shape, practical handle and clear PVC window, the bag is built for visibility and stackable storage. This makes it especially useful for larger-format kit sections where quick access and a tidy structure matter. ✨ More room for larger kit essentials The MY BIG CANVAS BAG is designed to store larger components of a working kit. MYKITCO explicitly mentions makeup and hair products, making it especially relevant for categories that quickly outgrow smaller pouches. 🫧 DIVIDE-IT™ plus CROSS-LOCKS for micro-organisation A key feature is the upgraded DIVIDE-IT™ system with 1 set of MY CROSS-LOCKS. MYKITCO explains that this allows you to customise and micro-organise the interior. The updated version includes four additional inserts, creating a sturdier, more box-shaped structure for even more efficient organisation. 💛 A strong fit within the MYKITCO organisation system Within the shop, this is an ideal place for internal links to related organisation products or to the full MYKITCO collection. Content-wise, the bag plays a very clear role inside the MYKITCO system: more capacity, more visibility, more structure. STACK. SEE. ORGANISE. Stack – rectangular, stable and easy to store. See – instant visibility through the clear PVC window. Organise – flexible setup with DIVIDE-IT™ and CROSS-LOCKS. The MYKITCO MY BIG CANVAS BAG is ideal for anyone looking for a large artist bag, a structured kit organisation solution, a durable canvas bag with clear window, or a flexible storage option for larger makeup and hair products. 🕊 Application Organise products by category, customise the interior with the DIVIDE-IT™ system, and place the bag in your working kit so even larger items stay visible and easy to access. It is especially useful for grouped products that need upright, structured transport.

Regular price: €69.00