Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Frends Beauty Supply GAFQUAT 16oz."

GAFQUAT 14oz.

Gaf Quat is used to create a hairstyle known in the jargon as "concreted". Make-up artists use it to put on the hair and put on a wig or glue an artificial bald head. Hardens to a smooth surface. Rinse with warm water and shampoo. Maybe several washes are necessary. Gaf Quat can be diluted with alcohol.

Content. 14oz./406ml

Skip product gallery

Accessory Items

Ben Nye Bald Cap Stipple Wheel - EW-9
Ben Nye Bald Cap Stipple Wheel - EW-9

Bald Cap Stipple Wheel - EW-9 FX-13 Capillary Stipple, CL-21 Peacock Blue, CL-25 Steel Gray and MY-2 Mellow Yellow. 1oz./28gr.

Content: 28 Gramm (€142.50 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Skip product gallery

Similar Items

maekup - MAE-QUAT 250g
maekup - MAE-QUAT 250g

maekup - Remove-It Gel II - 250g A gelled isopropyl myristad, for removing z. Telesis, pros-aide, tattoo and mastic residues. Apply directly to the object to be removed, work it in with a brush, let it work in and remove the adhesive residue with a cloth. If necessary repeat and then clean with soap and water. Not suitable for use on the eyes and mucous membranes. Content: 250g

Content: 250 Gramm (€23.96 / 100 Gramm)

Regular price: €59.90
Frends Beauty Supply GAFQUAT 8oz.
Frends Beauty Supply GAFQUAT 8oz.

GAFQUAT 8oz. Gaf Quat is used to create a hairstyle known in the jargon as "concreted". Make-up artists use it to put on the hair and put on a wig or glue an artificial bald head. Hardens to a smooth surface. Rinse with warm water and shampoo. Maybe several washes are necessary. Gaf Quat can be diluted with alcohol. Content. 8oz./258ml

Content: 0.258 Liter (€215.12 / 1 Liter)

Regular price: €55.50
Skip product gallery

Customers also viewed

Alcone Company Mark Traynor - Face & Neck Lift (BEIGE)
Alcone Company Mark Traynor - Face & Neck Lift (BEIGE)

MARK TRAYNOR FACE LIFT KIT – BEIGE The original Temporary Face Lift System by Mark Traynor, trusted by makeup artists since 1969. Designed for a temporary lifting effect that visibly refines facial contours without invasive procedures. Set includes • 1 × Beige Face String • 1 × Beige Neck String • 1 × Invisitape Refill Pack (12 pcs) • Instructions Application Determine placement. Clean skin with alcohol. Apply tape. Hook string and adjust tension.

Regular price: €41.00
Alcone Company Mark Traynor - Face & Neck Lift - Refill Tapes
Alcone Company Mark Traynor - Face & Neck Lift - Refill Tapes

Mark Traynor - Face & Neck Lift - REFILLS Content: 12 spare tapes

Content: 12 ct (€1.75 / 1 ct)

Regular price: €21.00
Fischbach und Miller Hair-Tape Toupetklebeband 2,5cm
Fischbach und Miller Hair-Tape Toupetklebeband 2,5cm

Hair Tape Toupee Tape Contents: double-sided tape roll 25mm x 5m

Regular price: €26.00
Fischbach und Miller Nylon Wig Cap
Fischbach und Miller Nylon Wig Cap
Fischbach und Miller Nylon Wig Cap: BLOND

Fischbach und Miller Nylon Wig Cap Unterziehstrumpf der unter der Perücke getragen werden darf. Bändigt aktive Frisuren. Schützt im Winter vor Kälte.In drei Farben wählbar: BLOND, BROWN, BLACK   Einheitsgrösse - one size fits all   Inhalt: 1 Wig Cap (Bitte Wählen)  

Regular price: €1.99