Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Kryolan TV Mastix - Spirit Gum 50ml"

Kryolan TV Mastix – Spirit Gum 50ml

Kryolan TV Mastix is a professional makeup adhesive by Kryolan, specially formulated for applying beards, wigs, and hairpieces. Its blend of natural resins gives a matte, skin-like finish, making it ideal for film, theatre, and special effects makeup.

Once applied, TV Mastix dries clear and flexible, providing a secure yet comfortable hold. Compared to regular spirit gum, it appears less shiny and more natural under lights or camera.

Features & Benefits:

  • Professional adhesive for beards, wigs & prosthetics
  • Natural resin formula for safe and strong adhesion
  • Matte finish for natural-looking results on skin
  • Comes with built-in brush in screw cap
  • Removable with Kryolan Mastix Remover
  • High-quality product by Kryolan GmbH in Berlin

How to Use:
Apply a thin layer to clean skin or the base of the item to be attached. Let it dry slightly, then press into place. Remove with Mastix Remover and cleanse skin after use.

Content: 1.7oz. / 50ml

At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers:

Skip product gallery

Accessory Items

bdellium tools -  SFX BRUSH #123 "large bent glue"
bdellium tools - SFX BRUSH #123 "large bent glue"

bdellium tools - SFX BRUSH # 123 "large bent glue" The slightly larger version of the bdellium SFX 122. A brush for applying adhesives in hard-to-reach places. Ideal for ears, forehead and nose. The brush hairs and brush hair attachment have been specially developed for most solvents and brush cleaners. With all sustainable bamboo stalks, vegan soft synthetic brush hair, and aluminum sleeves, these brushes provide all the distinctive features of bdellium tools and prove themselves in more demanding areas of special-effect make-up. Get a flawless, true-to-life look with the SFX series. Professional, eco-friendly make-up brush and 100% cruelty free Scope of supply: 1 SFX brush

Regular price: €22.90
Skip product gallery

Similar Items

W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz
W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz

W.M. Creations – Xtra Hold Spirit Gum • 2oz / 59ml Industry-standard adhesive for wigs, prosthetics & special effects The W.M. Creations Xtra Hold Spirit Gum range is a staple in professional makeup and FX kits worldwide. Each formula provides a specific level of hold, finish and flexibility – ensuring a secure bond for long shoots, sweat, or heat without compromise. 🧴 VARIANTS Classic Xtra Hold Spirit Gum – the original shake-before-use formula and industry favorite. Reliable, strong, time-tested. Special Extra Hold – ultra-strong matte version for maximum grip and a natural finish. Extra Hold Plastic – breathable adhesive, ideal for warm environments or heavy performers. Super Matte Xtra Hold – extra matte, high-hold version for shine-free camera work. 💡 APPLICATION Apply to lace fronts, silicone, foam, or gelatin appliances. Brush a thin layer onto both the skin and the prosthetic. Allow about 10 seconds to dry tacky. Press gently into place using a tail comb or nylon stocking for perfect adhesion. 🧼 REMOVAL Use Isopropyl Myristate, Super Solv, or similar removers to dissolve the adhesive. Clean any residue gently with a mild cleanser. 📦 PRODUCT DETAILS Content: 2oz / 59ml Variants: Classic • Special • Plastic • Super Matte Ideal for prosthetics, lace wigs, and SFX applications Made in USA

Content: 59 Milliliter (€77.80 / 100 Milliliter)

Regular price: €45.90
W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz
W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz

W. M. Creations, Inc. - Soft Sealer AW.M. Creations Sealer – Alcohol-Based Liquid Plastic (2oz) Professional-grade SFX sealer for prosthetics, appliances & wax builds This 95% alcohol-based liquid plastic sealer is designed to effectively seal gelatin, silicone appliances, and wax. Delivers optimal strength when applied over Pros-Aide or Beta Bond. Key Features: High durability seal over prosthetic adhesives Versatile application: stipple or spray directly onto skin or makeup bases Humidity resistant: works as a stretch & stipple in hot or moist conditions Customizable: can be thinned with 99% alcohol for finer control Easy removal: remove with Isopropyl Myristate, Super Solv, or baby oil ⚠️ Warning: Contains BBP (Butyl Benzyl Phthalate) – a chemical known to the State of California to cause reproductive harm. Avoid contact near eyes and mucous membranes.   Inhalt: 2oz. / 59ml

Content: 59 Milliliter (€50.68 / 100 Milliliter)

Regular price: €29.90
Skip product gallery

Customers also viewed

Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar Wax: Fair 1oz.

BEN NYE - Nose & Scar Wax - Fair 1oz. Supple modeling wax for all types of wounds or body part changes. For a better grip use Spirit Gum as a backing, seal with Liquid Latex. Available in Fair, Light Brown and Brown. Content: 1oz./28g This professional product is also suitable for Halloween make-up.

Content: 28 Gramm (€42.50 / 100 Gramm)

Regular price: €11.90
Kryolan Fixierspray 300ml
Kryolan Fixierspray 300ml

Kryolan Fixing Spray 300ml Kryolan Fixing Spray – the essential professional product from Kryolan, designed to make your makeup long-lasting and smudge-proof. This unique cosmetic formula creates an invisible protective film over the makeup, ensuring durability even under heavy use. Perfect for body painting with Kryolan Aquacolor or other water-based makeups. The Kryolan Fixing Spray seals and protects the makeup, making it resistant to rubbing, sweat, and water. Spray evenly from a distance of about 30 cm and allow to dry. Ideal for stage, film, TV, and photo work. This professional makeup setting spray contains alcohol and should not be applied near eyes or mucous membranes. It can easily be removed with warm water and soap. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, renowned for high-quality Kryolan Makeup and Kryolan Cosmetics for professionals worldwide. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & airbrush applications effectively Creates an invisible, smudge- & water-resistant finish Perfect for use with Kryolan Foundation & Kryolan Supracolor Highly recommended for Kryolan Aquacolor body painting Professional quality made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: After applying makeup, spray a fine, even mist from about 30 cm distance. Allow to dry completely. Your makeup will become smudge- and water-resistant. To remove, use warm water and soap or Kryolan All Pur Remover Cream. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for flawless, long-lasting results. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.3 Liter (€133.00 / 1 Liter)

Regular price: €39.90
Kryolan Fixierspray 75ml
Kryolan Fixierspray 75ml

Kryolan Fixing Spray 75ml Kryolan Fixing Spray 75ml – the iconic setting spray from Kryolan, designed for professional use in theatre, film, and makeup artistry. This special cosmetic product creates an invisible protective film over the makeup, greatly extending its durability even under demanding conditions. Kryolan Fixing Spray is especially recommended for body painting with Kryolan Aquacolor and other water-based paints. It makes makeup smudge-proof, rub-resistant, and water-resistant, providing reliable protection against perspiration – perfect for long shoots, stage performances, and SFX looks. Apply thinly and evenly from about 30 cm distance and allow to dry completely. Contains alcohol – avoid contact with eyes and mucous membranes. To remove, simply use warm water and soap. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & SFX designs effectively Creates an invisible, protective layer Water- and smudge-resistant formula Perfect for Kryolan Aquacolor, Kryolan Supracolor & Kryolan Foundation Professional quality made by Kryolan GmbH in Berlin How to Use: Spray evenly over finished makeup from a distance of about 30 cm. Allow to dry naturally – do not rub or blow-dry. Remove easily with warm water and soap. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for a long-lasting, professional finish. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 75 Milliliter (€21.20 / 100 Milliliter)

Regular price: €15.90
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar & Bone Wax
Ben Nye Nose & Scar Wax: Light Brown 1oz.

BEN NYE - Nose & Scar Wax - Fair 1oz. Supple modeling wax for all types of wounds or body part changes. For a better grip use Spirit Gum as a backing, seal with Liquid Latex. Available in Fair, Light Brown and Brown. Content: 1oz./28g This professional product is also suitable for Halloween make-up.

Content: 28 Gramm (€42.50 / 100 Gramm)

Regular price: €11.90
ADM Tronics Pros-Aide Adhesive NO TACK 2oz.
ADM Tronics Pros-Aide Adhesive NO TACK 2oz.

ADM Tronics NO TACK Adhesive 2 oz. ADM Pros-Aide No-Tack Adhesive – Low-Tack Skin Adhesive ADM Pros-Aide No-Tack offers the same reliable performance as original Pros-Aide, but with significantly reduced tackiness after drying. Perfect for: Special FX & prosthetic makeup Creating PAX paint (pigment + adhesive) Situations requiring a smooth, dry surface finish Despite the lower tack, this adhesive maintains strong, skin-safe hold – ideal for professional use on skin, latex, or silicone.   contains: 2oz. / 59ml

Content: 55 Milliliter (€58.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €31.90