Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Kryolan Schminkschwamm rund weich"

Kryolan Makeup Sponge round soft Green

Kryolan Makeup Sponge round soft Green – the classic professional sponge from Kryolan. Made of high-quality fine-pored polyurethane, this soft sponge has been a staple in professional makeup kits for decades. It ensures smooth blending and even application for both wet and cream-based products.

Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, this fine-pored, soft sponge delivers precise, streak-free results and is perfect for use with Kryolan Supracolor, Kryolan Foundation, Kryolan Camouflage, or Kryolan Aquacolor. Its gentle texture makes it ideal for sensitive skin and natural looks.

Features & Benefits:

  • Fine-pored, soft sponge made of premium polyurethane
  • Perfect for wet makeup and cream foundations
  • Ensures smooth application and soft blending
  • Compatible with Kryolan Makeup & Kryolan Cosmetics
  • Professional quality made in Germany by Kryolan GmbH

How to Use:
Slightly dampen the sponge and use with Kryolan Foundation or Kryolan Supracolor. Apply with gentle tapping or circular motions for an even finish. Fix with Kryolan Fixing Spray or Kryolan Setting Spray for long-lasting results.

Pro Tip: Ideal for achieving natural, soft transitions and detailed blending. Use together with Kryolan Camouflage or Kryolan Aquacolor for high-precision looks

At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers:

.
Skip product gallery

Accessory Items

Kryolan Hautglanzgelee 100ml
Kryolan Hautglanzgelee 100ml

Kryolan Skin Shine Gel 100ml Kryolan Skin Shine Gel is a transparent, slightly green-tinted gel designed to create realistic wet and sweat effects on the skin. Developed by Kryolan, this professional SFX makeup product is ideal for film, theatre, photography and on-set applications. The gel is applied with a sponge or brush to the made-up and set skin areas. After a few minutes, it dries almost completely, leaving a natural, glossy finish that perfectly mimics the look of real sweat or moisture. Features & Benefits: Creates realistic wet and sweat effects Transparent with a subtle green tint Ideal for film, stage and photo shoots Easy to apply with sponge or brush Professional quality by Kryolan GmbH in Berlin How to Use: Apply a small amount of Skin Shine Gel onto made-up and fixed skin areas. Allow it to partially dry for a natural sheen. Layer as needed to intensify the wet look. Content: 100ml At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Regular price: €10.90
Ben Nye Bronzing Body Tint
Ben Nye Bronzing Body Tint

Ben Nye Bronzing Body Tint • 1oz. • 2oz. • 8oz. • 16oz. Braunbronziger Hautton gibt der Haut einen gebräunten Teint und wird im SFX-Bereich gerne variabel eingesetzt um z. B. partiell Hämatomränder etc. zu unterstützen. Mit Schwamm oder Airbrush auftragen. Mit Hydra Cleanse, oder Wasser und Seife entfernen. Wasser resistent. Inhalt: 1oz./29ml • 2oz./59ml • 8oz./236ml • 16oz./473ml

Content: 29 Milliliter (€41.03 / 100 Milliliter)

Regular price: From €11.90
Allied FX Matt That! Silicone Matting Gel 18 ml – Clear Finish | .maskeberlin.de
Allied FX Matt That! Silicone Matting Gel 18 ml – Clear Finish | .maskeberlin.de

Allied FX Company – Matt That! Silicone Matting Gel (CLEAR, 18 ml) Invisible mattifying power for skin & SFX Matt That! is a silky-smooth, transparent silicone gel designed to control shine—without powdery residue or flashback. It delivers a natural, matte finish while smoothing the skin’s texture. Perfect for: Under or over foundation Mattifying skin & makeup Minimising pores & texture Blending wig lace & prosthetic edges Key Features: Invisible, non-patchy mattifying effect No drying or flaking Smooth, soft-focus finish Transparent (CLEAR) Content: 18 ml

Content: 18 Milliliter (€202.78 / 100 Milliliter)

Regular price: €36.50
Kryolan Hautglanzgelee 500ml
Kryolan Hautglanzgelee 500ml

Kryolan Skin Gloss Gel 500ml Kryolan Skin Gloss Gel is a transparent, slightly green-tinted gel designed to create realistic wet and sweat effects on the skin. Perfect for film, TV, photography, and theatre to achieve a natural, glossy, or perspiring look on actors and models. Apply the Skin Gloss Gel with a sponge or brush over made-up and set skin areas. Within minutes, it dries almost completely, leaving a shiny, wet finish that looks authentic on camera without feeling sticky. Produced by Kryolan, this professional product ensures high performance and reliability for makeup artists in SFX and theatre production. Features & Benefits: Creates realistic wet and sweat effects Transparent with a subtle green tint for natural skin shine Easy to apply with brush or sponge Dries quickly and remains flexible Professional quality by Kryolan GmbH in Berlin How to Use: Apply a thin layer with a sponge or brush on the desired skin area. Layer for stronger shine effects. Remove gently with warm water and soap. Content: 17.6oz. / 500ml At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.5 Liter (€85.80 / 1 Liter)

Regular price: €42.90
Skip product gallery

Customers also viewed

Kryolan Schminkschwamm rund mittelweich
Kryolan Schminkschwamm rund mittelweich

Kryolan Makeup Sponge round medium-soft Pink Kryolan Makeup Sponge round medium-soft Pink – the classic makeup sponge by Kryolan, trusted by professional artists for decades. Made of high-quality polyurethane, this fine-pored, medium-soft sponge is ideal for applying wet makeup, cream foundations, and professional stage products. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, this sponge combines durability with a soft, even texture for smooth blending. Perfect for use with Kryolan Supracolor, Kryolan Foundation, Kryolan Camouflage, and Kryolan Aquacolor, it ensures flawless coverage and seamless transitions for all makeup types. Features & Benefits: Fine-pored, medium-soft sponge made of high-quality polyurethane Perfect for wet makeup and cream foundations Compatible with Kryolan Makeup & Kryolan Cosmetics Durable, shape-retaining and easy to clean Professional quality – made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: Dampen the sponge slightly and use with Kryolan Foundation or Kryolan Supracolor. Apply with gentle tapping motions for an even, natural finish. Set your makeup with Kryolan Fixing Spray or Kryolan Setting Spray. Pro Tip: Perfect for makeup artists, performers, and photographers. Combine with Kryolan Camouflage or Kryolan Aquacolor for precision blending. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Regular price: €2.00
Kryolan Gummi-Porenschwamm
Kryolan Gummi-Porenschwamm

Kryolan Rubber Pore Sponge Kryolan Rubber Pore Sponge – the classic sponge from Kryolan, designed for shading, texture work, and special effects. This coarse-pored Kryolan Sponge is an essential tool for professional makeup artists, SFX specialists, and stage performers. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, this sponge offers premium quality and precision. Its open-pore texture makes it perfect for creating realistic skin effects, shading, aging makeup, or injury simulations. It works seamlessly with Kryolan Supracolor, Kryolan Foundation, Kryolan Camouflage, and Kryolan Aquacolor products for flawless blending and professional SFX results. Features & Benefits: Coarse-pored sponge for texture and special effects Perfect for shading, stippling, and SFX work Individually blister-packed for hygiene and durability Complements Kryolan Makeup & Kryolan Cosmetics Professional quality – made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: Dampen the sponge slightly, dip into Kryolan Foundation, Kryolan Supracolor or other SFX products. Apply by dabbing or rolling to create realistic shading and texture effects. Perfect for film, theatre, and photo shoots. Pro Tip: Set your special effects with Kryolan Fixing Spray or Kryolan Setting Spray for long-lasting results. Packaging: Individually packaged on blister card At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Regular price: €3.60
Ben Nye Bronzing Body Tint
Ben Nye Bronzing Body Tint
Ben Nye Bronzing Body Tint: BT-0 • 1oz./29ml

Ben Nye Bronzing Body Tint • 1oz. • 2oz. • 8oz. • 16oz. Braunbronziger Hautton gibt der Haut einen gebräunten Teint und wird im SFX-Bereich gerne variabel eingesetzt um z. B. partiell Hämatomränder etc. zu unterstützen. Mit Schwamm oder Airbrush auftragen. Mit Hydra Cleanse, oder Wasser und Seife entfernen. Wasser resistent. Inhalt: 1oz./29ml • 2oz./59ml • 8oz./236ml • 16oz./473ml Download Bronzing Body Tint SDS

Content: 29 Milliliter (€41.03 / 100 Milliliter)

Regular price: €11.90
KETT COSMETICS - FIXX CREME CORRECTOR Refills
KETT COSMETICS - FIXX CREME CORRECTOR Refills
KETT COSMETIC - FIXX CREME CORRECTOR Refills: KETT CORRECTOR - CC-LIGHT

KETT COSMETICS - FIXX CREAM CORRECTOR Refill Pan • 3,5g Use the power of the color wheel with Kett's Fixx Creme Correctors. Hide, correct and neutralize color differences in skin tone with the waterproof Kett Cream Corrector formula. Use CC-Light to correct blue / purple tones under the eyes. Enriched with vitamins A, C, E and licorice root extract. Available in 3 colors: Light, Medium and Dark. Available as Pro Refills. The Cream Corrector Refill's may be combined with the Fixx Creme Make-Ups or Blushes in the Kett Empty Palette. Content: 3.5g Scope of supply: 1 Refill Pan, 3,5g

Content: 3.5 Gramm (€600.00 / 100 Gramm)

Regular price: €21.00
Skip product gallery

Customers also bought

Kryolan Stoppelschwamm fein
Kryolan Stoppelschwamm fein

Kryolan Stubble Sponge fine Kryolan Stubble Sponge fine – the versatile makeup sponge from Kryolan, designed for creating precise shading, realistic beard stubble and special effects makeup. This fine-pored, medium-soft sponge is a must-have for professional makeup artists, SFX creators and theatre productions. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, the fine stubble sponge offers excellent texture and controlled color application. It’s perfect for producing beard effects, textured skin, or subtle transitions in makeup looks. Best used with Kryolan Supracolor, Kryolan Aquacolor or Kryolan Camouflage. The fine pores allow for precise color pickup and release, ensuring professional, natural-looking results. Pair with Kryolan Fixing Spray or Kryolan Foundation for long-lasting hold and enhanced durability. Features & Benefits: Fine-pored, medium-soft sponge for detailed special effects Ideal for shading, beard stubble & SFX applications Works perfectly with Kryolan Makeup, Kryolan Cosmetics & Kryolan Aquacolor Durable, shape-retaining and easy to clean Professional quality made in Berlin by Kryolan GmbH How to Use: Apply a small amount of color (e.g. Kryolan Aquacolor or Supracolor) to the sponge and dab gently onto the desired area. For realistic beard or dirt effects, use irregular tapping motions. Fix with Kryolan Fixing Spray for long-lasting results. Pro Tip: Combine the Kryolan Stubble Sponge fine with the Kryolan Stubble Sponge coarse for multi-layered texture work. Available at Maske Berlin. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Regular price: €3.90
Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5.3oz
Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5.3oz
BEN NYE - Grime FX Powder Effects: Dirt 4.2oz.

Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5,3oz • Bitte Wählen Sie Ihr Produkt Mit Grime FX Powder Effects verunstalten Sie Ihr Gesicht, den Körper, die Garderobe und Prothetik, durch diese leichten, pigmentbasierten Effekt-Pulver. Diese realistischen Effekte können eine große Rolle dabei spielen, die Authentizität eines Charakters zu vermitteln. Powder Effects ist ein Produkt, das in den Make-Up-Kits von SFX-, Theater-, Cosplay- sowie Film- und TV-künstlern große Verwendung findet.        Auswahl:Grime FX Plains Dust ist ein Pulver, das rötlich-braune Erde und Lehm simuliert. Grime FX Stone ist ein Pulver, das Zement und industrielle Verschmutzungen simuliert.Grime FX Ash ist ein Pulver, das verbranntes Holz oder Kohletrümmer simuliert.Grime FX Coal ist ein Pulver, das Holzkohle und Fette simuliert.Grime FX Dirt ist ein Pulver, das dunkelbraunen Schmutz und Erde simuliert.Grime FX Grit ist ein Pulver, das dunkle Erde und Schuttablagerungen simuliert.Grime FX Sand ist ein Pulver, das Sand und leichte organische Verschmutzungen simuliert.   Lieferumfang: 1 Puder   Download Grime FX Character Powder Effects

Content: 150 Gramm (€20.60 / 100 Gramm)

Variants from €12.00
Regular price: €30.90
Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5.3oz
Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5.3oz
BEN NYE - Grime FX Powder Effects: Grit 4.2oz.

Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5,3oz • Bitte Wählen Sie Ihr Produkt Mit Grime FX Powder Effects verunstalten Sie Ihr Gesicht, den Körper, die Garderobe und Prothetik, durch diese leichten, pigmentbasierten Effekt-Pulver. Diese realistischen Effekte können eine große Rolle dabei spielen, die Authentizität eines Charakters zu vermitteln. Powder Effects ist ein Produkt, das in den Make-Up-Kits von SFX-, Theater-, Cosplay- sowie Film- und TV-künstlern große Verwendung findet.        Auswahl:Grime FX Plains Dust ist ein Pulver, das rötlich-braune Erde und Lehm simuliert. Grime FX Stone ist ein Pulver, das Zement und industrielle Verschmutzungen simuliert.Grime FX Ash ist ein Pulver, das verbranntes Holz oder Kohletrümmer simuliert.Grime FX Coal ist ein Pulver, das Holzkohle und Fette simuliert.Grime FX Dirt ist ein Pulver, das dunkelbraunen Schmutz und Erde simuliert.Grime FX Grit ist ein Pulver, das dunkle Erde und Schuttablagerungen simuliert.Grime FX Sand ist ein Pulver, das Sand und leichte organische Verschmutzungen simuliert.   Lieferumfang: 1 Puder   Download Grime FX Character Powder Effects

Content: 150 Gramm (€20.60 / 100 Gramm)

Variants from €12.00
Regular price: €30.90