Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Kryolan Hautglanzgelee 100ml"

Kryolan Skin Shine Gel 100ml

Kryolan Skin Shine Gel is a transparent, slightly green-tinted gel designed to create realistic wet and sweat effects on the skin. Developed by Kryolan, this professional SFX makeup product is ideal for film, theatre, photography and on-set applications.

The gel is applied with a sponge or brush to the made-up and set skin areas. After a few minutes, it dries almost completely, leaving a natural, glossy finish that perfectly mimics the look of real sweat or moisture.

Features & Benefits:

  • Creates realistic wet and sweat effects
  • Transparent with a subtle green tint
  • Ideal for film, stage and photo shoots
  • Easy to apply with sponge or brush
  • Professional quality by Kryolan GmbH in Berlin

How to Use:
Apply a small amount of Skin Shine Gel onto made-up and fixed skin areas. Allow it to partially dry for a natural sheen. Layer as needed to intensify the wet look.

Content: 100ml

At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers:

Skip product gallery

Accessory Items

Kryolan Stoppelschwamm fein
Kryolan Stoppelschwamm fein

Kryolan Stubble Sponge fine Kryolan Stubble Sponge fine – the versatile makeup sponge from Kryolan, designed for creating precise shading, realistic beard stubble and special effects makeup. This fine-pored, medium-soft sponge is a must-have for professional makeup artists, SFX creators and theatre productions. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, the fine stubble sponge offers excellent texture and controlled color application. It’s perfect for producing beard effects, textured skin, or subtle transitions in makeup looks. Best used with Kryolan Supracolor, Kryolan Aquacolor or Kryolan Camouflage. The fine pores allow for precise color pickup and release, ensuring professional, natural-looking results. Pair with Kryolan Fixing Spray or Kryolan Foundation for long-lasting hold and enhanced durability. Features & Benefits: Fine-pored, medium-soft sponge for detailed special effects Ideal for shading, beard stubble & SFX applications Works perfectly with Kryolan Makeup, Kryolan Cosmetics & Kryolan Aquacolor Durable, shape-retaining and easy to clean Professional quality made in Berlin by Kryolan GmbH How to Use: Apply a small amount of color (e.g. Kryolan Aquacolor or Supracolor) to the sponge and dab gently onto the desired area. For realistic beard or dirt effects, use irregular tapping motions. Fix with Kryolan Fixing Spray for long-lasting results. Pro Tip: Combine the Kryolan Stubble Sponge fine with the Kryolan Stubble Sponge coarse for multi-layered texture work. Available at Maske Berlin. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Regular price: €3.90
Kryolan Schminkschwamm rund weich
Kryolan Schminkschwamm rund weich

Kryolan Makeup Sponge round soft Green Kryolan Makeup Sponge round soft Green – the classic professional sponge from Kryolan. Made of high-quality fine-pored polyurethane, this soft sponge has been a staple in professional makeup kits for decades. It ensures smooth blending and even application for both wet and cream-based products. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, this fine-pored, soft sponge delivers precise, streak-free results and is perfect for use with Kryolan Supracolor, Kryolan Foundation, Kryolan Camouflage, or Kryolan Aquacolor. Its gentle texture makes it ideal for sensitive skin and natural looks. Features & Benefits: Fine-pored, soft sponge made of premium polyurethane Perfect for wet makeup and cream foundations Ensures smooth application and soft blending Compatible with Kryolan Makeup & Kryolan Cosmetics Professional quality made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: Slightly dampen the sponge and use with Kryolan Foundation or Kryolan Supracolor. Apply with gentle tapping or circular motions for an even finish. Fix with Kryolan Fixing Spray or Kryolan Setting Spray for long-lasting results. Pro Tip: Ideal for achieving natural, soft transitions and detailed blending. Use together with Kryolan Camouflage or Kryolan Aquacolor for high-precision looks At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml .

Regular price: €2.50
Kryolan Gummi-Porenschwamm
Kryolan Gummi-Porenschwamm

Kryolan Rubber Pore Sponge Kryolan Rubber Pore Sponge – the classic sponge from Kryolan, designed for shading, texture work, and special effects. This coarse-pored Kryolan Sponge is an essential tool for professional makeup artists, SFX specialists, and stage performers. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, this sponge offers premium quality and precision. Its open-pore texture makes it perfect for creating realistic skin effects, shading, aging makeup, or injury simulations. It works seamlessly with Kryolan Supracolor, Kryolan Foundation, Kryolan Camouflage, and Kryolan Aquacolor products for flawless blending and professional SFX results. Features & Benefits: Coarse-pored sponge for texture and special effects Perfect for shading, stippling, and SFX work Individually blister-packed for hygiene and durability Complements Kryolan Makeup & Kryolan Cosmetics Professional quality – made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: Dampen the sponge slightly, dip into Kryolan Foundation, Kryolan Supracolor or other SFX products. Apply by dabbing or rolling to create realistic shading and texture effects. Perfect for film, theatre, and photo shoots. Pro Tip: Set your special effects with Kryolan Fixing Spray or Kryolan Setting Spray for long-lasting results. Packaging: Individually packaged on blister card At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Regular price: €3.60
Skip product gallery

Similar Items

New
Kryolan - Glycerin 500ml
Kryolan - Glycerin 500ml

Kryolan - Glycerin 500ml Glycerin darf verwendet werden, um Schweiß zu simulieren. Es darf auch verwendet werden, um Blut zu verdünnen oder die Bluteffekte aufzufrischen..   Inhalt: 500ml

Content: 0.5 Liter (€61.80 / 1 Liter)

Regular price: €30.90
Kryolan Hautglanzgelee 500ml
Kryolan Hautglanzgelee 500ml

Kryolan Skin Gloss Gel 500ml Kryolan Skin Gloss Gel is a transparent, slightly green-tinted gel designed to create realistic wet and sweat effects on the skin. Perfect for film, TV, photography, and theatre to achieve a natural, glossy, or perspiring look on actors and models. Apply the Skin Gloss Gel with a sponge or brush over made-up and set skin areas. Within minutes, it dries almost completely, leaving a shiny, wet finish that looks authentic on camera without feeling sticky. Produced by Kryolan, this professional product ensures high performance and reliability for makeup artists in SFX and theatre production. Features & Benefits: Creates realistic wet and sweat effects Transparent with a subtle green tint for natural skin shine Easy to apply with brush or sponge Dries quickly and remains flexible Professional quality by Kryolan GmbH in Berlin How to Use: Apply a thin layer with a sponge or brush on the desired skin area. Layer for stronger shine effects. Remove gently with warm water and soap. Content: 17.6oz. / 500ml At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.5 Liter (€85.80 / 1 Liter)

Regular price: €42.90
Skip product gallery

Customers also viewed

JORDANE - Tattoo Coverage (Cream) Mini Palette
JORDANE - Tattoo Coverage (Cream) Mini Palette

JORDANE - Total Tattoo Coverage (Cream) Mini Palette - designed by Randy Dandlin   JORDANE Total Tattoo Cover ist ein speziell zusammengesetztes Cover-Up, das Ihr Tattoo komplett verdeckt. Schnell trocknend, wischfest, wasserfest und transferresistent. Diese leichte und hochpigmentierte Zusammensetzung trocknet in Sekundenschnelle. Total Tattoo Cover darf verwendet werden, um Tätowierungen, Augenringe, Altersflecken und andere Hauterscheinungen, die Sie bedecken möchten. Es hat keine unerwünschte Wirkung und stellt kein Gesundheitsrisiko für Ihre Haut dar. Es ist cremig und darf gemischt werden, um ein individuelles Tattoo Cover zu erhalten. Es ist kein Fixierpuder oder Aktivator erforderlich, sondern nur ein Schwamm oder ein Pinsel und das Produkt, um die gewünschte Abdeckung zu erzielen. Total Tattoo Coverage ist ein sehr begehrtes Produkt, das besonders intensiv in Film und TV eingesetzt wird. Es kann mit unserem JORDANE "Rejuvenator" verdünnt werden, so dass das Produkt als ganztägige Foundation-Basis verwendet werden kann. Die Primärfarben unseres gesamten Tattoo-Cover-Produkts können als Clownfarben oder als Grundfarbe verwendet werden (vervollständigen Sie diese Aussage)... Das Beste daran ist, dass Sie diese Abdeckung jederzeit entfernen können, um Ihre Tätowierung wieder aufzudecken, da sie Ihre Tätowierung nicht entfernt, sondern nur bedeckt haben. Wenn Sie jemals vorhaben, die Tätowierung auf Ihrem Körper nur abzudecken, anstatt sie zu entfernen, dann ist dies die perfekte Lösung für Sie. Anweisungen für eine vollständige Tattoo-Abdeckung: Schritt 1: Verwenden Sie ein adstringierendes Mittel oder ähnliches, um überschüssige Öle oder Fette von der Hautoberfläche zu entfernen, um eine maximale Haftung zu erreichen. Schritt 2: Bei dunklen pigmentierten Tattoos beginnen Sie mit einer orangefarbenen oder rosafarbenen Alkoholfarbe, um die intensive Farbe zu neutralisieren. Man streicht es nicht aus, sondern dämpft nur die Intensität der Schwärze. Alkoholfarben, wie die von Skin illustrator trocknen in Sekundenschnelle. Schritt 3: Mit einem Spachtel eine kleine Menge Creme Foundation von den einzelnen Feldern nehmen, auf der Innenseite des Deckels verteilen und den Deckel als Palette verwenden. Auf diese Weise kontaminieren Sie nicht die einzelnen Pigmentquadrate. Schritt 4: Mit einem Pinsel oder Schwamm können Sie nun die Farbe auf die Haut des Modells auftragen. Verwenden Sie mindestens drei Hauttöne und tragen Sie die Farben schichtweise auf. Lassen Sie die Farbe zwanzig bis dreißig Sekunden bei jeder Schicht auf der Haut trocknen. Die Creme ist wärmeaktivierbar, so dass der Gebrauch eines Haartrockners die Farbe schneller fixiert. Testen Sie mit Ihrem Finger ob die Farbe wischfest ist. Sobald die Schicht trocken ist, tragen Sie die zweite auf. Trocknen Sie sie und fahren Sie fort, bis die Tätowierung zu Ihrer Zufriedenheit bedeckt ist. Schritt 5: Wenn die Tätowierung in Kontakt mit der Garderobe kommen soll, empfiehlt sich ein Fixierspray als zusätzlicher Schutz. Bevorzugt wird eine Versiegelung auf Wasserbasis, wie z.B. maekup´s H2o Sealer. Hinweis: Wenn zu viel Farbe aufgetragen wird, trocknet es wie ein wasserloser Seeboden und kann abplatzen. Diese getrocknete Oberfläche darf verdünnt und mit 99% Isopropylalkohol gemischt werden. Das gleiche gilt für alle dicht gefärbten Kanten. Mit einem alkoholgetränkten Schwamm oder einem Pinsel verrühren. Profi-Tipp: Um der Haut wieder mehr Lebendigkeit zu verleihen, empfiehlt es sich die Pigmentarben: Rot, Grün und Blau in Alkohol gelöster Form, per (Zahn-) Bürste auf die abgedeckten Hautpartien aufzusprenkeln, bis die gewünschte „Unruhe“ der natürlichen Haut wieder hergestellt ist. Bitte verpacken Sie Jordane Cream Paletten zwischen Ihren Einsätzen luftdicht, möglichst lichtgeschützt und wohl temperiert.   Lieferumfang: 1 Mini-Palette + 15ml "Rejuvenator" zum Verdünnen und Auffrischen     Inhaltsstoffe:Cyclopentasiloxane, Ethylhexylpalmitate, Octyldodecanol, Isododecane, Acrylates Copolymer, Kaolin, Zinc Stearate, Synthetic Wax, Disteardimonium Hectorite, Ozokerite, Polybutene, Lauroyl Lysine, Tocopheryl Acetate, BHT, Caprylyl Glycol, Phenoxyethanol, Hexylene Glycol[May Contain (+/-): Titanium Dioxide (CI 77891), Iron Oxides (CI 77491, CI 77492, CI 77499), Red 33 Lake (CI 17200), Red 7 Lake (CI 15850), Yellow 5 Lake (CI 19140), Ultramarines (CI 77007), Blue 1 Lake (CI 42090), Red 40 Lake (CI 1603)5, Red 36 (CI 12085), Chromium Hydroxide Green (CI 77789), Manganese Violet (CI 77742), Mica, Silica]

Regular price: €89.00
Skin Illustrator Fleet St. Dirtworks DIRT TAC 4oz.
Skin Illustrator Fleet St. Dirtworks DIRT TAC 4oz.

Fleet St. Dirtworks - Dirt Tac 4oz. Dirtworks Dirt-Tac is a clear gel designed specifically for use with the Dirtworks Dirt Bag when only a powdered look is needed. Dirt-Tac also helps to keep the powders in place. Dirtworks Powders are a coordinated system of colored particles of dirt matched to the Skin Illustrator Grunge Palette. Dirtworks Powders are the safest dirt on the market because they contain no hazardous ingredients such as talc, silica or walnut shells. Use them alone or with the "Dirt" palette to create a variety of "dirty" make-up. They also go well with all Skin Illustrator palettes , liquids , glazing gels and glazing sprays . The Dirtworks powders are best applied with the Dirtworks Dirt Bag . Use Dirtworks Dirt-Tac if you only want a powdered look. Dirt-Tac also helps to keep the powders in place. Content: 4oz. / 118ml

Content: 118 Milliliter (€16.53 / 100 Milliliter)

Regular price: €19.50
Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5.3oz
Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5.3oz
BEN NYE - Grime FX Powder Effects: Coal 0.7oz.

Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5,3oz • Bitte Wählen Sie Ihr Produkt Mit Grime FX Powder Effects verunstalten Sie Ihr Gesicht, den Körper, die Garderobe und Prothetik, durch diese leichten, pigmentbasierten Effekt-Pulver. Diese realistischen Effekte können eine große Rolle dabei spielen, die Authentizität eines Charakters zu vermitteln. Powder Effects ist ein Produkt, das in den Make-Up-Kits von SFX-, Theater-, Cosplay- sowie Film- und TV-künstlern große Verwendung findet.        Auswahl:Grime FX Plains Dust ist ein Pulver, das rötlich-braune Erde und Lehm simuliert. Grime FX Stone ist ein Pulver, das Zement und industrielle Verschmutzungen simuliert.Grime FX Ash ist ein Pulver, das verbranntes Holz oder Kohletrümmer simuliert.Grime FX Coal ist ein Pulver, das Holzkohle und Fette simuliert.Grime FX Dirt ist ein Pulver, das dunkelbraunen Schmutz und Erde simuliert.Grime FX Grit ist ein Pulver, das dunkle Erde und Schuttablagerungen simuliert.Grime FX Sand ist ein Pulver, das Sand und leichte organische Verschmutzungen simuliert.   Lieferumfang: 1 Puder   Download Grime FX Character Powder Effects

Content: 25 Gramm (€48.00 / 100 Gramm)

Regular price: €12.00
Ripper FX - Sweat Concentrate
Ripper FX - Sweat Concentrate
Ripper FX - Sweat Concentrate : Sweat Concentrate 60ml

Ripper FX Sweat Concentrate Realistic Sweat Effect for Stage & Screen Ripper FX Sweat Concentrate is a clear, thick liquid that perfectly mimics natural sweat for use in film, theatre, cosplay, or photography. How to Use: Apply directly with a sponge or dilute with water for a sprayable sheen. Key Features: Transparent & viscous – convincingly real sweat look Non-sticky and easy to control Low glycerin content – won’t attract insects Designed for professional SFX and make-up artists Create convincing heat, stress, or exertion effects – ideal for high-definition environments.Available in:30 ml & 60 ml & 150mlWashes off easily with soap and warm water.

Content: 60 Milliliter (€26.50 / 100 Milliliter)

Variants from €9.90
Regular price: €15.90