Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Ben Nye Bruises Wheel - CK-1"

Bruises Wheel - CK-1

The 4 main hematoma colors from the EW-4. FX-5 Dark Burgundy, FX-7 Midnite Violet, FX-11 Sallow Green, CL-18 Purple.

0,5oz. / 14g

Skip product gallery

Similar Items

Ben Nye Bruise & Abrasion CK-4
Ben Nye Bruise & Abrasion CK-4

Ben Nye Bruise & Abrasion CK-4 (the small version of the EW-41 Wheels) Bruises & Skin abrasions! The fine texture and the high pigmentation of these successful colors make the Ben Nye FX-Wheels unbeatable in the category of greasepaint! CL-6 Goldenrod, CL-31 Army Green, CL-17 Misty Violet, and CL-15 Maroon. Content: 0,5oz. / 14g

Content: 14 Gramm (€192.86 / 100 Gramm)

Regular price: €27.00
Skip product gallery

Customers also viewed

Ben Nye Master Bruise Wheel - EW-4
Ben Nye Master Bruise Wheel - EW-4

Master Bruise Wheel - EW-4 A classic FX-Wheels, it can make up all stages of a hematoma including corpse spots and what the scary heart desires! FX-5 Dark Burgundy, CL-14 Blood Red, FX-11 Sallow Green, FX-7 Midnight Violet, CL-18 Purple and CL-5 Yellow. 1oz./28g This professional product is also suitable for Halloween make-up.

Content: 28 Gramm (€142.50 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Ben Nye Bruise & Abrasion - EW-41
Ben Nye Bruise & Abrasion - EW-41

Bruise & Abrasion -  EW-41     Quetschungen & Hautabschürfungen ! Die feine Konsistenz und die hohe Pigmentierung dieser gelungenen Farben machen die Ben Nye FX-Wheels in der Kategorie Fettschminke unschlagbar! CL-6 Goldenrod, CL-31 Army Green, CL-17 Misty Violet, and CL-15 Maroon.     1oz./28g

Content: 28 Gramm (€142.50 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Ben Nye Death Wheel - DW
Ben Nye Death Wheel - DW

Death Wheel - DW 6 highly pigmented corpse colors in a smooth consistency, which can be easily processed. P-17 Death Purple, P-18 Death Straw, P-19 Death Flesh, P-20 Pale Vampire, P-21 Frankenstein and P-22 Death Blue Gray. 1oz./28g

Content: 28 Gramm (€142.50 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Ben Nye Bronzing Body Tint
Ben Nye Bronzing Body Tint
Ben Nye Bronzing Body Tint: BT-2 • 8oz./236ml

Ben Nye Bronzing Body Tint • 1oz. • 2oz. • 8oz. • 16oz. Braunbronziger Hautton gibt der Haut einen gebräunten Teint und wird im SFX-Bereich gerne variabel eingesetzt um z. B. partiell Hämatomränder etc. zu unterstützen. Mit Schwamm oder Airbrush auftragen. Mit Hydra Cleanse, oder Wasser und Seife entfernen. Wasser resistent. Inhalt: 1oz./29ml • 2oz./59ml • 8oz./236ml • 16oz./473ml Download Bronzing Body Tint SDS

Content: 0.236 Liter (€126.69 / 1 Liter)

Variants from €11.90
Regular price: €29.90
Ben Nye Bronzing Body Tint
Ben Nye Bronzing Body Tint
Ben Nye Bronzing Body Tint: BT-3 • 16oz./473ml

Ben Nye Bronzing Body Tint • 1oz. • 2oz. • 8oz. • 16oz. Braunbronziger Hautton gibt der Haut einen gebräunten Teint und wird im SFX-Bereich gerne variabel eingesetzt um z. B. partiell Hämatomränder etc. zu unterstützen. Mit Schwamm oder Airbrush auftragen. Mit Hydra Cleanse, oder Wasser und Seife entfernen. Wasser resistent. Inhalt: 1oz./29ml • 2oz./59ml • 8oz./236ml • 16oz./473ml Download Bronzing Body Tint SDS

Content: 0.473 Liter (€105.50 / 1 Liter)

Variants from €11.90
Regular price: €49.90
Skip product gallery

Customers also bought

Ben Nye Bruise & Abrasion CK-4
Ben Nye Bruise & Abrasion CK-4

Ben Nye Bruise & Abrasion CK-4 (the small version of the EW-41 Wheels) Bruises & Skin abrasions! The fine texture and the high pigmentation of these successful colors make the Ben Nye FX-Wheels unbeatable in the category of greasepaint! CL-6 Goldenrod, CL-31 Army Green, CL-17 Misty Violet, and CL-15 Maroon. Content: 0,5oz. / 14g

Content: 14 Gramm (€192.86 / 100 Gramm)

Regular price: €27.00
Ben Nye Zombie Wheel - ZW
Ben Nye Zombie Wheel - ZW

Zombie Wheel - ZW 6 highly pigmented zombie colors in a smooth consistency, which can be easily processed. For a transparent order, also on artificial parts, use 99% alcohol, IPA, ISO, Activator. 1oz./28g

Content: 28 Gramm (€142.50 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Ben Nye Bond Off!
Ben Nye Bond Off!
Ben Nye Bond Off!: BR-2 - 8oz.

Ben Nye Bond Off! • 1oz. • 2oz. • 4oz. • 8oz. • 16oz. • 32oz. Zum Lösen von Spirit Gum und Medical Adhesives Rückständen. Anschließend mit Hydra Cleanse oder Wasser und Seife reinigen. Empfehlung: Vor dem Lösen von geklebten Teilen, ein moderat heißes feuchtes Handtuch auflegen. Inhalt: 1oz./29ml • 2oz./59ml • 4oz./118ml • 8oz./236ml • 16oz./472 • 32oz./946ml Download Bond Off SDS

Content: 236 Milliliter (€12.67 / 100 Milliliter)

Variants from €9.90
Regular price: €29.90
Ben Nye Bruise & Abrasion - EW-41
Ben Nye Bruise & Abrasion - EW-41

Bruise & Abrasion -  EW-41     Quetschungen & Hautabschürfungen ! Die feine Konsistenz und die hohe Pigmentierung dieser gelungenen Farben machen die Ben Nye FX-Wheels in der Kategorie Fettschminke unschlagbar! CL-6 Goldenrod, CL-31 Army Green, CL-17 Misty Violet, and CL-15 Maroon.     1oz./28g

Content: 28 Gramm (€142.50 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Ben Nye Age Stipple Wheel - CK-7
Ben Nye Age Stipple Wheel - CK-7

Age Stipple Wheel - CK-7 Liver stains & veins & age spots & freckles! FX-15 Liver Spot, FX-13 Capillary Stipple, FX-19 Age Spot and FX-17 Freckle Stipple. 0,5oz / 14g

Content: 14 Gramm (€192.86 / 100 Gramm)

Regular price: €27.00