Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Ben Nye Age Stipple Wheel - CK-7"

Age Stipple Wheel - CK-7

Liver stains & veins & age spots & freckles! FX-15 Liver Spot, FX-13 Capillary Stipple, FX-19 Age Spot and FX-17 Freckle Stipple.

0,5oz / 14g

Skip product gallery

Customers also viewed

Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml
Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml

Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml Kryolan Isopropyl Alcohol 99% – high-purity Isopropyl Alcohol (also known as Isopropanol or IPA Isopropyl) for cleaning, disinfecting, and dissolving residues. Ideal for make-up artists, studios, film, and theatre professionals. This Isopropyl Alcohol is a clear, fast-evaporating liquid with powerful cleaning properties. It effectively removes grease, oil, paint, and adhesive residues from surfaces, brushes, and tools. With 99% purity, it serves as a high-grade Isopropyl Alcohol Cleaner and Isopropanol Solvent for professional applications. Features & Benefits: 99% pure Isopropyl Alcohol (Propan-2-ol Isopropyl Alcohol) Also referred to as Isopropyl Alcohol and Isopropanol or IPA Isopropyl Alcohol Ideal for cosmetic, technical, and hygienic purposes Evaporates quickly and leaves no residue Can be diluted with water for gentler cleaning Comparable in quality to Isopropyl Alcohol DM or Isopropyl Alcohol Amazon – but with professional Kryolan Studio Quality. Pure, additive-free alcohol for hygienic and precise cleaning in make-up artistry and labs. Applications: Cleaning and disinfecting brushes, tools, and surfaces Removing grease, silicone, make-up, and adhesive residues Preparing the skin before make-up or special effects Used by make-up artists, studios, and laboratories Commonly confused: Isopropyl Alcohol vs Ethanol – Isopropanol is stronger for degreasing and evaporates faster. Isopropanol vs Isopropyl Alcohol refers to the same chemical substance, also known as Propan-2-ol. Safety Information: Highly flammable – keep away from children! Use only in well-ventilated areas Avoid contact with eyes and mucous membranes May cause skin irritation if misused Please refer to the Material Safety Data Sheet (MSDS/SDS) for Isopropyl Alcohol. Do not confuse with Rubbing Alcohol – this often contains water or additives. Pure Isopropanol is intended for professional use and not for consumption. Technical Details: Chemical name: 2-Propanol / Isopropanol Chemical formula: C3H8O CAS number: 67-63-0 Purity: 99% Volume: 100 ml Also available in larger sizes – see Kryolan Isopropyl Alcohol 500ml or Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml. Warning: Flammable. Keep out of reach of children. Use only according to safety regulations. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.1 Liter (€72.00 / 1 Liter)

Regular price: €7.20
Tip
Premiere Products Inc. – Skin Illustrator Cell Refills
Premiere Products Inc. – Skin Illustrator Cell Refills
skin illustrator replaceable cells: CELL - LAO 2

Premiere Products Inc. – Skin Illustrator Cell Refills 🎭💧 Single replacement color cells for your FX & Fleshtone Replaceable Palettes The Skin Illustrator Cell Refills are individual replacement colors made for the Skin Illustrator Replaceable Cell Palettes (FX & Fleshtone) — perfect for refilling your favorite shades without buying a whole new palette. Highly pigmented, alcohol-activated, and built for professional SFX, film, and theatrical use. ✨ Features & Benefits: • Replacement cells for Skin Illustrator FX & Fleshtone Replaceable Palettes • Same pro-grade formula and pigmentation as full palettes • Long-lasting, concentrated, and color-stable • Cost-saving, sustainable refill option • Works on skin, silicone, latex, foam, and prosthetics 🎨 Available Sets: 🩸 FX Set: Aged Blood • Black • Blood Tone • Bruise Tone • Burnt Orange • Green • Prime Red • Prime Yellow • Ultra Blue • White ✨ Fleshtone Set: Cedar Brown • Coral Adjuster • Lao 1 • Lao 2 • Natural 1 • Natural 2 • Olive Adjuster • Rice Paper • Rose Adjuster • Vein Tone 🧴 How to use: Activate using Skin Illustrator Activator, Slow Activator, or 99 % alcohol only. ❌ Do not use 70 % alcohol, MEK, acetone, or water. 🧠 Pro Tip: Perfect for customizing or refilling your Replaceable Cell Palettes with your go-to tones. 📦 Includes: 1 Replacement Cell (select color)

Regular price: €15.90
ADM Tronics Pros-Aide Cream Adhesive 0.5 oz
ADM Tronics Pros-Aide Cream Adhesive 0.5 oz

Pros-Aide Cream Adhesive 0.5 oz.   Cremeartiger Pros-Aide-Kleber zur Füllung von Kanten, Übergängen und Lücken bei prothetischen Applikationen. Ideal zum Kleben am Auge, wo ein herunterfließen vermieden werden soll. Auch bestens geeignet zum Befüllen von Transfer-Formen in Verbindung mit einem Versiegeler/Trennmittel. Old School Tip: Das Gewinde des Deckels mit Vaseline einfetten um ein Festkleben zu verhindern. Inhalt: 0.5oz. / 15ml

Content: 15 Milliliter (€66.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €9.90
Skip product gallery

Customers also bought

Ben Nye Bruise & Abrasion - EW-41
Ben Nye Bruise & Abrasion - EW-41

Bruise & Abrasion -  EW-41     Quetschungen & Hautabschürfungen ! Die feine Konsistenz und die hohe Pigmentierung dieser gelungenen Farben machen die Ben Nye FX-Wheels in der Kategorie Fettschminke unschlagbar! CL-6 Goldenrod, CL-31 Army Green, CL-17 Misty Violet, and CL-15 Maroon.     1oz./28g

Content: 28 Gramm (€142.50 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Ben Nye Bruises Wheel - CK-1
Ben Nye Bruises Wheel - CK-1

Bruises Wheel - CK-1 The 4 main hematoma colors from the EW-4. FX-5 Dark Burgundy, FX-7 Midnite Violet, FX-11 Sallow Green, CL-18 Purple. 0,5oz. / 14g

Content: 14 Gramm (€192.86 / 100 Gramm)

Regular price: €27.00
Ben Nye Bruise & Abrasion CK-4
Ben Nye Bruise & Abrasion CK-4

Ben Nye Bruise & Abrasion CK-4 (the small version of the EW-41 Wheels) Bruises & Skin abrasions! The fine texture and the high pigmentation of these successful colors make the Ben Nye FX-Wheels unbeatable in the category of greasepaint! CL-6 Goldenrod, CL-31 Army Green, CL-17 Misty Violet, and CL-15 Maroon. Content: 0,5oz. / 14g

Content: 14 Gramm (€192.86 / 100 Gramm)

Regular price: €27.00
Ben Nye Camouflage CK-15
Ben Nye Camouflage CK-15

CL-16 Desert Tan, CL-31 Army Green, CL-11 Cinnamon and Cl-28 Coal. 0,5oz. / 14g

Content: 14 Gramm (€192.86 / 100 Gramm)

Regular price: €27.00
Ben Nye Zombie Wheel - ZW
Ben Nye Zombie Wheel - ZW

Zombie Wheel - ZW 6 highly pigmented zombie colors in a smooth consistency, which can be easily processed. For a transparent order, also on artificial parts, use 99% alcohol, IPA, ISO, Activator. 1oz./28g

Content: 28 Gramm (€142.50 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90