Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE"

MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE – 30 ml / 100 ml

Mattifying setting spray with 24h hold & hydration – designed for makeup artists and discerning users with oily to combination skin

Makeup artists rely on MIST & FIX MATTE on set to lock in makeup while controlling excess shine. The micro fine mist envelops the skin, sets foundation, concealer, and powder for 24 hours, and prevents smudging or settling – even under heat and humidity. The formula combines hyaluronic acid with mattifying micro powders that absorb sebum without drying out the skin. The result: a naturally matte, even finish with a pore refining soft focus effect. Ideal for oily, combination, and shiny skin types seeking a professional, long lasting result.

The formula is made with 93% naturally derived ingredients, is vegan, and comes in a recyclable bottle with a 100% recycled cap.

For a perfectly coordinated finish, pair this setting spray with the Make Up For Ever Artist Color Crayon, the HD Skin Perfecting Loose Powder, and the HD Skin Face Essentials Palette.

Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional result.

Key Features

  • 24 hour long lasting hold – ideal for makeup artists during long shoots
  • Mattifies and controls shine – without drying out the skin
  • Formulated with hyaluronic acid, niacinamide, aloe vera & cucumber extract
  • Micro fine mist – no droplets, no film, no mask effect
  • 93% naturally derived ingredients, vegan, recyclable packaging
  • Available in 30 ml (travel size) and 100 ml (full size)

How to Use

Shake well before use to evenly distribute the mattifying micro powders. After applying makeup, hold the bottle 20–30 cm away from the face and spray in X or T shaped motions. For even longer wear, apply right after foundation and again after powder. Also suitable for midday touch ups.

What's Included 

1 × pump spray (30 ml or 100 ml, depending on selection)


Ingredients

AQUA (WATER) • DIMETHICONE/VINYL DIMETHICONE CROSSPOLYMER • POLYESTER-5 • PENTYLENE GLYCOL • ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE • HYDROGENATED STARCH HYDROLYSATE • SILICA • HYDROXYACETOPHENONE • POLYSORBATE 20 • PARFUM (FRAGRANCE) • BUTYLENE GLYCOL • CHLORPHENESIN • 1,2-HEXANEDIOL • CAPRYLYL GLYCOL • LENS ESCULENTA (LENTIL) SEED EXTRACT • KAOLIN • NIACINAMIDE • PANTHENOL • TRISODIUM ETHYLENEDIAMINE DISUCCINATE • CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT • SODIUM BENZOATE • SODIUM ACETATE • CITRIC ACID • POTASSIUM SORBATE • TOCOPHEROL

Skip product gallery

Accessory Items

SENSAI TOTAL LIP GLOSS
SENSAI TOTAL LIP GLOSS

Content: 4.5 Milliliter (€866.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €39.00
Tip
MAKE UP FOR EVER - ARTIST EYESHADOW
MAKE UP FOR EVER - ARTIST EYESHADOW

Content: 2.5 Gramm (€960.00 / 100 Gramm)

Regular price: €24.00
MAKE UP FOR EVER - HD SKIN MATTE VELVET
MAKE UP FOR EVER - HD SKIN MATTE VELVET

Content: 11 Gramm (€362.73 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Discount
MAKE UP FOR EVER - HD SKIN HYDRA GLOW - 30ml
MAKE UP FOR EVER - HD SKIN HYDRA GLOW - 30ml

Content: 30 Milliliter (€76.33 / 100 Milliliter)

Sale price: €22.90 Regular price: €41.90 (45.35% saved)
MAKE UP FOR EVER - STEP 1 RADIANT BASE PRIMER 30ml
MAKE UP FOR EVER - STEP 1 RADIANT BASE PRIMER 30ml

Content: 30 Milliliter (€120.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €36.00
Skip product gallery

Accessory Items

SENSAI TOTAL LIP GLOSS
SENSAI TOTAL LIP GLOSS

SENSAI - TOTAL LIP GLOSS There are beauty products that are like a partner for life. Once you (him) found it, you would never want to miss this treasure again. Such a life-care partner is the TOTAL LIP TREATMENT by SENSAI . And because we women are also open to family growth, this new favorite will soon find a permanent place in our hearts and every handbag. For once felt on the lips, they never want to be without SENSAI TOTAL LIP GLOSS . This lips flatterer lets the mouth seductively shimmer with a touch of color and a gentle glow of pink and golden pearl shimmer. TOTAL LIP GLOSS can be used alone for a particularly delicate finish. Above the lipstick, it gives the mouth extra volume. Its rich yet pleasant texture moistens the lips and makes them appear fuller immediately. The special Lip Care Complex intensively moisturizes and rejuvenates while wearing. Day after day fine lines are minimized and the lips gain incredible softness and smoothness. We are family. And because good partnerships can not help, the use of TOTAL LIP TREATMENT as a special care for the entire O-Zone in the morning and in the evening is the ideal supplement for the perfect lip bliss. Content: 4.5ml

Content: 4.5 Milliliter (€866.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €39.00
Tip
MAKE UP FOR EVER - ARTIST EYESHADOW
MAKE UP FOR EVER - ARTIST EYESHADOW

MAKE UP FOR EVER ARTIST EYESHADOW – 2.5 g Highly pigmented eyeshadow in 39 matte & shimmer shades – designed for makeup artists and discerning users The ARTIST EYESHADOW by MAKE UP FOR EVER features 39 ultra finely milled shades from soft matte to intense shimmer. The creamy powder texture delivers rich color payoff in a single stroke, without skipping or patching. Makeup artists love the seamless blendability: matte and shimmer shades combine effortlessly, with no caking or creasing. These eyeshadows are versatile: mattes define the crease, work as eyeliner (when applied with a damp brush), and shimmers add dimension and contrast. The long wearing formula stays put from day to night, does not fade or migrate. Ideal for creative looks on set, on the runway, or in daily styling. The eyeshadows are vegan and cruelty free. Available in convenient mono cases – perfect for custom palettes or as refills. For a perfectly coordinated finish, pair these eyeshadows with the Make Up For Ever HD Skin Setting Powder, the Artist Color Crayon, and the HD Skin Perfecting Loose Powder.Easily combinable with other Make Up For Ever products for intensely colored, long lasting eye makeup – on fashion shoots, weddings, or in creative studio work. Key Features 39 ultra finely milled shades (matte & shimmer) – ideal for makeup artists Creamy powder texture – rich payoff without skipping or patching Seamlessly blendable, no creasing, no fading Multi use: as eyeshadow, eyeliner (wet), definition, or highlight Vegan, cruelty free, in convenient mono case How to Use Pick up color with MYKITCO Brush #242, press onto the lid, then blend softly. For precise transitions, work in small circular motions. Pro tip: For maximum saturation without fallout, press first, then blend. Use matte shades with a damp brush as eyeliner.What's Included 1 × mono case with 2.5 g eyeshadow (shade as selected)Ingredients SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE • ZINC STEARATE • DIMETHICONE • SILICA • DIISOSTEARYL MALATE • OCTYLDODECYL STEAROYL STEARATE • CAPRYLYL GLYCOL • PENTYLENE GLYCOL • ETHYLHEXYLGLYCERIN • SODIUM DEHYDROACETATE • SORBITAN SESQUIOLEATE • TOCOPHERYL ACETATE • KAOLIN • TOCOPHEROL [+/–] CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) • CI 77491 • CI 77492 • CI 77499 (IRON OXIDES) • CI 77007 (ULTRAMARINES) • CI 77266 [NANO] (BLACK 2) • CI 77742 (MANGANESE VIOLET) • CI 19140 (YELLOW 5 LAKE) • CI 42090 (BLUE 1 LAKE) Note: Ingredients may vary slightly depending on the shade and finish. Please refer to the product packaging or the official MAKE UP FOR EVER website for the most up-to-date ingredient list.

Content: 2.5 Gramm (€960.00 / 100 Gramm)

Regular price: €24.00
MAKE UP FOR EVER - HD SKIN MATTE VELVET
MAKE UP FOR EVER - HD SKIN MATTE VELVET

MAKE UP FOR EVER HD SKIN MATTE VELVET – 11 g Powder foundation for a flawless, matte complexion – designed for makeup artists and discerning users Makeup artists trust the HD Skin Matte Velvet on set – the ultimate powder foundation for a flawless, matte complexion. The velvety soft texture instantly fuses with the skin, smooths imperfections, and delivers a long lasting, naturally matte finish – up to 24 hours. Whether for HD filming, stage performances, or everyday wear, this high performance formula offers uncompromising comfort and durability. Available in 38 shades for all skin tones (from 1N00 to 4N75). The built in sponge allows for quick and even application, even on the go. The formula of the MAKE UP FOR EVER HD SKIN MATTE VELVET was perfected together with an international collective of makeup artists. It is skin friendly, nourishing, and leaves no mask effect, no settling, no transfer. A professional look with just one application. The compact case is ideal for on set use, while the separately available refill offers a more sustainable option. For a perfectly coordinated finish, pair this matte velvet with the MAKE UP FOR EVER HD Skin Foundation, the MAKE UP FOR EVER Artist Color Pencil Extreme, and the MAKE UP FOR EVER HD Skin All-in-One Face Palette.Easily combinable with other MAKE UP FOR EVER products for a professional result – whether on set, in the studio, or for everyday wear. Key Features #1 powder foundation for flawless pro results – ideal for makeup artists on set 24 hour long lasting, naturally matte finish No settling, no mask effect – skin friendly, nourishing formula 38 shades for all skin tones (1N00 to 4N75) Includes sponge; refill available separately How to Use Apply the powder foundation using the included sponge or a brush. Start at the center of the face and blend outward. The velvety texture blends easily and can be built up in layers as needed. For precise shade matching, use the QR code on the packaging or ask our team in store for a personal shade finder. What's Included 1 × compact case with 11 g foundation + sponge (refill available separately)Ingredients SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE, BORON NITRIDE, PENTAERYTHRITYL TETRAISOSTEARATE, SILICA, POLYMETHYL METHACRYLATE, ALUMINA, ZINC LAURATE, METHICONE, DIMETHICONE, CAPRYLYL GLYCOL, ETHYLHEXYLGLYCERIN, SODIUM DEHYDROACETATE, ALUMINUM HYDROXIDE, HYDROGEN DIMETHICONE, TOCOPHEROL. Could contain: (+/-): CI 77491, CI 77492, CI 77499 (IRON OXIDES), CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE), CI 77163 (BISMUTH OXYCHLORIDE), CI 19140 (YELLOW 5 LAKE), CI 73360 (RED 30). Note: Ingredients may vary depending on the shade. The information listed on the product packaging is authoritative.

Content: 11 Gramm (€362.73 / 100 Gramm)

Regular price: €39.90
Discount
MAKE UP FOR EVER - HD SKIN HYDRA GLOW - 30ml
MAKE UP FOR EVER - HD SKIN HYDRA GLOW - 30ml

MAKE UP FOR EVER HD SKIN HYDRA GLOW – 30 ml Hydrating foundation with 86 % skincare ingredients – designed for makeup artists and discerning users The HD SKIN HYDRA GLOW combines makeup and skincare, instantly hydrating and strengthening the skin. With 86 % skincare ingredients and an ultra light texture, it melts into the skin, smooths imperfections, and leaves an ultra-natural, healthy glow finish. Ideal for makeup artists who need long wear, exceptional comfort, and radiant, plump skin on set – for normal to dry skin types. Provides 24 hours of glow, blurring, and hydration (tested under professional conditions). The formula of the MAKE UP FOR EVER HD SKIN HYDRA GLOW is built on carefully selected ingredients. Jojoba oil and avocado oil nourish deeply; hyaluronic acid locks in moisture and plumps the skin. Glycerin and coconut fruit extract boost suppleness, while lemon fruit extract adds freshness. Synthetic Fluorphlogopite and fine pigments reflect light for a soft focus effect, perfect for 4K filming. The foundation is vegan, waterproof, and smudgeproof. For a perfectly coordinated finish, pair this foundation with the Make Up For Ever HD Skin Face Essentials Palette, the Artist Color Crayon, and the HD Skin Perfecting Loose Powder. Get inspired by looks from this Instagram post featuring Artist Color Pencil & Liquid Color. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a radiant, hydrated complexion – on fashion shoots, weddings, or in demanding studio work. Key Features Foundation with 86% skincare ingredients – ideal for makeup artists and dry skin 24 hours of glow, blurring, and hydration Ultra light, skin fusing texture – ultra natural finish With jojoba oil, avocado oil, hyaluronic acid, glycerin Vegan, waterproof, smudgeproof How to Use Prep skin with a primer (recommended: Step 1 Hydra Booster). Apply one pump to a brush or the back of your hand, start at the center of the face and blend outward. Let the first layer dry, then apply a second layer for more coverage. Tap gently with a damp sponge for optimal finish. What's Included 1 × bottle, 30 mlIngredientsAqua (Water) • Citrus Limon (Lemon) Fruit Extract • Dicaprylyl Carbonate • Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate • C13-15 Alkane • Isododecane • Propanediol • Glycerin • Polyglyceryl-3 Diisostearate • Pentylene Glycol • Heptyl Undecylenate • Synthetic Fluorphlogopite • Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil • Sodium Chloride • C18-21 Alkane • Stearalkonium Hectorite • Undecane • Cocos Nucifera (Coconut) Fruit Extract • Tridecane • Persea Gratissima (Avocado) Oil • Tocopheryl Acetate • Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer • Sodium Dehydroacetate • Propylene Carbonate • Triethoxysilylethyl Polydimethylsiloxyethyl Hexyl Dimethicone • Parfum (Fragrance) • Sodium Phytate • Citric Acid • Hydrogen Dimethicone • Sodium Hydroxide • Algin • Galactoarabinan • Levulinic Acid • Sodium Hyaluronate • Potassium Sorbate • Sodium Levulinate • Tocopherol • Maltodextrin • Biosaccharide Gum-1 May contain (+/-): CI 77891 (Titanium Dioxide) • CI 77491 • CI 77492 • CI 77499 (Iron Oxides)

Content: 30 Milliliter (€76.33 / 100 Milliliter)

Sale price: €22.90 Regular price: €41.90 (45.35% saved)
MAKE UP FOR EVER - STEP 1 RADIANT BASE PRIMER 30ml
MAKE UP FOR EVER - STEP 1 RADIANT BASE PRIMER 30ml

MAKE UP FOR EVER STEP 1 RADIANT BASE PRIMER 30 ml Radiance boosting primer for an even, long lasting complexion – designed for makeup artists and discerning users Whether on a film set or in daily styling: makeup artists rely on the STEP 1 RADIANT BASE PRIMER to create the perfect canvas for foundation. The innovative formula extends makeup wear to 24 hours, smooths out imperfections, and gives the skin a natural, healthy glow. Depending on your skin's needs, specialized versions are available: mattifying, hydrating, pore minimizing, or color correcting. The water based, non comedogenic textures are suitable for all skin types – from oily to dry, from fair to deep. For a perfectly coordinated finish, pair this primer with the Make Up For Ever HD Skin Matte Velvet, the Make Up For Ever HD Skin Setting Powder, and the Make Up For Ever Artist Color Crayon. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional result – whether on set, in the studio, or at home. Key Features Extends makeup wear to 24 hours – ideal for makeup artists on set Mattifies, hydrates, smooths pores, or color corrects Suitable for all skin types and skin tones Non comedogenic, water based, comfortable feel Available as Shine Control, Hydra Booster, Pore Minimizer, and 6 Color Correctors How to Use Apply the primer evenly to the entire face after skincare – using your fingers or a brush e.g. MYKITCO #109.Then apply foundation and concealer as usual. For precise correction, dab color correcting primers locally onto redness, dark circles, or dull areas.What's Included 1 × tube, 30 mlIngredients AQUA (WATER) • GLYCERIN • PROPANEDIOL • DIMETHICONE • ISODODECANE • CETYL PEG/PPG-10/1 DIMETHICONE • SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE • SILICA • SODIUM CHLORIDE • DISTEARDIMONIUM HECTORITE • PHENOXYETHANOL • CAPRYLYL GLYCOL • ETHYLHEXYLGLYCERIN • TRIETHOXYCAPRYLYLSILANE • TOCOPHERYL ACETATE • SODIUM HYALURONATE [+/–] CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) • CI 77491 • CI 77492 • CI 77499 (IRON OXIDES) • CI 77007 (ULTRAMARINES) • CI 45410 (RED 28 LAKE) • CI 19140 (YELLOW 5 LAKE) • CI 42090 (BLUE 1 LAKE) Note: Ingredients may vary slightly depending on the shade. Please refer to the ingredient list on the product packaging or the official MAKE UP FOR EVER website for the most up-to-date information.

Content: 30 Milliliter (€120.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €36.00
Skip product gallery

Similar Items

MAKE UP FOR EVER MIST & FIX
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX

MAKE UP FOR EVER MIST & FIX – 30 ml / 100 ml Hydrating setting spray for 24h hold & natural glow – designed for makeup artists and discerning users Makeup artists trust MIST & FIX on set to lock in makeup while delivering a boost of hydration. The micro fine mist creates an invisible, breathable film on the skin, providing 24 hours of reliable hold – without weighing down, feeling sticky, or causing a mask effect. Enriched with Hyaluronic Acid and Aloe Vera, this spray refreshes and hydrates, making it ideal for normal to dry skin types. Perfect for long days on set, in the studio, or as a midday refresh on the go. The formula is made with 93% naturally derived ingredients, is vegan, and comes in a recyclable bottle with a 100% recycled cap. For a perfectly coordinated finish, pair this setting spray with the Make Up For Ever Artist Color Pencil Extreme, the HD Skin Matte Velvet, and the HD Skin Setting Powder. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional finish – whether on set, in the studio, or for everyday wear. Key Features 24 hour long lasting hold – ideal for makeup artists on set Hydrating with hyaluronic acid & aloe vera – for normal to dry skin Micro fine mist – no heaviness, no stickiness, no mask effect 93% naturally derived ingredients, vegan, recyclable packaging Available in 30 ml (travel size) and 100 ml (full size) How to Use Shake well before use. After applying makeup, hold the bottle 20–30 cm away from the face and spray evenly. The spray can also be used between makeup layers (e.g., after foundation, before powder) or as a midday refresh. For best results, apply to dry or already hydrated skin.What's Included 1 × bottle (30 ml or 100 ml, depending on selection)Ingredients AQUA (WATER) • METHYLPROPANEDIOL • GLYCERIN • PENTYLENE GLYCOL • PVP • CHLORPHENESIN • PPG-26-BUTETH-26 • HYDROXYACETOPHENONE • PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL • ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE • VACCINIUM VITIS-IDAEA FRUIT EXTRACT • SODIUM CITRATE • PARFUM (FRAGRANCE) • TROMETHAMINE • CITRIC ACID • XANTHAN GUM • GLUCONOLACTONE • HYALURONIC ACID • SODIUM BENZOATE • PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE • CALCIUM GLUCONATE • TOCOPHEROL

Content: 30 Milliliter (€46.67 / 100 Milliliter)

Regular price: From €14.00
Kryolan Fixierspray 300ml
Kryolan Fixierspray 300ml

Kryolan Fixing Spray 300ml Kryolan Fixing Spray – the essential professional product from Kryolan, designed to make your makeup long-lasting and smudge-proof. This unique cosmetic formula creates an invisible protective film over the makeup, ensuring durability even under heavy use. Perfect for body painting with Kryolan Aquacolor or other water-based makeups. The Kryolan Fixing Spray seals and protects the makeup, making it resistant to rubbing, sweat, and water. Spray evenly from a distance of about 30 cm and allow to dry. Ideal for stage, film, TV, and photo work. This professional makeup setting spray contains alcohol and should not be applied near eyes or mucous membranes. It can easily be removed with warm water and soap. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, renowned for high-quality Kryolan Makeup and Kryolan Cosmetics for professionals worldwide. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & airbrush applications effectively Creates an invisible, smudge- & water-resistant finish Perfect for use with Kryolan Foundation & Kryolan Supracolor Highly recommended for Kryolan Aquacolor body painting Professional quality made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: After applying makeup, spray a fine, even mist from about 30 cm distance. Allow to dry completely. Your makeup will become smudge- and water-resistant. To remove, use warm water and soap or Kryolan All Pur Remover Cream. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for flawless, long-lasting results. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.3 Liter (€133.00 / 1 Liter)

Regular price: €39.90
Skip product gallery

Customers also viewed

MAKE UP FOR EVER MIST & FIX
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX: 30ml Travel Size

MAKE UP FOR EVER MIST & FIX – 30 ml / 100 ml Hydrating setting spray for 24h hold & natural glow – designed for makeup artists and discerning users Makeup artists trust MIST & FIX on set to lock in makeup while delivering a boost of hydration. The micro fine mist creates an invisible, breathable film on the skin, providing 24 hours of reliable hold – without weighing down, feeling sticky, or causing a mask effect. Enriched with Hyaluronic Acid and Aloe Vera, this spray refreshes and hydrates, making it ideal for normal to dry skin types. Perfect for long days on set, in the studio, or as a midday refresh on the go. The formula is made with 93% naturally derived ingredients, is vegan, and comes in a recyclable bottle with a 100% recycled cap. For a perfectly coordinated finish, pair this setting spray with the Make Up For Ever Artist Color Pencil Extreme, the HD Skin Matte Velvet, and the HD Skin Setting Powder. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional finish – whether on set, in the studio, or for everyday wear. Key Features 24 hour long lasting hold – ideal for makeup artists on set Hydrating with hyaluronic acid & aloe vera – for normal to dry skin Micro fine mist – no heaviness, no stickiness, no mask effect 93% naturally derived ingredients, vegan, recyclable packaging Available in 30 ml (travel size) and 100 ml (full size) How to Use Shake well before use. After applying makeup, hold the bottle 20–30 cm away from the face and spray evenly. The spray can also be used between makeup layers (e.g., after foundation, before powder) or as a midday refresh. For best results, apply to dry or already hydrated skin.What's Included 1 × bottle (30 ml or 100 ml, depending on selection)Ingredients AQUA (WATER) • METHYLPROPANEDIOL • GLYCERIN • PENTYLENE GLYCOL • PVP • CHLORPHENESIN • PPG-26-BUTETH-26 • HYDROXYACETOPHENONE • PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL • ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE • VACCINIUM VITIS-IDAEA FRUIT EXTRACT • SODIUM CITRATE • PARFUM (FRAGRANCE) • TROMETHAMINE • CITRIC ACID • XANTHAN GUM • GLUCONOLACTONE • HYALURONIC ACID • SODIUM BENZOATE • PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE • CALCIUM GLUCONATE • TOCOPHEROL

Content: 30 Milliliter (€46.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €14.00
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE: 100ml

MAKE UP FOR EVER MIST & FIX MATTE – 30 ml / 100 ml Mattifying setting spray with 24h hold & hydration – designed for makeup artists and discerning users with oily to combination skin Makeup artists rely on MIST & FIX MATTE on set to lock in makeup while controlling excess shine. The micro fine mist envelops the skin, sets foundation, concealer, and powder for 24 hours, and prevents smudging or settling – even under heat and humidity. The formula combines hyaluronic acid with mattifying micro powders that absorb sebum without drying out the skin. The result: a naturally matte, even finish with a pore refining soft focus effect. Ideal for oily, combination, and shiny skin types seeking a professional, long lasting result. The formula is made with 93% naturally derived ingredients, is vegan, and comes in a recyclable bottle with a 100% recycled cap. For a perfectly coordinated finish, pair this setting spray with the Make Up For Ever Artist Color Crayon, the HD Skin Perfecting Loose Powder, and the HD Skin Face Essentials Palette.Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional result. Key Features 24 hour long lasting hold – ideal for makeup artists during long shoots Mattifies and controls shine – without drying out the skin Formulated with hyaluronic acid, niacinamide, aloe vera & cucumber extract Micro fine mist – no droplets, no film, no mask effect 93% naturally derived ingredients, vegan, recyclable packaging Available in 30 ml (travel size) and 100 ml (full size) How to Use Shake well before use to evenly distribute the mattifying micro powders. After applying makeup, hold the bottle 20–30 cm away from the face and spray in X or T shaped motions. For even longer wear, apply right after foundation and again after powder. Also suitable for midday touch ups.What's Included 1 × pump spray (30 ml or 100 ml, depending on selection)Ingredients AQUA (WATER) • DIMETHICONE/VINYL DIMETHICONE CROSSPOLYMER • POLYESTER-5 • PENTYLENE GLYCOL • ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE • HYDROGENATED STARCH HYDROLYSATE • SILICA • HYDROXYACETOPHENONE • POLYSORBATE 20 • PARFUM (FRAGRANCE) • BUTYLENE GLYCOL • CHLORPHENESIN • 1,2-HEXANEDIOL • CAPRYLYL GLYCOL • LENS ESCULENTA (LENTIL) SEED EXTRACT • KAOLIN • NIACINAMIDE • PANTHENOL • TRISODIUM ETHYLENEDIAMINE DISUCCINATE • CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT • SODIUM BENZOATE • SODIUM ACETATE • CITRIC ACID • POTASSIUM SORBATE • TOCOPHEROL

Content: 0.1 Liter (€290.00 / 1 Liter)

Variants from €14.00
Regular price: €29.00
MAKE UP FOR EVER AQUA RESIST COLOR INK
MAKE UP FOR EVER AQUA RESIST COLOR INK
MAKE UP FOR EVER AQUA RESIST COLOR INK: 14 - MATTE COBALT

MAKE UP FOR EVER AQUA RESIST COLOR INK 2 ml Waterproof liquid eyeliner with an ultra precise tip – designed for makeup artists and discerning users For expressive eyes that last all day: makeup artists trust the Aqua Resist Color Ink. The highly pigmented formula delivers intense color from the very first stroke and is certified 24 hours waterproof, sweatproof, and smudgeproof. The ultra fine felt tip allows maximum precision: from fine lines to dramatic cat eyes. This eyeliner is ophthalmologist tested, making it suitable for contact lens wearers and sensitive eyes. Available in 9 intense shades: 5 ultra matte, 3 metallic, and one duo chrome (blue/purple shift). For a perfectly coordinated finish, pair this eyeliner with the Make Up For Ever HD Skin All in One Face Palette, the Aqua Resist Color Pencil, and the HD Skin Blush & Glow Palette. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional result – whether on set, in the studio, or for everyday wear. Key Features Ultra precise felt tip for fine to medium lines – ideal for makeup artists on set 24 hour wear – waterproof, sweatproof, smudgeproof, humidity resistant 9 intense shades: 5 matte, 3 metallic, 1 duo chrome (blue/purple) Instant, highly pigmented color payoff from the first stroke Ophthalmologist tested – suitable for sensitive eyes and contact lens wearers How to Use Shake well before use. Wipe excess product from the tip on the side of the bottle. Start at the outer corner of the eye and draw the desired line inward from the outer to the inner corner. For a winged look, extend the line slightly upward at the outer end. The eyeliner dries quickly and does not allow corrections, so work in steady, continuous strokes.What's Included 1 × bottle, 2 mlIngredients ISODODECANE • TRIMETHYLSILOXYSILICATE • SYNTHETIC WAX • DISTEARDIMONIUM HECTORITE • PROPYLENE CARBONATE • SILICA • TOCOPHEROL • ASCORBYL PALMITATE [+/–] CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) • CI 77491 • CI 77492 • CI 77499 (IRON OXIDES) • CI 77007 (ULTRAMARINES) • CI 77266 (BLACK 2) • CI 77742 (MANGANESE VIOLET) • CI 77510 (FERRIC AMMONIUM FERROCYANIDE) • MICA • SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE • TIN OXIDE Note: Ingredients may vary slightly depending on the shade. Please refer to the ingredient list on the product packaging or the official MAKE UP FOR EVER website for the most up-to-date information.

Content: 2 Milliliter (€1,250.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €25.00
MAKE UP FOR EVER - AQUA RESIST BROW DEFINER
MAKE UP FOR EVER - AQUA RESIST BROW DEFINER
MAKE UP FOR EVER - AQUA RESIST BROW DEFINER: 30 • SOFT BROWN

MAKE UP FOR EVER AQUA RESIST BROW DEFINER 0.09 g Waterproof micro tip brow pencil for precise, natural definition – designed for makeup artists and discerning users On set or in everyday life: makeup artists rely on the Aqua Resist Brow Definer to tame and redefine unruly brows. The waterproof micro tip pencil draws ultra fine, hair like strokes and locks brows in place for 24 hours: reliably waterproof, sweatproof, smudgeproof, and sebum resistant. The extra fine tip delivers maximum precision, while the built in spoolie brushes and blends for a natural, matte finish that mimics real hair. Available in 5 universal shades matched to hair colors from soft blonde to deep brown. For a perfectly coordinated finish, pair this brow definer with ESUM The Brow Gel Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional result – whether on set, in the studio, or for everyday wear. Key Features Waterproof micro tip pencil for ultra precise, hair like strokes – ideal for makeup artists on set 24 hour wear – waterproof, sweatproof, smudgeproof, sebum resistant Extra fine tip + built in spoolie for perfect shaping and blending Matte, natural texture – mimics real brow hair 5 universal shades matched to hair colors (soft blonde to deep brown) How to Use Step 1: Brush brows with the built in spoolie to set the hairs in place. Step 2: Twist up the product. Step 3: Apply directly to brows, drawing fine, hair like strokes. For more dimension, retrace some lines with slightly more pressure. Step 4: Brush again with the spoolie to distribute the color evenly and blend softly. What's Included 1 × pencil with built in spoolie, 0.09 gIngredients DIISOSTEARYL MALATE • CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE • C20-40 ACID • C20-40 ALCOHOLS • POLYETHYLENE • SYNTHETIC WAX • ISOAMYL LAURATE • GLYCERYL BEHENATE/EICOSADIOATE • ETHYLCELLULOSE • BORON NITRIDE • MICA • TOCOPHEROL • ASCORBYL PALMITATE • AQUA (WATER) • PROPYL GALLATE [+/–] CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) • CI 77491 • CI 77492 • CI 77499 (IRON OXIDES)

Content: 0.09 Gramm (€29,888.89 / 100 Gramm)

Regular price: €26.90
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX
MAKE UP FOR EVER MIST & FIX: 100ml

MAKE UP FOR EVER MIST & FIX – 30 ml / 100 ml Hydrating setting spray for 24h hold & natural glow – designed for makeup artists and discerning users Makeup artists trust MIST & FIX on set to lock in makeup while delivering a boost of hydration. The micro fine mist creates an invisible, breathable film on the skin, providing 24 hours of reliable hold – without weighing down, feeling sticky, or causing a mask effect. Enriched with Hyaluronic Acid and Aloe Vera, this spray refreshes and hydrates, making it ideal for normal to dry skin types. Perfect for long days on set, in the studio, or as a midday refresh on the go. The formula is made with 93% naturally derived ingredients, is vegan, and comes in a recyclable bottle with a 100% recycled cap. For a perfectly coordinated finish, pair this setting spray with the Make Up For Ever Artist Color Pencil Extreme, the HD Skin Matte Velvet, and the HD Skin Setting Powder. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a professional finish – whether on set, in the studio, or for everyday wear. Key Features 24 hour long lasting hold – ideal for makeup artists on set Hydrating with hyaluronic acid & aloe vera – for normal to dry skin Micro fine mist – no heaviness, no stickiness, no mask effect 93% naturally derived ingredients, vegan, recyclable packaging Available in 30 ml (travel size) and 100 ml (full size) How to Use Shake well before use. After applying makeup, hold the bottle 20–30 cm away from the face and spray evenly. The spray can also be used between makeup layers (e.g., after foundation, before powder) or as a midday refresh. For best results, apply to dry or already hydrated skin.What's Included 1 × bottle (30 ml or 100 ml, depending on selection)Ingredients AQUA (WATER) • METHYLPROPANEDIOL • GLYCERIN • PENTYLENE GLYCOL • PVP • CHLORPHENESIN • PPG-26-BUTETH-26 • HYDROXYACETOPHENONE • PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL • ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE • VACCINIUM VITIS-IDAEA FRUIT EXTRACT • SODIUM CITRATE • PARFUM (FRAGRANCE) • TROMETHAMINE • CITRIC ACID • XANTHAN GUM • GLUCONOLACTONE • HYALURONIC ACID • SODIUM BENZOATE • PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE • CALCIUM GLUCONATE • TOCOPHEROL

Content: 0.1 Liter (€290.00 / 1 Liter)

Variants from €14.00
Regular price: €29.00