Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Oribe - Signature Superfine Hair Spray 80ml"

ORIBE – Superfine Hair Spray • 80ml

Light, modern hold with iconic Oribe elegance.

The Superfine Hair Spray is a weightless, ultra-fine finishing spray that blends old-school glamour with cutting-edge technology. It delivers flexible medium hold, a soft, glossy finish, and Oribe’s signature fine mist that never weighs the hair down.

Available in Full Size (300 ml) and Travel Size (80 ml).


Benefits

• Transparent high-performance finishing spray ✨
• Flexible medium hold with movement
• Ultra-dry mist — no stickiness, no stiffness
• Lightly perfumed with the Oribe Signature scent
• Perfect for polished or effortless looks


How to Use

Mist evenly through the hair to set the style.

👉 First use:
Remove the cap → place thumb on back of actuator → press until you hear a click (safety seal release).


Key Ingredients

Oribe Signature Complex (Watermelon, Lychee, Edelweiss)
→ Protects from oxidative stress, UV damage & keratin depletion.

Pro-Vitamin B5

Skip product gallery

Accessory Items

MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT
MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT
MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT: SBST - 11

Content: 30 Milliliter (€123.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €36.90
MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT
MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT
MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT: SBST - 01

Content: 30 Milliliter (€123.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €36.90
Fischbach und Miller Die Zauberbürste
Fischbach und Miller Die Zauberbürste

Regular price: €37.90
Skip product gallery

Accessory Items

MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT
MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT
MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT: SBST - 11

MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT – 30 ml Nourishing tint for natural radiance & 72h hydration – designed for makeup artists and discerning users The SUPER BOOST SKIN TINT combines skincare with lightweight makeup: it delivers 72 hours of hydration, smooths the skin, and provides a radiant, even finish – without a mask like feel. Available in 18 adaptable shades to suit any skin tone. Ideal for natural everyday looks, quick on set styling, or anyone who loves effortless, healthy radiance. The featherlight texture can be applied with fingers like a cream and layered as needed (light to medium coverage). The innovative soft pump bottle dispenses the perfect amount: ideal for quick access on set or on the go. For a perfectly coordinated finish, pair this skin tint with the Make Up For Ever HD Skin All-in-One Face Palette, the Aqua Resist Color Pencil, and the HD Skin Blush & Glow Palette.Easily combinable with other Make Up For Ever products for a healthy, radiant finish – while traveling, on set, or in daily styling. Key Features Nourishing tint with 72h hydration – ideal for makeup artists 12 hour plumping effect, smooths the skin Natural, radiant finish – no mask effect Light to medium buildable coverage 18 adaptable shades, soft pump bottle For all skin types How to Use Dispense the desired amount using the soft pump bottle, apply evenly to face and neck with fingers like a moisturizer. Layer for more coverage as needed. Mix with highlighter or serum for a custom glow. What's Included 1 × bottle, 30 ml

Content: 30 Milliliter (€123.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €36.90
MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT
MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT
MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT: SBST - 01

MAKE UP FOR EVER SUPER BOOST SKIN TINT – 30 ml Nourishing tint for natural radiance & 72h hydration – designed for makeup artists and discerning users The SUPER BOOST SKIN TINT combines skincare with lightweight makeup: it delivers 72 hours of hydration, smooths the skin, and provides a radiant, even finish – without a mask like feel. Available in 18 adaptable shades to suit any skin tone. Ideal for natural everyday looks, quick on set styling, or anyone who loves effortless, healthy radiance. The featherlight texture can be applied with fingers like a cream and layered as needed (light to medium coverage). The innovative soft pump bottle dispenses the perfect amount: ideal for quick access on set or on the go. For a perfectly coordinated finish, pair this skin tint with the Make Up For Ever HD Skin All-in-One Face Palette, the Aqua Resist Color Pencil, and the HD Skin Blush & Glow Palette.Easily combinable with other Make Up For Ever products for a healthy, radiant finish – while traveling, on set, or in daily styling. Key Features Nourishing tint with 72h hydration – ideal for makeup artists 12 hour plumping effect, smooths the skin Natural, radiant finish – no mask effect Light to medium buildable coverage 18 adaptable shades, soft pump bottle For all skin types How to Use Dispense the desired amount using the soft pump bottle, apply evenly to face and neck with fingers like a moisturizer. Layer for more coverage as needed. Mix with highlighter or serum for a custom glow. What's Included 1 × bottle, 30 ml

Content: 30 Milliliter (€123.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €36.90
Fischbach und Miller Die Zauberbürste
Fischbach und Miller Die Zauberbürste

Fischbach und Miller Die Zauberbürste     Unerlässlich für den Maskenbildner / Hairstylisten die Lockenbürste, ideal für Hochsteckfrisuren, um die Oberfläche von toupiertem Haar zu glätten.

Regular price: €37.90
Skip product gallery

Similar Items

Tip
Oribe Signature Invisible Defense Universal Protection Spray 175ml
Oribe Signature Invisible Defense Universal Protection Spray 175ml

ORIBE – Invisible Defense Universal Protection Spray Your daily dose of invisible hair protection. This weightless mist acts as your hair’s personal bodyguard: shielding strands from heat up to 450°F (232 °C), preventing UV-induced dryness and color fading, detoxing against pollution, and fighting frizz. All while delivering light moisture without ever weighing hair down. ✨ Key Benefits Heat protection up to 450°F / 232 °C Shields against UV damage & color fade Pollution detox & environmental defense Anti-frizz, anti-dryness performance Lightweight hydration, no build-up 💡 How to use: Shake well and mist evenly onto damp or dry hair before styling. Apply generously prior to heat styling tools or sun exposure for best protection. Size: 175 ml

Content: 0.175 Liter (€280.00 / 1 Liter)

Regular price: €49.00
Tip
Oribe Magnificent Volume Maximista Thickening Spray 200 ml
Oribe Magnificent Volume Maximista Thickening Spray 200 ml

Oribe Magnificent Volume Maximista Thickening Spray 200 mlFor extreme volume and fullness. Creates long-lasting lift with medium hold. Provides heat protection.DirectionsSpray onto wet hair, section by section, from roots to ends, and blow-dry for maximum volume.Benefits• Traditional volumizing spray with the latest technology• This heat-protecting volumizing spray strengthens your hair for maximum fullness and hold• Provides extreme volume and fullness• Nourishes and conditions, with heat protection and long-lasting volume• Medium holdIngredientsSD Alcohol 40-B (Alcohol Denat.), Aqua/Water/Eau, VP/VA Copolymer, Isopropyl Alcohol, Polysorbate 20, Parfum/Fragrance, Cetrimonium Chloride, Polyquaternium-11, Silicone Quaternium-3, Glycerin, Trideceth-12, Polyquaternium-59, Citrullus lanatus (watermelon) fruit extract, Litchi chinensis fruit extract, butylene glycol, Leontopodium alpinum flower/leaf extract, phenoxyethanol, Styrax benzoin resin extract, citric acid, potassium sorbate, sodium benzoate, limonene, hexyl cinnamal, linalool, citral.

Content: 0.2 Liter (€230.00 / 1 Liter)

Regular price: €46.00
Tip
Oribe Fiber Groom Elastic Texture Paste 50 ml
Oribe Fiber Groom Elastic Texture Paste 50 ml

Oribe Fiber Groom Elastic Texture Paste • 50mlElastic texture paste with bounce, definition and flexible hold Oribe Fiber Groom Elastic Texture Paste is a modern Oribe styling paste designed to give the hair definition, bounce and elastic hold. Oribe describes it as an innovative fiber paste that coats silky strands with next-generation polymers to create an airy blend of bounce, definition and elastic hold. It is suitable for short or long hair and combines flexible control with a soft, lightly polished finish. The texture rubs easily between the palms and distributes smoothly through the hair. This allows Fiber Groom Elastic Texture Paste to stay workable and touchable rather than stiff or heavy. That makes it especially relevant for anyone looking for a luxurious Oribe hair paste, an elastic texture paste, or a styling product for defined yet natural-looking hair. Within the maske berlin Oribe program, it fits beautifully into elevated everyday styling. Definition and bounce with pliable hold Oribe highlights an easy-to-spread elastic texture paste that creates definition and bounce with light, pliable hold. The hair remains controlled without feeling rigid and gains structure without losing softness. Care-focused Oribe ingredients The formula combines the Oribe Signature Complex with watermelon, lychee and edelweiss and a Water Soluble Polymer Complex for flexible hold and soft shine. It also includes macadamia nut oil for softness, Pro-Vitamin B5 for a healthier-looking finish, and wheat amino acids, which Oribe says help create the elastic fibers that support airy definition and bounce. Vitamin E and shea oil add an extra care dimension. Pairs beautifully with other Oribe favourites Within the shop context, Fiber Groom Elastic Texture Paste pairs especially well with products customers may also explore, such as Oribe Signature Dry Texturizing Spray for added airy volume or Oribe Supershine Smoothing Wax Stick for more precise finishing and polished control. SEPARATE. DEFINE. FLEX. Separate – creates separation and lively texture. Define – adds form and bounce. Flex – holds elastically while staying soft. Oribe Fiber Groom Elastic Texture Paste is ideal for anyone looking for a luxurious Oribe styling paste, a flexible texture paste, a product for definition and bounce, or modern Oribe hair care with elastic hold. Application Rub between the palms, work through damp or dry hair, shape and style as desired. External Inspirations 🎥 Watch Oribe Fiber Groom on YouTube🎥 Discover Fiber Groom on Instagram

Content: 50 Milliliter (€92.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €46.00
Oribe Signature Superfine Strong Hair Spray 300 ml
Oribe Signature Superfine Strong Hair Spray 300 ml

Oribe Signature Superfine Strong Hair Spray 300 ml Die stärkere Variante des ‘Superfine‘ Haarsprays sorgt für einen ganz besonderen Halt und sorgt für natürlichen Glanz. Der Oribe Signature Complex (Wassermelonen-, Litschi- und Edelweiss-Blumenextrakte) schützt das Haar vor oxidativem Stress, Lichtalterung und der Verschlechterung des natürlichen Keratins und schützt gleichzeitig vor den austrocknenden, schädlichen und farbentziehenden Wirkungen der Elemente. Alee Leaf Extract hydratisiert, glättet und pflegt das Haar. Mango- und Kiwi-Fruchtextrakte liefern Antioxidantien und sorgen für Flexibilität und Feuchtigkeit. Pro-Vitamin B5 verdickt, pflegt und baut Volumen auf. Nettle Leaf Extract fügt leichten Glanz hinzu. Hydrolysierter Weizen schützt und erneuert geschädigtes Haar, fügt Volumen und Glanz hinzu. Passion Flower Extractcalms sorgt für Glättung. Frei von Parabenen oder Natriumchlorid. Anwendung: Auf das trockene Haar sprühen und wie gewohnt stylen. Oribe Gut. Besser. Am besten. Oribe ist eine preisgekrönte Hair Care Marke, die Wissenschaft, Technologie und jahrzehntelange Styling-Erfahrung kombiniert und eine neue bahnbrechende Haarpflege kreiert hat. Eigenschaften Haartyp: Jedes Haar Natural & Clean: Parabenfrei Inhaltsstoffe Wir können aktuell die Inhaltsstoffe des Produkts hier nicht abbilden. Informationen zu den Inhaltsstoffen könnten Sie daher auf der Verpackung ersehen. Die aufgeführten Inhaltsstoffe entsprechen dem aktuellen Stand der Produktion. Es fließen regelmäßig neue wissenschaftliche Erkenntnisse in die Rezepturen mit ein, wodurch sich die Formulierungen entsprechend ändern können. Maßgeblich sind daher die Inhaltsstoffe auf dem Produkt oder auf der Verpackung. Inhalt300ml  

Content: 0.3 Liter (€173.33 / 1 Liter)

Regular price: €52.00
Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 ml
Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 ml

Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion 100 mlLeichte Lotion für wie durch Salzwassernebel entstandene Wellen ohne Austrocknung. Ideal für eine Struktur mit Matt-Finish und Griffigkeit zum Styling. Lässt sich leicht im Haar verteilen. AnwendungIns feuchte Haar einarbeiten. Definiere Wellen und eine natürliche Textur. Lass dein Haar an der Luft trocknen.  Benefits• Die leichte Formel dieses „Salzsprays“ sorgt für Wellen und Textur• Ideal für eine gestärkte, matte Textur und für den besonderen Grip beim Styling (z.b. flechten)• Lässt sich leicht im Haar verteilen• Trocknet das Haar nicht aus• Mattes Finish mit mittlerem HaltLieferumfang1x Oribe Signature Matte Waves Texture Lotion, 100 ml  InhaltsstoffeAqua/Water/Eau, Magnesium Sulfate, Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Polyacrylate Crosspolymer-6, Propanediol, Parfum/Fragrance, Polyacrylate-13, Phenoxyethanol, Sclerotium Gum, VP/Methacrylamide/Vinyl Imidazole Copolymer, Polyisobutene, Caprylyl Glycol, Chlorphenesin, PEG-12 Dimethicone, Ethylhexylglycerin, Glycine Soja (Soybean) Seed Extract, Hexylene Glycol, Disodium EDTA, Panthenol, PEG-12 Allyl Ether, Polysorbate 20, Sorbitan Isostearate, PEG-12, Potassium Hydroxide, Hydrolyzed Vegetable Protein PG-Propyl Silanetriol, Butylene Glycol, Polysilicone-15, Polymnia Sonchifolia Root Juice, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Biosaccharide Gum-1, Potassium Sorbate, Tocopherol, Citric Acid, Sodium Benzoate, Xanthan Gum, Leontopodium Alpinum Extract, Bertholletia Excelsa Seed Extract , Passiflora Incarnata Flower Extract, Theobroma Grandiflorum Fruit Extract, Limonene, Hexyl Cinnamal, Citral, Linalool.  

Content: 0.1 Liter (€530.00 / 1 Liter)

Regular price: €53.00