Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Skin Illustrator Fleet St. Drying Blood Dark"

Skin Illustrator • Fleet Street Drying Blood – Dark

Realistic, HD-Ready Drying Blood for SFX and Film Professionals

Fleet Street Drying Blood – Dark is a professional drying blood created by Skin Illustrator / Fleet Street Bloodworks, engineered for HD film work and prosthetic realism.
Made from FDA-approved pigments, this formula dries quickly while maintaining a fresh, wet appearance.


🎬 PROFESSIONAL, REALISTIC RESULTS

  • True-to-life dark tone for aged or oxidized blood effects

  • Designed for skin, hair, prosthetics, and costumes

  • Does not move or transfer once dry

  • Mixable with “Fresh” shade for custom blood tones

  • Safe on silicone, latex, and tattoo appliances

Combine with Fleet Street Blood Pastes to build texture, depth, and hyperrealistic blood effects.
A staple on film sets, FX labs, and theatre productions worldwide.


🧪 USE & REMOVAL

  • Apply directly to desired area; allow to dry.

  • Once dry: smudge-resistant and long-lasting.

  • Remove easily with soap & water or Fleet Street Plasma Soap.

  • Not suitable for eyes or mouth.


📦 PRODUCT DETAILS

  • Shade: Dark (deep, dried blood tone)

  • Available sizes: 2oz / 59ml, 4oz / 119ml, 8oz / 237ml, 16oz / 474ml

  • FDA-approved pigments

  • Vegan & cruelty-free

  • Made in USA

Skip product gallery

Similar Items

maekup - DRIED BLOOD 30ml - 100ml
maekup - DRIED BLOOD 30ml - 100ml
maekup - DRIED BLOOD 30ml - 100ml: DARK 30ml

Dried Blood (Dark) 30ml Hyperrealistic blood which dries out colorfast - ideal for props Reddish brown liquid that forms a topping and can be applied to costumes, actors or the set. Produces an ultra-realistic effect of dried blood. May be used in conjunction with SCAB material, for example when connecting wounds. Ideal for blood spatter, especially on glass, porcelain or window panes. Removable with water. Content: 30ml

Content: 30 Milliliter (€53.00 / 100 Milliliter)

Regular price: €15.90
Skin Illustrator Fleet St. Drying Blood Fresh
Skin Illustrator Fleet St. Drying Blood Fresh

Skin Illustrator Fleet St. Drying Blood Fresh Realistic, HD-Ready Drying Blood for SFX and Film Professionals Fleet Street Drying Blood – Dark is a professional drying blood created by Skin Illustrator / Fleet Street Bloodworks, engineered for HD film work and prosthetic realism. Made from FDA-approved pigments, this formula dries quickly while maintaining a fresh, wet appearance. 🎬 PROFESSIONAL, REALISTIC RESULTS True-to-life dark tone for aged or oxidized blood effects Designed for skin, hair, prosthetics, and costumes Does not move or transfer once dry Mixable with “Fresh” shade for custom blood tones Safe on silicone, latex, and tattoo appliances Combine with Fleet Street Blood Pastes to build texture, depth, and hyperrealistic blood effects. A staple on film sets, FX labs, and theatre productions worldwide. 🧪 USE & REMOVAL Apply directly to desired area; allow to dry. Once dry: smudge-resistant and long-lasting. Remove easily with soap & water or Fleet Street Plasma Soap. Not suitable for eyes or mouth. 📦 PRODUCT DETAILS Shade: Dark (deep, dried blood tone) Available sizes: 2oz / 59ml, 4oz / 119ml, 8oz / 237ml, 16oz / 474ml FDA-approved pigments Vegan & cruelty-free Made in USA

Content: 59 Milliliter (€38.98 / 100 Milliliter)

Regular price: From €29.90
Skip product gallery

Customers also viewed

Skin Illustrator Fleet St. Drying Blood Dark
Skin Illustrator Fleet St. Drying Blood Dark
Skin Illustrator Fleet St. Drying Blood Dark: DARK 16oz.

Skin Illustrator Fleet St. Drying Blood Dark Ein universelles,  trocknendes Blut speziell auch für HD-Aufnahmen. Zur Wundherstellung, Requisiten und Kostüme (Bitte vorher testen!). Willkommen bei Fleet Street Bloodworks - dem einzigartigsten Theaterblut auf dem Markt. Fleet Street Drying Blood wird aus FDA-zugelassenen Pigmenten hergestellt und sieht auch nach dem Trocknen noch feucht aus. Sie können sowohl auf der Haut als auch auf dem Haar verwendet werden und bleiben dort, wo sie aufgetragen werden, ohne zu wandern oder sich im Laufe des Tages aufzulösen. Drying Bloods sind in zwei Farben erhältlich: Fresh, ein lebendiger, natürlicher Farbton, und Dark, ein tiefer, stimmungsvoller Blutton, die sich miteinander mischen lassen, um den gewünschten Look zu kreieren. Verwenden Sie sie zusammen mit den Fleet Street Blutpasten, um Ihren Blutarbeiten Tiefe und Textur zu verleihen. Mit den Fleet Street Drying Bloods kann der Maskenbildner die Blutpasten schichten, um einen tiefen Sinn für Farbe und Realismus zu erhalten. Die Drying Bloods funktionieren auf allen Applikationsmaterialien gleich, einschließlich ummantelter und nicht ummantelter Silikone sowie temporärer Tattoos ohne Perlen. Drying Bloods sind wischfest, lassen sich aber leicht mit Wasser und Seife oder unserer neuen Fleet Street Plasma Soap entfernen. Für die Benutzung in den Augen und im Mund nicht geeignet. Mit Seife und Wasser abzuwaschen. Erhältlich in: 2oz./59ml & 4oz./119ml & 8oz./237ml & 16oz./474ml (Bitte Auswählen)   Dieses Profi-Produkt ist auch für Halloween Make-up geeignet.

Content: 59 Milliliter (€167.80 / 100 Milliliter)

Variants from €29.90
Regular price: €99.00
Skin Illustrator Fleet St. Drying Blood Dark
Skin Illustrator Fleet St. Drying Blood Dark
Skin Illustrator Fleet St. Drying Blood Dark: DARK 4oz.

Skin Illustrator • Fleet Street Drying Blood – Dark Realistic, HD-Ready Drying Blood for SFX and Film Professionals Fleet Street Drying Blood – Dark is a professional drying blood created by Skin Illustrator / Fleet Street Bloodworks, engineered for HD film work and prosthetic realism. Made from FDA-approved pigments, this formula dries quickly while maintaining a fresh, wet appearance. 🎬 PROFESSIONAL, REALISTIC RESULTS True-to-life dark tone for aged or oxidized blood effects Designed for skin, hair, prosthetics, and costumes Does not move or transfer once dry Mixable with “Fresh” shade for custom blood tones Safe on silicone, latex, and tattoo appliances Combine with Fleet Street Blood Pastes to build texture, depth, and hyperrealistic blood effects. A staple on film sets, FX labs, and theatre productions worldwide. 🧪 USE & REMOVAL Apply directly to desired area; allow to dry. Once dry: smudge-resistant and long-lasting. Remove easily with soap & water or Fleet Street Plasma Soap. Not suitable for eyes or mouth. 📦 PRODUCT DETAILS Shade: Dark (deep, dried blood tone) Available sizes: 2oz / 59ml, 4oz / 119ml, 8oz / 237ml, 16oz / 474ml FDA-approved pigments Vegan & cruelty-free Made in USA

Content: 59 Milliliter (€77.97 / 100 Milliliter)

Variants from €29.90
Regular price: €46.00
maekup - CLOTTING BLOOD 30ml - 100ml
maekup - CLOTTING BLOOD 30ml - 100ml
maekup - CLOTTING BLOOD 30ml - 100ml: LIGHT 100ml

maekup - CLOTTING BLOOD dark & light 30ml - 100ml  Dickflüssiges Blut - Venoes Eine vorgelierte Version des maekup Real Bloods in einer dunkelroten Farbe. Perfekt, wenn das Blut zum Beispiel für längere Zeit im Bild zu sehen sein soll. Kann auf Menschen, als Setdekoration und auf Kostümen verwendet werden (bitte vorab auf einer Stelle testen). Sieht lange frisch aus. Inhalt: 30ml oder 100ml

Content: 0.1 Liter (€499.00 / 1 Liter)

Variants from €18.00
Regular price: €49.90
maekup - GLOOPY RUNNY BLOOD 30ml - 100ml
maekup - GLOOPY RUNNY BLOOD 30ml - 100ml
maekup - GLOOPY RUNNY BLOOD 30ml - 100ml: LIGHT 30ml

maekup - Gloopy Runny Blood Light 30ml A liquid version of the classic thick, sticky blood "Thick Gloopy Blood". Available in light and dark; Ideal for creating scratch marks, cuts or blood spots directly on the skin. Removable with water. Content: 30ml This professional product is also suitable for Halloween make-up.

Content: 30 Milliliter (€89.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €26.90
Skip product gallery

Customers also bought

Skin Illustrator Fleet St. Bloodworks Drying Pastes - Blood & Lymphatic & Scab
Skin Illustrator Fleet St. Bloodworks Drying Pastes - Blood & Lymphatic & Scab
Skin Illustrator Fleet St. Bloodworks Drying Pastes: BLOOD

Skin Illustrator Fleet St. Bloodworks Drying Pastes - Blood & Lymphatic & Scab Blutpaste zur realistischen Unfalldarstellung, die schnell trocknet und trotzdem frisch aussieht. in 3 Farbtönen: Blood, Scab und Lymphatic. (Bitte Auswählen) Inhalt: 1.5oz. / 42g

Content: 42 Gramm (€88.10 / 100 Gramm)

Regular price: €37.00
Skin Illustrator Fleet St. Bloodworks Drying Pastes - Blood & Lymphatic & Scab
Skin Illustrator Fleet St. Bloodworks Drying Pastes - Blood & Lymphatic & Scab
Skin Illustrator Fleet St. Bloodworks Drying Pastes: SCAB

Skin Illustrator Fleet St. Bloodworks Drying Pastes - Blood & Lymphatic & Scab Blutpaste zur realistischen Unfalldarstellung, die schnell trocknet und trotzdem frisch aussieht. in 3 Farbtönen: Blood, Scab und Lymphatic. (Bitte Auswählen) Inhalt: 1.5oz. / 42g

Content: 42 Gramm (€88.10 / 100 Gramm)

Regular price: €37.00
maekup - CLOTTING BLOOD 30ml - 100ml
maekup - CLOTTING BLOOD 30ml - 100ml
maekup - CLOTTING BLOOD 30ml - 100ml: LIGHT 100ml

maekup - CLOTTING BLOOD dark & light 30ml - 100ml  Dickflüssiges Blut - Venoes Eine vorgelierte Version des maekup Real Bloods in einer dunkelroten Farbe. Perfekt, wenn das Blut zum Beispiel für längere Zeit im Bild zu sehen sein soll. Kann auf Menschen, als Setdekoration und auf Kostümen verwendet werden (bitte vorab auf einer Stelle testen). Sieht lange frisch aus. Inhalt: 30ml oder 100ml

Content: 0.1 Liter (€499.00 / 1 Liter)

Variants from €18.00
Regular price: €49.90
Robert Smith - SILICONE FLOW BLOODS
Robert Smith - SILICONE FLOW BLOODS
Robert Smith SILICONE FLOW BLOODS: ARTERIAL 150ml

Robert Smith - SILICONE FLOW BLOODS - 40ml • 150ml • 500ml • please select Hyper-realistic, flowing blood, which does not form pearls on "parts" Silicone "FLOW" Blood by Robert Smith Special Make-Up Effects. Does not pearl on silicone, behaves like real blood and is safe for use in the mouth. Superrealistic blood in color, opacity and flow characteristics, on both dark and light surfaces. Perfect for use on prosthetic applications (Silicone Prothetics). Washable. Content: 40g - 150ml - 500ml depending on your choice (choose by dropdown)

Content: 150 Milliliter (€15.93 / 100 Milliliter)

Variants from €14.00
Regular price: €23.90