Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Rotert Sprühflasche HDPE WEISS100ml"

Wide-necked PVC square 200ml

Scope of delivery: 1 empty bottle

Skip product gallery

Accessory Items

Rotert Pipette für 3ml
Rotert Pipette für 3ml

Rotert Pipette für 3ml   Zum Befüllen der Airbrushpistole und dosieren jeglicher Flüssigkeit.   Lieferumfang: 1 Pipette mit 5ml-Skala

Regular price: €0.60
Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml
Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml

Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml 99% Isopropyl Alcohol (Isopropanol) – high-purity alcohol for cleaning, disinfecting, and dissolving residues. Ideal for professional use in make-up artistry, theatre, film, and cosmetics. This Isopropyl Alcohol (also known as Isopropanol or IPA Isopropyl) is a colorless, fast-evaporating liquid with strong cleaning power. It is commonly used for degreasing, disinfection, and removing adhesive residues. Features: 99% pure Isopropyl Alcohol / Propan-2-ol Isopropyl Alcohol Also known as Isopropyl Alcohol and Isopropanol or Isopropyl Alcohol (IPA) Suitable for cleaning brushes, tools, and surfaces Perfect for removing make-up or adhesive residue from skin and equipment Fast-evaporating and residue-free Our product matches the quality of Isopropyl Alcohol DM and Isopropyl Alcohol Amazon products – but offers professional studio-grade purity. It is pure Isopropyl Alcohol without additives. Applications: Cleaner and disinfectant for make-up, masks, and special effects Surface cleaner for glass, metal, and plastic Used for thinning or removing oily substances, paints, and adhesives Commonly used in cosmetics, laboratories, and film production Also ideal for technical cleaning (electronics or lenses) – Isopropyl Alcohol Cleaners Also known under chemical names such as Isopropanol Isopropyl, IPA Isopropyl Alcohol, Isopropyl Alcohol IPA Isopropanol, or Propan-2-ol Isopropyl Alcohol. The substance is identical to Isopropyl Alcohol as listed on Isopropyl Alcohol Wikipedia. Safety Information: Highly flammable – keep away from children! Use only in well-ventilated areas Avoid contact with eyes and mucous membranes Improper use of Isopropyl Alcohol may cause skin irritation Please refer to the Material Safety Data Sheet (MSDS / SDS) for Isopropyl Alcohol. Available through the manufacturer under Isopropyl Alcohol Safety Data Sheet or MSDS IPA Isopropyl Alcohol. Note: Isopropyl Alcohol vs Ethanol – the difference lies in their chemical composition and cleaning behavior. Isopropanol is more powerful as a degreaser and evaporates faster than ethanol. Do not confuse Isopropyl Alcohol with Rubbing Alcohol or Isopropyl Alcohol and Rubbing Alcohol – rubbing alcohol often contains water or additives. Pure isopropanol is more concentrated and intended for professional use. Warning: This product is intended for technical and cosmetic purposes only. It is not suitable for consumption (Can you consume Isopropyl Alcohol? – No!). Additional Information: Chemical name: 2-Propanol, also known as Propan-2-ol Isopropyl Alcohol Chemical formula: C3H8O CAS No.: 67-63-0 Purity: 99% Content: 1000 ml Also available in other sizes – see Kryolan Isopropyl Alcohol 100 ml for bulk users. Contents: 1000 ml Hazard Warning: Flammable. Keep away from children. Use only according to safety instructions. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Regular price: €19.90
Skip product gallery

Similar Items

Rotert Sprühflasche HDPE NATUR 50ml
Rotert Sprühflasche HDPE NATUR 50ml

Wide-necked PVC square 200ml Scope of delivery: 1 empty bottle

Regular price: €4.80
Efalock Professional Pump-Spray Bottle Aerospray 300ml
Efalock Professional Pump-Spray Bottle Aerospray 300ml

Efalock Professional Pump-Spray Bottle Aerospray 300ml • kraftvoller, feiner Aerosol-Sprühnebel ohne Treibgas • sprüht in jeder Lage - 360° • Auto-Spray: großflächiges Benetzen mit 1x sprühen Füllmenge: 300 ml  

Content: 0.3 Liter (€89.67 / 1 Liter)

Regular price: €26.90
Profi-Line Sprühflasche transparent, weißer Kopf 50ml
Profi-Line Sprühflasche transparent, weißer Kopf 50ml

Profi-Line - 6 braid-binders 6 double-haired hair ties, approx. 9,5cm long

Regular price: €14.90
Profi-Line - Wasser Sprühflasche - 300ml
Profi-Line - Wasser Sprühflasche - 300ml

Profi-Line - Water Spray Bottle - 300ml Spray bottle for watery liquids. Capacity up to 300ml Scope of supply: 1 plastic spray bottle

Content: 0.3 Liter (€60.00 / 1 Liter)

Regular price: €18.00
Skip product gallery

Customers also viewed

Rotert Sprühflasche HDPE WEISS 50 ml
Rotert Sprühflasche HDPE WEISS 50 ml

Wide-necked PVC square 200ml Scope of delivery: 1 empty bottle

Regular price: €4.90
Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml
Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml

Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml 99% Isopropyl Alcohol (Isopropanol) – high-purity alcohol for cleaning, disinfecting, and dissolving residues. Ideal for professional use in make-up artistry, theatre, film, and cosmetics. This Isopropyl Alcohol (also known as Isopropanol or IPA Isopropyl) is a colorless, fast-evaporating liquid with strong cleaning power. It is commonly used for degreasing, disinfection, and removing adhesive residues. Features: 99% pure Isopropyl Alcohol / Propan-2-ol Isopropyl Alcohol Also known as Isopropyl Alcohol and Isopropanol or Isopropyl Alcohol (IPA) Suitable for cleaning brushes, tools, and surfaces Perfect for removing make-up or adhesive residue from skin and equipment Fast-evaporating and residue-free Our product matches the quality of Isopropyl Alcohol DM and Isopropyl Alcohol Amazon products – but offers professional studio-grade purity. It is pure Isopropyl Alcohol without additives. Applications: Cleaner and disinfectant for make-up, masks, and special effects Surface cleaner for glass, metal, and plastic Used for thinning or removing oily substances, paints, and adhesives Commonly used in cosmetics, laboratories, and film production Also ideal for technical cleaning (electronics or lenses) – Isopropyl Alcohol Cleaners Also known under chemical names such as Isopropanol Isopropyl, IPA Isopropyl Alcohol, Isopropyl Alcohol IPA Isopropanol, or Propan-2-ol Isopropyl Alcohol. The substance is identical to Isopropyl Alcohol as listed on Isopropyl Alcohol Wikipedia. Safety Information: Highly flammable – keep away from children! Use only in well-ventilated areas Avoid contact with eyes and mucous membranes Improper use of Isopropyl Alcohol may cause skin irritation Please refer to the Material Safety Data Sheet (MSDS / SDS) for Isopropyl Alcohol. Available through the manufacturer under Isopropyl Alcohol Safety Data Sheet or MSDS IPA Isopropyl Alcohol. Note: Isopropyl Alcohol vs Ethanol – the difference lies in their chemical composition and cleaning behavior. Isopropanol is more powerful as a degreaser and evaporates faster than ethanol. Do not confuse Isopropyl Alcohol with Rubbing Alcohol or Isopropyl Alcohol and Rubbing Alcohol – rubbing alcohol often contains water or additives. Pure isopropanol is more concentrated and intended for professional use. Warning: This product is intended for technical and cosmetic purposes only. It is not suitable for consumption (Can you consume Isopropyl Alcohol? – No!). Additional Information: Chemical name: 2-Propanol, also known as Propan-2-ol Isopropyl Alcohol Chemical formula: C3H8O CAS No.: 67-63-0 Purity: 99% Content: 1000 ml Also available in other sizes – see Kryolan Isopropyl Alcohol 100 ml for bulk users. Contents: 1000 ml Hazard Warning: Flammable. Keep away from children. Use only according to safety instructions. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Regular price: €19.90
ORIBE Supershine Smoothing Wax Stick
ORIBE Supershine Smoothing Wax Stick

ORIBE Supershine Smoothing Wax Stick • 38g Smoothing wax stick with flexible hold and polished shine Oribe Supershine Smoothing Wax Stick is a luxurious styling stick designed for sleek control, flexible hold and polished shine. Oribe presents it as a buildable wax that glides softly through the hair, tames flyaways and leaves the style looking clean, smooth and refined. The finish feels controlled and elegant rather than stiff or overworked. Oribe cites 48-hour hold, up to 48 hours of humidity protection and an instant 66% reduction in frizz. Oribe Supershine Smoothing Wax Stick brings calmness, precision and shape to the hair without removing all natural movement. It suits sleek contours, polished lengths, defined partings, pulled-back styles and any look where flyaways and frizz need to be refined with a more luxurious finish. For anyone looking for a polished styling essential with softness and control, it is a strong addition to the maske berlin Oribe program. ✨ Smooths flyaways while keeping hold flexible The texture applies cleanly and precisely, helping to smooth the hair without weighing it down or dulling the finish. It works especially well for sleek styling, cleaner roots and polished finishing work. 🌿 Supershine care dimension Oribe highlights the Oribe Signature Complex with watermelon, lychee and edelweiss, supported by a cranberry complex and a smoothing butter blend that help lock in moisture and leave the hair soft, glossy and conditioned. This gives the stick a care-focused Supershine character in addition to its styling role. 💛 Pairs beautifully with other Oribe favourites Within the maske berlin Oribe selection, Supershine Smoothing Wax Stick pairs especially well with Oribe Supershine Moisturizing Cream for soft, glossy lengths and the Oribe Supershine Discovery Collection as an elegant entry into the Supershine world. This creates a clear shop logic between styling finish, care and related Oribe products. ✨ SMOOTH. SHAPE. POLISH. Smooth – tames frizz and flyaways. Shape – gives the hair form and flexible control. Polish – adds a cared-for, glossy finish. Oribe Supershine Smoothing Wax Stick is ideal for anyone looking for a luxurious Oribe wax stick, an elegant product for flyaways, a sleek styling finish, or modern Oribe hair care with shine and frizz control. 🕊 Application Apply to damp or dry hair to smooth flyaways, reduce frizz and refine the style. For an especially even, polished result, brush through after application. 🎥 Externe Inspirationen 🎥 Introducing Supershine Smoothing Wax Stick🎥 Sleek Blowout mit Supershine Smoothing Wax Stick ansehen

Content: 38 Gramm (€139.47 / 100 Gramm)

Regular price: €53.00
Kryolan Gummi-Porenschwamm
Kryolan Gummi-Porenschwamm

Kryolan Rubber Pore Sponge Kryolan Rubber Pore Sponge – the classic sponge from Kryolan, designed for shading, texture work, and special effects. This coarse-pored Kryolan Sponge is an essential tool for professional makeup artists, SFX specialists, and stage performers. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, this sponge offers premium quality and precision. Its open-pore texture makes it perfect for creating realistic skin effects, shading, aging makeup, or injury simulations. It works seamlessly with Kryolan Supracolor, Kryolan Foundation, Kryolan Camouflage, and Kryolan Aquacolor products for flawless blending and professional SFX results. Features & Benefits: Coarse-pored sponge for texture and special effects Perfect for shading, stippling, and SFX work Individually blister-packed for hygiene and durability Complements Kryolan Makeup & Kryolan Cosmetics Professional quality – made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: Dampen the sponge slightly, dip into Kryolan Foundation, Kryolan Supracolor or other SFX products. Apply by dabbing or rolling to create realistic shading and texture effects. Perfect for film, theatre, and photo shoots. Pro Tip: Set your special effects with Kryolan Fixing Spray or Kryolan Setting Spray for long-lasting results. Packaging: Individually packaged on blister card At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Regular price: €3.60
Kryolan Tränenstift
Kryolan Tränenstift

Kryolan Tear Stick Kryolan Tear Stick – a special effects product by Kryolan, the leading brand in Kryolan Makeup and Kryolan Cosmetics. Developed by Kryolan GmbH in Berlin, this professional tool is used worldwide in film, TV, theatre, and fashion to create realistic tears with menthol. The Kryolan Tear Stick is designed in a convenient lipstick-style format and contains menthol that gently stimulates the tear glands. Apply a small amount to your fingertips and bring close to the eyes (do not apply directly). It produces natural-looking tears safely and effectively. Pair with Kryolan Fixing Spray, Kryolan Setting Spray, or Kryolan Primer for a flawless, long-lasting finish. Kryolan is known for its professional products such as Kryolan Foundation, Kryolan Supracolor, Kryolan Concealer, and Kryolan Powder, used by makeup artists and performers around the world. Features & Benefits: Special formula by Kryolan for creating natural tear effects Contains menthol – gentle and effective on the skin Convenient lipstick-style design for easy, hygienic use Professional quality made by Kryolan GmbH Perfect for film, TV, theatre, and SFX makeup Professional use with Kryolan products: Trusted by artists worldwide, Kryolan offers professional-grade products such as Kryolan Fixing Spray, Kryolan Perfect Matt, Kryolan TV Paint Stick, and Kryolan Aquacolor. The Kryolan Tear Stick completes any artist’s kit for natural emotional effects in performance or film. How to Use: Apply a small amount of menthol wax to your fingertips and bring it near the eyes. Avoid direct contact. For longer-lasting makeup results, finish with Kryolan Setting Spray or Fixing Spray Kryolan. Pro Tip: Combine the Kryolan Tear Stick with Kryolan Primer or Kryolan Foundation for a long-lasting, professional base. Net Weight: 4 g At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 4 Gramm (€372.50 / 100 Gramm)

Regular price: €14.90