Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Oribe Signature Dry Texturizing Spray Travel 75ml"

Oribe Signature Dry Texturizing Spray Travel 75ml

Ein revolutionäres (unsichtbares) Trockenspray für unglaubliches Volumen. Für sinnliche Struktur und sexy Volumen. Absorbiert Öl an den Wurzeln ohne pudrige Rückstände.

 

ANWENDUNG

Schütteln. Sprühen. Volumen erzeugen. Vollendet deinen Style und verleiht ihm Halt. Verwende Hitze für zusätzliches Volumen.

 

BENEFITS

• Ein revolutionäres (unsichtbares) Trockenspray für unglaubliches Volumen
• Für sinnliche Textur  
• Eine brillante alternative zu trockenem Shampoo
• Absorbiert Öl am Haaransatz ohne pudrige Rückstände


INHALT
75ml

 

INHALTSSTOFFE
Hydrofluorocarbon 152a, Dimethyl Ether, SD Alcohol 40-B (Alcohol Denat.), VP/VA Copolymer, Zeolite, Parfum/Fragrance, Glycerin, Aqua/Water/Eau, Acetyl Triethyl Citrate, PEG/PPG-17/18 Dimethicone, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Extract, AMP-Isostearoyl Hydrolyzed Wheat Protein, Butylene Glycol, Benzophenone-4 , Isopropyl Alcohol, Actinidia Chinensis (Kiwi) Fruit Extract, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Hedychium Coronarium (Ginger) Root Extract, Mangifera Indica (Mango) Fruit Extract, Passiflora Incarnata Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Phenoxyethanol, Styrax Benzoin Resin Extract, Chlorphenesin, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Benzoic Acid, Citric Acid, Sorbic Acid, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Skip product gallery

Accessory Items

Oribe Gold Lust Dry Shampoo Travel 75 ml
Oribe Gold Lust Dry Shampoo Travel 75 ml

Content: 75 Milliliter (€36.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €27.50
Fischbach und Miller Die Zauberbürste
Fischbach und Miller Die Zauberbürste

Regular price: €37.90
Oribe Signature Moisture Masque 175 ml
Oribe Signature Moisture Masque 175 ml

Content: 0.175 Liter (€428.57 / 1 Liter)

Regular price: €75.00
ORIBE Eternal Curls Deep Treatment Masque 250 ml
ORIBE Eternal Curls Deep Treatment Masque 250 ml

Content: 0.25 Liter (€300.00 / 1 Liter)

Regular price: €75.00
ORIBE Eternal Curls Curl Gelée for Shine & Definition 250 ml
ORIBE Eternal Curls Curl Gelée for Shine & Definition 250 ml

Content: 0.25 Liter (€220.00 / 1 Liter)

Regular price: €55.00
ORIBE Eternal Curls Curl Gloss Hydration & Hold 175 ml
ORIBE Eternal Curls Curl Gloss Hydration & Hold 175 ml

Content: 0.175 Liter (€302.86 / 1 Liter)

Regular price: €53.00
Skip product gallery

Accessory Items

Oribe Gold Lust Dry Shampoo Travel 75 ml
Oribe Gold Lust Dry Shampoo Travel 75 ml

Oribe Gold Lust Dry Shampoo Travel 75 mlDurchsichtiges Pulver absorbieren Verunreinigungen und Öl von Haar und Kopfhaut. Erzeugt keine zusätzliche Struktur und kaum Griff oder Schwere. Spendet Nährstoffe und stärkt trockenes, beschädigtes Haar. ANWENDUNGGut schütteln. Aus 20 - 25 cm Entfernung aufsprühen. Mit den Fingern durchkämmen oder ausbürsten, bis das Produkt vollständig eingezogen ist. Das Ergebnis: sauberes, lockeres, gesundes Haar.   BENEFITS• Transparentes Puder absorbiert sofort Schmutz und Öl von Haar und Kopfhaut• Gibt keine zusätzliche Textur oder Griffigkeit und beschwert das Haar nicht• Nährt und stärkt trockenes, beschädigtes Haar• Schützt das Haar und die Haarfarbe, dein Föhnstyling bleibt längere erhalten, frische dein Haar zwischen den Stylings auf• Das Haar ist weich, glatt und hat einen natürlichen Touch• Gibt dem Haar Fülle und Bewegung Lieferumfang1x Oribe Gold Lust Dry Shampoo Travel, 75 ml   INHALTSSTOFFEIsobutane, Propane, SD Alcohol 40-B (Alcohol Denat.), Aluminum Starch Octenylsuccinate, Parfum/Fragrance, Aqua/Water/Eau, Cyclopentasiloxane, Isopropyl Myristate, Crambe Abyssinica Seed Oil, Niacinamide, Stearalkonium Hectorite, Caffeine, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Propylene Carbonate, Glycerin, Bambusa Arundinacea Juice, Oryza Sativa (Rice) Hull Powder, Ethylhexyl Salicylate, Caprylic/Capric Triglyceride, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Commiphora Myrrha Resin Extract, Lavandula Angustifolia (Lavender) Flower Extract, Biotin, Phenoxyethanol, Litchi Chinensis Fruit Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Apium Graveolens (Celery) Seed Extract, Vegetable Amino Acids, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Citric Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, Citral.

Content: 75 Milliliter (€36.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €27.50
Fischbach und Miller Die Zauberbürste
Fischbach und Miller Die Zauberbürste

Fischbach und Miller Die Zauberbürste     Unerlässlich für den Maskenbildner / Hairstylisten die Lockenbürste, ideal für Hochsteckfrisuren, um die Oberfläche von toupiertem Haar zu glätten.

Regular price: €37.90
Oribe Signature Moisture Masque 175 ml
Oribe Signature Moisture Masque 175 ml

Oribe Signature Moisture Masque • 175 mlDeep-conditioning and moisturizing mask. For soft, smooth hair that feels irresistible.The ORIBE Signature Moisture Masque is an exceptionally rich hair mask for dry, damaged, and over-processed hair. The nutrient-rich formula intensely hydrates the hair, leaving it soft, supple, and beautifully nourished.The creamy texture is ideal as an intensive treatment when hair needs more softness, shine, and manageability. Even very dry-looking hair feels revitalized and noticeably softer after use.Directions for UseMassage into hair after washing. Leave on for 5 to 10 minutes (or longer, if desired). Rinse out. Thick hair can be treated daily.For a coordinated hair care routine, the mask can be combined with the ORIBE Signature Shampoo. If you’re looking for another intensive hair mask to care for damaged hair, maske berlin also offers the ORIBE Gold Lust Transformative Masque.Contents1x Oribe Signature Moisture Masque, 175 mlIngredientsAqua/Water/Eau, Cetearyl Alcohol, Dimethicone, Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, PPG-3 Benzyl Ether Myristate, Hydrogenated Coco-Glycerides, Cetyl Esters, Isododecane, Isohexadecane, Parfum/Fragrance, Glycerin, Behentrimonium Methosulfate, Phenoxyethanol, Stearalkonium Chloride, Quaternium-91, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Cetrimonium Methosulfate, Panthenol, Hydroxyethylcellulose, Cetrimonium Chloride, Chlorphenesin, Dimethiconol, Sorbic Acid, Alcohol, Caprylyl Glycol, Trisodium EDTA, Butylene Glycol, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Octyldodecanol, Cinnamidopropyltrimonium Chloride, Trisiloxane, Dimethyl Stearamine, Irvingia Gabonensis Kernel Butter, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Extract, Hydrolyzed Jojoba Protein, Hydrolyzed Rice Protein, Styrax Benzoin Resin Extract, Wheat Amino Acids, Citric Acid, Cystine Bis-PG-Propyl Silanetriol, Lecithin, Hydrolyzed Vegetable Protein PG-Propyl Silanetriol, Disodium Phosphate, Hydrolyzed Vegetable Protein, Polysorbate 60, Potassium Benzoate, Kaempferia Galanga Root Extract, Leontopodium Alpinum Extract, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Sodium Benzoate, Tocopherol, Arachidyl Propionate, Ascorbyl Palmitate, PPG-26-Buteth-26, Retinyl Palmitate, Sodium Phosphate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Ethyl Linolenate, Disodium EDTA, Ethylhexylglycerin, Litchi Chinensis Pericarp Extract, Moringa Oleifera Seed Extract, Tetrasodium EDTA, Ethyl Linoleate, Ethyl Oleate, Apigenin, Tocopheryl Acetate, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Oleanolic Acid, Biotinoyl Tripeptide-1, Citrulline, Sodium Hydroxide, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool.

Content: 0.175 Liter (€428.57 / 1 Liter)

Regular price: €75.00
ORIBE Eternal Curls Deep Treatment Masque 250 ml
ORIBE Eternal Curls Deep Treatment Masque 250 ml

ORIBE Eternal Curls Deep Treatment Masque • 250 ml Oribe Eternal Curls Deep Treatment Masque is a deeply nourishing Oribe hair mask for curls, created for dry, breakage-prone or strength-depleted textured hair that needs rich care, softness and restored manageability. Oribe presents it as an intensive treatment for curly hair, coily hair and thick hair, especially when moisture and strength are essential. It is designed for curl types 2–4 and helps curls feel softer, look healthier and become easier to detangle and style. Within the world of Oribe curl care, this masque acts as the rich treatment step that supports the hair before styling. It helps protect against breakage, supports repair-related care for damage and split ends, improves detangling and helps restore elasticity. The formula is described by Oribe as silicone-free, making it especially relevant for anyone looking for a luxurious Oribe treatment masque, an elevated Oribe curl mask, or premium Oribe hair care for dry textured hair. Deep nourishment for thirsty curls According to Oribe, the masque combines coconut oil, sweet almond oil, almond protein and a conditioning blend of murumuru, mango and cocoa butters. It also includes shea and cupuaçu butters as well as illipe nut butter. Together, these ingredients are positioned to help lock in moisture, reduce dryness, smooth the cuticle and support a softer, stronger, more manageable curl pattern. It pairs especially well with Oribe Styling Butter Curl Enhancing Crème, which can follow as the styling step. Strength, elasticity and less frizz Oribe highlights protection against breakage, deep conditioning, detangling support and elasticity benefits as key product strengths. The result is described as soft, smooth hair with less frizz. That makes Oribe Eternal Curls Deep Treatment Masque more than a classic mask: it becomes a dedicated curl treatment that prepares the hair beautifully for definition and styling. A luxurious Oribe curl ritual Within the Oribe Eternal Curls collection, this masque is the rich care anchor. It is ideal when curls need visible nourishment before styling definition. In the broader Oribe collection, it clearly occupies the space between indulgent care and function-driven repair. That is why it makes sense to describe it in the shop as Oribe curl mask, Oribe hair mask, Oribe curl care and as the ideal partner to Styling Butter Curl Enhancing Crème. NOURISH. STRENGTHEN. DEFINE. Nourish – deeply conditions dry curls with rich moisture. Strengthen – supports elasticity and helps reduce breakage. Define – prepares the curls beautifully for styling. Oribe Eternal Curls Deep Treatment Masque is ideal for anyone looking for a luxurious Oribe hair mask, an intensive curl treatment, a premium treatment masque for curly hair, or strengthening care for textured hair. Application Massage into clean, damp hair, leave on for at least 10 minutes, then rinse thoroughly. For a complete curl ritual, follow with Oribe Styling Butter Curl Enhancing Crème. Apply to freshly cleansed damp hair. Leave on for at least 10 minutes. Rinse thoroughly. Follow with Oribe Styling Butter Curl Enhancing Crème for definition and moisture retention. Shop the full Oribe collection External Inspirations  Discover Oribe on Instagram Discover Oribe videos

Content: 0.25 Liter (€300.00 / 1 Liter)

Regular price: €75.00
ORIBE Eternal Curls Curl Gelée for Shine & Definition 250 ml
ORIBE Eternal Curls Curl Gelée for Shine & Definition 250 ml

ORIBE Curl Gelée for Shine & Definition 250 mlSilky curl gel for defined and glossy curlsORIBE Curl Gelée for Shine & Definition shapes and defines curls without leaving them feeling hard or crunchy. The conditioning, silicone-free gel provides medium hold with a high-shine finish. It is especially suited to curl types 3–4 and helps keep curls smooth, manageable and easy to detangle.Macadamia, neem and apricot oils, together with nourishing butters, help moisturize and soften the hair while styling. Panthenol and glycerin complement the hydrating formula. According to the manufacturer, the formula reduces frizz by 80% and protects hair from high humidity for up to 72 hours, based on a clinical test against a control group.Benefitssuitable for curl types 3–4medium holdhigh-shine finishsilicone-freedefines curls and coilshelps with detanglingreduces frizzformulated with macadamia, neem and apricot oilssuitable for air-drying or diffuser stylingHow to useWork through damp curls. Define and style as desired. Leave to air-dry or use a diffuser.Contents1 × ORIBE Curl Gelée for Shine & Definition, 250 mlIngredientsAqua/Water/Eau, Glycerin, Polysorbate 20, Maltodextrin/VP Copolymer, Parfum/Fragrance, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Astrocaryum Murumuru Seed Butter, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Mangifera Indica (Mango) Seed Butter, Melia Azadirachta Seed Oil, Persea Gratissima (Avocado) Butter, Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil, Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter, Propylene Glycol, Litchi Chinensis Fruit Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Leontopodium Alpinum Extract, Carbomer, Aminomethyl Propanol, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Xanthan Gum, Benzophenone-4, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Content: 0.25 Liter (€220.00 / 1 Liter)

Regular price: €55.00
ORIBE Eternal Curls Curl Gloss Hydration & Hold 175 ml
ORIBE Eternal Curls Curl Gloss Hydration & Hold 175 ml

ORIBE Curl Gloss Hydration & Hold • 175 mlLightweight styling gel for wavy and curly hair, Curl Types 2–3. ORIBE Curl Gloss Hydration & Hold defines curls, enhances shine and provides flexible hold without leaving hair feeling hard or weighed down.The formula combines a specialised Styling Resin for long-lasting definition with a Protein Complex and Pro-Vitamin B5 to support moisture and hair strength. Aloe Vera conditions the hair, while conditioning polymers help maintain softness and control frizz.Oribe states up to 3 days of curl retention, 79% less frizz and up to 72 hours of high-humidity protection, based on a manufacturer clinical test. Shine, definition and flexible holdCurl Gloss is designed for natural waves and curls that need definition, shine and movement. It is particularly suited to curl routines combining curl care and styling.ApplicationApply to damp hair and distribute evenly. Define curls with the hands, then air-dry or diffuse.Explore the complete ORIBE collection at maske berlin.Contents1 × ORIBE Curl Gloss Hydration & Hold, 175 ml IngredientsAqua/Water/Eau, Pentylene Glycol, VP/DMAPA Acrylates Copolymer, Phenoxyethanol, Hydroxyethylcellulose, Coceth-7, PPG-1-PEG-9 Lauryl Glycol Ether, Parfum/Fragrance, PEG-12 Dimethicone, Polyquaternium-37, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Panthenol, PEG-12 Allyl Ether, Tetrasodium EDTA, Polyquaternium-11, PEG-12, Sodium PCA, Sodium Nitrate, Glycerin, Hydrolyzed Quinoa, Citric Acid, Benzalkonium Chloride, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Hydrolyzed Vegetable Protein PG-Propyl Silanetriol, Cinnamidopropyltrimonium Chloride, Isopropyl Alcohol, Butylene Glycol, Disodium Phosphate, Polysorbate 60, Polymnia Sonchifolia Root Juice, Caprylyl Glycol, Biosaccharide Gum-1, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Sodium Phosphate, Potassium Sorbate, Litchi Chinensis Fruit Extract, Sodium Benzoate, Disodium EDTA, Xanthan Gum, Bertholletia Excelsa Seed Extract, Passiflora Incarnata Flower Extract, Theobroma Grandiflorum Fruit Extract, Ethylhexylglycerin, Phytantriol, Aminomethyl Propanol, Limonene, Hexyl Cinnamal, Citral, Linalool.

Content: 0.175 Liter (€302.86 / 1 Liter)

Regular price: €53.00
Skip product gallery

Similar Items

Oribe Signature Dry Texturizing Spray 300ml
Oribe Signature Dry Texturizing Spray 300ml

Oribe Signature Dry Texturizing Spray 300ml Ein revolutionäres (unsichtbares) Trockenspray für unglaubliches Volumen. Für sinnliche Struktur und sexy Volumen. Absorbiert Öl an den Wurzeln ohne pudrige Rückstände.   ANWENDUNG Schütteln. Sprühen. Volumen erzeugen. Vollendet deinen Style und verleiht ihm Halt. Verwende Hitze für zusätzliches Volumen.  BENEFITS• Ein revolutionäres (unsichtbares) Trockenspray für unglaubliches Volumen• Für sinnliche Textur  • Eine brillante alternative zu trockenem Shampoo• Absorbiert Öl am Haaransatz ohne pudrige Rückstände INHALT300ml   INHALTSSTOFFEHydrofluorocarbon 152a, Dimethyl Ether, SD Alcohol 40-B (Alcohol Denat.), VP/VA Copolymer, Zeolite, Parfum/Fragrance, Glycerin, Aqua/Water/Eau, Acetyl Triethyl Citrate, PEG/PPG-17/18 Dimethicone, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Extract, AMP-Isostearoyl Hydrolyzed Wheat Protein, Butylene Glycol, Benzophenone-4 , Isopropyl Alcohol, Actinidia Chinensis (Kiwi) Fruit Extract, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Hedychium Coronarium (Ginger) Root Extract, Mangifera Indica (Mango) Fruit Extract, Passiflora Incarnata Extract, Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Litchi Chinensis Fruit Extract, Phenoxyethanol, Styrax Benzoin Resin Extract, Chlorphenesin, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Benzoic Acid, Citric Acid, Sorbic Acid, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Content: 0.3 Liter (€183.33 / 1 Liter)

Regular price: €55.00
Oribe Signature Dry Texturizing Spray 300ml
Oribe Signature Dry Texturizing Spray 300ml

ORIBE Gold Lust Dry Heat Protection Spray • 250 ml Oribe Gold Lust Dry Heat Protection Spray is a luxurious Oribe heat protection spray for dry hair, combining thermal defense, care and polished control in one refined step. Oribe presents it as a versatile dry conditioning spray that instantly cares for the hair while protecting it from hot tools up to 232°C. At the same time, it is described as helping to repair, nourish and revitalise damaged hair while leaving it softer, smoother and visibly healthier. Within the Oribe Gold Lust collection, this spray occupies a particularly strong position: it is not just a classic heat protectant, but also a quick care step for dry, stressed or frizz-prone hair. Especially on second- or third-day hair that feels dull, flyaway or less controlled, Oribe Gold Lust Dry Heat Protection Spray helps restore softness, shine and manageability. This fits perfectly into the broader Oribe hair care philosophy where luxury, repair and performance meet. 🔥 Heat protection up to 232°C Oribe states heat protection up to 232°C for this spray. It is also described as a caring dry spray that protects the hair from styling tools without weighing it down. That makes it especially relevant for anyone searching for an elevated Oribe heat protection spray, a premium heat protection product, or a refined prep step before blow-drying, straightening or curling. ✨ Care, shine and frizz control The official product page highlights that the spray softens dry hair, adds smoothness, tames frizz, controls flyaways and supports a shiny finish. This makes it valuable not only as a heat step, but also as a beauty-enhancing finishing aid for smoother, calmer-looking hair. For anyone looking for Oribe care for dry hair, Oribe frizz control or a protective product with a polished finish, this is a particularly elegant option. 🌿 Care-focused actives with a restorative angle Based on the ingredient and benefit base you supplied, the spray includes restorative protein and pea extract, moringa, olive and coconut oils, brassica oil copolymer, coconut water and marine algae extract, macadamia oil, and a bio-restorative complex with plant collagen, caffeine, biotin and niacinamide.  💛 Ideal within the Gold Lust ritual This product works especially beautifully alongside Oribe Gold Lust Nourishing Hair Oil. While Gold Lust Dry Heat Protection Spray provides protection, care and smoothing before or during styling, Gold Lust Nourishing Hair Oil complements the ritual as a nourishing finishing step for extra softness and shine. That is exactly why this internal link should be present in the text. ✨ PROTECT. SMOOTH. REVIVE. Protect – shields the hair from heat up to 232°C. Smooth – tames frizz and flyaways while adding softness. Revive – helps dry, damaged hair feel healthier and more polished. Oribe Gold Lust Dry Heat Protection Spray is ideal for anyone looking for a luxurious Oribe heat protection spray, a caring heat protectant, a refining dry styling spray, or an elegant protective step for dry and damaged hair. 🕊 Application Shake well before use and spray onto dry hair to instantly condition and protect from heat up to 232°C. Oribe clearly positions it as a dry-hair application before the use of hot tools. Shake well. Spray onto dry hair. Style with hot tools as desired. Pair with Oribe Gold Lust Nourishing Hair Oil for an even more nourished, polished finish. Shop the full Oribe collection 🎥 External Inspirations 🎥 Watch how to use Gold Lust Dry Heat Protection Spray🎥 Discover second-day hair with Gold Lust Dry Heat Protection Spray

Content: 0.25 Liter (€204.00 / 1 Liter)

Regular price: €51.00
ORIBE Gold Lust Dry Heat Protection Spray Travel 72 ml
ORIBE Gold Lust Dry Heat Protection Spray Travel 72 ml

ORIBE Gold Lust Dry Heat Protection Spray • 250 mlHeat protection for dry hair in a compact travel sizeOribe Gold Lust Dry Heat Protection Spray is a luxurious Oribe heat protection spray for dry hair, combining thermal defense, care and polished control in one refined step. Oribe presents it as a versatile dry conditioning spray that instantly cares for the hair while protecting it from hot tools up to 232°C. At the same time, it is described as helping to repair, nourish and revitalise damaged hair while leaving it softer, smoother and visibly healthier. Care, shine and frizz controlFor anyone looking for Oribe care for dry hair, Oribe frizz control or a protective product with a polished finish, this is a particularly elegant option. PROTECT. SMOOTH. REVIVE. Protect – shields the hair from heat up to 232°C. Smooth – tames frizz and flyaways while adding softness. Revive – helps dry, damaged hair feel healthier and more polished. Oribe Gold Lust Dry Heat Protection Spray is ideal for anyone looking for a luxurious Oribe heat protection spray, a caring heat protectant, a refining dry styling spray, or an elegant protective step for dry and damaged hair. Application Shake well before use and spray onto dry hair to instantly condition and protect from heat up to 232°C. Oribe clearly positions it as a dry-hair application before the use of hot tools. Shake well. Spray onto dry hair. Style with hot tools as desired. Pair with Oribe Gold Lust Nourishing Hair Oil for an even more nourished, polished finish. Shop the full Oribe collection 🎥 External Inspirations 🎥 Watch how to use Gold Lust Dry Heat Protection Spray🎥 Discover second-day hair with Gold Lust Dry Heat Protection Spray

Content: 0.072 Liter (€402.78 / 1 Liter)

Regular price: €29.00
ORIBE Gold Lust Mystify Restyling Spray 175 ml
ORIBE Gold Lust Mystify Restyling Spray 175 ml

ORIBE Gold Lust Mystify Restyling Spray • 175 ml ORIBE Mystify Restyling Spray refreshes yesterday’s styling and makes restyling easier. Its lightweight formula reactivates styling products already present in the hair while providing light hold, hydration and detangling benefits. It also helps protect the hair from heat styling. Mystify combines restyling with hair care and heat protection. ORIBE states that the product provides heat protection up to 232 °C. The formula contains avocado oil as well as the ORIBE Signature Complex with watermelon, lychee and edelweiss. How to use Shake well. Mist onto the hair the day after styling. Heat style or air dry to redefine the existing style. Contents1 × ORIBE Mystify Restyling Spray, 175 mlIngredientsAqua/Water/Eau, Glycerin, Bis-Cetearyl Amodimethicone, Oleth-20, Cetyl Triethylmonium Dimethicone PEG-8 Succinate, PEG-12 Dimethicone, Sorbitan Oleate Decylglucoside Crosspolymer, Parfum/Fragrance, Hydroxypropyltrimonium Hydrolyzed Corn Starch, PEG-8 Dimethicone, Chlorphenesin, Cetylpyridinium Chloride, Dimethicone PEG-8 Meadowfoamate, PEG-12 Allyl Ether, Potassium Sorbate, Citric Acid, Cetrimonium Bromide, PEG-12, Ceteareth-7, Silicone Quaternium-22, Ceteareth-25, Phenoxyethanol, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Dipropylene Glycol, Polyglyceryl-3 Caprate, Caffeine, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Caprylyl Glycol, Aminomethyl Propanol, Lactic Acid, Cocamidopropyl Betaine, Polysorbate 20, Cinnamidopropyltrimonium Chloride, Glycolic Acid, Sodium Coco PG-Dimonium Chloride Phosphate, Hexylene Glycol, Litchi Chinensis Fruit Extract, Palmitamidopropyltrimonium Chloride, Propylene Glycol, Sodium PCA, Sodium Lactate, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Arginine, Leontopodium Alpinum Extract, Aspartic Acid, PCA, Acacia Seyal Gum Extract, Ascorbic Acid, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Glycine, Alanine, Serine, Valine, Isoleucine, Proline, Threonine, Sodium Benzoate, Histidine, Phenylalanine, Biotin, Niacinamide, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool. Shop the full Oribe collection 🎥 External Inspirations 🎥 Watch how to use Gold Lust Dry Heat Protection Spray🎥 Discover second-day hair with Gold Lust Dry Heat Protection Spray

Content: 0.175 Liter (€291.43 / 1 Liter)

Regular price: €51.00
Tip
Oribe Signature Invisible Defense Universal Protection Spray 175ml
Oribe Signature Invisible Defense Universal Protection Spray 175ml

ORIBE – Invisible Defense Universal Protection Spray Your daily dose of invisible hair protection. This weightless mist acts as your hair’s personal bodyguard: shielding strands from heat up to 450°F (232 °C), preventing UV-induced dryness and color fading, detoxing against pollution, and fighting frizz. All while delivering light moisture without ever weighing hair down. ✨ Key Benefits Heat protection up to 450°F / 232 °C Shields against UV damage & color fade Pollution detox & environmental defense Anti-frizz, anti-dryness performance Lightweight hydration, no build-up 💡 How to use: Shake well and mist evenly onto damp or dry hair before styling. Apply generously prior to heat styling tools or sun exposure for best protection. Size: 175 ml

Content: 0.175 Liter (€280.00 / 1 Liter)

Regular price: €49.00
Oribe Signature Royal Blowout Heat Styling Spray 175 ml
Oribe Signature Royal Blowout Heat Styling Spray 175 ml

ORIBE Signature Royal Blowout Heat Styling Spray • 175 mlA sleekening blowout spray with heat protection for smooth, polished hair. The highly concentrated formula speeds up drying time, tames unruly hair and leaves a soft, natural finish with healthy-looking shine.Benefits• Heat protection up to 450°F / 232°C• Smooths and tames unruly hair• Adds softness and shine• Speeds up blow-drying time• Helps seal split ends• Nourishes and strengthens the hair• Formulated with argan, avocado and rosehip oilsThe Silicone Complex forms a sheer protective layer that supports shine, smoothness and heat protection while speeding up dry time. Conditioning and UV-absorbing molecules add moisture and shine. Rice bran and rosemary leaf extracts provide hydration and support stronger-looking hair.How to useSpray onto damp hair from mid-shaft to ends, then blow-dry with the desired brush. Use sparingly, as the formula is highly concentrated.Contents1 x ORIBE Signature Royal Blowout Heat Styling Spray, 175 mlIngredientsTrisiloxane, Phenyl Trimethicone, Isododecane, Bis-Hydroxyethoxypropyl Dimethicone, Bis-Hydroxy/Methoxy Amodimethicone, Caprylyl Methicone, Parfum/Fragrance, Polysilicone-15, Ethylhexylglycerin, PPG-3 Benzyl Ether Myristate, Silicone Quaternium-22, Citrullus Lanatus (Watermelon) Seed Oil, Caprylic/Capric Triglyceride, PPG-3 Myristyl Ether, Argania Spinosa Kernel Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Rosa Canina Fruit Oil, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract, Litchi Chinensis Pericarp Extract, Oryza Sativa (Rice) Bran Extract, Helianthus Annuus (Sunflower) Extract, Tocopherol, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Benzyl Benzoate, Limonene, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citral.

Content: 0.175 Liter (€451.43 / 1 Liter)

Regular price: €79.00
ORIBE – Imperial Blowout Transformative Styling Crème 150 ml
ORIBE – Imperial Blowout Transformative Styling Crème 150 ml

ORIBE – Imperial Blowout Transformative Styling Crème (150 ml) A luxury blowout cream with skincare-inspired technology The Imperial Blowout Transformative Styling Crème from Oribe’s Gold Lust collection delivers a full, polished, long-lasting blowout with incredible body, smoothness and shine. Its advanced formula transitions through three phases — crème → oil → powder — to build density and memory while repairing signs of aging and damage. From the very first use, hair feels stronger, fuller and visibly rejuvenated. Benefits • Adds softness, density & lasting volume • Heat protection & breakage defense 🔥 • Repairs damage & strengthens the cuticle • Supports long-lasting style memory • Ideal for long-lasting, silky smooth blowouts How to Use Work into damp hair from roots to ends. Blow-dry section by section to build volume and shape. Key Ingredients Bio-Restorative Complex (Plant Collagen, Caffeine, Biotin, Niacinamide) – deeply nourishes, revitalizes the scalp & strengthens from the root. Oribe Signature Complex (Watermelon, Lychee, Edelweiss) – protects from oxidative stress, UV damage & keratin depletion. Blend of Oils & Essential Fatty Acids – hydrates & adds suppleness. Macadamia & Passionflower Oils – rejuvenating moisture. Amino Acid Complex – strengthens & repairs. Algae & Ginseng Extracts – reduce breakage & fill weak spots. Quinoa, Soy & Rice Extracts – boost volume & youthful density. Imperial Memory Polymer – flexible, long-lasting hold.

Content: 0.15 Liter (€513.33 / 1 Liter)

Regular price: €77.00