Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "MYKITCO – MY PLAY PALETTE"

MYKITCO – MY PLAY PALETTE™

Mix. Create. Play. 🩶

The MY PLAY PALETTE™ is a must-have for professional makeup artists seeking a hygienic, creative workspace for decanting and mixing products.
Ideal for foundations, lip shades, eyeshadows or pigments – it’s your stainless-steel canvas for artistic perfection.

⚙️ Key Features:
✨ Five Wells: Perfect for measuring, blending and custom mixing.
✨ Thumb Hole: Provides comfort and stability while you work.
✨ Hygienic Use: Prevents cross-contamination and saves product.
✨ Durable Stainless Steel: Easy to clean, built for professional use.

📏 Dimensions:
Length 15 cm × Width 10 cm

💡 Pro Tip: Pair it with your MY ESSENTIAL BRUSH SET or MY 'ON POINT' SHARPENER™ for precision and hygiene across your kit.

Skip product gallery

Accessory Items

MYKITCO MY MAKEUP MAT
MYKITCO MY MAKEUP MAT
MYKITCO MY MAKEUP MAT: GREY

Regular price: €38.90
MYKITCO MY MAKEUP MAT
MYKITCO MY MAKEUP MAT
MYKITCO MY MAKEUP MAT: PINK

Regular price: €38.90
MYKITCO MY MINI 'ON POINT' BUDS
MYKITCO MY MINI 'ON POINT' BUDS

Regular price: €11.70
MYKITCO MY SMALL 'ON POINT' BUDS
MYKITCO MY SMALL 'ON POINT' BUDS

Regular price: €11.70
MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR PENCIL EXTREME
MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR PENCIL EXTREME
ARTIST COLOR PENCIL EXTREME: 612 • DIMENSIONAL DARK BROWN

Content: 1.2 Gramm (€1,916.67 / 100 Gramm)

Regular price: €23.00
Tip
MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR CREAM
MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR CREAM
MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR CREAM: 09 TENDER BLUSH

Content: 4 Gramm (€747.50 / 100 Gramm)

Regular price: €29.90
MYKITCO MY SMALL CANVAS BAG
MYKITCO MY SMALL CANVAS BAG

Regular price: €59.00
MelPRODUCTS MelPAX Airbrush Colors 2oz
MelPRODUCTS MelPAX Airbrush Colors 2oz
MelPRODUCTS MelPAX Airbrush Colors 2oz: IVORY AB 2oz.

Content: 60 Milliliter (€133.17 / 100 Milliliter)

Regular price: €79.90
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz: LIGHT PEACH 1oz.

Content: 30 Milliliter (€166.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €49.90
MelPRODUCTS MelPAX Kit #11 - Extra Light Skin Tones
MelPRODUCTS MelPAX Kit #11 - Extra Light Skin Tones

Content: 0.27 Liter (€1,070.37 / 1 Liter)

Regular price: €289.00
bdellium tools -  SFX BRUSH #197 "all over stippling"
bdellium tools - SFX BRUSH #197 "all over stippling"

Regular price: €49.90
Skip product gallery

Accessory Items

MYKITCO MY MAKEUP MAT
MYKITCO MY MAKEUP MAT
MYKITCO MY MAKEUP MAT: GREY

MYKITCO - MY MAKEUP MAT – Premium Silicone Mat (60 × 40 cm)Your workstation, your style – without the mess. The MY MAKEUP MAT is the smart solution for a clean, non-slip, and professional makeup setup. Crafted from premium silicone, it keeps your station protected and ensures your tools stay in place. Perfect for use at home, in the salon, or on the go. When you’re finished, simply roll it up and secure with the built-in loop – compact, portable, and ready for your next gig. 💡 Pro Tip: Use as a hygienic surface protector. Wipe down easily with brush cleaner or sanitizer spray – ideal for on-set work and a polished pro appearance. Features: High-quality, durable silicone, easy to clean Non-slip surface for maximum stability Compact & portable with built-in storage loop Size: 60 × 40 cm (flat) Colours: Blue, Pink, White, Grey

Regular price: €38.90
MYKITCO MY MAKEUP MAT
MYKITCO MY MAKEUP MAT
MYKITCO MY MAKEUP MAT: PINK

MYKITCO - MY MAKEUP MAT – Premium Silicone Mat (60 × 40 cm)Your workstation, your style – without the mess. The MY MAKEUP MAT is the smart solution for a clean, non-slip, and professional makeup setup. Crafted from premium silicone, it keeps your station protected and ensures your tools stay in place. Perfect for use at home, in the salon, or on the go. When you’re finished, simply roll it up and secure with the built-in loop – compact, portable, and ready for your next gig. 💡 Pro Tip: Use as a hygienic surface protector. Wipe down easily with brush cleaner or sanitizer spray – ideal for on-set work and a polished pro appearance. Features: High-quality, durable silicone, easy to clean Non-slip surface for maximum stability Compact & portable with built-in storage loop Size: 60 × 40 cm (flat) Colours: Blue, Pink, White, Grey

Regular price: €38.90
MYKITCO MY MINI 'ON POINT' BUDS
MYKITCO MY MINI 'ON POINT' BUDS

MYKITCO MY MINI 'ON POINT' BUDS 50 x microfeine Make-up korrigierende Wattestäbchen für höchste Präzision!Kopf-Material: 100% natürliche BaumwolleMaterial Griff: PapierGesamtlänge: 76 mmKopflänge: 8 mmHandgriff Länge: 73 mmKopfdurchmesser: 2,2 mmGriff-Durchmesser: 1,52 mm *Warnung*Nicht in den Ohren zu verwendenDarf nicht von Kindern unter 16 Jahren verwendet werden Menge in einer Packung: 50 Buds.

Regular price: €11.70
MYKITCO MY SMALL 'ON POINT' BUDS
MYKITCO MY SMALL 'ON POINT' BUDS

MYKITCO MY SMALL 'ON POINT' BUDS MYKITCO™ MY SMALL ‘ON POINT’ BUDS – Pack of 50 At maske berlin, we recommend the MY SMALL ‘ON POINT’ BUDS™ by MYKITCO – fine, pointed cotton buds designed for ultimate precision in makeup corrections. Made with 100% natural cotton tips and slim paper handles, they allow for detailed touch-ups such as eyeliner, mascara smudges, or lip edges. Lightweight and eco-friendly, they are a sustainable alternative to plastic swabs. Product details: Total length: 76 mm Tip length: 9 mm Handle length: 73 mm Tip diameter: 2.6 mm Handle diameter: 1.52 mm Quantity: 50 buds per pack 💡 Pro Tip: Use with a setting or mattifying spray to gently remove shine or excess product from specific areas without disturbing the rest of the makeup. ⚠️ Warnings: Not to be used in ears Not suitable for children under 16 years

Regular price: €11.70
MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR PENCIL EXTREME
MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR PENCIL EXTREME
ARTIST COLOR PENCIL EXTREME: 612 • DIMENSIONAL DARK BROWN

MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR PENCIL EXTREME – 1.2 g Waterproof lip contour pencil with 24h wear – designed for makeup artists and discerning users The ARTIST COLOR PENCIL EXTREME sets new standards: ultra resistant, waterproof, and intensely pigmented. The creamy texture glides effortlessly over the lips without tugging or drying out. Makeup artists appreciate the 24 hour wear: the pencil stays true to color, does not smudge, and withstands moisture, sweat, and sebum. Available in 15 intense shades, from soft nudes to dramatic statement colors. Ideal for precise contouring, all over filling, or as a long lasting lipstick base.For a perfectly coordinated finish, pair this pencil with Artist Color Crayon, and the Super Boost Lip Gloss Easily combinable with other Make Up For Ever products for a flawless, long lasting lip makeup – on red carpets, at fashion events, or for your own perfect appearance. Key Features Waterproof lip contour pencil – ideal for makeup artists 24 hour wear – color true, sweatproof & smudgeproof Creamy texture – no drying, no tugging 15 intense shades – from nude to statement Precise application for defined contours How to Use Prep lips, sharpen the pencil. Trace the contour from the outer to the inner corner. Apply all over or use as a base for lipstick. For extra long wear, let the color dry for a moment.What's Included 1 × pencil, 1.2 gIngredients ISODODECANE • SYNTHETIC WAX • POLYBUTENE • TRIMETHYLSILOXYSILICATE • MICA • SUCROSE TETRASTEARATE TRIACETATE • ISOAMYL LAURATE • SILICA • HYDROGENATED JOJOBA OIL • CETEARYL BEHENATE • SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE • PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE [+/–] BARIUM SULFATE • CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) • CI 77491 • CI 77492 • CI 77499 (IRON OXIDES) • CI 15850 (RED 6, RED 7) • CI 45410 (RED 28 LAKE) • CI 19140 (YELLOW 5 LAKE) • CI 15985 (YELLOW 6 LAKE) • CI 42090 (BLUE 1 LAKE) • CI 77742 (MANGANESE VIOLET) Note: Ingredients may vary slightly depending on the shade. Please refer to the ingredient list on the product packaging or the official MAKE UP FOR EVER website for the most up-to-date information.

Content: 1.2 Gramm (€1,916.67 / 100 Gramm)

Regular price: €23.00
Tip
MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR CREAM
MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR CREAM
MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR CREAM: 09 TENDER BLUSH

MAKE UP FOR EVER ARTIST COLOR CREAM – 4 g  Multitasking cream for eyes, lips, face & body painting – designed for makeup artists and discerning creatives The ARTIST COLOR CREAM is a highly pigmented, waterproof all rounder available in 11 professional shades (matte & metallic). The creamy texture is versatile: use as eyeliner, eyeshadow, blush, lip accent, or creative body art. Makeup artists value the smudgeproof, long lasting formula that stays from morning to night without fading. Perfect for quick smoky eyes, precise linings, or custom color mixing. Available in 11 shades from neutral basics to bold artist colors. The vegan, cruelty free cream is waterproof and budge proof: perfect for long lasting, creative looks. For a perfectly coordinated finish, pair this cream with the Make Up For Ever HD Skin Perfecting Loose Powder, the HD Skin Setting Powder, and the HD Skin All-in-One Face Palette. Easily combinable with other Make Up For Ever products for endless versatility – at bodypainting events, fashion shoots, or on stage. Key Features 11 shades (matte & metallic) – ideal for makeup artists Multitasking: eyeliner, eyeshadow, blush, lip accent, body art Waterproof, smudgeproof, long lasting Creamy, highly pigmented texture – easy to blend Vegan, cruelty free, 4 g per shade How to Use Pick up a small amount with Brush or your fingers, wipe off excess. For eyeliner, draw short, even strokes along the lash line. For eyeshadow or blush, blend with fingers or a brush. Briefly warm the cream on the back of your hand to soften the texture.Ingredients TRIMETHYLSILOXYSILICATE • ISODODECANE • DIMETHICONE • SYNTHETIC WAX • LAUROYL LYSINE • HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED WAX • SYNTHETIC BEESWAX • POLYHYDROXYSTEARIC ACID • DISTEARDIMONIUM HECTORITE • TRIETHOXYCAPRYLYLSILANE • PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE [+/–] MICA • SILICA • CALCIUM SODIUM BOROSILICATE • TITANIUM/TITANIUM DIOXIDE • KAOLIN • MALTODEXTRIN • TIN OXIDE • CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) • CI 77491 • CI 77492 • CI 77499 (IRON OXIDES) • CI 77266 [NANO] (BLACK 2) • CI 77510 (FERRIC AMMONIUM FERROCYANIDE) • CI 77007 (ULTRAMARINES) • CI 42090 (BLUE 1 LAKE) • CI 75470 (CARMINE) • CI 77400 (BRONZE POWDER) • CI 77000 (ALUMINUM POWDER) Note: Ingredients may vary slightly depending on the shade. Please refer to the ingredient list on the product packaging or the official MAKE UP FOR EVER website for the most up-to-date information. What's Included 1 × cream (4 g), shade as selected

Content: 4 Gramm (€747.50 / 100 Gramm)

Regular price: €29.90
MYKITCO MY SMALL CANVAS BAG
MYKITCO MY SMALL CANVAS BAG

MYKITCO MY SMALL CANVAS BAG Compact canvas bag with clear window and flexible internal organisation The MYKITCO MY SMALL CANVAS BAG is a compact, professional storage solution for makeup artists and anyone who wants a cleaner, more efficient kit setup. MYKITCO presents it as the evolved version of the former MY CANVAS BAG: rectangular, stackable, fitted with a practical handle and a clear PVC window so the contents stay instantly visible. It also includes the upgraded DIVIDE-IT system plus MY CROSS-LOCKS, allowing for more flexible internal organisation. With dimensions of 28 cm x 19 cm x 9.5 cm, the bag is compact enough for mobile work while still offering enough structure for key product categories. It is especially useful for organising smaller kit sections such as foundations, concealers, lip products, mini palettes or skincare essentials. The clear window helps you identify products quickly without opening multiple bags. ✨ More organisation in a compact format The strength of MY SMALL CANVAS BAG lies in its adjustable interior structure. The DIVIDE-IT system is designed to let artists customise the inside layout and group products more efficiently. This supports a tidier, more professional workflow in studio, backstage or on location. 🫧 Canvas on the outside, visibility on the inside MYKITCO highlights the combination of high-quality canvas and PVC, giving the bag a durable, practical and professional feel. The result is a storage solution that is strong enough for daily use while keeping products easy to see and access. 💛 A strong fit within the MYKITCO organisation system Within the shop, this is a natural place for internal links to related bag and organisation products or to the full MYKITCO collection. Content-wise, the bag works especially well inside a modular kit structure where every product category has its own dedicated space. STACK. SEE. SORT. Stack – compact and easy to store in your kit. See – instant visibility through the clear PVC window. Sort – flexible internal organisation with DIVIDE-IT and CROSS-LOCKS. The MYKITCO MY SMALL CANVAS BAG is ideal for anyone looking for a compact artist bag, a smart kit organisation solution, a durable canvas bag with clear window, or a modular storage format for makeup and skincare products. 🕊 Application Organise products by category, customise the inside with the DIVIDE-IT system, and place the bag in your working kit for fast visibility and access. It is especially useful for smaller product sections that need to stay separated, upright and easy to grab.

Regular price: €59.00
MelPRODUCTS MelPAX Airbrush Colors 2oz
MelPRODUCTS MelPAX Airbrush Colors 2oz
MelPRODUCTS MelPAX Airbrush Colors 2oz: IVORY AB 2oz.

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 60 Milliliter (€133.17 / 100 Milliliter)

Regular price: €79.90
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz: LIGHT PEACH 1oz.

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 30 Milliliter (€166.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €49.90
MelPRODUCTS MelPAX Kit #11 - Extra Light Skin Tones
MelPRODUCTS MelPAX Kit #11 - Extra Light Skin Tones

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 0.27 Liter (€1,070.37 / 1 Liter)

Regular price: €289.00
bdellium tools -  SFX BRUSH #197 "all over stippling"
bdellium tools - SFX BRUSH #197 "all over stippling"

bdellium tools - SFX BRUSH # 197 "all over stippling" Welcome our biggest brush so far! The brush hairs on this brush are sporadically and randomly distributed to create realistic and natural textures for larger areas of the skin. The brush hairs and brush hair attachment have been specially developed for most solvents and brush cleaners. With all sustainable bamboo stalks, vegan soft synthetic brush hair and aluminum sleeves, these brushes offer all the distinctive features of bdellium tools and prove themselves in the demanding field of special-effect make-up. Get a flawless, true-to-life look with the SFX series. Professional, eco-friendly make-up brush and 100% cruelty free All bdellium SFX brushes have sustainable bamboo handles, vegan soft synthetic bristles and aluminum ferrules Scope of supply: 1 SFX brush

Regular price: €49.90
Skip product gallery

Similar Items

MYKITCO MY MINI METAL PALETTE
MYKITCO MY MINI METAL PALETTE

MYKITCO – MY MINI METAL PALETTE™ – Compact Stainless Steel Mixing Palette Compact. Hygienic. Essential. 🩶 The MY MINI METAL PALETTE™ is the ultimate pro tool for artists on the go. Perfect for depotting, mixing or swatching your favourite products. Made from 100 % stainless steel, it’s durable, hygienic and easy to clean – a true kit essential for pros and beauty enthusiasts alike. ⚙️ Key Features: ✨ Compact Size: Travel-friendly, fits in any kit. ✨ 100 % Stainless Steel: Rust-proof, long-lasting and hygienic. ✨ Versatile: Ideal for mixing, decanting or swatching. ✨ Easy to Clean: Wipe with alcohol or disinfectant. 📏 Dimensions: Approx. 10 cm × 6 cm 💡 Pro Tip: Pair with your MY SCRAPING SPATULA™ – the ultimate duo for precise mixing and a clean, pro-ready kit.

Regular price: €16.90
MYKITCO MY CLEAR PALETTE
MYKITCO MY CLEAR PALETTE

MYKITCO™ • MY CLEAR PALETTE – Crystal-Clear Mixing & Swatch PaletteYour clear choice for swatching, colour matching & mixing. The MY CLEAR PALETTE is crystal-clear with a flame-polished finish for durability and a smooth, comfortable grip. Perfect for mixing shades, testing foundation tones, and hygienic application, this sleek palette is a must-have for makeup artists and beauty lovers. 💡 Pro Tip: Always clean with warm antibacterial soapy water. Harsh solvents or alcohol will cause discolouration and surface damage. Product Details: Crystal-clear professional palette For swatching, colour matching & mixing Flame-polished finish for strength & comfort Handy, compact size Clean only with soapy water (no alcohol, no harsh cleaners)

Regular price: €19.90
Discount
MYKITCO MY MYNETICS STARTER KIT - The White Bumper
MYKITCO MY MYNETICS STARTER KIT - The White Bumper

MYKITCO™ MYNETICS™ Starter Kit – The White Bumper At maske berlin, we proudly present the innovative MYNETICS™ Starter Kit – a magnetic, intelligently designed system for professional kit organisation. The Base Palette with a protective silicone bumper (in white) forms the foundation. Five glossy white acrylic pots attach magnetically, creating a secure and customisable setup for mixing, decanting, storing, and organising liquids, bases, brushes, and tools. Lightweight, compact, and portable, the set is designed for both studio and on-the-go use. The included MYNETICS Carry Case ensures your kit is stored securely and travels effortlessly. 💡 Pro Tip: Pair with a setting or mattifying spray to keep your working area clean, realistic, and long-lasting during busy shoot days. What’s included: Metal Base Palette with white silicone bumper 5 magnetic white gloss acrylic pots MYNETICS Carry Case Dimensions: Base Palette & Bumper: 267 × 185 × 7 mm Carry Case: 290 × 600 × 220 mm ⚠️ Warning: Do not clean with alcohol-based products.

Sale price: €99.00 Regular price: €239.00 (58.58% saved)
Discount
MYKITCO MY MYNETICS STARTER KIT - The Black Bumper
MYKITCO MY MYNETICS STARTER KIT - The Black Bumper

MYKITCO™ MYNETICS™ Starter Kit – The Black Bumper At maske berlin, we proudly present the innovative MYNETICS™ Starter Kit – a magnetic, intelligently designed system for professional kit organisation. The Base Palette with a protective silicone bumper (in white) forms the foundation. Five glossy white acrylic pots attach magnetically, creating a secure and customisable setup for mixing, decanting, storing, and organising liquids, bases, brushes, and tools. Lightweight, compact, and portable, the set is designed for both studio and on-the-go use. The included MYNETICS Carry Case ensures your kit is stored securely and travels effortlessly. 💡 Pro Tip: Pair with a setting or mattifying spray to keep your working area clean, realistic, and long-lasting during busy shoot days. What’s included: Metal Base Palette with white silicone bumper 5 magnetic white gloss acrylic pots MYNETICS Carry Case Dimensions: Base Palette & Bumper: 267 × 185 × 7 mm Carry Case: 290 × 600 × 220 mm ⚠️ Warning: Do not clean with alcohol-based products.

Sale price: €99.00 Regular price: €239.00 (58.58% saved)
MYKITCO MY SWATCHING SPATULA
MYKITCO MY SWATCHING SPATULA

MYKITCO MY SWATCHING SPATULA MYKITCO™ MY SWATCHING SPATULA – Stainless Steel Spatula with Case maske berlin proudly presents MYKITCO™: The MY SWATCHING SPATULA is your sleek professional tool for precise decanting, hygienic swatching, and expert make-up application. This premium makeup spatula made of stainless steel is perfect for cleanly scooping and mixing foundations, creams, or pigments – a must-have for artists who value hygiene and efficiency. Whether depotting products or directly applying foundation to the skin – the flat, smooth stainless steel spatula allows for clean and controlled work. The elegant faux leather case keeps your stainless steel makeup spatula perfectly protected on the go – whether on set, in the studio, or backstage. 💡 Pro tip: Always clean with a setting spray or disinfectant spray for hygienic use. Then apply foundation or creams with the metal makeup spatula or a mini makeup spatula. This keeps your kit professionally clean – ideal for makeup mixing palette and spatula applications. If you’re looking for an alternative, check out the MYKITCO™ MY SCRAPING SPATULA – perfect to combine with the makeup spatula and palette for precise product work. Details: Sleek, elegant design made of stainless steel Ideal as a metal spatula for makeup or foundation makeup spatula Includes faux leather case for hygienic storage Perfectly pairs with spatula makeup tools or spatula brush makeup Also available as mini spatulas for makeup or silicone makeup spatula This makeup spatula is an essential tool for professional make-up artists – especially popular in Korea (korean makeup spatula) and with brands like Picasso makeup spatula or makeup spatula sephora. Whether you need a small makeup spatula, disposable makeup spatulas, or a spatula makeup brush – this tool ensures precision in every setting. Experience the next generation of professional tools – from the classic makeup spatula to the innovative Picasso 2 Way Makeup Spatula. Every make-up application becomes hygienic, efficient, and perfectly blended. Flat, smooth edge for foundation Includes faux leather case

Regular price: €19.50
MYKITCO MY LIP STICKS – Pack of 25
MYKITCO MY LIP STICKS – Pack of 25

MYKITCO™ MY LIP STICKS – Pack of 25 Disposable Lip Applicators maske berlin proudly presents MYKITCO™: The MY LIP STICKS are your hygienic solution for precise and even lip product application. Featuring a soft doe-foot tip, these applicators deliver smooth, controlled colour payoff – perfect for professional use on set or in the studio. With sustainable bamboo handles, MY LIP STICKS also offer an eco-friendly alternative to traditional disposables. Product Details: 25 disposable lip applicators per pack Soft, precise doe-foot tip Smooth & hygienic colour application Handles made from sustainable bamboo 💡 Pro Tip: For a long-lasting lip look, lightly mist the applicator with a setting or mattifying spray after applying colour, then gently press onto the lips. This locks in pigment without drying.

Regular price: €12.00
MYKITCO MYSCARA WANDS
MYKITCO MYSCARA WANDS

MYKITCO™ MYSCARA WANDSMYKITCO™ MYSCARA WANDS – Pack of 25 Disposable Spoolies maske berlin proudly presents MYKITCO™: The MY SCARA WANDS are your “do it all” spoolies – perfect for both applying mascara and grooming brows. With their fine spiral bristles, they grab every lash and hair for even product distribution and a polished look. The sustainable bamboo handles provide an eco-friendly alternative to traditional disposable spoolies. Product Details: 25 disposable spoolies per pack Multi-use: mascara application & brow grooming Spiral bristles for precise, even results Handles made from sustainable bamboo 💡 Pro Tip: For long-lasting hold on lashes or brows, lightly mist the spoolie with a setting or mattifying spray before combing through.

Regular price: €12.00
MYKITCO MY SCRAPING SPATULA
MYKITCO MY SCRAPING SPATULA

MYKITCO™ • MY SCRAPING SPATULA – Double-Ended Professional Makeup Spatula MYKITCO™ MY SCRAPING SPATULA is a professional makeup spatula made of stainless steel – perfect for depotting, mixing, and hygienic application. This korean makeup spatula features a double-ended design with one flat and one rounded side, ideal for scooping, applying, and swatching makeup products. The durable metal makeup spatula is an essential tool for artists who value precision and hygiene. Ideal as a foundation makeup spatula or stainless steel makeup spatula – sturdy, reusable, and easy to clean. Whether you need a mini makeup spatula for small product amounts or a silicone makeup spatula for soft textures, the MY SCRAPING SPATULA is versatile and professional. It can also be used as a spatula brush makeup or with other spatula makeup tools for perfect studio and backstage work. Features & Benefits: Double-ended design – flat & rounded ends, inspired by the Picasso makeup spatula Made from high-quality stainless steel – durable & precise Ideal for hygienic makeup mixing and application Pairs perfectly with a makeup mixing palette and spatula Includes a faux leather case – elegant and hygienic 💡 Pro Tip: Use the rounded side for creamy textures and the flat side for precise application or swatching. A favorite among professionals who love makeup spatula korean or makeup spatula picasso tools. For even more flexibility, try mini spatulas for makeup or disposable makeup spatulas for hygienic one-time use. Complete your kit with the MYKITCO™ MY SWATCHING SPATULA – the perfect complement for a professional artist setup. Product Details: Material: Stainless steel Double-ended design (flat & rounded) Includes faux leather case Length: approx. 17 cm Reusable, rust-free & easy to clean This spatula makeup is designed for professional precision – inspired by tools like the Picasso 2 Way Makeup Spatula and the makeup spatula sephora. A must-have for every artist’s professional makeup kit.

Regular price: €19.50
Skip product gallery

Customers also bought

KETT COSMETICS FIXX CREME REFILLS
KETT COSMETICS FIXX CREME REFILLS
KETT COSMETICS - FIXX FOUNDATION REFILLS: N2

KETT FIXX CREME FOUNDATION REFILLS   Fixx Creme MakeUp ist ein vielseitiges Make-up, wasserfest, lässt sich von hauchfein bis stark deckend auftragen. Geeignet für alle Hauttypen. -vegan -tierversuchsfrei -silikonfrei -parabenfrei -glutenfrei -parfumfrei   Kann direkt, unverdünnt aufgetragen werden. Angereichert mit Vitamin A, C und E, Auszügen von Süßholzwurzel und feuchtigkeitsspendendem Jojobaöl. Fixx Creme kann als Make-up, Schattierung oder Concealer verwendet werden. Alle Make-up von Kett sind nach dem Prinzip der Farblehre kreiert.  Neutral: Für Hauttöne die eine Balance zwischen warmer und kühler Farbe haben. Olive: Für kühle, olivfarbene Hauttöne und zum neutralisieren von Rötungen. Ruby: Für warme, rubinrote Hauttöne und zum Neutralisieren von kühlen, aschigen Hauttönen.   Inhaltsstoffe : Propylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate, Caprylic/Capric Triglyceride, C12-15 Alkyl Benzoate, Ozokerite, Candelilla, Petrolatum, Simmondsia Chinensis Glycyrrhiza Glabra Root Extract, Ascorbic Acid, Silica, BHT, May Contain : CI77891, CI7718, CI77491, CI77492, CI77499, CI77007, CI77288, CI15850, CI19140, CI77019   Inhalt : Refill-Pan mit 3,5g Nettoinhalt

Content: 3.5 Gramm (€600.00 / 100 Gramm)

Regular price: €21.00
KETT COSMETICS FIXX CREME REFILLS
KETT COSMETICS FIXX CREME REFILLS
KETT COSMETICS - FIXX FOUNDATION REFILLS: N3

KETT FIXX CREME FOUNDATION REFILLS   Fixx Creme MakeUp ist ein vielseitiges Make-up, wasserfest, lässt sich von hauchfein bis stark deckend auftragen. Geeignet für alle Hauttypen. -vegan -tierversuchsfrei -silikonfrei -parabenfrei -glutenfrei -parfumfrei   Kann direkt, unverdünnt aufgetragen werden. Angereichert mit Vitamin A, C und E, Auszügen von Süßholzwurzel und feuchtigkeitsspendendem Jojobaöl. Fixx Creme kann als Make-up, Schattierung oder Concealer verwendet werden. Alle Make-up von Kett sind nach dem Prinzip der Farblehre kreiert.  Neutral: Für Hauttöne die eine Balance zwischen warmer und kühler Farbe haben. Olive: Für kühle, olivfarbene Hauttöne und zum neutralisieren von Rötungen. Ruby: Für warme, rubinrote Hauttöne und zum Neutralisieren von kühlen, aschigen Hauttönen.   Inhaltsstoffe : Propylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate, Caprylic/Capric Triglyceride, C12-15 Alkyl Benzoate, Ozokerite, Candelilla, Petrolatum, Simmondsia Chinensis Glycyrrhiza Glabra Root Extract, Ascorbic Acid, Silica, BHT, May Contain : CI77891, CI7718, CI77491, CI77492, CI77499, CI77007, CI77288, CI15850, CI19140, CI77019   Inhalt : Refill-Pan mit 3,5g Nettoinhalt

Content: 3.5 Gramm (€600.00 / 100 Gramm)

Regular price: €21.00