Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Super Million Hair - Haarverdichtung in 13 Tönen"

Super Hair - Super Million Hair - Hair thickening in 13 shades



Full hair in 10 seconds


This dream of many women and men with thin or light hair is now coming true with Super Million Hair! This innovative product will easily solve your hair problems and restore your natural look. Discover now how (and woman) can regain attractiveness and self-assurance in seconds! The solution to your problem consists of the product combination of Super Million Hair Fibers and Super Million Hair Spray. The application is very easy and absolutely free of side effects. After just 10 seconds, your hairstyle will look thicker and fuller, so you'll start the day feeling good. Step 1 : Wash and dry your hair as usual. Bring your hairstyle into the desired style. Of course, you can also use hair gel or other styling products. Apply Super Million Hair Fiber to the problem areas by gently shaking the applicator until covered. Then lightly stroke with the palm of your hand over it. Step 2 : Afterwards, only strengthen with Super Million Hair-Spray. This fixes the desired fullness for the whole day and gives your hair the perfect hairstyle. The special spray has a specific effect on the combination of hair and fibers. Due to its special properties, it also protects the hairstyle in wind and moisture.

Package Content: 25g.

Skip product gallery

Accessory Items

Olivia Garden iDetangle Bürsten für feines, normales und kräftiges Haar
Olivia Garden iDetangle Bürsten für feines, normales und kräftiges Haar
Olivia Garden iDetangle Bürsten: FEINES HAAR

Regular price: €29.90
Oribe Serene Scalp Densifying Treatment Spray 125 ml
Oribe Serene Scalp Densifying Treatment Spray 125 ml

Content: 0.15 Liter (€580.00 / 1 Liter)

Regular price: €87.00
Skin Illustrator Hair Paletten
Skin Illustrator Hair Paletten
Skin Illustrator Hair Paletten: HAIR AGING

Regular price: €179.00
Skin Illustrator Hair Paletten
Skin Illustrator Hair Paletten
Skin Illustrator Hair Paletten: SCALP

Regular price: €179.00
Skip product gallery

Accessory Items

Olivia Garden iDetangle Bürsten für feines, normales und kräftiges Haar
Olivia Garden iDetangle Bürsten für feines, normales und kräftiges Haar
Olivia Garden iDetangle Bürsten: FEINES HAAR

The Ceramic body distributes the heat of the hair dryer evenly and quickly over the entire brush. Large air holes ensure better air circulation. Result: Faster and more effective styling. Ion technology: Ionized nylon bristles reduce the static charge of the hair, close the cuticle layer, bring shine and better manageability. The soft-grip handles made of non-slip, pleasantly soft material provide perfect handiness. The brushes are equipped with compartment tips for the professional division of hair during blow-drying. Ø inside: 20mm outside Ø: 35mm

Regular price: €29.90
Oribe Serene Scalp Densifying Treatment Spray 125 ml
Oribe Serene Scalp Densifying Treatment Spray 125 ml

ORIBE Serene Scalp Densifying Treatment Spray 125 ml Ultra-lightweight treatment for thinning hair – for more volume, fullness and denser-looking hair The ORIBE Serene Scalp Densifying Treatment Spray is an ultra-lightweight scalp treatment designed for thinning hair. It instantly adds volume at the roots and, with regular use, helps hair look denser over the course of three months. At the same time, the formula refreshes, hydrates and revitalizes the scalp. The fragrance-free treatment is designed to be used after every wash. Lightweight formula for fuller-looking hair The formula combines Capixyl™, a biomimetic peptide with red clover extract, with pea sprout extract and densifying polymers. Capixyl™ helps promote fuller, thicker and healthier-looking hair. Pea sprout extract helps restore elasticity and strengthen the hair, while densifying polymers provide immediate volume, body and density. Benefits Designed for thinning hair Instantly adds volume at the roots Helps create fuller and denser-looking hair with regular use Refreshes, hydrates and revitalizes the scalp With Capixyl™, pea sprout extract and densifying polymers Provides antioxidant protection against free-radical and environmental damage Fragrance-free Ultra-lightweight texture How to use Mist directly onto the scalp in clean, damp hair. Style as usual. For best results, use after every wash. The formula instantly plumps the hair at the roots and helps create denser-looking strands over the course of three months. Contents1 × ORIBE Serene Scalp Densifying Treatment Spray, 125 ml Ingredients Aqua/Water/Eau, Butylene Glycol, Dimethyl Isosorbide, Polysorbate 20, AMP-Acrylates/Allyl Methacrylate Copolymer, Niacinamide, Panthenol, Sodium PCA, Allantoin, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Water, Mentha Piperita (Peppermint) Oil, Glycerin, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Citric Acid, Dipotassium Glycyrrhizate, Sodium Lactate, Dextran, Arginine, Aspartic Acid, PCA, Acetyl Tetrapeptide-3, Trifolium Pratense (Clover) Flower Extract, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Glycine, Alanine, Pisum Sativum (Pea) Sprout Extract, Serine, Valine, Potassium Sorbate, Arctium Majus Root Extract, Arnica Montana Flower Extract, Ascorbic Acid, Calendula Officinalis Flower Extract, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Citrus Limon (Lemon) Peel Extract, Hedera Helix (Ivy) Leaf Extract, Isoleucine, Lamium Album Extract, Nasturtium Officinale Extract, Pinus Sylvestris Bud Extract, Proline, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Salvia Officinalis (Sage) Leaf Extract, Threonine, Biotin, Tocopheryl Acetate, Tropaeolum Majus Flower Extract, Histidine, Phenylalanine, Benzoic Acid, Chlorphenesin, Sodium Dehydroacetate, Limonene.

Content: 0.15 Liter (€580.00 / 1 Liter)

Regular price: €87.00
Skin Illustrator Hair Paletten
Skin Illustrator Hair Paletten
Skin Illustrator Hair Paletten: HAIR AGING

Skin Illustrator Hair Paletten Alkohol-aktivierbare Farbpalette zum Colorieren von Echt- und künstlichem Haar. Die Warm Blond Palette und ist das perfekte Werkzeug, um das gewisse Extra an Farbe zu erhalten, das für schnelle und einfache Retuschen benötigt wird. Diese Palette eignet sich hervorragend für alles, was mit Blond zu tun hat - vom Hinzufügen subtiler Töne bis hin zum Erstellen von Chunking-Effekten und dem Fixieren dunkler Ansätze. Farben: Light Yellow Blond, Golden Blond, Light Natural Blond, Light Sterling Blond, Natural Blond u. Copper Blond. Mit der Hair Aging Palette lässt sich jede Haarfarbe mühelos altern - von ein paar Jahren bis zu ein paar Jahrzehnten. Verwenden Sie sie allein oder in Kombination mit anderen Skin Illustrator Paletten. Farben: Silver, Ivory, White, Yellow, Silver Green u. Peach Die Scalp Palette eignet sich hervorragend für alle Anforderungen im Zusammenhang mit der Abdeckung der Kopfhaut - von sichtbarer Kopfhaut, bis zur Abdunklung heller und grauer Haaransätze. Farben: Dark Brown, Medium Brown, Light Brown, Black,Dark Grey, Light Grey Die Hair Illustrator Frandy Li Palette ist eine Kollektion von zehn Farben, die für die professionellen Hairstylisten Lisa Tomblin, Francesca Crowder und Andrew Simonsin entwickelt wurde. Die Palette enthält Dark Brown und Light Brown aus der Hair Illustrator Scalp Palette und Rotten Stone aus der Grunge Palette. Außerdem enthält sie sieben neue Farben: Black 2 Soft Black, Brown Soot, Flat Blond, Flat Light Grey, Pink Remover und Flat Mixer. Verwende sie allein oder mische die Farben mit einem der anderen Skin Illustrator- oder Hair Illustrator-Töne, um deine eigene einzigartige Haarfarbmischung zu kreieren. Auch als On Set Größe erhältlich. Diese Paletten enthält Farben, die leicht mit einem Pinsel, Schwamm (Die Zellen der Palette können zu klein sein, um Farbe mit einem Schwamm aufzunehmen) oder Mascara Bürtschen angewendet werden können. Verwenden Sie sie allein oder mischen Sie die Farben mit einem der anderen Hair Illustrator Töne, um Ihre eigene einzigartige Mixtur aus den Palettenfarben zu erstellen. Die konzentrierten Farbpigmente sind aktivierbar mit Skin Illustrator "Activator", "Slow Activator" oder 99%iger Isopropyl Alkohol (IPA).70%iger Alkohol (Ethanol) oder anderes weniger prozentiges, wird nicht funzen...) Aufgrund des hohen Pigmentgehalts und des Fehlens unnötiger Füllstoffe im Skin Illustrator Farbsystem beeinträchtigen Risse, Blasen und ein geschrumpftes Aussehen, das in einigen getrockneten Farbzellen auftreten kann, in keiner Weise die Qualität oder Leistung des Produkts.

Regular price: €179.00
Skin Illustrator Hair Paletten
Skin Illustrator Hair Paletten
Skin Illustrator Hair Paletten: SCALP

Skin Illustrator Hair Paletten Alkohol-aktivierbare Farbpalette zum Colorieren von Echt- und künstlichem Haar. Die Warm Blond Palette und ist das perfekte Werkzeug, um das gewisse Extra an Farbe zu erhalten, das für schnelle und einfache Retuschen benötigt wird. Diese Palette eignet sich hervorragend für alles, was mit Blond zu tun hat - vom Hinzufügen subtiler Töne bis hin zum Erstellen von Chunking-Effekten und dem Fixieren dunkler Ansätze. Farben: Light Yellow Blond, Golden Blond, Light Natural Blond, Light Sterling Blond, Natural Blond u. Copper Blond. Mit der Hair Aging Palette lässt sich jede Haarfarbe mühelos altern - von ein paar Jahren bis zu ein paar Jahrzehnten. Verwenden Sie sie allein oder in Kombination mit anderen Skin Illustrator Paletten. Farben: Silver, Ivory, White, Yellow, Silver Green u. Peach Die Scalp Palette eignet sich hervorragend für alle Anforderungen im Zusammenhang mit der Abdeckung der Kopfhaut - von sichtbarer Kopfhaut, bis zur Abdunklung heller und grauer Haaransätze. Farben: Dark Brown, Medium Brown, Light Brown, Black,Dark Grey, Light Grey Die Hair Illustrator Frandy Li Palette ist eine Kollektion von zehn Farben, die für die professionellen Hairstylisten Lisa Tomblin, Francesca Crowder und Andrew Simonsin entwickelt wurde. Die Palette enthält Dark Brown und Light Brown aus der Hair Illustrator Scalp Palette und Rotten Stone aus der Grunge Palette. Außerdem enthält sie sieben neue Farben: Black 2 Soft Black, Brown Soot, Flat Blond, Flat Light Grey, Pink Remover und Flat Mixer. Verwende sie allein oder mische die Farben mit einem der anderen Skin Illustrator- oder Hair Illustrator-Töne, um deine eigene einzigartige Haarfarbmischung zu kreieren. Auch als On Set Größe erhältlich. Diese Paletten enthält Farben, die leicht mit einem Pinsel, Schwamm (Die Zellen der Palette können zu klein sein, um Farbe mit einem Schwamm aufzunehmen) oder Mascara Bürtschen angewendet werden können. Verwenden Sie sie allein oder mischen Sie die Farben mit einem der anderen Hair Illustrator Töne, um Ihre eigene einzigartige Mixtur aus den Palettenfarben zu erstellen. Die konzentrierten Farbpigmente sind aktivierbar mit Skin Illustrator "Activator", "Slow Activator" oder 99%iger Isopropyl Alkohol (IPA).70%iger Alkohol (Ethanol) oder anderes weniger prozentiges, wird nicht funzen...) Aufgrund des hohen Pigmentgehalts und des Fehlens unnötiger Füllstoffe im Skin Illustrator Farbsystem beeinträchtigen Risse, Blasen und ein geschrumpftes Aussehen, das in einigen getrockneten Farbzellen auftreten kann, in keiner Weise die Qualität oder Leistung des Produkts.

Regular price: €179.00
Skip product gallery

Similar Items

WELLA PROFESSIONALS COLOR FRESH MASK 150ml
WELLA PROFESSIONALS COLOR FRESH MASK 150ml

WELLA PROFESSIONALS COLOR FRESH MASK 150ml Keine Schädigungen: temporär farbgebende Masken, um Ihre Haarfarbe zu Hause zu pflegen oder zu verändern. Farbechtes Auswaschverhalten* ohne Inhaltsstoffe tierischen ursprungs & frei von Silikonen einfach aufzutragende Pflegeformel für ein mit feuchtigkeit versorgtes & glattes haar Für den wöchentlichen Gebrauch mit Ergebnissen, die in 10 Minuten sichtbar sind    Lieferumfang: 1 Tube a 150ml

Content: 150 Milliliter (€0.15 / 1 Milliliter)

Regular price: €22.90
Skip product gallery

Customers also viewed

esum The Brow Gel – Clear Conditioning Laminate
esum The Brow Gel – Clear Conditioning Laminate

ESUM The Brow Gel – Clear Conditioning Laminate (4.5ml) maske berlin proudly presents ESUM: The Brow Gel is a clear gel-wax hybrid that delivers perfectly styled brows with a conditioning laminate effect. The dual-sided styling brush sculpts and defines, providing firm, moldable, all-day hold with a soft-touch finish – without flaking or stiffness. Infused with Panthenol & Citrus Junos extract to protect, and Peptides & Red Clover Flower extract to strengthen, this lightweight formula enhances brow health while keeping them in place. 💡 Pro Tip: For a lifted lamination effect, press brows gently against the skin after application and lock in with a light mist of setting spray for extended wear. Features: Clear brow gel-wax Firm, moldable all-day hold Protects with Panthenol & Citrus Junos Strengthens with Peptides & Red Clover extract Lightweight, flake-free formula Clean formulation, vegan, cruelty-free & gluten-free Made in Italy Net Wt. 4.5 ml / 0.15 oz

Content: 4.5 Gramm (€553.33 / 100 Gramm)

Regular price: €24.90
Discount
MYKITCO MY MYNETICS STARTER KIT - The Black Bumper
MYKITCO MY MYNETICS STARTER KIT - The Black Bumper

MYKITCO™ MYNETICS™ Starter Kit – The Black Bumper At maske berlin, we proudly present the innovative MYNETICS™ Starter Kit – a magnetic, intelligently designed system for professional kit organisation. The Base Palette with a protective silicone bumper (in white) forms the foundation. Five glossy white acrylic pots attach magnetically, creating a secure and customisable setup for mixing, decanting, storing, and organising liquids, bases, brushes, and tools. Lightweight, compact, and portable, the set is designed for both studio and on-the-go use. The included MYNETICS Carry Case ensures your kit is stored securely and travels effortlessly. 💡 Pro Tip: Pair with a setting or mattifying spray to keep your working area clean, realistic, and long-lasting during busy shoot days. What’s included: Metal Base Palette with white silicone bumper 5 magnetic white gloss acrylic pots MYNETICS Carry Case Dimensions: Base Palette & Bumper: 267 × 185 × 7 mm Carry Case: 290 × 600 × 220 mm ⚠️ Warning: Do not clean with alcohol-based products.

Sale price: €99.00 Regular price: €239.00 (58.58% saved)
MYKITCO MY SWATCHING SPATULA
MYKITCO MY SWATCHING SPATULA

MYKITCO MY SWATCHING SPATULA MYKITCO™ MY SWATCHING SPATULA – Stainless Steel Spatula with Case maske berlin proudly presents MYKITCO™: The MY SWATCHING SPATULA is your sleek professional tool for precise decanting, hygienic swatching, and expert make-up application. This premium makeup spatula made of stainless steel is perfect for cleanly scooping and mixing foundations, creams, or pigments – a must-have for artists who value hygiene and efficiency. Whether depotting products or directly applying foundation to the skin – the flat, smooth stainless steel spatula allows for clean and controlled work. The elegant faux leather case keeps your stainless steel makeup spatula perfectly protected on the go – whether on set, in the studio, or backstage. 💡 Pro tip: Always clean with a setting spray or disinfectant spray for hygienic use. Then apply foundation or creams with the metal makeup spatula or a mini makeup spatula. This keeps your kit professionally clean – ideal for makeup mixing palette and spatula applications. If you’re looking for an alternative, check out the MYKITCO™ MY SCRAPING SPATULA – perfect to combine with the makeup spatula and palette for precise product work. Details: Sleek, elegant design made of stainless steel Ideal as a metal spatula for makeup or foundation makeup spatula Includes faux leather case for hygienic storage Perfectly pairs with spatula makeup tools or spatula brush makeup Also available as mini spatulas for makeup or silicone makeup spatula This makeup spatula is an essential tool for professional make-up artists – especially popular in Korea (korean makeup spatula) and with brands like Picasso makeup spatula or makeup spatula sephora. Whether you need a small makeup spatula, disposable makeup spatulas, or a spatula makeup brush – this tool ensures precision in every setting. Experience the next generation of professional tools – from the classic makeup spatula to the innovative Picasso 2 Way Makeup Spatula. Every make-up application becomes hygienic, efficient, and perfectly blended. Flat, smooth edge for foundation Includes faux leather case

Regular price: €19.50
ARTIST KIT COMPANY - XL PANS (6)
ARTIST KIT COMPANY - XL PANS (6)

Artist Kit Company | NYC • XL PANS • 6 Pc.Magnetic Refill Pans for PALETTE 2.0 & 3.0The XL PANS (6PC) by Artist Kit Company | NYC are the largest magnetic pans in the AKC system – designed for professional artists who need extra space for cream products, foundation mixes, or FX colors. Built for durability and precision, they fit seamlessly into the PALETTE 2.0 and 3.0, allowing total creative freedom and efficient kit setup. (Fits PALETTE 2.0 & 3.0) Details: Set of 6 magnetic pans Dimensions: 6.0 cm × 3.0 cm × 0.5 cm Compatible with AKC Palettes 2.0 & 3.0 Includes 1 extra pan as backup Care & Safety: Slight discoloration, black marks, or water stains are normal and do not affect usability. If you notice orange-colored spots, do not use. Always sanitize before use.

Regular price: €10.50