Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "MelPRODUCTS MelPAX THINNER 1oz"

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML

 

Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY!

Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory.

Red (Ruby) (R1 - R9)

Olive (O1 - O9)

DELIVERY. 1 x 30ml

Skip product gallery
MelPRODUCTS MelPAX Kit #4 - Light Medium Skin Tones
MelPRODUCTS MelPAX Kit #4 - Light Medium Skin Tones

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 0.27 Liter (€1,070.37 / 1 Liter)

Regular price: €289.00
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 30 Milliliter (€166.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €49.90
MelPRODUCTS MelPAX Airbrush Kit - Light Skin Tone
MelPRODUCTS MelPAX Airbrush Kit - Light Skin Tone

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 0.36 Liter (€941.67 / 1 Liter)

Regular price: €339.00
MelPRODUCTS MelPAX Kit #11 - Extra Light Skin Tones
MelPRODUCTS MelPAX Kit #11 - Extra Light Skin Tones

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 0.27 Liter (€1,070.37 / 1 Liter)

Regular price: €289.00
MelPRODUCTS MelPAX Airbrush Colors 2oz
MelPRODUCTS MelPAX Airbrush Colors 2oz

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 60 Milliliter (€133.17 / 100 Milliliter)

Regular price: €79.90
MelPRODUCTS MelPAX Airbrush Kit - Medium Skin Tone
MelPRODUCTS MelPAX Airbrush Kit - Medium Skin Tone

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 0.36 Liter (€941.67 / 1 Liter)

Regular price: €339.00
Rotert Pipette für 3ml
Rotert Pipette für 3ml

Rotert Pipette für 3ml   Zum Befüllen der Airbrushpistole und dosieren jeglicher Flüssigkeit.   Lieferumfang: 1 Pipette mit 5ml-Skala

Regular price: €0.60
MelPRODUCTS MelPAX Kit #9 - Tattoo Neutralizer
MelPRODUCTS MelPAX Kit #9 - Tattoo Neutralizer

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 0.18 Liter (€994.44 / 1 Liter)

Regular price: €179.00
Skip product gallery
MelPRODUCTS MelPAX AIRBRUSH THINNER 1oz
MelPRODUCTS MelPAX AIRBRUSH THINNER 1oz

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 30 Milliliter (€59.67 / 100 Milliliter)

Regular price: €17.90
Breen Laboratories - Fluid 244
Breen Laboratories - Fluid 244

MAKE UP FOR EVER - Airbrush Thinner 140ml Air Brush Thinner is used to dilute various make-up primers and oil-based make-up textures so that they can be thinner on the one hand and applied with the airbrush gun on the other hand. It can be applied to body and face. Airbrush Thinner is completely colorless and does not change the color of the make-up. The result can be more transparent or opaque, depending on the amount used. Also ideal for cleaning the airbrush gun. Content: 140ml Ingredient: Isododecane Download: MAKE UP FOR EVER • AIRBRUSH USER GUIDE

Content: 118 Milliliter (€15.17 / 100 Milliliter)

Regular price: €17.90
Skip product gallery

Customers also viewed

MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz: OLIVE 2 1oz.

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 30 Milliliter (€166.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €49.90
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz: IVORY 1oz.

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 30 Milliliter (€166.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €49.90
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz: ALABASTER 1oz.

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 30 Milliliter (€166.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €49.90
Kryolan Stoppelschwamm fein
Kryolan Stoppelschwamm fein

Kryolan Stubble Sponge fine Kryolan Stubble Sponge fine – the versatile makeup sponge from Kryolan, designed for creating precise shading, realistic beard stubble and special effects makeup. This fine-pored, medium-soft sponge is a must-have for professional makeup artists, SFX creators and theatre productions. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, the fine stubble sponge offers excellent texture and controlled color application. It’s perfect for producing beard effects, textured skin, or subtle transitions in makeup looks. Best used with Kryolan Supracolor, Kryolan Aquacolor or Kryolan Camouflage. The fine pores allow for precise color pickup and release, ensuring professional, natural-looking results. Pair with Kryolan Fixing Spray or Kryolan Foundation for long-lasting hold and enhanced durability. Features & Benefits: Fine-pored, medium-soft sponge for detailed special effects Ideal for shading, beard stubble & SFX applications Works perfectly with Kryolan Makeup, Kryolan Cosmetics & Kryolan Aquacolor Durable, shape-retaining and easy to clean Professional quality made in Berlin by Kryolan GmbH How to Use: Apply a small amount of color (e.g. Kryolan Aquacolor or Supracolor) to the sponge and dab gently onto the desired area. For realistic beard or dirt effects, use irregular tapping motions. Fix with Kryolan Fixing Spray for long-lasting results. Pro Tip: Combine the Kryolan Stubble Sponge fine with the Kryolan Stubble Sponge coarse for multi-layered texture work. Available at Maske Berlin. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Regular price: €3.90
Skip product gallery

Customers also bought

MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz: ALABASTER 1oz.

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 30 Milliliter (€166.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €49.90
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz: CORAL ADJUSTER 1oz.

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 30 Milliliter (€166.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €49.90
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz: IVORY 1oz.

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 30 Milliliter (€166.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €49.90
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz
MelPRODUCTS MelPAX Creme Colors 1oz: OLIVE 2 1oz.

KETT COSMETICS - HYDRO PROOF AIRBRUSH FOUNDATIONS • 30ML   Hydro Proof Make-up is for professional use. Waterproof, smudge-proof, a product that does not leave the skin until you want it. - AIRBRUSH ONLY! Designed to meet the most demanding needs, from long shooting days to underwater photo shoots. This product is ideal for weddings, underwater scenes, and in any environment where sweat can be a problem. Hydro Proof Make-up is designed for use with the airbrush gun only and can be used from transparent to opaque. There is a wide range of cool and warm nuances based on the principles of color theory. Red (Ruby) (R1 - R9) Olive (O1 - O9) DELIVERY. 1 x 30ml

Content: 30 Milliliter (€166.33 / 100 Milliliter)

Regular price: €49.90