Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Allied FX Company Sunburn Spray in 50 ml u. 120ml"

Allied FX Company Sunburn Spray in 50 ml u. 120ml

A water-based transparent "sunburn" product. Apply with sponge or just a tassel. When dried, SUNBURN is water resistant and does not affect the costume.

Wash with water and soap.

Content: 50ml

Skip product gallery

Accessory Items

maekup - POWDER SNOW 30g
maekup - POWDER SNOW 30g

Content: 30 Gramm (€60.00 / 100 Gramm)

Regular price: €18.00
Kryolan Fixierspray 300ml
Kryolan Fixierspray 300ml

Content: 0.3 Liter (€133.00 / 1 Liter)

Regular price: €39.90
Rotert Pipette für 3ml
Rotert Pipette für 3ml

Regular price: €0.60
Skip product gallery

Accessory Items

maekup - POWDER SNOW 30g
maekup - POWDER SNOW 30g

maekup - Powder Snow 30g Art Snow Effect A bright white acrylic polymer for creating realistic snow effects on almost any surface. Can be fixed in position with Ice-Gel. Do not breathe or get close to infants. 60g

Content: 30 Gramm (€60.00 / 100 Gramm)

Regular price: €18.00
Kryolan Fixierspray 300ml
Kryolan Fixierspray 300ml

Kryolan Fixing Spray 300ml Kryolan Fixing Spray – the essential professional product from Kryolan, designed to make your makeup long-lasting and smudge-proof. This unique cosmetic formula creates an invisible protective film over the makeup, ensuring durability even under heavy use. Perfect for body painting with Kryolan Aquacolor or other water-based makeups. The Kryolan Fixing Spray seals and protects the makeup, making it resistant to rubbing, sweat, and water. Spray evenly from a distance of about 30 cm and allow to dry. Ideal for stage, film, TV, and photo work. This professional makeup setting spray contains alcohol and should not be applied near eyes or mucous membranes. It can easily be removed with warm water and soap. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, renowned for high-quality Kryolan Makeup and Kryolan Cosmetics for professionals worldwide. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & airbrush applications effectively Creates an invisible, smudge- & water-resistant finish Perfect for use with Kryolan Foundation & Kryolan Supracolor Highly recommended for Kryolan Aquacolor body painting Professional quality made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: After applying makeup, spray a fine, even mist from about 30 cm distance. Allow to dry completely. Your makeup will become smudge- and water-resistant. To remove, use warm water and soap or Kryolan All Pur Remover Cream. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for flawless, long-lasting results. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.3 Liter (€133.00 / 1 Liter)

Regular price: €39.90
Rotert Pipette für 3ml
Rotert Pipette für 3ml

Rotert Pipette für 3ml   Zum Befüllen der Airbrushpistole und dosieren jeglicher Flüssigkeit.   Lieferumfang: 1 Pipette mit 5ml-Skala

Regular price: €0.60
Skip product gallery

Similar Items

Ben Nye Burns & Blisters Wheel - CK-5
Ben Nye Burns & Blisters Wheel - CK-5

Burns & Blisters Wheel - CK-5 Burns & blisters! Cl-13 Fire Red, FX-1 Medium Plum, FX-4 Charcoal Blue and FX-3 Burnt Coral. 0,5oz. / 14g

Content: 14 Gramm (€192.86 / 100 Gramm)

Regular price: €27.00
Skin Illustrator Glazing Gel 1oz
Skin Illustrator Glazing Gel 1oz
Glazing Gels: SUN BURN 1

Skin Illustrator Glazing Gel • 1oz. / 29ml  Gelartige transparente Farben auf Wasserbasis für ein HD-realistisches FX-Make-Up. Für die Darstellung von Verletzungen, Hämatomen, Sonnenbrand bis Verbrennung. Lassen sich mit den Fingern, Pinsel oder Schwamm bestens in die Haut einarbeiten und wirken als wären sie unter der Haut! Glazing Gels - eine Sammlung von transparenten Farben auf Wasserbasis, die es Ihnen ermöglicht, Blutergüsse und Verletzungen direkt auf der Haut zu verursachen. Konzipiert für extreme Nahaufnahmen, eignen sich Glazing Gels hervorragend für die Anforderungen von High Definition Film- und Fernseharbeiten. Mit Glazing Gels können Sie realistische Sonnenbrände, Sommersprossen, Schatten und Hautveränderungen erzeugen, die so aussehen, als wären sie in der Haut und nicht auf der Haut. Gebrauchsfertig direkt aus der Flasche, bietet Glazing Gel Farben für eine unendliche Vielfalt an Effektmöglichkeiten. Das Zeitalter von HD ist da, und egal was von Ihnen verlangt wird, es muss großartig aussehen. Glazing Gels und Glazing Sprays schaffen die realistische Subtilität, die man mit schwereren SFX-Materialien nicht erreichen kann Inhalt: 1oz./29ml  

Content: 29 Milliliter (€116.90 / 100 Milliliter)

Regular price: €33.90
Skip product gallery

Customers also viewed

Allied FX Company Sunburn Spray in 50 ml u. 120ml
Allied FX Company Sunburn Spray in 50 ml u. 120ml
Allied FX Company - SUNBURN SPRAY: RED RAW 50ml

Allied FX Company Sunburn Spray in 50 ml u. 120ml A water-based transparent "sunburn" product. Apply with sponge or just a tassel. When dried, SUNBURN is water resistant and does not affect the costume. Wash with water and soap. Content: 50ml

Content: 50 Milliliter (€57.80 / 100 Milliliter)

Regular price: €28.90
Allied FX Company Sunburn Spray in 50 ml u. 120ml
Allied FX Company Sunburn Spray in 50 ml u. 120ml
Allied FX Company - SUNBURN SPRAY: ORIGINAL 120ml

Allied FX Company Sunburn Spray in 50 ml u. 120ml A water-based transparent "sunburn" product. Apply with sponge or just a tassel. When dried, SUNBURN is water resistant and does not affect the costume. Wash with water and soap. Content: 50ml

Content: 50 Milliliter (€98.00 / 100 Milliliter)

Variants from €28.90
Regular price: €49.00
Allied FX Company Sunburn Spray in 50 ml u. 120ml
Allied FX Company Sunburn Spray in 50 ml u. 120ml
Allied FX Company - SUNBURN SPRAY: RED RAW 120ml

Allied FX Company Sunburn Spray in 50 ml u. 120ml A water-based transparent "sunburn" product. Apply with sponge or just a tassel. When dried, SUNBURN is water resistant and does not affect the costume. Wash with water and soap. Content: 50ml

Content: 50 Milliliter (€98.00 / 100 Milliliter)

Variants from €28.90
Regular price: €49.00
Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5.3oz
Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5.3oz
BEN NYE - Grime FX Powder Effects: Coal 0.7oz.

Ben Nye Grime FX Character Powder Effects 0.7oz - 3.1oz - 5,3oz • Bitte Wählen Sie Ihr Produkt Mit Grime FX Powder Effects verunstalten Sie Ihr Gesicht, den Körper, die Garderobe und Prothetik, durch diese leichten, pigmentbasierten Effekt-Pulver. Diese realistischen Effekte können eine große Rolle dabei spielen, die Authentizität eines Charakters zu vermitteln. Powder Effects ist ein Produkt, das in den Make-Up-Kits von SFX-, Theater-, Cosplay- sowie Film- und TV-künstlern große Verwendung findet.        Auswahl:Grime FX Plains Dust ist ein Pulver, das rötlich-braune Erde und Lehm simuliert. Grime FX Stone ist ein Pulver, das Zement und industrielle Verschmutzungen simuliert.Grime FX Ash ist ein Pulver, das verbranntes Holz oder Kohletrümmer simuliert.Grime FX Coal ist ein Pulver, das Holzkohle und Fette simuliert.Grime FX Dirt ist ein Pulver, das dunkelbraunen Schmutz und Erde simuliert.Grime FX Grit ist ein Pulver, das dunkle Erde und Schuttablagerungen simuliert.Grime FX Sand ist ein Pulver, das Sand und leichte organische Verschmutzungen simuliert.   Lieferumfang: 1 Puder   Download Grime FX Character Powder Effects

Content: 25 Gramm (€48.00 / 100 Gramm)

Regular price: €12.00
Ripper FX Sunburnt Spray Pinky 50ml
Ripper FX Sunburnt Spray Pinky 50ml

Ripper FX Sunburnt Spray (Pinky) Ripper FX Sunburnt – Realistic Sunburn Effect (50 ml) Create a believable sunburn effect with ease. Whether it’s a gentle sun-kissed flush or a deep burn, Ripper FX Sunburnt delivers long-lasting, realistic results for film, theatre, or editorial shoots. Key Features: Natural sunburn finish – adds depth and realism Waterproof – resists sweat, tears & saltwater Easy removal – with Ripper FX Cleansing Oil or isopropyl alcohol Size: 50 ml – perfect for kit bags or on-the-go fixes Made in Australia – trusted professional-grade formula Achieve dramatic, convincing effects that hold up under any condition.Available in:50 mlWashes off easily with soap and warm water.

Content: 50 Milliliter (€45.80 / 100 Milliliter)

Regular price: €22.90