Maskenbildner
Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Alcone Company Mark Traynor – Face Lift Double Kit BROWN"

MARK TRAYNOR FACE LIFT DOUBLE KIT – BROWN

The legendary Temporary Face Lift system, trusted by makeup artists and stylists since 1969.

Designed for a temporary lifting effect without invasive procedures.


Ideal for

• Makeup artists
• Editorial and runway
• Film & stage productions
• Special events


Set includes

• 1 × Brown Face String
• 2 × Brown Neck Strings (different lengths)
• 1 × Invisitape Refill Pack (12 pcs)
• Instructions

Packed in a reusable zip bag.


How it works

Fine elastic strings combined with transparent tapes gently lift targeted areas of the face and neck, creating a smoother and more defined contour.


Application

  1. Determine placement.

  2. Clean skin with alcohol.

  3. Apply tape.

  4. Hook the string and adjust tension.

Skip product gallery

Passende Produkte

esum The Brow Gel – Clear Conditioning Laminate
esum The Brow Gel – Clear Conditioning Laminate

Content: 4.5 Gramm (€553.33 / 100 Gramm)

Regular price: €24.90
Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml
Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml

Content: 0.1 Liter (€72.00 / 1 Liter)

Regular price: €7.20
Kryolan Puderquaste rosa 8cm
Kryolan Puderquaste rosa 8cm

Regular price: €8.60
Kryolan Fixierspray 300ml
Kryolan Fixierspray 300ml

Content: 0.3 Liter (€133.00 / 1 Liter)

Regular price: €39.90
W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz
W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz
W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz: Classic Xtra Hold Mastix 2oz.

Content: 59 Milliliter (€77.80 / 100 Milliliter)

Regular price: €45.90
Skip product gallery

Passende Produkte

esum The Brow Gel – Clear Conditioning Laminate
esum The Brow Gel – Clear Conditioning Laminate

ESUM The Brow Gel – Clear Conditioning Laminate (4.5ml) maske berlin proudly presents ESUM: The Brow Gel is a clear gel-wax hybrid that delivers perfectly styled brows with a conditioning laminate effect. The dual-sided styling brush sculpts and defines, providing firm, moldable, all-day hold with a soft-touch finish – without flaking or stiffness. Infused with Panthenol & Citrus Junos extract to protect, and Peptides & Red Clover Flower extract to strengthen, this lightweight formula enhances brow health while keeping them in place. 💡 Pro Tip: For a lifted lamination effect, press brows gently against the skin after application and lock in with a light mist of setting spray for extended wear. Features: Clear brow gel-wax Firm, moldable all-day hold Protects with Panthenol & Citrus Junos Strengthens with Peptides & Red Clover extract Lightweight, flake-free formula Clean formulation, vegan, cruelty-free & gluten-free Made in Italy Net Wt. 4.5 ml / 0.15 oz

Content: 4.5 Gramm (€553.33 / 100 Gramm)

Regular price: €24.90
Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml
Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml

Kryolan Isopropyl Alcohol 100ml Kryolan Isopropyl Alcohol 99% – high-purity Isopropyl Alcohol (also known as Isopropanol or IPA Isopropyl) for cleaning, disinfecting, and dissolving residues. Ideal for make-up artists, studios, film, and theatre professionals. This Isopropyl Alcohol is a clear, fast-evaporating liquid with powerful cleaning properties. It effectively removes grease, oil, paint, and adhesive residues from surfaces, brushes, and tools. With 99% purity, it serves as a high-grade Isopropyl Alcohol Cleaner and Isopropanol Solvent for professional applications. Features & Benefits: 99% pure Isopropyl Alcohol (Propan-2-ol Isopropyl Alcohol) Also referred to as Isopropyl Alcohol and Isopropanol or IPA Isopropyl Alcohol Ideal for cosmetic, technical, and hygienic purposes Evaporates quickly and leaves no residue Can be diluted with water for gentler cleaning Comparable in quality to Isopropyl Alcohol DM or Isopropyl Alcohol Amazon – but with professional Kryolan Studio Quality. Pure, additive-free alcohol for hygienic and precise cleaning in make-up artistry and labs. Applications: Cleaning and disinfecting brushes, tools, and surfaces Removing grease, silicone, make-up, and adhesive residues Preparing the skin before make-up or special effects Used by make-up artists, studios, and laboratories Commonly confused: Isopropyl Alcohol vs Ethanol – Isopropanol is stronger for degreasing and evaporates faster. Isopropanol vs Isopropyl Alcohol refers to the same chemical substance, also known as Propan-2-ol. Safety Information: Highly flammable – keep away from children! Use only in well-ventilated areas Avoid contact with eyes and mucous membranes May cause skin irritation if misused Please refer to the Material Safety Data Sheet (MSDS/SDS) for Isopropyl Alcohol. Do not confuse with Rubbing Alcohol – this often contains water or additives. Pure Isopropanol is intended for professional use and not for consumption. Technical Details: Chemical name: 2-Propanol / Isopropanol Chemical formula: C3H8O CAS number: 67-63-0 Purity: 99% Volume: 100 ml Also available in larger sizes – see Kryolan Isopropyl Alcohol 500ml or Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml. Warning: Flammable. Keep out of reach of children. Use only according to safety regulations. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.1 Liter (€72.00 / 1 Liter)

Regular price: €7.20
Kryolan Puderquaste rosa 8cm
Kryolan Puderquaste rosa 8cm

Kryolan Powder Puff pink 8cm Kryolan Powder Puff pink 8cm – the soft, classic powder puff from Kryolan, ideal for even powder application and flawless setting. This delicate pink puff offers professional quality, comfort, and precision for daily use, stage, or film work. The Kryolan Powder Puff features a convenient ribbon for a secure grip and precise handling. Its soft texture ensures smooth, even distribution of loose or pressed powder, leaving the skin perfectly matte and comfortable. Best paired with Kryolan Translucent Powder, Kryolan Fixing Spray or Kryolan Foundation. Made by Kryolan GmbH in Berlin – world-renowned for professional Kryolan Cosmetics and Kryolan Makeup. This powder puff combines quality, style, and durability for a professional result every time. Features & Benefits: Soft pink powder puff (8 cm diameter) Ribbon for precise and comfortable handling Perfect for applying and setting loose or pressed powder Works perfectly with Kryolan Powder, Kryolan Fixing Spray & Kryolan Foundation Professional quality made by Kryolan GmbH in Berlin How to Use: Pick up powder with the puff, tap off excess and gently press onto the skin for a soft, matte finish. For extra durability, set your makeup with Kryolan Fixing Spray. Pro Tip: Combine the Kryolan Powder Puff pink 8cm with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for a professional, long-lasting makeup result. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Regular price: €8.60
Kryolan Fixierspray 300ml
Kryolan Fixierspray 300ml

Kryolan Fixing Spray 300ml Kryolan Fixing Spray – the essential professional product from Kryolan, designed to make your makeup long-lasting and smudge-proof. This unique cosmetic formula creates an invisible protective film over the makeup, ensuring durability even under heavy use. Perfect for body painting with Kryolan Aquacolor or other water-based makeups. The Kryolan Fixing Spray seals and protects the makeup, making it resistant to rubbing, sweat, and water. Spray evenly from a distance of about 30 cm and allow to dry. Ideal for stage, film, TV, and photo work. This professional makeup setting spray contains alcohol and should not be applied near eyes or mucous membranes. It can easily be removed with warm water and soap. Manufactured by Kryolan GmbH in Berlin, renowned for high-quality Kryolan Makeup and Kryolan Cosmetics for professionals worldwide. Features & Benefits: Fixes makeup, body paint & airbrush applications effectively Creates an invisible, smudge- & water-resistant finish Perfect for use with Kryolan Foundation & Kryolan Supracolor Highly recommended for Kryolan Aquacolor body painting Professional quality made in Germany by Kryolan GmbH How to Use: After applying makeup, spray a fine, even mist from about 30 cm distance. Allow to dry completely. Your makeup will become smudge- and water-resistant. To remove, use warm water and soap or Kryolan All Pur Remover Cream. Pro Tip: Combine Kryolan Fixing Spray with Kryolan Perfect Matt or Kryolan Primer for flawless, long-lasting results. At Maske Berlin you’ll also find the Kryolan bestsellers: Kryolan Isopropyl Alcohol 1000ml Kryolan Tear Stick Kryolan Pore Rubber Sponge Kryolan Stipple Sponge coarse Kryolan Eye Blood Red Kryolan Round Makeup Sponge soft Kryolan Tear Blower Kryolan Fixing Spray 300ml

Content: 0.3 Liter (€133.00 / 1 Liter)

Regular price: €39.90
W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz
W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz
W. M. Creations, Inc - Xtra Hold Spirit Gum 2oz: Classic Xtra Hold Mastix 2oz.

W. M. Creations, Inc. - Xtra Hold Spirit Gum • Classic • Special • Plastic • Super Matte • 2oz.  • Classic Xtra Hold Spirit Gum - Der zum Schütteln - und der am weitesten verbreitete Mastix in der Branche ! • Special Extra Hold - Extra starker matter Mastix. • Extra Hold Plastic - Durchlässiger Mastix, für transpirierende Träger. • Super Matte Xtra Hold Spirit Gum - Extra stark, extra matt!Zum Auftragen von feinem Haartüll auf Hartschaum, Gelatine, Silikonapplikationen und der Haut. Die Fixierung erfolgt durch Auftragen des Klebers auf die Rückseite des Haarteils und auf der Haut mit einem Pinsel oder einem baumwollbestückten Applikator, wobei der Kleber 10 Sekunden anziehen sollte und dann wird das Haarteil mithilfe eines Stielkamms oder Nylonstrumpfs sanft angedrückt.Entfernen mit Isopropylmyristat, Super Solv oder ähnlichen Präperaten   Inhalt: 2oz. / 59ml

Content: 59 Milliliter (€77.80 / 100 Milliliter)

Regular price: €45.90
Skip product gallery

Ähnliche Produkte

Alcone Company Mark Traynor - Face & Neck Lift (BEIGE)
Alcone Company Mark Traynor - Face & Neck Lift (BEIGE)

MARK TRAYNOR FACE LIFT KIT – BEIGE The original Temporary Face Lift System by Mark Traynor, trusted by makeup artists since 1969. Designed for a temporary lifting effect that visibly refines facial contours without invasive procedures. Set includes • 1 × Beige Face String • 1 × Beige Neck String • 1 × Invisitape Refill Pack (12 pcs) • Instructions Application Determine placement. Clean skin with alcohol. Apply tape. Hook string and adjust tension.

Regular price: €41.00
Alcone Company Mark Traynor - Face & Neck Lift (BROWN)
Alcone Company Mark Traynor - Face & Neck Lift (BROWN)

🎭 ALCONEMARK TRAYNOR FACE LIFT KIT – BROWN The original Temporary Face Lift System by Mark Traynor, trusted by makeup artists since 1969. Designed for a temporary lifting effect that visibly refines facial contours without invasive procedures. Set includes • 1 × Brown Face String • 1 × Beige Neck String • 1 × Invisitape Refill Pack (12 pcs) • Instructions Application Determine placement. Clean skin with alcohol. Apply tape. Hook string and adjust tension.

Regular price: €41.00
Alcone Company Mark Traynor - Face (DARK) & Neck (LIGHT) Lift
Alcone Company Mark Traynor - Face (DARK) & Neck (LIGHT) Lift

Alcone Company NYC – Mark Traynor Face Lift Set (Face DARK & Neck LIGHT) The iconic Mark Traynor Temporary Face Lift – a pro and celebrity secret since 1969 – delivers an instant lifting effect without invasive methods. This version includes dark brown face strings (to blend with dark hair) and light brown neck strings (to match lighter skin tones). Designed to visibly lift and smooth the temple, jawline, and neck area, it’s ideal for photoshoots, runway, or special occasions. What’s included: 2 Face Strings (dark brown) 2 Neck Strings (light brown, different lengths) 12 Invisitapes (refill, skin-tone) Instructions 💡 Pro Tip: Cleanse skin with an alcohol pad before application for best adhesion. Once applied, set your makeup with a setting spray to keep the lift secure under studio lights.

Content: 12 ct (€3.42 / 1 ct)

Regular price: €41.00
Alcone Company Mark Traynor - Face & Neck Lift - Refill Tapes
Alcone Company Mark Traynor - Face & Neck Lift - Refill Tapes

Mark Traynor - Face & Neck Lift - REFILLS Content: 12 spare tapes

Content: 12 ct (€1.75 / 1 ct)

Regular price: €21.00
Alcone Company Mark Traynor – Face Lift Double Kit BEIGE
Alcone Company Mark Traynor – Face Lift Double Kit BEIGE

🎭 ALCONEAlcone presents: Mark Traynor – Face Lift Double Kit BEIGE maske berlin proudly presents Alcone & Mark Traynor: The iconic Temporary Face Lift has been the secret weapon of pro makeup artists and celebrities since 1969 – a safe, non-invasive way to achieve an instant lift. The Double Kit includes two face strings, two neck strings, and two Invisitape Refill Packs, all stored in a reusable zip pouch. Designed to lift and smooth the eye area, jawline, and neck, it’s perfect for dramatic beauty looks in editorials, runway shows, portraits, or special events. Variants: All Beige Kit: Face + Neck Strings in Beige All Brown Kit: Face + Neck Strings in Brown Beige Face / Brown Neck Kit Brown Face / Beige Neck Kit Each kit includes: 2 Face Strings 2 Neck Strings (different lengths) 2 Invisitape Refill Packs (24 pcs each) Instructions 💡 Pro Tip: For best adhesion, cleanse skin with alcohol pads and apply tapes to clean, dry skin before makeup. Lock in the look with a setting spray for long-lasting wear under lights or camera. How to use: Determine placement (temples, neck, or eye area). Prep skin with alcohol for oil-free surface. Attach tape, peel backing, and press firmly. Hook elastic into eyelet and adjust tension. Use a fresh tape for each application.

Content: 12 ct (€4.08 / 1 ct)

Regular price: €49.00
Alcone Company Mark Traynor – Face Lift Double Kit Face (DARK) & Neck (LIGHT)
Alcone Company Mark Traynor – Face Lift Double Kit Face (DARK) & Neck (LIGHT)

Alcone Company Mark Traynor – Face Lift Double Kit Face (BROWN) & Neck (BEIGE) maske berlin proudly presents Alcone & Mark Traynor: The iconic Temporary Face Lift has been the secret weapon of pro makeup artists and celebrities since 1969 – a safe, non-invasive way to achieve an instant lift. The Double Kit includes two face strings, two neck strings, and two Invisitape Refill Packs, all stored in a reusable zip pouch. Designed to lift and smooth the eye area, jawline, and neck, it’s perfect for dramatic beauty looks in editorials, runway shows, portraits, or special events. Variants: All Beige Kit: Face + Neck Strings in Beige All Brown Kit: Face + Neck Strings in Brown Beige Face / Brown Neck Kit Brown Face / Beige Neck Kit Each kit includes: 2 Face Strings 2 Neck Strings (different lengths) 2 Invisitape Refill Packs (24 pcs each) Instructions 💡 Pro Tip: For best adhesion, cleanse skin with alcohol pads and apply tapes to clean, dry skin before makeup. Lock in the look with a setting spray for long-lasting wear under lights or camera. How to use: Determine placement (temples, neck, or eye area). Prep skin with alcohol for oil-free surface. Attach tape, peel backing, and press firmly. Hook elastic into eyelet and adjust tension. Use a fresh tape for each application.

Content: 12 ct (€4.08 / 1 ct)

Regular price: €49.00
Skip product gallery

Customers also viewed

Alcone Company Mark Traynor - Face (DARK) & Neck (LIGHT) Lift
Alcone Company Mark Traynor - Face (DARK) & Neck (LIGHT) Lift

Alcone Company NYC – Mark Traynor Face Lift Set (Face DARK & Neck LIGHT) The iconic Mark Traynor Temporary Face Lift – a pro and celebrity secret since 1969 – delivers an instant lifting effect without invasive methods. This version includes dark brown face strings (to blend with dark hair) and light brown neck strings (to match lighter skin tones). Designed to visibly lift and smooth the temple, jawline, and neck area, it’s ideal for photoshoots, runway, or special occasions. What’s included: 2 Face Strings (dark brown) 2 Neck Strings (light brown, different lengths) 12 Invisitapes (refill, skin-tone) Instructions 💡 Pro Tip: Cleanse skin with an alcohol pad before application for best adhesion. Once applied, set your makeup with a setting spray to keep the lift secure under studio lights.

Content: 12 ct (€3.42 / 1 ct)

Regular price: €41.00
Alcone Company Mark Traynor – Face Lift Double Kit BEIGE
Alcone Company Mark Traynor – Face Lift Double Kit BEIGE

🎭 ALCONEAlcone presents: Mark Traynor – Face Lift Double Kit BEIGE maske berlin proudly presents Alcone & Mark Traynor: The iconic Temporary Face Lift has been the secret weapon of pro makeup artists and celebrities since 1969 – a safe, non-invasive way to achieve an instant lift. The Double Kit includes two face strings, two neck strings, and two Invisitape Refill Packs, all stored in a reusable zip pouch. Designed to lift and smooth the eye area, jawline, and neck, it’s perfect for dramatic beauty looks in editorials, runway shows, portraits, or special events. Variants: All Beige Kit: Face + Neck Strings in Beige All Brown Kit: Face + Neck Strings in Brown Beige Face / Brown Neck Kit Brown Face / Beige Neck Kit Each kit includes: 2 Face Strings 2 Neck Strings (different lengths) 2 Invisitape Refill Packs (24 pcs each) Instructions 💡 Pro Tip: For best adhesion, cleanse skin with alcohol pads and apply tapes to clean, dry skin before makeup. Lock in the look with a setting spray for long-lasting wear under lights or camera. How to use: Determine placement (temples, neck, or eye area). Prep skin with alcohol for oil-free surface. Attach tape, peel backing, and press firmly. Hook elastic into eyelet and adjust tension. Use a fresh tape for each application.

Content: 12 ct (€4.08 / 1 ct)

Regular price: €49.00
Tip
MAKE UP FOR EVER – HD SKIN FULL COVER CONCEALER
MAKE UP FOR EVER – HD SKIN FULL COVER CONCEALER
MAKE UP FOR EVER – HD SKIN FULL COVER CONCEALER: 1N00

MAKE UP FOR EVER HD SKIN FULL COVER CONCEALER Full coverage concealer with 36H wear & skincare – designed for makeup artists and discerning users The HD SKIN FULL COVER CONCEALER instantly covers redness, dark circles, and imperfections while leaving an invisible, semi matte finish. The ultra thin, featherlight texture melts into the skin without settling or drying out. The innovative double ended applicator (precision flocked tip + built in brush) allows targeted application and seamless blending from natural correction to full coverage. Available in 36 shades, coordinated with the entire HD Skin line. The formula provides 36 hours of wear and 36 hours of hydration: perfect for long days on set or in the studio. The formula of the MAKE UP FOR EVER HD SKIN FULL COVER CONCEALER is built on carefully selected active ingredients. Niacinamide brightens dark shadows, reduces redness, and refines the appearance of pores. Glycerin locks in moisture and prevents dryness. The formula is waterproof, smudgeproof, and mask friendly. For a perfectly coordinated finish, pair this concealer with the Make Up For Ever Aqua Resist Color Pencil, the HD Skin Blush & Glow Palette, and the  HD Skin Foundation. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a flawless, long lasting finish – on photoshoots, film productions, or in daily styling. Key Features 36 hour wear & hydration – ideal for makeup artists Full coverage, yet invisible & semi matte With niacinamide, glycerin, and smoothing particles Double ended applicator: flocked tip & built in brush 36 shades, waterproof, mask friendly How to Use  Unify: Apply the matching shade broadly to even out the complexion. Conceal: Cover dark circles, redness, or blemishes spot by spot. Highlight: Use a lighter shade on cheeks, nose, forehead, and chin for added dimension. Sculpt: Apply a darker shade along the contours for definition and depth. Apply with the precision tip, then blend with the brush or your fingers. What's Included 1 × tube with double ended applicator, 9 mlIngredients: DIMETHICONE, AQUA (WATER), PEG-9 POLYDIMETHYLSILOXYETHYL DIMETHICONE, BUTYLENE GLYCOL, DIPROPYLENE GLYCOL, GLYCERIN, SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE, NIACINAMIDE, ISODODECANE, ALCOHOL, DIMETHICONE CROSSPOLYMER, SILICA, ACRYLATES/POLYTRIMETHYLSILOXYMETHACRYLATE COPOLYMER, PENTYLENE GLYCOL, POLYGLYCERYL-3 DIISOSTEARATE, SODIUM MYRISTOYL GLUTAMATE, LAURYL PEG-10 TRIS(TRIMETHYLSILOXY)SILYLETHYL DIMETHICONE, CETYL DIMETHICONE, SODIUM CHLORIDE, POLYGLYCERYL-10 DECAISOSTEARATE, MALTODEXTRIN, CHLORPHENESIN, CAPRYLYL GLYCOL, HYDROXYACETOPHENONE, ALUMINUM HYDROXIDE, SODIUM HYALURONATE, PUNICA GRANATUM PERICARP EXTRACT, TOCOPHEROL. Could contain (+/-): CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE), CI 77491, CI 77492, CI 77499 (IRON OXIDES).Note: Ingredients may vary depending on the shade. The information listed on the product packaging is authoritative.

Content: 9 Milliliter (€387.78 / 100 Milliliter)

Regular price: €34.90
MYKITCO – MY SIGNATURE COMPLEXION BRUSH SET
MYKITCO – MY SIGNATURE COMPLEXION BRUSH SET

MYKITCO – MY SIGNATURE COMPLEXION BRUSH SET The ultimate complexion kit for flawless results 💫 The MY SIGNATURE COMPLEXION BRUSH SET brings together 10 professional brushes from MYKITCO’s iconic Signature Collection, curated by celebrity makeup artist James Molloy. Designed for both artists and beauty lovers, this set provides everything you need to create perfectly buffed bases, sculpted contours, and seamless finishes. 💙 Crafted for performance Each brush features MYKITCO’s Signature Blue handle – finished with 7-layer lacquer and built to last. With a unique blend of natural and synthetic fibres, these brushes ensure flawless application and durability. 💫 For artists & enthusiasts alike From foundation to powder, each brush performs beautifully on skin. Pair with MY ESSENTIAL BRUSH SETS to complete your professional kit. 🖌️ Includes: 101 – MY DELUXE SKINCARE 117 – MY FLAWLESS COMPLEXION 128 – MY BUFFING CONCEALER 140 – MY FLAWLESS POWDER 143 – MY SOFT POWDER 160 – MY POWDER & BLUSH 162 – MY POLISHED BLUSH 172 – MY SOFT CONTOUR 181 – MY DOMED MULTI 182 – MY SOFT MULTI 🎁 Each set includes: – 10 brushes in the Signature Blue box – Free MY KITMITT Cleaning Pad

Regular price: €269.00
Tip
MAKE UP FOR EVER – HD SKIN FULL COVER CONCEALER
MAKE UP FOR EVER – HD SKIN FULL COVER CONCEALER
MAKE UP FOR EVER – HD SKIN FULL COVER CONCEALER: 1B00

MAKE UP FOR EVER HD SKIN FULL COVER CONCEALER Full coverage concealer with 36H wear & skincare – designed for makeup artists and discerning users The HD SKIN FULL COVER CONCEALER instantly covers redness, dark circles, and imperfections while leaving an invisible, semi matte finish. The ultra thin, featherlight texture melts into the skin without settling or drying out. The innovative double ended applicator (precision flocked tip + built in brush) allows targeted application and seamless blending from natural correction to full coverage. Available in 36 shades, coordinated with the entire HD Skin line. The formula provides 36 hours of wear and 36 hours of hydration: perfect for long days on set or in the studio. The formula of the MAKE UP FOR EVER HD SKIN FULL COVER CONCEALER is built on carefully selected active ingredients. Niacinamide brightens dark shadows, reduces redness, and refines the appearance of pores. Glycerin locks in moisture and prevents dryness. The formula is waterproof, smudgeproof, and mask friendly. For a perfectly coordinated finish, pair this concealer with the Make Up For Ever Aqua Resist Color Pencil, the HD Skin Blush & Glow Palette, and the  HD Skin Foundation. Easily combinable with other Make Up For Ever products for a flawless, long lasting finish – on photoshoots, film productions, or in daily styling. Key Features 36 hour wear & hydration – ideal for makeup artists Full coverage, yet invisible & semi matte With niacinamide, glycerin, and smoothing particles Double ended applicator: flocked tip & built in brush 36 shades, waterproof, mask friendly How to Use  Unify: Apply the matching shade broadly to even out the complexion. Conceal: Cover dark circles, redness, or blemishes spot by spot. Highlight: Use a lighter shade on cheeks, nose, forehead, and chin for added dimension. Sculpt: Apply a darker shade along the contours for definition and depth. Apply with the precision tip, then blend with the brush or your fingers. What's Included 1 × tube with double ended applicator, 9 mlIngredients: DIMETHICONE, AQUA (WATER), PEG-9 POLYDIMETHYLSILOXYETHYL DIMETHICONE, BUTYLENE GLYCOL, DIPROPYLENE GLYCOL, GLYCERIN, SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE, NIACINAMIDE, ISODODECANE, ALCOHOL, DIMETHICONE CROSSPOLYMER, SILICA, ACRYLATES/POLYTRIMETHYLSILOXYMETHACRYLATE COPOLYMER, PENTYLENE GLYCOL, POLYGLYCERYL-3 DIISOSTEARATE, SODIUM MYRISTOYL GLUTAMATE, LAURYL PEG-10 TRIS(TRIMETHYLSILOXY)SILYLETHYL DIMETHICONE, CETYL DIMETHICONE, SODIUM CHLORIDE, POLYGLYCERYL-10 DECAISOSTEARATE, MALTODEXTRIN, CHLORPHENESIN, CAPRYLYL GLYCOL, HYDROXYACETOPHENONE, ALUMINUM HYDROXIDE, SODIUM HYALURONATE, PUNICA GRANATUM PERICARP EXTRACT, TOCOPHEROL. Could contain (+/-): CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE), CI 77491, CI 77492, CI 77499 (IRON OXIDES).Note: Ingredients may vary depending on the shade. The information listed on the product packaging is authoritative.

Content: 9 Milliliter (€387.78 / 100 Milliliter)

Regular price: €34.90